NE / 30.9. / 19.00 / DEN ARCHITEKTURY: Bloki + Last Exit Alexanderplatz / projekce, den architektury

V rámci Dne architektury 2018 se uskuteční projekce sociologické sondy zaměřené na výstavbu obřích bytových komplexů známých jako Bloki (PL, 2017, 57 min.) společně s turbulentní transformací bývalého východoněmeckého náměstí Last Exit Alexanderplatz (DE, 2015, 56 min.).

Bloki (Konrad Królikowski, PL, 2017, 57 min., polsky/anglické titulky)
Dokument Bloki svým tématem divácky velmi silně rezonoval na filmových festivalech v Rotterdamu a domácím Polsku. Je sociologickou sondou zaměřenou na výstavbu obřích bytových komplexů známých jako bloki, které vyrostly pod přísnými regulemi komunistické vlády a staly se domovem tisíců rodin. Film však není pouze historickou exkurzí do minulosti. Věnuje se progresivnímu rozmachu developerských projektů, který se pojí s výstavbou oplocených rezidenčních objektů slibujících svým obyvatelům zejména komfort a bezpečí. Autorem filmu je umělec, skladatel a pořadatel multimediálních výstav Konrad Królikowski.

Trailer: https://vimeo.com/234335199

Last Exit Alexanderplatz (Hans Christian Post, DE, 2015, 56 min., německy/anglické titulky)
Turbulentní transformace bývalého východoněmeckého náměstí.

Letošní DEN ARCHITEKTURY chystá nejbohatší program ve své historii. Od pátku 28. září do čtvrtka 4. října zamíří do bezmála devadesátky měst po celé České republice a také na Slovensku a nabídne veřejnosti nový pohled na architekturu, která nás obklopuje – od moderních, odbornými cenami ověnčených budov přes historické skvosty až po mnohdy opomíjené, ale o to zajímavější, stavby. 

Celým letošním programem se jako hlavní linie vine téma „Architektura společně“, festival si připomíná výročí 100 let od založení Československa. Vybrané procházky a prohlídky se zaměří na typické architektonické styly první republiky, jako jsou kubismus, národní styl, purismus či funkcionalismus, představí to nejlepší, co vzniklo v uplynulých 100 letech, ale neopomenou ani dnešní podobu staveb a některé jejich transformace. Speciální pozornost bude věnovaná veřejným a kulturním stavbám a také veřejnému prostoru. Nejen milovníky vlaků pak potěší procházky a prohlídky věnované nádražím. Pořádající spolek KRUH klade důraz na kvalitní současnou architekturu a tak v programu samozřejmě nemůže chybět, ceněné stavby návštěvníkům osobně představí odborníci, kteří je navrhovali a realizovali.

Hlavním brněnským partnerem letošního ročníku je 4AM/Fórum pro architekturu a média.

-->