Kavárna / po-pá 10-00 h / so+ne 12-00 h
PROSINEC 2019
ÚT / 3.12. / 18.00 / SHOW / Andi Schmied / SHOW / vernisáž
Výstavní instalace maďarské umělkyně Andi Schmied v kulturním prostoru PRAHA, jež vznikla v kontextu jejího dlouhodobého autorského projektu PRIVATE VIEWS, ve kterém Andi Schmied tematizuje privilegované prostory městských mrakodrapů. Projekt je podpořen Mezinárodním visegrádským fondem a je výstupem loňského rezidenčního pobytu umělkyně v Brně.
Přednáška Ivany Hrončekové a Dany Balážové, jež je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni ve spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií).
PÁ / 6.12. / 21.00 / Soubor Titánů / večírek
Kronos se s Kronem sešel, a tak jako každý rok ožívá tradice českých Vánoc, čas kdy si vyprávíme příběhy o titánech a bozích. Cvalem přiběhne kentaur z kladrubského chovu, poskočí pan, zamrká kyklop, Zeus oplodní dívku coby zlatý dešť, hrdinové upečou cukroví a všichni se potom sejdeme u stromečku D’epogu, na vrchu Olympu, kde v jesličkách leží Sókratés a hned vedle nich Héraklés. Pod stromečkem najdeme spoustu milých, převážně ručně vyrobených dárků, inspirativní odbornou i krásnou literaturu, prostě dárky od srdce darované našimi blízkými.
ÚT / 10.12. / 18.00 / Křest knihy ADHD / křest knihy
Křest knihy ADHD. Žijeme prý v éře rozptýlení. Zveme vás tedy na drobné rozptýlení s partou, která jistě trpí deficitem pozornosti. Večer plný hyperaktivních hostů, rozmanitých zvuků, dynamického VJ a epileptického tance si nesmíte nechat ujít. Zlatý hřeb večera – přijde i Karl Vesely osobně.
Přednáška uměleckého šéfa platformy Terén – pole performativního umění Matyáše Dlaba, jež součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni ve spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií).
PÁ / 13.12. / 20.00 / Vodou Disko /w Vodou Stan & Kosmic Skaut / party
The twisted Vodou Disko train lifted off 10 years ago in Berlin and now finally arrives in Brno. Twisted/Mutant Disco, Italo Disco, Minimal/Dark Wave, Electro, Hi Nrg, EBM, Electronica.
☆ Vodou Stan {The Zone, Berlin}
☆ Kosmic Skaut {ÉTER}
Entry: 69kč
PO / 16.12. / 19.00 / Pátí na světě, sinks, N00100000! / koncert
Tři způsoby naléhání v Brně. Koncert žánrově odlišných kapel volně spojených jistou formou naléhavosti. Traduje se, že je dobré když se k táboráku přistupuje z různých stran.
ČT / 19.12. / 19.00 / Křest monografie Kateřiny Šedé „Povolání: Šedá“ / křest knihy
Srdečně vás zveme na křest monografie Kateřiny Šedé s názvem „Povolání: Šedá“ za účasti autorů a spolupracovníků. Monografie Kateřiny Šedé představuje její klíčové projekty.
SO / 21.12. / 16.00 / Umění končit * poslední akce kulturního prostoru PRAHA / zavíračka
Poslední akce kulturního prostoru PRAHA/Fórum pro architekturu a média, na kterou zveme všechny dlouholeté kolegy, přátele a fanoušky našeho prostoru a aktivit. Filmové pásmo pro děti, křest nejnovějšího čísla architektonického Zinu, neformální setkání a posezení při dobrém jídle a hudbě. Umění spočinout.
LISTOPAD 2019
Další ze série komentovaných projekcí a přednášek Videogram a TIM Master Class. Možnosti poznání a způsoby myšlení představí Aleš Čermák. Přednáška je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni ve spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Videogramy se konají ve spolupráci s Kabinetem audiovizuálních technologií na FaVU VUT a Moravskou galerií v Brně. Další program na www.videogram.cz. Vstup zdarma.
PÁ / 8.11. / 19.00 / Videogram Speciál: AGF – Performative lecture / projekce, diskuse
Další ze série komentovaných projekcí a přednášek Videogram. AGF aka Antye Greie-Ripatti nás uvede do zvukové praxe a produkce. Videogramy se konají ve spolupráci s Kabinetem audiovizuálních technologií na FaVU VUT a Moravskou galerií v Brně. Další program na www.videogram.cz. Vstup zdarma.
PO / 11.11. / 19.00 / Final_Final_Takk Architecture / přednáška, diskuse
Autorská přednáška s diskusí tvůrčí dvojice Mireia Luzárraga-Alejandro Muiño tvořící pod hlavičkou Takk Architecture.V přednášce nahlédneme na projekty, ve kterých architekti Takk zkoumají možnosti vstupu do diskuze o současných “kontroverzích” (ekologických, genderových…) skrze navrhování. Přednáška je součástí podzimního bloku NEW KIDS ON THE BLOG skupiny final_final.
Zveme na další ze série komentovaných projekcí a přednášek Videogram a TIM Master Class. Pozice a limity těla jako nástroje k sebepoznání představí pohybová umělkyně Eva Priečková. Přednáška je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni ve spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Videogramy se konají ve spolupráci s Kabinetem audiovizuálních technologií na FaVU VUT a Moravskou galerií v Brně. Další program na www.videogram.cz. Vstup zdarma.
PÁ / 15.11. / 20.00 / Verycoolkids session / party
Session presented by verycoolkids. Sound by
www.instagram.com/dewantstorave
www.instagram.com/_marianzabka
www.instagram.com/cthrn.k
limited capacity / come early
entry 50 czk
no photos
no guestlist
ÚT / 19.11. / 18.00 / Tatiana Heuman/QEEI: Melting the Grid / workshop
The workshop will focus on exploring sonic qualities of daily life objects and materials that surround us. We will play and interact with these elements to create a common soundscape made of unexpected and imaginary rhythms. Perhaps through these practises we could expand the margins of what we sometimes call the dancefloor.
Forget about the question of what is and what is not music. Embrace the chaos. Have fun.
ST / 20.11. / 19.00 / TIM Master class: Zuzana Jakalová / přednáška, diskuse
Přednáška kurátorky Zuzany Jakalové, jež je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni ve spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií).
ČT / 21.11. / 21.00 / Big Expozice / poslechový večer
Poslechový pořad Jozefa Cserese a Viktora Pantůčka z historických nahrávek, které byly pořízeny v rámci Expozice experimentální a Expozice nové hudby. Unikátní záznamy, které dokládají a reflektují celou historii festivalu.
ST / 27.11. / 19.00 / TIM Master class: Cristina Maldonado / přednáška, diskuse
Přednáška umělkyně a performerky Cristiny Maldonado, jež je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni ve spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií).
ČT / 28.11. / 19.00 / Sekvoye & Čau Česko dvojkřest + hosté / koncert
Dvojkřest lokálních elektronických kapel Sekvoye a Čau Česko. Večer doprovodí vystoupení dvou hostů, prvním je Jan Tomáš, který je členem hned několika zásadních kapel české scény ( LVMEN / Tomáš Palucha / Sítě ) ten nám doručí formát dronových ambientních vln. Druhým hostem bude uskupení Skautská Arábie, složená z Adama Hejduka (UMPRUM) a Matyáše Zemana (AVU), kteří cíleně naruší komfortní zóny svým experimentálním noisem. Vstupné 100 Kč.
PÁ / 29.11. / 19.30 / Literární večer revue Prostor: Znovu objevit Zemi / literární večer
Přijďte spolu s revue Prostor znovu objevit Zemi. Nové 112. ekologické číslo zkoumá soužití člověka s dalšími obyvateli planety, vliv řek na vznik civilizací nebo spolupráci horníků a hlívy ústřičné. Život všude okolo nás oslavíme nejen hudebně-taneční performancí a stand-upovou přednáškou.
ŘÍJEN 2019
Další ze série komentovaných projekcí a přednášek Videogram a TIM Master Class. Vyhlídky konce světa představí Vojtěch Pecka. Přednáška je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni ve spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Videogramy se konají ve spolupráci s Kabinetem audiovizuálních technologií na FaVU VUT a Moravskou galerií v Brně. Další program na www.videogram.cz. Vstup zdarma.
PÁ / 4.10. / 19.00 / Křest monografie TIMO b jako brno v Brně / křest knihy
Nakladatelství Druhé město Vás srdečně zve na křest monografie Timo / b jako brno. Hovořit bude Martin Reiner a Blahoslav Rozbořil. Hrát bude Lukáš Puška alias Andels.
Andels
https://soundcloud.com/andels
Více o knize
https://www.druhemesto.cz/kniha/b-jako-brno
SO / 5.10. / 20.00 / Terénní úprava: Otomo Yoshihide & IQ+1 / koncert
Pátý den zahajovacího týdne TERÉN presents: Terénní úprava přínáší koncert legendy současné avantgardní scény Otomo Yoshihide & IQ+1.
PO / 7.10. / 19.00 / DEN ARCHITEKTURY: This Cold Life & Melting Souls / projekce
Srdečně Vás zveme na devátý ročník celorepublikového festivalu DEN ARCHITEKTURY, který ve spolupráci s lokálními organizacemi a iniciativami připravuje spolek KRUH. Letošními hlavními tématy festivalu jsou Svobodná architektura a 100 let Bauhausu.
This Cold Life
(USA, Darren Mann, 2017, 88 min., anglicky/anglické tit.)
Vítejte v Longyearbyen, jednom z nejizolovanějších a nejchladnějších míst světa.
Melting Souls
(Francie, François-Xavier Destors, 2017, 87 min., rusky/anglické tit.)
Jak se žije obyvatelům jednoho z nejznečištěnějších měst světa?
Další ze série komentovaných projekcí a přednášek Videogram a TIM Master Class. Tentokrát se představí kolektiv architektek a socioložek Spolka. Přednáška je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni ve spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Videogramy se konají ve spolupráci s Kabinetem audiovizuálních technologií na FaVU VUT a Moravskou galerií v Brně. Další program na www.videogram.cz. Vstup zdarma.
ČT / 10.10. / 19.00 / VOD ve světě krátkého filmu / diskuse
Platformy jako YouTube, Netflix nebo HBO Go používáme všichni, ale co mají společného například s iVysiláním České televize? Internetové televize hrají v současném filmovém průmyslu důležitou roli, jsou však přístupné mladým tvůrcům, krátkometrážním debutům a nezávislým filmařům? O nových možnostech pro často opomíjené krátké filmy přijdou diskutovat režisér řady krátkometrážních snímků Andy Fehu, producent několika krátkometrážních filmů a zakladatel produkční společnosti BFILM Peter Badač a Dorota Vašíčková, lektorka Filmové výchovy NFA a junior tester nově vznikající VOD platformy v České televizi.
SO / 12.10. / 12.00 / Blešák vol. 2 / burza
Jste milovníci sekndhendové módy? V sobotu 12. 10. pořádáme akci právě pro Vás! Dříve než naběhneš do obchoďáku pro nový swag na podzim a zimu, zastav se za námi! Můžeš se těšit na spoustu oblečení, doplňků a dalších zajímavých kousků. Přijď si užít den plný hudby, drinků, káviček a nalaď se s námi do podzimní pohody. Těšíme se na Vás!
Přednáška platformy RUVK, jež je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Vstup zdarma.
ÚT / 22.10. / 19.00 / Final_Final_Petr Jambor / vernisáž
Vernisáž autorské instalace Petra Jambora experimentálně vstupující do prostoru PRAHA / Fórum pro architekturu a média. Ideový rámec projektu se vztahuje k problematice, která nám ze své podstaty zprostředkovává obraz o světě, který je determinován a zároveň determinuje naše vědomí a nás samé.
Přednáška Marcely Strakové, jež je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Vstup zdarma.
ČT / 24.10. / 19.00 / Final_Final_Anetta Mona Chisa / přednáška, diskuse
Autorská přednáška s diskusí tvůrčí dvojice Anetta Mona Chisa-Lucie Tkáčová. Přednáška je součástí podzimního bloku NEW KIDS ON THE BLOG tvůrčí skupiny final_final.
ÚT / 29.10. / 19.00 / Final_Final_Atlas of places / přednáška, diskuse
Autorská přednáška s diskusí Thomase Patureta, kartografa a editora platformy Atlas of Places. Přednáška je součástí podzimního bloku NEW KIDS ON THE BLOG tvůrčí skupiny final_final.
ST / 30.10. / 19.00 / TIM Master class / Videogram 91: Jonáš Gruska – LOM / projekce, diskuse
Zveme na další ze série komentovaných projekcí a přednášek Videogram a TIM Master Class. Zvukový umělec Jonáš Gruska představí pole svých aktivit a multidisciplinární projekt LOM. Přednáška je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni ve spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Videogramy se konají ve spolupráci s Kabinetem audiovizuálních technologií na FaVU VUT a Moravskou galerií v Brně. Další program na www.videogram.cz. Vstup zdarma.
ZÁŘÍ 2019
ST / 25.9. / 19.00 / Veselý, Hroch: Všechny kočky jsou šedé (All Cats Are Grey) / přednáška
Kde se berou v popu deprese a proč je dnešní nezávislá hudba tak posedlá smutkem. A existuje z toho cesta ven? Na to odpoví přednáška hudebních publicistů Karla Veselého a Miloše Hrocha. Novináři známí z Radia Wave, Full Moonu nebo Alarmu v přednášce s klipovými ukázkami načrtnout dějiny smutku v populární hudbě i jeho současnou podobu. Od Beatles přes Joy Division a Sufjana Stevense až k dnešnímu emo rapu, Veselý a Hroch spojují beznaděj v popu s politikou a apokalyptickým myšlením, které je nutné nahradit novým optimismem a nadějí. VSTUPNÉ JE ZDARMA.
Akce je součástí Průběžného festivalu Vinyla.
Projekt Hudebních cen Vinyla finančně podporuje Ministerstvo kultury ČR, Jihomoravský kraj, statutární město Brno a hlavní město Praha.
Srdečně Vás zveme na zahájení 30. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého, nejprestižnějšího českého ocenění pro vizuální umělce do 35 let, čemuž bude předcházet vernisáž výstavy Raději sbírat motýly?, která se uskuteční společně se křtem knihy téhož názvu.
fb event vernisáž Raději sbírat motýly?
16.00 Dětská vernisáž výstavy Cena Jindřicha Chalupeckého 2019
17.00 Vernisáž výstavy a křest knihy Raději sbírat motýly?
18.00 Vernisáž výstavy Cena Jindřicha Chalupeckého 2019
19:30 AFTERPARTY NA NÁDVOŘÍ
O hudební zážitek se postarají DJky z Brna /Discofilcky/. O vaše chuťové pohárky pak tradičně Pivovar Moravia, Víno77 a PRAHA / Fórum pro architekturu a média.
PÁ / 27.9. / 20.00 / Genot Centre Night / koncert, party
Izanasz, Jano Doe + Wim Dehaen ,Cintorin (Lasák/Měchura), F͇a̹u̼s̚t͌o̲ M̤e̝r͗̍͊cͥi͎e̵r̶
GENOT CENTRE NIGHT
Pražský kolektiv Genot Centre se dlouhodobě věnuje prezentaci a propojování současného digitálního undergroundu formou site-specific koncertů a kazetových releasů. Skupině kolem Ondřej Lasák a Wim Dehaen se již přes tři roky daří objevovat výrazné domácí talenty abstraktní hudby (Enchanted Lands, Lišaj, Izanasz), iniciovat mezioborové kolaborace mezi producenty a současnými vizuálními umělci i pořádat originálně pojaté koncerty na neobvyklých lokacích (mj. série “spacích koncertů” Silent_Night). Za své aktivity vysloužili cenu Vinyla v kategorii Počin roku a prestižní britský server The Quietus vyhlásil Genot Centre kazetovým labelem roku 2017.
VSTUPNÉ: 150,- Kč (vstupné pouze na místě)
Akce je součástí Průběžného festivalu Vinyla.
Projekt Hudebních cen Vinyla finančně podporuje Ministerstvo kultury ČR, Jihomoravský kraj, statutární město Brno a hlavní město Praha.
SRPEN 2019
ČT-SO / 1.-31.8. / PRAHA STAGE / hudba, nanuky, bar
Celoroční zahrádka na nádvoří Pražákova paláce Moravské galerie. Domácí zmrzlina, letní drinky a pravidelné DJské večírky.
ČT / 1.8. / 14.00 / Zmrzlinový Masakr #2 / nanuky
Téma: Guilty pleasure – víš, že to je prasárna, ale stejně to chceš
Po dvou letech opět pořádná nálož zmrzliny na nádvoří kulturního prostoru PRAHA! Přijďte poladit figuru do plavek a ochutnat zmrzlinové bomby od místních zmrzlinářů, kteří všichni připraví jen pro tuhle příležitost speciální příchutě na společné téma GUILTY PLEASURE. Tučné, hříšné a promakané kousky, které si jen tak někde nedáte a kterým nepůjde za žádnou cenu odolat!
Účastníci:
Ještě jednu
Tomivo gelato
Čokoládovna Minach
PRAHA / Fórum pro architekturu a média
Letní hity: DJ Vodka (Toyota Vangelis)
Vizuál: Jozef Ondrik, Deep Throat Studio
vww.prahavbrne.com
http://nanukypraha.com/
PÁ / 16.8. / 19.00 / PRAHA stage # babyBoyZ eXtreme chillZone / dj set
chill place + eXtreme party + fine tunez
bpool classiX:
indigo
dxmnk
ninja priest
bloodflow
special guests:
bilej kluk (live)
vvesly
7-10 outdoor chillax
10-02 indoor extreme party
https://soundcloud.com/crimsonblademusic
PO / 19.8. / 19.00 / Míříme k vyhynutí (a co s tím dělat) / přednáška, diskuse
Situace je vážná.
Sucho a umírání lesů, které právě zažíváme, je jen začátek. Planeta je v ekologické krizi. Vědci se domnívají, že nás možná čeká rychlé zhroucení klimatu. My i naše děti čelíme velkému riziku.
V této veřejné přednášce probereme nejčerstvější vědecké poznatky ohledně klimatu a vliv, jaký to může mít na naši společnost a naše životy. Poté ukážeme, co chce dělat hnutí Extinction Rebellion, aby se situace změnila a pozveme vás k účasti v tomto hnutí.
Všichni jste vítáni. Přednáška bude v češtině a bude prostor na otázky a diskuzi. Vstup je zdarma. Pokud však můžete, přispějte, prosíme, na naše hnutí Extinction Rebellion zde: https://www.rebeliexr.cz/darovat
SO / 24.8. / 18.00 / Dýpt III launch / křest
Brněnský křest DÝPT magazín / SAVE THE DATE. Čas a datum se nezmění. Program bude (čtení, performance, projekce a tak). Prodej, vyzvednutí předobjednávek, tetování, pivo. Stay tuned.
ČERVENEC 2019
PO-ST / 1.-31.7. / PRAHA STAGE / hudba, nanuky, bar
Celoroční zahrádka na nádvoří Pražákova paláce Moravské galerie. Domácí zmrzlina, letní drinky a pravidelné DJské večírky.
ST / 3.7. / 18.00 / PRAHA stage w/ Jak Sen & Gluten Morgen / dj set
House & Disco Edition
Další pokračování hudebních večerů v Praze v Brně se ponese v duchu house music a diska. Nečekejte však nic tuctové co můžete běžně slyšet v mnoha současných klubech.
O první část večera se postará precizní dj a nadšený sběratel desek jménem Jak Sen (známý také jako Dirty Danzo), který má velmi neotřelý vkus a jeho přítomnost za gramofony a mixem je vždy zaručená zábava. Druhou část večera si vezme na starosti Gluten Morgen (nový alias Don Juana Diska), který nám zahraje naživo svou vlastní vizi house music.
Vstup volný.
ÚT / 16.7. / 18.00 / PRAHA stage w/ Funk Halen & Obraz / dj set
Úterý, drinky, nanuky, hudba. PRAHA stage je tu zase.
Tentokrát nám zahraje Funk Halen, jenž je představitel dnes již legendárního dj seskupení Electronic Bitches (spolu s Trickem a Romanem Porni). Sestavu doplní Obraz, kterého návštěvníci Prahy již mohou znát a zastupuje ÉTER kolektiv, který je poslední dobou pořád více aktivní.
OBRaZ
soundcloud.com/obraz
Funk Halen
soundcloud.com/electronic-bitches
Free entry.
Akce se koná pouze za příznivého počasí.
ČT / 25.7. / 18.00 / Míříme k vyhynutí (a co s tím můžeme dělat) / přednáška, diskuse
Situace je vážná.
Loňské sucho byl jen začátek. Planeta je v ekologické krizi. Vědci se domnívají, že nás možná čeká rychlé zhroucení klimatu. My i naše děti čelíme velkému riziku.
V této veřejné přednášce probereme nejčerstvější vědecké poznatky ohledně klimatu, vliv, jaký to může mít na naši společnost a naše životy a ukážeme, co chce dělat hnutí Extinction Rebellion, aby se situace změnila.
Všichni jste vítáni. Přednáška bude v češtině, bude dost času na otázky a diskuzi. Vstup je zdarma, ale pokud můžete, přispějte, prosíme, na naše hnutí Extinction Rebellion.
ST / 31.7. / 18.00 / PRAHA stage w/ Crimson Blade / dj set
Další středa, další session na zahrádce. Tentokrát nam své dj sety zahraji mládenci z brněnského dua Crimson Blade, take známých jako Plast & 42, kteří kromě vlastní produkce mají na triku i vymazlenou séerii podcastů nesoucí název “Redcast” s pestrou špaletou hostů a hromadou domácí produkce.
Poslouchej zde:
https://soundcloud.com/crimsonblademusic
ČERVEN 2019
Autorské čtení s diskusí, během kterého se v rámci festivalu MEETING BRNO představí Viktor Horváth a Halyna Kruk.
Viktor Horváth (HU) ~ Maďarský spisovatel a překladatel stráví v Brně několik týdnů na festivalové umělecké rezidenci. Přijďte se seznámit s autorem a jeho dílem, poslechnout si dojmy z brněnského pobytu, ale i zkušenosti ze života spisovatele v Maďarsku. Viktor Horváth se narodil v roce 1962 v Pětikostelí a dnes vyučuje na tamější univerzitě. Krom řady básní, povídek a esejů napsal několik románů, z nichž dva vyšly česky: Török tükör (Turecké zrcadlo) a Tankom (Můj tank), kde autor skrze tragikomická dobrodružství „Forresta Gumpa východního bloku“ popisuje události roku 1968 až do srpnové invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. „Zamýšlel jsem napsat knihu o okupaci, ale první motiv byl osobní. Velkou roli hrála nostalgie mého dětství, chtěl jsem vyznačit svoje kořeny a zároveň vše propojit se svou současnou osobností. Bylo důležité, abych své dětství rekonstruoval včetně té psychologické stránky a prožívání dobového kontextu. A během toho mě napadly podobnosti mezi současnou maďarskou situací a tehdejší dobou,“ poznamenal k románu autor. Román Můj tank byl nominován na cenu Magnesia Litera 2019 v oblasti překladové literatury.
Halyna Kruk (UA) ~ Ukrajinská básnířka a překladatelka se narodila roku 1974 ve Lvově, na tamější univerzitě vystudovala literaturu a dnes ji na své alma mater přednáší. Je autorkou pěti básnických knih (mj. Putování při hledání domu, Stopy v písku, Tvář, co není na fotografii) a mnoha překladů z běloruštiny, ruštiny a polštiny (mj. Wisławy Szymborské a Stanisława Lema). Jako literární historička se věnuje lidovým žánrům ukrajinského baroka. Ve svém básnickém díle navazuje na tradici feminismu a ukrajinské ženské poezie: „Ó, Sylvie, proč žena musí platit za svobodu dráž než Amerika?“, oslovuje v jednom ze svých veršů Sylvii Plathovou. Píše i knihy pro děti a o dětech, přispěla například do antologie Máma po Skypu, věnované dětem rostoucím v odloučení od rodičů, kteří vydělávají v zahraničí.
Autorské čtení s diskusí, během kterého se v rámci festivalu MEETING BRNO představí Martyna Bunda a Tanja Dückers.
Martyna Bunda (PL) ~ Polská novinářka a spisovatelka, hlasící se ke Kašubům, se narodila roku 1975 v Gdaňsku. Na univerzitě ve Varšavě vystudovala sociální politiku a od osmnácti let se živí jako novinářka. Dlouhá léta pracovala pro týdeník Polityka, dvakrát byla nominována na prestižní polskou novinářskou cenu Grand Press. Její debutová próza Nieczułość (Necitelnost) z roku 2017 ji vystřelila ke hvězdám. „Je to skvělá, zralá a vzrušující ženská sága. Je to i příběh o válce, obětech, o lásce, přátelství, zradě a věrnosti. Je těžké uvěřit, že debut!,“ napsala kritička Beata Igielska. Sama autorka ke knize poznamenala: „Přišel čas zabývat se zkušenostmi, které po desetiletí ničily naše rodiny. Generace našich prarodičů zažila krutost války. Jejich děti, naši rodiče, byli skrze vyprávění, anebo hůře, mlčení svých rodičů stále příliš blízko, nebyli proto schopni účtovat s minulostí.“
Tanja Dückers (DE) ~ Německá spisovatelka, básnířka a publicistka se narodila roku 1968 v západním Berlíně. Vystudovala amerikanistiku, germanistiku a dějiny umění. Vydala na dvacet knižních titulů, píše prózu, poezii, knihy pro děti, eseje, divadelní a rozhlasové hry, její texty se pravidelně objevují na stránkách prominentních i alternativních německých periodik. Kromě toho s berlínským čokolatiérem Christophem Wohlfarthem založila čokoládovnu Preussisch süß. Česky vyšly její romány Spielzone (Zóna Berlín) a Der längste Tag des Jahres (Nejdelší den v roce). Svým dílem poukazuje hlavně na skryté problémy současné německé společnosti, ať už jde o sociální otázky, nebo vztah k minulosti. O sobě říká: „Nejsem žádná stoprocentní buchta ze západu, jsem přece z Berlína, a to je svět sám pro sebe.“
Autorské čtení s diskusí, během kterého se v rámci festivalu MEETING BRNO představí Petra Hůlová a Alexandra Salmela.
Petra Hůlová (CZ) ~ Narozena 1979 v Praze. Vystudovala mongolistiku a kulturologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Věnuje se publicistice, je autorkou devíti prozaických knih. Debutovala titulem Paměť mojí babičce, napsala autobiografickou novelu Macocha (2014). O té říká: „Protentokrát nechci po x-té vyprávět příběh někoho, s kým toho mám ve skutečnosti relativně málo společného. Taky šlo o určitý adrenalin. Nakolik si sama k sobě jako k osobě pustím samu sebe jako autorku. Zda k sobě dokážu být tak nelítostná, jako kdybych byla jen literární postavou.“ Odpovědi na to, kde začínají a končí naše práva na cokoli a jak komplikované břemeno vztahů dokážeme unést, hledá ve svém posledním románu Zlodějka mýho táty, který sama definuje jako „sociální horor“.
Alexandra Salmela (SK) ~ Slovensky a finsky píšící spisovatelka, narozená roku 1980 v Bratislavě, vystudovala na Vysokej škole múzických umení dramaturgii, na Karlově univerzitě v Praze finštinu a finskou literaturu. Dnes žije ve finském Tampere. Románovou prvotinu 27 aneb Smrt vás proslaví napsala ve finštině a kniha byla v roce 2010 vyhlášena jako Nejlepší finský debut. Následoval Antihrdina, rozsáhlá futuristicky laděná románová freska, za niž byla autorka vloni nominována na prestižní slovenskou cenu Anasoft litera. „Takmer každá strana niečím prekvapí,“ napsala kritička Gabriela Rakúsová. Alexandra Salmela je též autorkou mnoha básní, divadelních her a několika knih pro děti: Mimi a Líza, Žirafia mama a iné príšery, Princezná opica, Lodníci na Mississippi a Severnejšie ako na sever. Drží se rady: „Ak chceš, aby ti ľudia rozumeli, nebuď ironická.“
ST / 5.6. / 19.00 / Final_Final_Wojciech Mazan / přednáška, diskuse
PŘEDNÁŠKA_V Polsku je v současnosti kolem jednoho milionu zahrádkářských chat. To znamená, že asi čtyři miliony obyvatel jsou součástí tohto způsobu zahradničení, jenž vytváří odloučené komunity s vlastními zvyky a architekturou. Přednáška představí výzkum architektonických forem zahradních přístřešků a odhalí antropologické a územní aspekty zahrádkářských kolonií.
WOJCIECH MAZAN_architekt v současné době působící v Londýně, kde je postgraduálním studentem filozofie v oboru Architecture and Urban Design (Projective Cities) na AA School of Architecture. Před založením studia PROLOG pracoval v ateliérech ve Španělsku, Polsku, Nizozemí, Mexiku a Rakousku.
Přednáška se koná v rámci bloku Globální kavárna.
ČT / 6.6. / 18.30 / PROSTOR PRO Umění: Zuziland / autorská přednáška
Jan Zuziak založil na konci 70. let vlastní svobodnou zemi Zuziland a výrazně se tak zapsal do mailartového hnutí. Zuziland byl přístupný komukoliv, své území reprezentoval na bázi autorských známek, fiktivní měny a razítka For you from chaotic Zuziland (1977–1983). Součástí přednášky bude i happening – doneste si s sebou své pasy nebo jiné tiskoviny, do kterých byste chtěli vízum do Zuzilandu udělit. Vstupné zdarma.
Před přednáškou proběhne od 17 hodin komentovaná prohlídka stálé expozice ART IS HERE zaměřená na nové exponáty (Kateřiny Šedé, Jana Zuziaka a Pavla Hayeka) s kurátorkou Janou Písaříkovou.
* ZRUŠENO * NE / 9.6. / 19.30 / Divadlo D’ EPOG: Sakurambo / experimentální divadlo
Třetí část monodramatického triptychu DIY v podání experimentálního divadla D’Epog. Klasické činoherní monodrama volně inspirováno životem, dílem a heroickou smrtí držitele Nobelovy ceny za literaturu Yukio Mishimy.
D´EPOG je platformou pro současnou experimentální inscenační tvorbu. Vstup 80 Kč studenti / 180 Kč dospělí.
ÚT / 11.6. / 18.00 / PRAHA stage w/ PDCH & Obraz / dj set
Úterý, drinky, nanuky, hudba. PRAHA stage je zpět. Free entry.
DJs:
OBRaZ
soundcloud.com/obraz
PDCH
soundcloud.com/pdch
mixcloud.com/pdch
ST / 12.6. / 18.00 / Demokracie v Evropě a moc velkých finančních zájmů / diskuse
Deník Referendum vás zve na veřejnou debatu o stavu evropské demokracie a roli, kterou hrají korporace a oligarchové. Na besedě vystoupí Max Bank (Lobby Control, Frankfurt), Olivier Hoedeman (Corporate Europe Observatory, Brusel), Olivier Petitjean (Observatoire des multinationales, Paříž), Zuzana Vlasatá (Deník Referendum, Brno).
Debata se bude věnovat situaci v Evropě po nedávných volbách. Jaký je stav evropských demokracií a jakou roli hrají velké korporace, miliardáři a oligarchové?
PÁ / 14.6. / 18.00 / Gin&Platonic: Halo Acid – Střed Světa – Mango Object – QEEI / koncert
Gin&Platonic ve spolupráci s HUDBA PRAHA představují post-rave producenta Halo Acid, který v Česku zahraje vůbec poprvé.
„I think i’ll be bringing my hardest set yet to Brno so it should hopefully be a memorable one, really looking forward to it,“ psal v jednom z posledních vzkazů. Navíc v Brně zazní jeho nové album, které bude vydávat u Gin&Platonic. Jako host vystoupí Střed Světa v kolaboraci s Mango Object, pod jejichž rukama dojde k postupnému rozmístění a následnému navrstvení všech rytmů světa. Večer otevře dj setem na nádvoří argentinská hudebnice QEEI.
HALO ACID (IRL)
Mango Object & Střed Světa
QEEI
+ afterparty
ÚT / 18.6. / 20.00 / Kutya – brněnský křest alba Kisko + host Džumelec (SK) / koncert, křest alba
Kutya je sólový projekt Markéty Lisé, hudebnice – členky elektropopové skupiny Midi Lidi, audiovizuální umělkyně a šperkařky. Deska Kisko je výběrem z písní vzniklých především v letech 2013 – 2018. Částečně navazuje na hudebně-performativní projekt Audiofenky, částečně vychází z paralelní literární práce s textem. Je plná „poznámek“ – terénních nahrávek, vkládaných do čistého elektronického zvuku počítačového programu, zpěv se podle nálady se střídá s mluveným slovem. Přímočarost písní vede na jednu stranu k folku mládí a na druhou stranu k jistotě uklidňujícího a radostného rytmu techna. Hostem večera bude slověnský umělec Erik Sikora alias Džumelec. Džumelec je krajinársky rap. Džumelec je popeín. Džumelec sú pesničky pre džumigarov. Vstupné 100 Kč studenti a důchodci, 150 Kč ostatní.
ČT / 20.6. / 18.00 / Míříme k vyhynutí (a co s tím můžeme dělat) / přednáška, diskuse
Situace je vážná. Loňské sucho byl jen začátek. Planeta je v ekologické krizi. Vědci se domnívají, že nás možná čeká rychlé zhroucení klimatu. My i naše děti čelíme velkému riziku. V této veřejné přednášce probereme nejčerstvější vědecké poznatky ohledně klimatu, vliv, jaký to může mít na naši společnost a naše životy a ukážeme, co chce dělat hnutí Extinction Rebellion, aby se situace změnila.
Všichni jste vítáni. Přednáška bude v češtině, bude dost času na otázky a diskuzi. Vstup je zdarma, ale pokud můžete, přispějte, prosíme, na naše hnutí Extinction Rebellion.
PÁ / 21.6. / 18.00 / PRAHA stage w/ NCOL / dj set
Na další (tentokrát páteční) session na dvorku u Pražakova paláce přijala pozvání mladá a velmi nadějná djka z Prahy jménem NCOL. Její dj a selektorské skills potvrzuje ve svých pravidelném pořadu Mixtales pro Radio 1 a také v pořadu Devotions na online Radiu Punctum. Za mixem ji pak můžete potkávat napříč celou Prahou, jmenovitě např. ve Swimu, Ankali, Vlkova26, Wildt. V nejbliší době jí také čeká vystoupení v LARMu v Budapešti, čímž si udělá další zářez do kolonky zahraničních gigs. Stav se na její brněnskou premiéru.
KVĚTEN 2019
SO / 4.5. / 10.00 / Sobotní ateliér speciál: Židle, se kterou si sedneš / workshop
Ručně vyrobený nábytek by neměl skončit v popelnici. Někdy stačí lehce obrousit a natřít a máte originální kousek, který vám přinese radost. A v sobotu si přesně toto vyzkoušíme! Každý si tu zrenovuje židli podle vlastního návrhu, kterou si pak odnese domů. Inspirujeme se tvorbou Milana Knížáka a jeho nábytkem v expozici Nového umění. Program pro děti 6−12 let ve spolupráci s „nábytkářkami“ z Obyčej.cz. Vstupné 100 Kč. Akce proběhne na nádvoří Pražákova paláce. V případě nepříznivého počasí v prostorách PRAHA.
NE / 12.5. / 12.00 / BLEŠÁK / bazar
Neděle pro milovníky „sekndhendové“ módy. Těšit se můžete na spoustu oblečení, doplňků a dalších zajímavých kousků v rámci dne plného hudby, drinků, káviček a nanuků.
Přednáška Pala Fabuše na téma Technika a myšlení, jež je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni ve spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Videogramy se konají ve spolupráci s Kabinetem audiovizuálních technologií na FaVU VUT a Moravskou galerií v Brně. Další program na www.videogram.cz. Vstup zdarma.
Všudypřítomnost výpočetních technologií lze z titulu jejich digitální podstaty chápat také jako zavádění totální měřitelnosti světa. Měli bychom tedy začít interpretovat i umění jako měření? Začít vnucovat vědeckou objektivitu uměleckým dílům, která by měla být chráněna jako výsostně subjektivní? Anebo je to naopak, a je to spíš věda, která dovádí do důsledků něco esenciálně uměleckého? Není vlastně “doslovnost” jenom normovaná forma “obraznosti”? A nevede tedy nakonec ona totální měritelnost světa k triumfu umění?
SO / 18.5. / 17.00 / Muzejní noc: PRAHA STAGE / projekce, dj set
Doprovodný program k probíhající Brněnské muzejní noci v režii PRAHA. Na programu film Něžný barbar pojednávající o životě a tvorbě grafika a malíře Vladimíra Boudníka, nanuky, jídlo, pití a hudba. Zveme k projekci, tanci, poslechu a gastro zážitkům. Projekce, která je doprovodným programem k výstavě Boudník, proběhne ve spolupráci Moravské galerie, kavárny PRAHA a kina ART.
17.00—–21.00—–NUBIAN & DJ HOTDOGG [HAZE Movement]
21.00—–22.30—–Něžný barbar
ČT / 23.5. / 18.00 / Křest knih FaVU / křest knih
Představení nejnovějších publikací autorů z Fakulty umění VUT spojené s prezentacemi: Katarína Hládeková – Štyri modely, Pavel Korbička – Prostory, Jana Kořínková – Adolf Loos a konfiskované vzpomínky Viktora rytíře von Bauera-Rohrfelden, Ladislav Zikmund-Lender – Tvary, barvy, pohodlí: Nábytek Jitona; Hotel Praha. Hudební program: DJ Kid0 & DJ Snail.
SO / 25.5. / 17.00 / Final_Final_Globální kavárna_Plantlover / vernisáž instalace
Zveme na vernisáž instalace #Plantlover, která vznikla ve spolupráci s autorským týmem Hænke a jejich doprovodnou přednášku.
Přednáška_Proč se pokojové rostliny staly symptomem globální kavárny? Jaké jsou zpětné dopady posedlosti monsterami? Má generace mileniálů vliv a zodpovědnost?
Instalace_Poukazuje na znovuobjevený fenomén pokojových rostlin v kontextu tématu bytových podmínek a životního standardu sledované společenské skupiny.
NE / 26.5. / 15.00 / BACK to BACK – volume 3 / street talk
1 street dance scéna a 3 témata. Těšte se na skvělá témata a hosty na slovo vzaté. Tentokrát se setkáme nad tématem, co to znamená být profesionální tanečník, dále nad tím, jak udržovat a rozvíjet (nejen naši) taneční komunitu a zamyslíme se i nad cestou bboyingu na Olympiádu. Vstupné snížené/do 16 let – 80 Kč, plné/nad 16 let – 100 Kč.
DUBEN 2019
Zveme na další ze série komentovaných projekcí a přednášek Videogram a TIM Master Class, tentokrát s umělcem v post-praxi Radimem Labudou. Přednáška je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni ve spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Videogramy se konají ve spolupráci s Kabinetem audiovizuálních technologií na FaVU VUT a Moravskou galerií v Brně. Další program na www.videogram.cz. Vstup zdarma.
ST / 10.4. / 19.00 / TIM Master class: Roman Novotný – Hegemonie designu / přednáška, diskuse
Přednáška Romana Novotného, jež je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Vstup zdarma.
ČT / 11.4. / 18.00 / BOUDNÍK / vernisáž, afterparty
Vernisáž výstavy na nádvoří Pražákova paláce Moravské Galerie kurátorů Ondřeje Chrobáka a Petra Ingerleho zacílené na přesah tvorby Vladimíra Boudníka směrem k uměleckému experimentu, performativitě a procesualitě. Po vernisáži následuje od 19 hod. afterparty v podání postfeministického dua DJky z Brna, které se inspiruje discem i lidovými báchorkami.
Úvodní přednáška tematického bloku, jenž zkoumá formy produkce bez architekta s cílem reflektovat “Globální kavárnu” – novodobý non-place, který zahlcuje vizuální prostředí a harmonizuje většinový vkus společnosti.
Přednáška_Promluvíme si o smyslu, historii a budoucnosti anticen u nás a ve světě a o tom, jak kultivovat každodenní realitu s realistickými očekáváními.
Zuzana Duchová_ Projektová manažerka, kurátorka a teoretička, vede site-specific projekt salonik.sk, který se zabývá otázkou, zda dokáže umění zkultivovat zanedbaný a komplikovaný prostor, jakým je Hlavní nádraží v Bratislave. Od roku 2018 působí jako mluvčí BRUTUS, slovenské anticeny za architekturu, která satirickou formou parazituje na CE.ZA.AR – ceně za architekturu. Anticena vznikla s cílem vnést do veřejného diskurzu témata nekvality, nevkusu či společenské zodpovědnosti a dopadů.
PO / 15.4. / 19.00 / Final_Final_Globální kavárna_Vernisáž / vernisáž, afterparty
Vernisáž autorské instalace experimentálně vstupující do prostoru PRAHA / Fórum pro architekturu a média vzniklé z tematického workshopu studentů FaVU VUT v Brně pod vedením akademického sochaře a štukatéra Vojtěcha Trochy.
Vernisáž_Odhalíme autorské instalace vzešlé z workshopu a k tomu nám zahraje kavárenský povaleč Gluten Morgen.
Workshop_Zkoumá formy produkce bez architekta s cílem reflektovat “Globální kavárnu” – prostor splňující fotogeničnost, líbivost s instantním dosahem na sociálních platformách, prostor příjemný pro všechny a vždy.
Vojtěch Trocha_Vystudoval SŠUD v Brně a Akademii výtvarných umění v Praze (ateliér Róna, později Rittstein), aktuálně působí ve štukatérské dílně Akademie výtvarných umění v Praze a na rezidenčním pobytu v Petrohradská kolektiv.
Přednáška pedagoga DAMU Lukáše Jiřičky o postspektakulárních modelech v performance, jež je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Vstup zdarma.
Přednáška, ve které bude András Cséfalvay hovořit o vzniku experimentální vědy a o tom, jak se svým nestranným výzkumem stala nástrojem budování a zobrazování efektivního světa. Přednáška je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni ve spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Videogramy se konají ve spolupráci s Kabinetem audiovizuálních technologií na FaVU VUT a Moravskou galerií v Brně. Další program na www.videogram.cz. Vstup zdarma.
ČT / 25.4. / 18.00 / PROSTOR PRO Architekturu: Ateliér RAW / autorská přednáška
Tomáš Rusín a Ivan Wahla je dvojice renomovaných architektů úzce spjatá s brněnskou uměleckou scénou i duchem brněnských ulic. Jejich architektonická kancelář má na svém kontě rozměrné zakázky a urbanistické celky, stejně jako drobnější městské intervence. Ať už se jedná o rekonstrukci funkcionalistické zastávky na Obilném trhu, interiér Café Steiner, Café Placzek, revitalizaci Zelného trhu nebo například rozsáhlý projekt rekonstrukce vily Tugendhat, za který získali řadu ocenění včetně Grand Prix za architekturu a České ceny za architekturu. Pojďme se s nimi potkat. Vstupné zdarma.
PO / 29.4. / 18.30 / Francois Roche on behalf of S/he: “Golem’s Kiss” / přednáška, diskuse
„Let yourself slip through their work and feel its silky and strange texture as terrifies and caresses you.” Lecture by Francois Roche on Behalf of S/he. Experimental architecture has shifted toward a new corpus of instrumentations, made out of tools, computation, mechanization, but also and simultaneously of fictions and lines of subjectivity, synchronous with our symptoms; of fears and great escapes in the “here and now”. The purpose of this 1993-2050 flashback is to explore attitudes that show a correlation, a co- dependency with the forms they underpin, through their conflicts and reciprocities. Lecture will be held in English language.
BŘEZEN 2019
SO / 2.3. / 16.00 / Superstudio – Brno / prezentační večer
Prezentační večer, během něhož proběhnou veřejné kritiky projektů soutěže Superstudio s následným neformálním večírkem. V rámci prvního kola této ideové architektonicko-urbanistické soutěže budou týmy studentů prezentovat svá řešení konkrétního zadání, na jehož zpracování měly striktní limit 24 hodin. První kolo probíhá paralelně ve všech městech s výukou architektury v Česku i na Slovensku – v Praze, Bratislavě, Brně, Ostravě, Liberci a Košicích. Prezentace projektů v maximální délce 200 sekund proběhne před odbornou porotou, která následně vybere nejlepší týmy postupující do mezinárodního finále, které se odehraje 9. března v pražském CAMP – Centrum architektury a městského plánování.
ST / 6.3. / 19.00 / TIM Master class: Tereza Lišková – Material Times / přednáška, diskuse
Nové materiály. Jsou tu s námi! Cihly z hub, fošny z měsíčního dřeva, pohřbené haldy textilu, virtuální částice prachu, vypreparovaný pštrosí žaludek, bakteriální sliz s příměsí rostlinných vláken, list papíru z kombuchy, skla, která žádný pták neviděl, půdní bakterie nakrmené fritovacím olejem, mumifikované lišejníky, které už nic nečekají. Co pro nás nové materiály znamenají? Čím jsme pro ně my? Kdo s čím zachází? Vzniká s každým novým kusem hmoty nový svět? Přednáška šéfredaktorky Material Times Terezy Liškové, jež je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Vstup zdarma. Material Times jsou hmatatelným čtením v prchavé digitální době. Propojují tvůrčí svět architektury, výtvarného umění, designu a řemeslné výroby se světem nových materiálů a technologií.
Pojďme oslavit Mezinárodní den žen spolu s kurátorkou a teoretičkou umění Martinou Pachmanovou. Jak nahlíželi karikaturisté a satirici proměňující se společenskou a kulturní úlohu žen po pádu habsburské monarchie a co jejich humoristické kresby vypovídají o genderovém podhoubí první republiky? Přednáška je volně spjata s jedním z témat připravované výstavy v Moravské galerii Civilizovaná žena: Ideál i paradox prvorepublikové vizuální kultury (2021). Vstupné zdarma
PÁ / 8.3. / 18.00 / Nechtěné dědictví: Architekt Jan Dvořák (1925–1998) / křest knihy
Křest knihy věnované praktické a teoretické činnosti brněnského architekta Jana Dvořáka působícího zejména v 70. a 80. letech minulého století. Na jeho příkladu je v knize sledován osud normalizační architektury dnes a vztah současné odborné i laické veřejnosti k autorským dílům vzniklým v době jiného politického režimu. Kniha navazuje na stejnojmenný výstavní projekt, který se konal na jaře roku 2017 na hradě Špilberk, ve vile Tugendhat a v kulturním prostoru PRAHA / Fórum pro architekturu a média. O koncepci knihy na křtu promluví její autoři, historička architektury Šárka Svobodová (4AM, FaVU) a grafický designer Jozef Ondrík (Studio Deep Throat). Účast přislíbili i ostatní spoluautoři: fotograf Zdeněk Porcal (Studio Flusser), architekt Jaroslav Sedlák (4AM, Fa VUT) a umělci Jakub Roček a Petr Jambor.
Zveme na další ze série komentovaných projekcí a přednášek Videogram a TIM Master Class, tentokrát s umělcem a kurátorem Borisem Ondreičkou, jenž se ve svém příspěvku s projekcí bude věnovat (melankologické) kritice adorace (morálního konceptu) světla a exponentu „žití“ skrze falešnost módu Cogito, ergo sum. Přednáška je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Videogramy se konají ve spolupráci s Kabinetem audiovizuálních technologií na FaVU VUT a Moravskou galerií v Brně. Další program na www.videogram.cz. Vstup zdarma.
Přednáška designérky a vizuální kritičky Lenky Hámošové, jež se ve svých projektech věnuje otázkám transparentnosti vizuální komunikace a relevantnosti vizuálního skepticismu. Prezentace představí analýzu vizuálních strategií, kterými v současnosti nejvlivnější bratislavští developeři komunikují své velkolepé stavitelské plány veřejnosti a získávají tak její souhlas s výstavbou, která zásadně mění tvář města. Zároveň otevírá téma zodpovědnosti za míru realismu v zobrazování architektury a významu kritického nazírání na formy vizuální komunikace v našem prostředí.
ST / 20.3. / 19.00 / TIM Master class: Lucia Udvardyová – Easterndaze / přednáška, diskuse
Přednáška hudební publicistky a kurátorky Lucie Udvardyové, jež je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Vstup zdarma.
ČT / 21.3. / 20.00 / HUDBA 2018: The Final Cut – Brno / přednáška, projekce
Patnáct let se setkávali tři hudební publicisté, aby nabídli 3x subjektivní bilanci uplynulého roku v hudbě. Toto výroční setkání na půdě Prahy v Brně je pro trio Pavel Klusák, Aleš Stuchlý & Karel Veselý poslední. Don’t look back in anger: News, objevy a mýty loňského roku v nezávislém popu, mainstreamu a experimentální hudbě. Projekce, nahrávky, komentáře, bezděčné performance: Idles, Rosalía, Mitski, Chynna, Vince Staples, Vneumicky, Young Signorino, Nohavica, Jana Winderen & much more & moře much.
Přednáška Terezie Lokšové na téma dystopického technooptimismu, jež je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Vstup zdarma.
ČT / 28.3. / 20.00 / Tension: Zabelov Group + HRTL Spaghetti Ensemble / koncert
Festival JazzFestBrno připravil pod svou hlavičkou novou off-programovou sérii nazvanou Tension. Wikipedie definuje hudební výraz tension jako důležitý hudební prostředek, kterým umělec vyvolává očekávání a napětí v myslích posluchačů. Umělecké pnutí přinese i tato série, která zavede festivalové fanoušky na nová místa a představí jim umělce, jež se vymykají z hlavní dramaturgické linie, a přesto si zaslouží velkou pozornost. Umělce alternativní, reprezentující především elektronickou scénu, kteří se jazzu na první pohled sotva dotýkají, ve skutečnosti s tímto žánrem mají však mnohem víc společného než leckdo, kdo se jím zaštiťuje.
V pilotním ročníku se představí objev elektro-jazzové scény Zabelov Group a mistr syntezátorů a držitel ceny Anděl v kategorii elektronická hudba HRTL, který exkluzivně pro tento večer sestavil kapelu se saxofonistou Martinem Debřičkou a bubeníkem Michalem Vackem.
NE / 31.3. / 19.30 / Divadlo D’ EPOG: Sakurambo / experimentální divadlo
Třetí část monodramatického triptychu DIY v podání experimentálního divadla D’Epog. Klasické činoherní monodrama volně inspirováno životem, dílem a heroickou smrtí držitele Nobelovy ceny za literaturu Yukio Mishimy.
D´EPOG je platformou pro současnou experimentální inscenační tvorbu. Vstup 80 Kč studenti / 180 Kč dospělí.
ÚNOR 2019
Pokračování série diskusí a přednášek o nových modelech publikování v architektuře. Přednáška a diskuse s Davide Tommaso Ferrandem, kritikem architektury, badatelem a kurátorem se zaměřením na průsečíky mezi architekturou, městem a médii. Visiting Editors je otevřená série diskusí, přednášek a čtení o jiných modelech publikování v architektuře.
PO / 4.2. / 18.00 / Spoušť: 001 / křest
Křest prvního svazku ze série autorských fotosešitů s fotografiemi teoretika a redaktora časopisu FOTO Josefa Mouchy, jenž sledoval a dokumentoval specifickou vizualitu reálného socialismu (Doličné okamžiky) především v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. Tištěné podoby se tyto fotografie dočkaly až nyní, v prvním vydání autorských fotosešitů SPOUŠŤ.
PÁ / 15.2. / 21.00 / Gin&Platonic x SOfT – Yearning Kru [Quantum Natives] / koncert, dj set
Spřátelené kolektivy SOfT, Gin&Platonic a PRAHA / Fórum pro architekturu a média představují mysteriózního digi umělce a zakladatele vizionářského labelu Quantum Natives – Yearning Kru, jehož tvorba maže hranice mezi vizuálním uměním a experimentální hudbou. Doplní ho Peter Gonda spojený s komunitou Easterndaze a labelem BABA VANGA. Večer a noc obklíčí svými selekcemi SOfT Gin DJs.
PO / 18.2. / 19.00 / Final_Final_Husova18_Křest / křest, afterparty
Knihovna, pódium, projekční stěna – aktivity realizované v prostoru PRAHA / Fórum pro architekturu a média skupinou Final_Final v průběhu posledních 3 měsíců měly za cíl zkoumat možnosti destabilizace, přijetí proměnlivosti a nabourávání jistot na objektech, které významově i fyzicky tento prostor definují.
Zveme na dopovězení série tří objektů a vernisáž nového díla vzniklého pro kulturní prostor ve spolupráci s Jozefem Ondríkem z Deep Throat Studio, které je aktuálně nominováno na cenu Czech Grand Design 2018 za vizuální identitu pro Praha / Fórum pro architekturu a média a vizuální styl pro film Ócuka (Milan Mazúr).
ST / 20.2. / 19.00 / PROSTOR PRO UMĚNÍ / TIM Master class: Lukáš Hofmann / diskusní setkání
Setkání s letošním laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého Lukášem Hofmannem, jenž působí pod přezdívkou Saliva a vyjadřuje se především prostřednictvím performance a tzv. sociálních soch, které často promlouvají také dialektem módního či kreativního průmyslu. Moderuje kurátorka ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého Tereza Jindrová. Diskuze je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií).
ČT / 21.2. / 19.00 / Nezabudneme! Pokračujeme! / diskuse, projekce
Po čtvrtečním shromáždění Nezabudneme! Pokračujeme! na Náměstí Svobody se v PRAHA uskuteční neformální diskuse s organizátory Brno za slušnost, po které bude následovat hlavní bod programu ve formě livestreamu premiéry filmu Ján a Martina od 20.30. Přijďte na Svoboďák a poté do PRAHA, a povězte o tom dál.
PÁ / 22.2 / 21.00 / Herna x Bastl: Ewa Justka / koncert, dj set
Continuing our explorations of extreme tempos & high impact waves – plus a DIY workshop in collaboration with our Bastl Instruments family! (Herna)
Ewa Justka [live]
Sun Drugs [DJ set]
Ewa Justka [acidtekk DJ set]
Prozac [live]
Kadaver [DJ set]
Zveme na další ze série komentovaných projekcí a přednášek Videogram a TIM Master Class, tentokrát s vizuální umělkyní a čerstvá laureátkou Ceny Oskara Čepana Emilií Rigovou, jež ve své tvorbě zkoumá intersubjektivitu emocí modifikovaných sociálním a kulturním prostředím. Hlavní témata její práce jsou sociální a kulturní stereotypy, alter ego, romská identita, politika těla a pozice menšin. Přednáška je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Videogramy se konají ve spolupráci s Kabinetem audiovizuálních technologií na FaVU VUT a Moravskou galerií v Brně. Další program na www.videogram.cz. Vstup zdarma.
LEDEN 2019
NE / 13.1. / 17.00 / S(o)unday Mixtapes: Sounds Queer? – Sampling Lab w/ Tatiana Heuman / workshop
Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát ve formě workshopu ve znamení „Sampling Lab“. Počet účastníků workshopu je omezen na 10. Své přihlášky prosím posílejte na prahavbrne@gmail.com. Vstup volný.
Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát ve formě workshopu ve znamení „Music Interfaces with Touch Board“. Počet účastníků workshopu je omezen na 10. Své přihlášky prosím posílejte na prahavbrne@gmail.com. Vstup volný.
PÁ / 25.1. / 20.00 / Vinyla: Genot Centre Night – Obelisk of Light vs. eva01 + Lišaj / koncert
Další z koncertních večerů průběžného festivalu Vinyla představující výjimečné hudební projekty domácí scény, tentokrát kurátorovaný pražským labelem Genot Centre, na kterém se představí projekty Obelisk of Light vs eva01 a Lišaj. Vstupné pouze na místě: 100 Kč. Projekt Hudebních cen Vinyla finančně podporuje Státní fond kultury ČR, Jihomoravský kraj a statutární město Brno.
PROSINEC 2018
PO / 3.12. / 20.00 / Brněnské uvedení filmu Vienna Calling / projekce
Uvedení filmu Vienna Calling za účasti režiséra. Letní nekropříběh o vykradači hrobů, jenž se svými pohůnky v maringotce vydává do Vídně vrátit ukradené zuby Strausse a Brahmse. Zuby, které sám ukradl. Režie: Petr Šprincl; Scénář: Matyáš Dlab; Hudba: I LOVE 69 POPGEJU; Délka: 67 minut.
Pokračování série diskusí a přednášek o nových modelech publikování v architektuře. Přednáška a diskuse s Rebekkou Kiesewetter, historičkou umění a ekonomkou, o nové zodpovědnosti kritických vydavatelů, kterou lze odvodit ze současné teorie performativní materiality a z chápání publikování jako procedurálního nástroje rámujícího prostory výměny, utváření smyslu a koprodukce. Visiting Editors je otevřená série diskusí, přednášek a čtení o jiných modelech publikování v architektuře.
Zveme na další ze série komentovaných projekcí a přednášek Videogram a TIM Master Class, tentokrát s Palem Fabušem v pokračování cyklu volně navazujících přednášek z filosofie médií. Přednáška je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Cyklus přednášek Pala Fabuše je zároveň součástí série vzdělávacích akcí na téma Jak přežít v post-digitální době (org. 4AM & Multiplace). Videogramy se konají ve spolupráci s Kabinetem audiovizuálních technologií na FaVU VUT a Moravskou galerií v Brně. Další program na www.videogram.cz. Vstup zdarma.
Architekt David Vávra, známý veřejnosti především jako herec divadla Sklep a průvodce televizního seriálu Šumná města, nás v rámci své prezentace seznámí se svým myšlenkovým a architektonickým desaterem. Během večera budou také představeny publikace Tři cesty za architekturou, Jedeme k moři a Běžet s domy, vydané nakladatelstvím Grada, které shrnují Vávrovy architektonické projekty, kresby a vize, včetně neuskutečněných utopických projektů. Vstupné zdarma.
PÁ / 7.12. / 20.00 / Vinyla: Dukla, Market / koncert
Další z koncertních večerů průběžného festivalu Vinyla představující výjimečné hudební projekty domácí scény. Vstupné pouze na místě: 120 Kč. Projekt Hudebních cen Vinyla finančně podporuje Státní fond kultury ČR, Jihomoravský kraj a statutární město Brno.
Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát ve formě workshopu s Violetta Gill ve znamení „Ableton Live Intro“. Počet účastníků workshopu je omezen na 10. Své přihlášky prosím posílejte na prahavbrne@gmail.com. Vstup volný.
PO / 10.12. / 20.00 / FAMUFEST 2018: Ozvěny v Brně / projekce
ST / 12.12. / 19.00 / VIDEOGRAM 83 / TIM Master class: Lukáš Likavčan / přednáška, diskuse
Zveme na další ze série komentovaných projekcí a přednášek Videogram a TIM Master Class, tentokrát se představí filozof, teoretik a výzkumník Lukáš Likavčan. Přednáška je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Videogramy se konají ve spolupráci s Kabinetem audiovizuálních technologií na FaVU VUT a Moravskou galerií v Brně. Další program na www.videogram.cz. Vstup zdarma.
PÁ / 14.12. / 21.00 / Alobál: vánoční hýření s D’epogem / vánoční večírek
Institut vánoční atmosféry D’epog pořádá IV. výroční Aloboiler room, který vykouzlil úsměv na tváři snad již všem Brňanům. Náš tradiční živý betlém vytvoří Wim Dehaen alias Benelux Energy, který letos na podzim upekl velmi velký trdelník (k dostání ve stánku Quantum Natives), Strachkvas Vishwastrachkvas, který odlil skutečně těžké olovo v řemeslné dílně Gin&Platonic a Johannes Tröstler a Vojta Spousta, kteří rekonstruují tradici moravského vinšování Double Dragon: Legacy. Součástí večera je tradiční výroční TOMBOLA, která svými kousky napravila nejeden šatník či interiér nejednoho Brňana. Vstup 100 CZK.
* ZRUŠENO * SO / 15.12. / 14.00 / Živé hraní k promítání: Zvukodrom / dětský multimediální workshop
Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, generaci “born digital” od 6 do 12 let. Během dílny s dětmi vytvoříme hudbu pro krátký film – nahrajeme novou sadu zvuků pro Zvukodrom, připravíme koncept a nový “soundtrack” předvedeme na závěrečném minikoncerte pro rodiče. Tuto dílnu povede hudebnice Markéta Lisá společně s hostem Ferem Királym. Nutná registrace emailem na prahavbrne@gmail.com. Dílna je zpoplatněna sumou 150 Kč.
LISTOPAD 2018
* ZRUŠENO * PÁ / 2.11. / 20.00 / Vinyla: Five seconds To Leave, Panenské plameny / koncert
Druhý z koncertních večerů průběžného festivalu Vinyla představující výjimečné hudební projekty domácí scény. Vstupné pouze na místě: 120 Kč. Projekt Hudebních cen Vinyla finančně podporuje Státní fond kultury ČR, Jihomoravský kraj a statutární město Brno.
* ZRUŠENO * SO / 3.11. / 13.00 / Živé hraní k promítání: Barevný orchestr / dětský workshop
Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, generaci “born digital” od 6 do 12 let. Během dílny se zaposloucháme do zvuků kolem nás, vyrobíme si své vlastní jednoduché hudební nástroje z věcí, které běžně používáme a nakonec si všichni společně zahrajeme jako orchestr! Tuto dílnu povede hudebnice Michaela Švédová – Kyklos Galaktikos. Nutná registrace emailem na prahavbrne@gmail.com. Dílna je zpoplatněna sumou 150 Kč.
ST / 7.11. / 19.00 / TIM Master class: Andi Schmied / přednáška, diskuse
Přednáška Andi Schmied, jež je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Vstup zdarma.
NE / 11.11. / 17.00 / S(o)unday Mixtapes: Sounds Queer? – Introduction to synths w/Zosia / workshop
Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát ve formě workshopu se Zosia Hołubowska ve znamení „Introduction to synths“. Syntezátor může být kosmickou lodí, ale i nástrojem k prozkoumávání nadpozemských či neobvyklých zvuků. Úvodem do zvukové syntézy s trochou historie syntezátorů z feministického hlediska budeme nasávat průkopníky elektronické hudby, dozvíme se něco o základech zvuku a podíváme se do nitra syntezátorů. Počet účastníků workshopu je omezen na 10. Své přihlášky prosím posílejte na prahavbrne@gmail.com. Vstup volný.
ST / 14.11. / 19.00 / TIM Master class: Illegal TaiPei / přednáška, diskuse
Přednáška Kateřiny Frejlachové a Martiny Svobodové o projektu Illegal TaiPei, jenž zkoumá neformální urbanismus v tchajwanské Tchaj-peji. Přednáška je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Vstup zdarma.
Pokračování série diskusí a přednášek o nových modelech publikování v architektuře. Přednáška a diskuse s Andreasem Rumpfhuberem, vídeňským architektem a teoretikem architektury, o tom jak budeme bydlet a jak to souvisí s tím, co budeme dělat. Visiting Editors je otevřená série diskusí, přednášek a čtení o jiných modelech publikování v architektuře.
Hudební večer v rámci koncertní a klubové série HUDBA PRAHA. #experimental #noise #deconstructed #postambient #futurism & more
* ZRUŠENO * SO / 17.11. / 15.00 / Ozvěny Malé noci módy / pop-up
Přijďte si prohlédnout, vyzkoušet a třeba i koupit to nejčerstvější ze současného studentského designu! Malá noc módy již tradičně propojuje návrháře z Česka a Slovenska, kteří Vám nabídnou svoji tvorbu. Tentokrát se navíc podílíme i na založení eshopu NOW store, který bude prezentovat lokální značky a tvorbu mladých designérů.
NE / 18.11. / 19.30 / Divadlo D’ EPOG: Sakurambo / experimentální divadlo
Třetí část monodramatického triptychu DIY v podání experimentálního divadla D’Epog. Klasické činoherní monodrama volně inspirováno životem, dílem a heroickou smrtí držitele Nobelovy ceny za literaturu Yukio Mishimy.
D´EPOG je platformou pro současnou experimentální inscenační tvorbu. Vstup 80 Kč studenti / 180 Kč dospělí.
ÚT / 20.11. / 21.00 / HUDBA PRAHA w/ Eli Keszler (US), Ondrej Zajac (SK) / koncert, dj set
Hudební večer v rámci koncertní a klubové série HUDBA PRAHA. #experimental #noise #deconstructed #postambient #futurism & more
ST / 21.11. / 19.00 / VIDEOGRAM 81 / TIM Master class: Apart Collective / přednáška, diskuse
Zveme na další ze série komentovaných projekcí a přednášek Videogram a TIM Master Class. Tentokrát se představí umělecká skupina APART. Přednáška je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Videogramy se konají ve spolupráci s Kabinetem audiovizuálních technologií na FaVU VUT a Moravskou galerií v Brně. Další program na www.videogram.cz. Vstup zdarma.
ČT / 22.11. / 19.00 / PROSTOR PRO UMĚNÍ: Textil v současné volné tvorbě / přednáška, diskuse
Prezentace kurátorky a historičky umění Markéty Vinklerové ukáže na příkladech tvorby umělců a designérů dnešní generace vztah současného umění a textilu. Jedná se o doprovodný program k výstavě Inez Tuschnerová. PROSTOR PRO je série autorských prezentací s diskusí a zároveň doprovodný program Moravské Galerie v Brně zaměřený na umění, design a veřejný a galerijní prostor.
ÚT / 27.11. / 20.00 / RADIO IVO: Život nedoceníš / divadlo
Přenesení rozhlasové hry na divadelní prkna bez jakékoli transformace. Pouze s možností vidět její vznik. Normální příběhy ze života. Rozpačitá trojice performerů podává vcelku suverénní výkon. Hrají: Johana Švarcová (KAZETY), Petr Marek (Midi Lidi), Marian Moštík (LÁHOR/Soundsystem).
PRAHA / Fórum pro architekturu a média je tak trochu něco jako stálou scénou divadla RADIO IVO.
ST / 28.11. / 19.00 / TIM Master class: Michal Brenner – SHAPE Platform / přednáška, diskuse
Přednáška Michala Brennera o platformě, jež se se snaží o popularizaci současných progresivních umělců otevřenému publiku nejen v celé Evropě. Přednáška je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Vstup zdarma.
ČT / 29.11. / 19.00 / Satira aneb Život ve směšném světě / křest
Večer plný satiry k oslavě 110. vydání revue Prostor “Satira aneb Život ve směšném světě” v dramaturgii spisovatele Stanislava Bilera. Program: Pavel Šplíchal a Petr Bittner – přednáška s flipčártem „Život v České republice jako dialektika satiry a tragédie“; Jaroslav Cerman – stand-up – „Každý den se smějeme světu kolem nás“; Hana Trojánková Biriczová, redakce revue Prostor – četba ukázek z esejí 110. čísla revue Prostor „Satira aneb Život ve směšném světě“. Vstup zdarma.
ŘÍJEN 2018
Jaké jsou možnosti i úskalí využití nových technologií uvnitř rigidního vzdělávacího systému? Martin Bukáček ve své přednášce ukáže, jak může vypadat výuka pomocí 3D modelů, rozšířené či virtuální reality (XR) v praxi tak, aby reflektovala potřeby současných učitelů. Zaměří se na výzvy i benefity spojené s vývojem, adopcí a použitím v kontextu aktuálních technologických a vzdělávacích trendů a osvětlí, proč jsou učitelé nejdůležitější profesí současnosti. Přednáška je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Vstup zdarma.
PÁ / 5.10. / 20.00 / Vinyla: Povodí Ohře, Walden / koncert
První z koncertních večerů průběžného festivalu Vinyla představující výjimečné hudební projekty domácí scény. Vstupné pouze na místě: 120 Kč
POVODÍ OHŘE // Hardrocková kovbojka s kořeny v drsném pohraničí. Letošní eponymní debut a několik koncertů stačilo k tomu, aby se z party složené z členů legendárních Esgmeq nebo EsazLesa stal kult.
WALDEN // Mechový punk ze Šumavy. Kapelu založil v roce 2010 kytarista a písničkář Martin Patras po svém přestěhování na Prachaticko s hudebníky z místních undergroundových skupin. Stylově vychází z lo-fi poetiky amerických Sebadoh, Sonic Youth nebo Pavement.
NE / 7.10. / 19.30 / Divadlo D’ EPOG: Sakurambo / experimentální divadlo
Třetí část monodramatického triptychu DIY v podání experimentálního divadla D’Epog. Klasické činoherní monodrama volně inspirováno životem, dílem a heroickou smrtí držitele Nobelovy ceny za literaturu Yukio Mishimy.
D´EPOG je platformou pro současnou experimentální inscenační tvorbu. Vstup 80 Kč studenti / 180 Kč dospělí.
ST / 10.10. / 18.30 / B16 / Videogram 79: Narativní video: Pásmo Adély Babanové / projekce, diskuse
Přehlídka krátkých filmů Adély Babanové v rámci doprovodného programu 59. ročníku mezinárodního festivalu krátkých filmů B16. Můžete se těšit na brněnskou premiéru krátkého filmu Neptun, ve kterém budete společně se skeptickou novinářkou bývalého Československa prožívat marnou snahu o odhalení státem podporované mediální mystifikace. Vstup na projekci je zdarma. Akce je také součástí předmětu FaVU VUT Videogram a předmětu TIM_Master_Class vyučovaném v rámci oboru Teorie interaktivnich médií na Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Výběr sestavila Pavlína Míčová, která vyučuje Teorii interaktivních médií.
ČT / 11.10. / 18.00 / B16: Diskuzní panel o experimentálním filmu / diskuse
S filmy je to boj, s těmi experimentálními je to ještě komplikovanější. Pokud jste jejich tvůrce, složitě hledáte způsob financování, pokud jste jejich distributor, marně sháníte místa, kde je uvést, pokud jste kinař, složitě pátráte po divácích, a pokud jste fanouškem, nemáte je kde zhlédnout.
Tento diskuzní panel představí aktuální situaci všech sporných otázek z pohledu zmíněných stran. A bude se jim věnovat způsobem, jak je možné situaci v budoucnu řešit a i na základě srovnání se zeměmi s vyspělou audiovizuální kulturou. Vstup zdarma. Akce je součástí doprovodného programu 59. ročníku mezinárodního festivalu krátkých filmů B16.
PÁ / 12.10. / 17.00 / B16: Mřížka – The Grid / projekce
Projekce filmů, video-esejí a videí v kurátorské koncepci Kariny Kottové (Společnost Jindřicha Chalupeckého) vycházející z pokusu o systematické prolnutí uvažování vizuálních umělců a možnosti představení jejich děl, obvykle prezentovaných v galerijním kontextu, ve formátu lineárního filmového pásma. Akce je součástí doprovodného programu 59. ročníku mezinárodního festivalu krátkých filmů B16.
Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, generaci “born digital” od 6 do 12 let.Přijďte s námi natočit krátký animovaný film! Vezměte s sebou jednu nebo dvě malé hračky nebo věci, které by ve filmu mohly hrát,společně vymyslíme krátký scénář a pak ho natočíme! Tuto dílnu povede Markéta Lisá. Nutná registrace emailem na prahavbrne@gmail.com. Dílna je zpoplatněna sumou 150 Kč. Akce je součástí doprovodného programu 59. ročníku mezinárodního festivalu krátkých filmů B16.
Hudební večer v rámci koncertní a klubové série HUDBA PRAHA. #experimental #noise #deconstructed #post-ambient #futurism & more.
Tatiana Heuman Qeei (AG)
TAYHANA (AG/MEX )
Martyyna (CZ)
ST / 17.10. / 19.00 / TIM Master class: Klára Peloušková – Artalk.cz / přednáška, diskuse
Přednáška Kláry Pelouškové, jež se bude dotýkat portálu Artalk.cz, který od roku 2008 přináší zprávy týkající se výtvarného umění, informuje o dění na výtvarné scéně, o probíhajících i chystaných výstavách, přednáškách, besedách, akcích i o tom, co se o umění píše v médiích. Přednáška je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Vstup zdarma.
Zveme na další ze série komentovaných projekcí a přednášek Videogram a TIM Master Class. Přednáška Víta Bohala se bude věnovat filozofii akceleracionismu, jeho turbulentnímu vývoji a ozvěnám v současné filozofické spekulaci. Přednáška je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Videogramy se konají ve spolupráci s Kabinetem audiovizuálních technologií na FaVU VUT a Moravskou galerií v Brně. Další program na www.videogram.cz. Vstup zdarma.
Hudební večer v rámci koncertní a klubové série HUDBA PRAHA. #experimental #noise #deconstructed #post-ambient #futurism & more
Æthereal Arthropod (ES, Quantum Natives)
John Object (UA, Bio Future Laboratory)
Dlab (SOfT, D’epog)
Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát ve formě workshopu se Zosia Hołubowska ve znamení „Introduction to synths“. Syntezátor může být kosmickou lodí, ale i nástrojem k prozkoumávání nadpozemských či neobvyklých zvuků. Úvodem do zvukové syntézy s trochou historie syntezátorů z feministického hlediska budeme nasávat průkopníky elektronické hudby, dozvíme se něco o základech zvuku a podíváme se do nitra syntezátorů. Počet účastníků workshopu je omezen na 10. Své přihlášky prosím posílejte na prahavbrne@gmail.com. Vstup volný.
PO / 29.10. / 17.00 / STO LET POTÉ aneb Beseda historiků o vyhlášení republiky v Brně / diskuse
Proč se v Brně vyhlašovala republika až 29. října 1918? A proč zrovna z balkonu Besedního domu? Jaké okolnosti akci provázely? Přijďte na besedu čtyř osobností z Historického ústavu Filozofické fakulty MU: Jiřího Malíře, Libora Vykoupila, Jiřího Němce a Tomáše Dvořáka. Vstupné na besedu dobrovolné.
Beseda je součástí pondělních oslav republiky, které pořádá Filharmonie Brno a Divadlo Husa na provázku. Kromě toho jsou od 17.00 připraveny divadelní prohlídky zákulisí Besedního domu a v 19.00 pak happening na Komenského náměstí, kde vážně i s nadsázkou zrekonstruujeme události 29. října 1918.
ST / 31.10. / 19.00 / TIM Master class: Václav Janoščík / přednáška, diskuse
K příležitosti letošního vydání knih Nespavost a Mysl v terénu přijede Václav Janoščík, pedagog, teoretik, kurátor a hráč Starcraftu 2. Pokusí se nikoli o prezentaci, či přednášku, ale spíše o imerzi do různých způsobů myšlení, které obě knihy využívají (akcelerace, spekulace, afektivní obrat, kritika kapitalismu). Přednáška je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Vstup zdarma.
ZÁŘÍ 2018
ČT / 6.9. / 18.00 / PROSTOR PRO KNIHU: Whatever: Texty Jiřího Valocha 1969 – 1989 / křest knihy
Jiří Valoch, jméno brněnského kurátora, umělce a sběratele, je od otevření expozice ART IS HERE: Nové umění založené na jeho sbírce, neochvějně spojeno s Moravskou galerií. Dalším krokem k popularizaci široké škály činností této osobnosti je vydání knihy Whatever: Texty Jiřího Valocha 1969 – 1989. Kniha vůbec poprvé představuje v takto souhrnné podobě texty k výstavám, jež Jiří Valoch v daném období připravil, ale také teoretické studie, které doposud nebyly publikovány. Součástí publikace jsou i studie kurátorů Moravské galerie osvětlující základní okruhy Valochovy mnohovrstevnaté teoretické činnosti. Křest knížky jsme naplánovali na 6. 9., den, kdy Jiří Valoch oslaví své 72. narozeniny. V průběhu křtu představíme i limitovanou signovanou re-edici Valochových konceptuálních děl. Křest se uskuteční za osobní přítomnosti Jiřího Valocha. Vstup zdarma.
ČT / 13.9. / 19.00 / MG: Inez Tuschnerová / afterparty vernisáže
Afterparty vernisáže výstavy Inez Tuschnerová, jež je možné zhlédnout od 14.9. 2018 do 27.1. 2019 v budově Pražákova paláce Moravské Galerie. Inez Tuschnerová (1932-2015) byla česká textilní výtvarnice, kostýmní návrhářka a akademická malířka pocházející z Brna. Kurátory výstavy jsou Andrea Březinová, Ondřej Chrobák a Jiří Zahrádka. Afterparty se uskuteční pod vedením DJ Miltz.
ST / 19.9. / 18.00 / PRAHA STAGE: Ssnurssla & PDCH / dj set
Přijďte ješte jednou s námi pofelit na zahrádku Prahy v Brně. Počasí vypadá slibně a proto budou písničky, nanuky a vše ostatní jak jste zvyklí. Free entry. Přijď brzo, začíname v 18:00.
Jako host nám zahraje dj SSNURSSLA z AVA kolektivu, ktery stojí za nejednou skvělou party v Brně. Kdo zná AVA, zná určitě i Půdní pudy, Rumišté a další radovánky, které s sebou tenhle týpek přináši. Doplní ho resident PDCH.
SO / 22.9. / 13.00 / Živé hraní k promítaní: Nástroje ze zeleniny / dětský multimediální workshop
Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, generaci “born digital” od 6 do 12 let. Tentokrát vás zveme na dílnu výroby hudebních nástrojů ze zeleniny. Mrkvová flétna, brčko-papriko-fon, melounbuben, pórkobon a další pokusy… Tuto dílnu povedou Jana Matulová a Markéta Lisá. Nutná registrace emailem na prahavbrne@gmail.com. Dílna je zpoplatněna sumou 200 Kč.
SO / 22.9. / 20.00 / HUDBA PRAHA: Thieke/Marino + Line Gate / koncert
Koncertní večer, během něhož se představí hudební duo Thieke/Marino (IT), jehož počátky sahají do Berlína roku 2016, a projekt Line Gate (CZ), který z Michalovic na východě Slovenska v roce 2010 odstartoval Michal Vaľko.
ST / 26.9. / 19.00 / TIM Panel: Jonáš Svatoš / přednáška, diskuse
Přednáška Jonáše Svatoše, jež se bude dotýkat Národního filmového archivu (NFA) a bude věnována především vysvětlení role Národního filmového archivu v procesu uchování a zpřístupnění vizuální paměti z dob minulých, stejně jako ze současnosti vzhledem ke generacím příštích diváků i autorů. Přednáška je součástí cyklu TIM Panel (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média). Vstup zdarma.
PÁ / 28.9. / 22.00 / SOfT w/ Bungalovv, TOLE, Scarypool, New Magic Media / declubbing night
SOfT #8: hey let’s go declubbing tonight! entry 200,-
➫ BUNGALOVV (AR) live
➫ TOLE (CZ) live
➫ ((SCARYPOOL)) (CZ) live
➫ NEW MAGIC MEDIA (CZ) dj set
NE / 30.9. / 19.00 / DEN ARCHITEKTURY: Bloki + Last Exit Alexanderplatz / projekce, den architektury
V rámci Dne architektury 2018 se uskuteční projekce sociologické sondy zaměřené na výstavbu obřích bytových komplexů známých jako Bloki (PL, 2017, 57 min.) společně s turbulentní transformací bývalého východoněmeckého náměstí Last Exit Alexanderplatz (DE, 2015, 56 min.).
SRPEN 2018
ST / 1.8. / 18.00 / PRAHA STAGE: Dlab & IM Sober / dj set
Budete vy, budou drinky, budou nanuky, bude fajn muzika. Free entry.
DJs:
>> IM Sober (whatever & whatnot)
https://soundcloud.com/djimsober
>> DLAB (soft)
https://soundcloud.com/dlabello
ST / 8.8. / 18.00 / PRAHA STAGE: krlshp (Hertz) & PDCH / dj set
Budete vy, budou drinky, budou nanuky, bude fajn muzika. Free entry.
DJs:
>> krlshp (hertz)
https://soundcloud.com/omghertz
https://mixcloud.com/rabid_krlshp
>> PDCH (whatever & whatnot)
https://soundcloud.com/pdch
https://facebook.com/djpdch
ST / 29.8. / 18.00 / PRAHA STAGE: OBRaZ & PDCH / dj set
Budete vy, budou drinky, budou nanuky, bude fajn muzika. Free entry.
DJs:
>> OBRaZ
soundcloud.com/obraz
>> PDCH
soundcloud.com/pdch
mixcloud.com/pdch
ČERVENEC 2018
ST / 4.7. / 14.00 / Rosnička 2018 warm:up / party
Třetí oficiální warm-up Festivalu Rosnička 2018. Bude to odpoledne, takže žádná rychta jak před pár týdny v Herně, samé hezké letní písničky. Možná přijde i Levi. Vstupné zdarma, pivo za peníze.
Lineup
–
Joshek
Ban Jarnet
NACI TOFU
Hi Paula
–
ÚT / 10.7. / 18.00 / Martina Koukalová: Panelové tvary v čase / přednáška
Přednáška historičky architektury Martiny Koukalové v rámci doprovodného programu k výstavě JAK NA BĚŽÍCÍM PÁSE. Jak přistoupit k více než sedmi desítkám sídlišť po celém Česku? Jak se vypořádat s tím, že jsou na první pohled všechna stejná, ale na ten druhý dost odlišná? Projekt Paneláci, který se zabýval výzkumem sídlišť pět let, přišel mimo jiné se svým návrhem periodizace. Proč zvolil zrovna tyto etapy a jejich názvy, vysvětlí přednáška Martiny Koukalové.
ST / 11.7. / 18.00 / PRAHA STAGE: PDCH + friends / dj set
Pravidelná letní pohoda na zahrádce s muzikou v podání lokalních djs. Vstup zdarma.
ST / 25.7. / 18.00 / PRAHA STAGE: PDCH + friends / dj set
Pravidelná letní pohoda na zahrádce s muzikou v podání lokalních djs. Vstup zdarma.
ČERVEN 2018
PÁ / 1.6. / 18.00 / MEETING BRNO: Zlomové okamžiky: Rakousko a Česko (1918–2018) / diskuse
Když v roce 1918 vznikly na troskách Habsburské monarchie nové státy, bylo Československo považováno za vítěze, zatímco (německé) Rakousko se řadilo mezi poražené. Tento základní postoj tehdy sdíleli i obyvatelé obou zemí. Ani sami zakladatelé Rakouska nevěřili v budoucnost své země a rozhodli se posléze pro připojení k Německu. V Československu to vypadalo jinak: Politické elity i většina obyvatel předpovídaly mladému státu skvělou budoucnost, prosperitu, mír a pokrok. Sto let poté Československo neexistuje, a Rakouské republice se dokonce podařilo vytvořit si vlastní národní povědomí, nezávislé na tom německém. Setkání a debata historiků ze střední Evropy nabídne české a rakouské pohledy na rok 1918, na století existence států vzniklých na národnostním principu, na současnou situaci, zahrnující i různé přístupy k migraci a integraci, i na možnosti budoucí spolupráce.
NE / 3.6. / 16.00 / MEETING BRNO: Drahý Fredy – Fredy Hayakar / projekce
Devatenáctiletý židovský uprchlík, sportovec a přiznaný gay pobýval mezi válkami i v Brně. Později byl v Terezíně a Osvětimi vzorem lidskosti a morálních hodnot pro děti a mládež, které vedl k atletice a sionismu. Takový obraz má u pamětníků Fredy Hirsch (1916–1944). Režisér Rubi Gat jeho příběh dále dotváří pomocí animací, z nichž zaujme vhled do brněnské domácnosti, kterou Fredy vedl se svým partnerem Janem Mautnerem, nebo Fredyho smrt ve 28 letech poté, co jej lékaři předávkovali, když měl vést povstání proti nacistům. Film a osud Fredyho Hirsche představí před promítáním historik Jan Seidl, předseda Společnosti pro queer paměť, a Dr. Alena Mikovcová, jež se věnuje židovským dějinám Moravy.
NE / 3.6. / 18.00 / MEETING BRNO: Děděná traumata / diskuse
Jak zmírnit následky transgeneračního přenosu traumatu holocaustu a umožnit potomkům přeživších prožívání plnohodnotného a smysluplného života? Jak pochopit životní příběh předků v kontextu vlastního života?
PO / 4.6. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
ÚT / 5.6. / 19.00 / VISITING PLANNERS #6: Dubravka Sekulić – On Hidden Powers / přednáška, diskuse
Přednáška s diskusí z cyklu Visiting Planners. Tentokrát s Doubravkou Sekulić, architektkou zkoumající transformace současných měst a toho jak souvisí produkce prostoru se zákony a ekonomií. Visiting Planners je série rozhovorů a přednášek o výzkumu a praxi urbánní politiky. Veřejný program Visiting Planners je spoluprací organizačního týmu PRAHA / Fórum pro architekturu a média v Brně s galerií architektury norma space v Praze. Kurátorka: Maria Topolcanska / Fake Cities True Stories.
ST / 6.6. / 18.00 / PDCH + TOOMUCH / dj set
Ve středu 6.6. a úterý 19.6. se na zahrádku vrací letní pohoda s muzikou v podánií lokalních djs. Vstup zdarma.
ČT / 7.6. / 18.00 / Jak na běžícím páse / vernisáž výstavy
Vernisáž výstavy JAK NA BĚŽÍCÍM PÁSE, jež se bude v prostorách kavárny konat v termínu 7. 6. 2018–21.7. 2018 a která tematizuje standardizované firemní bydlení budované obuvnickým podnikem Baťa ve Zlíně a jeho poválečný přerod směrem k panelovým technologiím. Architektonické řešení: Jitka Ressová Kurátorky: Barbora Vacková, Jitka Ressová, Klára Eliášová Grafika: Jozef Ondrík, Deep Throat.
SO / 9.6. / 19.30 / Concentus Moraviae: Výlet pana Cimrmana do Měsíce / mezinárodní hudební festival
Berlin Sound Poets Quoi Tête jsou kolektivem čtyř fónických básníků původem z Japonska, Belgie, Španělska a Švédska, kteří žijí v Berlíně. Zkoumají možnosti lidského hlasu v představeních poezie a nové hudby, uvádí klasické dada kusy, jako Admirál hledá dům k pronájmu, a pořádají dadaistické seance. Mezi jejich autorská představení patří třeba Kronika Hihiho Yabommmy z pera Jelleho Meandra nebo Hlava je slyšitelná Tomomiho Adachiho. Pro Concentus Moraviae připravili speciální program Výlet pana Cimrmana do Měsíce. Usaďte se po boku Járy Cimrmana a vydejte se do vesmíru jazyka zaum, Tlachapouda a „mám pocit, že už nejsme v Kansasu“.
PO / 11.6. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
PO / 18.6. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
ST / 19.6. / 18.00 / PDCH + KOSMIC SKAUT / dj set
Ve středu 6.6. a úterý 19.6. se na zahrádku vrací letní pohoda s muzikou v podánií lokalních djs. Vstup zdarma.
ST / 20.6. / 18.00 / Eva Novotná: Až se domy budou stavět jako cirkusové stany / přednáška
Přednáška historičky architektury Evy Novotné v rámci doprovodného programu k výstavě JAK NA BĚŽÍCÍM PÁSE. Jak se vyvíjela standardizace, typizace a industrializace bytové výstavby po roce 1945? Jak se racionalizovala výstavba z cihel a kdy se objevil panel? Přednáška přiblíží poválečné snahy připodobnit stavění bytů sériové výrobě a ukáže první experimenty montovaných bytových domů.
ČT / 21.6. / 17.00 / PLAZA / performance, party
PLAZA tvoří shluk koncertů, djs aktů, komunitních marketů či performancí – akcí spjatých s novými médii, které se v průběhu května a června uskuteční na nádvoří Pražákova paláce. Cílem projektu naší rezidentky Isabely Rojo je vybudovat pomyslný most mezi Brnem a Madridem, díky kterému je možné nahlédnout do lokálních uměleckých scén.
17h // BOREHOLE _ performance by Cristina Manuela
19h // Matte/Glossy _ electric pop by Violeta Gill
20h // Nikol Strobach Dj set
+ projekce fotografií mladých umělců z Brna a Madridu
PO / 25.6. / 19.00 / Sexual Liberation, Socialist Style / křest knihy
Zajímá vás, jak byla u nás osvobozena sexualita? Zapomeňte na západní narativ o sociálních hnutích a květinových dětech a přijďte se dozvědět o tom, jak českoslovenští sexuologové za komunismu zkoumali ženský orgasmus (už v roce 1952!), co si mysleli o lásce a manželství (a jak se jejich rady, jak na šťastný vztah, měnily v čase) a jak se snažili léčit heterosexuální devianty. Socioložka Kateřina Lišková představí svou novou knihu, kterou právě vydává Cambridge University Press.
ÚT / 26.6. / 20.00 / Burgr & Pjoni / koncert
Koncertní večer v podání dvojice Burgr & Pjoni – herce, hudebníka a jedné z klíčových postav Divadla SkRAT Ľubomíra Burgra a elektronického producenta a hudebníka Jonatána Pastirčáka (znám pod jmény Pjoni či Isama Zing).
ST / 27.6. / 19.00 / PROSTOR PRO UMĚNÍ: COMPUTER TALKS / přednáška, diskuse
Computer talks na téma umělecké médium s Janou Bernartovou a Andreasem Gajdošíkem aneb výstava 1968:computer.art pohledem současných umělců. Moderuje kurátorka Jana Písaříková. Doprovodný program k výstavě 1968:computer.art. Vstup zdarma. PROSTOR PRO je doprovodný program Moravské Galerie v Brně zaměřený na umění, design a veřejný a galerijní prostor.
ČT / 28.6. / 18.30 / Budoucnost dopravy v Brně / přednáška, diskuse, workshop
Přijďte si poslechnout přednášku o technologiích, které přináší revoluci v dopravě a diskutovat o jejich možné podobě pro Brno. Během večera, jenž bude rozdělen do dvou částí, vás seznámíme s přístupem Mobilita jako služba, který uplatňuje nové technologie pro ulehčení a zefektivnění přepravy po městě a ukazuje tak novou cestu, po které by se doprava ve městě mohla vydat. Ve druhé části vás čeká workshop, v jehož rámci budeme diskutovat, jak by podobná služba mohla vypadat v případě Brna. Budeme se ptát na to, jak se přepravujete po městě a co vám dopravu ztěžuje? Jak si plánujete cesty a co k tomu využíváte? Co by vám cestování po městě ulehčilo? Na závěr Vás pozveme na malý raut, při kterém můžeme jednotlivá témata probrat ještě v neformální diskusi.
Club music večer v podání LOYALTY XIX [Madrid / ESP], EVITCELES [Sofia / BG], Strachkvas [Ostrava] a Gin&Platonic kolektiv.
KVĚTEN 2018
ST / 2.5. / 18.30 / VIDEOGRAM 78: Jana Kapelová / projekce, autorská přednáška
Další ze série Videogramů, večerů věnovaných autorským prezentacím současných podob pohyblivého obrazu. Tentokrát se slovenskou umělkyní Janou Kapelovou. V jejich dílech se protíná rovina institucionální kritiky, která reflektuje její kulturně-politickou angažovanost na uměleckém poli a zájem o možnosti jednotlivce obejít či transformovat (nefunkční) sociální systém. Autorka si klade otázku, jakou roli v tom všem hraje umění a jakým způsobem se v tomto komplexu seberealizovat. Akce se koná ve spolupráci Kabinetu audiovizuálních technologií FAVU VUT, Ústavu hudební vědy FF MU a Moravské galerie. Přednáška je součástí předmětu Panel odborníků vyučovaném v rámci oboru Teorie interaktivnich médií na Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Vstup zdarma.
SO / 5.5. / 14.00 / Malá noc módy / fashion pop-up
Jaro je ideální čas na upgrade šatníku. Přijďte si vyzkoušet kousky od návrhářů z brněnské akce Malá noc módy. Šperky, batůžky, šaty a další autorské modely budou k zakoupení po celé odpoledne v prostorách kavárny PRAHA. Postupně oznamujeme vystavující návrháře.
NE / 6.5. / 19.30 / Divadlo D’ EPOG: Sakurambo / experimentální divadlo
Třetí část monodramatického triptychu DIY v podání experimentálního divadla D’Epog. Klasické činoherní monodrama volně inspirováno životem, dílem a heroickou smrtí držitele Nobelovy ceny za literaturu Yukio Mishimy.
D´EPOG je platformou pro současnou experimentální inscenační tvorbu. Vstup 80 Kč studenti / 180 Kč dospělí.
ST / 9.5. / 18.30 / Palo Fabuš: Vášnivou imaginací k celistvému já / přednáška
Pokračování cyklu volně navazujících přednášek z filosofie médií Pala Fabuše. Tentokrát na téma Vášnivou imaginací k celistvému já. Sebeupřímnější názor, motiv či hodnocení bledne, měkne a křehne, jakmile jej označíme za subjektivní. Tváří v tvář světu voláme spíš po spolehlivosti a neosobnosti objektivity – je ostřejší a pevnější zbraní. A přece již dnes žijeme ve světě, v němž se takto podceňovaná subjektivita prosazuje jako vůdčí, hybná a tvárná síla. Vycházeje z Deleuzovy interpretace Davida Huma si přednáška klade za cíl přitáhnout pozornost k povaze subjektu s jeho zákonitostmi a zvláštnostmi. Ve volné návaznosti na celý cyklus bude ukázáno, že fikce a zaujatost jsou nevyhnutelnými konstitutivními prvky reality. Cyklus přednášek je součástí série vzdělávacích akcí na téma Jak přežít v post-digitální době (org. 4AM & Multiplace) a semináře Panel odborníků (org. TIM MUNI). Vstup volný.
NE / 13.5. / 17.00 / S(o)unday mixtapes: Sounds Queer? – Unexpected Sounds Workshop / workshop
Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát ve formě workshopu se Zosia Hołubowska ve znamení „cheap and weird“. Budeme si vyměňovat tips and hacks pro dosažení nečekaných zvuků, experimentovat s potenciálně nízkým rozpočtem na tvorbu a zkoušet kytarové efekty, free software, či práci s terénními nahrávkami. Vytvoříme nečekaný zvukový prostor! Počet účastníků workshopu je omezen na 10. Své přihlášky prosím posílejte na prahavbrne@gmail.com. Vstup volný.
PO / 14.5. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
ÚT / 15.5. / 19.00 / HASHTI Tehran / projekce, diskuse
Projekce dokumentárního filmu HASHTI Tehran (2016, 59′) a následná diskuse s jeho režisérem Danielem Kötterem, jenž během večera mimo jiné představí katalog, který v souvislosti s promítaným filmem vznikl. Ten pojednává o městském vývoji čtyř různých lokací na okraji Teheránu – kolem hory Tochal na severu, v oblasti uměle vytvořeného jezera Chitgar na západě, v místě výstavby sociálního bydlení Pardis Town na východě a v sousedství oblasti Nafar Abad na jižním cípu města. Doprovodný katalog pak nahlíží na celou problematiku optikou sociologa, architekta, urbanisty a environmentalisty.
Maroš Brojo, kurátor sbírky multimédií Slovenského múzea dizajnu přiblíží v rámci doprovodného programu k výstavě 1968:computer.art, jakým způsobem probíhala na Slovensku příprava první výstavy počítačových her z přelomu 80. a 90. let. Vstup zdarma. PROSTOR PRO je doprovodný program Moravské Galerie v Brně zaměřený na umění, design a veřejný a galerijní prostor.
ČT / 17.5. / 20.00 / Pecha Kucha Night #21 – Hodně budeš někde / série autorských prezentací
Další ze série prezentačních večerů věnovaných umění, architektuře a rozpustilé kreativitě. [Peča-kuča] je japonský výraz pro povídání, ale také způsob představení zajímavých lidí, nápadů a projektů. Tentokrát bude na téma Hodně budeš někde. Konec dobrý, všechno dobré…Pecha Kucha Night Brno #21 bude o koncích, smrti (i grafického dizajnu) a nových začátcích. Toto vydání je součástí doprovodného programu 28. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2018.
PÁ / 18.5. / 14.00 / Květnová Květena / komunitní burza květin, afterparty
Květnová Květena je druhá edice výměnné akce květin. Přijďte si pro nový přírůstek do své sbírky. Přineste zakořeněnou květinku nebo jen odřezek rostlinky a odneste si domů nový úlovek. A pokud nemáte nic na výměnu, tak nevadí, něco se určitě najde. Akce se uskuteční v kolaboraci s událostí PLAZA, jež tvoří shluk koncertů, djs aktů, komunitních marketů či performancí – akcí spjatých s novými médii, které se v průběhu května a června uskuteční na nádvoří Pražákova paláce.
PÁ / 18.5. / 14.00 / PLAZA / performance, party
PLAZA tvoří shluk koncertů, djs aktů, komunitních marketů či performancí – akcí spjatých s novými médii, které se v průběhu května a června uskuteční na nádvoří Pražákova paláce. Cílem projektu naší rezidentky Isabely Rojo je vybudovat pomyslný most mezi Brnem a Madridem, díky kterému je možné nahlédnout do lokálních uměleckých scén.
SO / 19.5. / 20.00 / Patrick Higgins (US) + Fero Király (SK) / koncert
Koncertní večer v podání amerického experimentálního skladatele, kytaristy a producenta z New Yorku Patricka Higginse, ke kterému se připojí klavírista, jenž sází stromy Fero Király. Patrick ve své práci skladatele traverzuje styly evropské avantgardy a dotýká se tradic post-minimalismu. Fero svou prací působí na poli performance, soundartu či interpretace současné hudby a v průběhu večera zahraje na varhany skladby Philipa Glasse.
Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát budeme společně s interdisciplinární zvukovou umělkyní Martynou Poznanskou svědky Requiem For a Fly, její rituální zvukové perfomance, jež se zaměřuje na dichotomii bytí, důležitost a nevýznamnost, opozice a rozšířené významy slov.
PO / 21.5. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
PO / 21.5. / 19.00 / COPAN 60 hours / projekce, diskuse
Projekce dokumentárního filmu COPAN 60 Hours (2017, 54′), jenž pojednává o ikonické residenční budově Copan v centru brazilského São Paula navržené architektem Oscarem Niemeyerem. Tato budova, jež je výsledkem sociálně utopistického projektu, pojme na 5000 svých obyvatel, a to ze všech sociálních tříd. Ti tak společně sdílejí stavbu, ve které je možné nalézt apartmány o velikosti 20 metrů čtverečních až po apartmány s 400 metry čtverečními. K dosažení autentičnosti a zachycení diversity místa, byl štáb nucen si na 60 hodin pronajmout jeden z Copanských bytů a po dobu dvou a půl dne tak zblízka zaznamenával každodenní život obyvatel.
ÚT / 22.5. / 19.00 / Andrew Kovacs: Archive of Affinities / přednáška
Přednáška amerického architekta, urbanisty a profesora na Kalifornské univerzitě v Los Angeles Andrew Kovacse, během které promluví o své práci a o tom, jakou roli v ní hraje jeho platforma „Archive of Affinities“, ve které se věnuje takzvaným architektonickým B-sides, tedy odvráceným stranám architektury.
ČT / 24.5. / 18.30 / Showcase hudební redakce Radia R + Čau Česko / showcase, koncert
Showcase hudební redakce Radia R se již stala malou tradicí, tentokrát se v PRAHA objeví v podobě mini festivalu, na kterém vás čekají autorská čtení v rámci literárně-dramatického bloku, promítání krátkého filmu Ekvilibrium Dominika Gajarského, audiovizuální sety hudebních pořadů, prezentace terénních nahrávek pod vedením Filipa Johánka, a kapela – ojedinělé brněnské spojení Štěpána Pařízka (Ghost of you) a Jonáše Svobody (Pavel Ondračka) v projektu Čau Česko. A před půlnocí už se bude jen tancovat.
SO / 26.5. / 17.00 / Jak poručit hovňajsové bouři? / uživateli generovaná nekonference
Uživateli generovaná nekonference pro umělce, postumělce, ne neumělce a všechny kritické soudruhy. Iniciátory této nekonference jsou Ateliér intermédií, FaVU a Konsorcium postuměleckých praxí (Varšava).
PO / 28.5. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
PO / 28.5. / 19.00 / MEETING BRNO: Porevoluční elity – odkud přišly a co nám daly? / diskuse
Už v roce 1991 brněnský sociolog Ivo Možný ve své eseji Proč tak snadno upozornil, že elity nového režimu budou nutně tvořit elity režimu starého. A to proto, že ani všichni chartisté a jiní členové protikomunistické opozice dohromady nestačí k tomu, aby převzali řízení země. Pro mnohé je to dodnes citlivý a frustrující fakt našeho vývoje po roce 1989, který už nelze změnit. Co však změnit jde, je naše porozumění tomu, jací ti příslušníci elity minulého režimu, kteří utvářeli i režim nový, vlastně byli. Co si do nových poměrů přinesli? Co z toho „dědictví“ je ještě dnes problémem a co bychom se měli snažit odstranit?
ÚT / 29.5. / 18.00 / MEETING BRNO: SALON FORUM: Rok 1918 – vítězství, nebo tragédie? / diskuse
Jak se na 28. říjen 1918 – na významný bod obratu našich dějin – díváme dnes? Jak vypadá z perspektivy událostí let 1938, 1948, 1968, 1989? Bylo to tehdy hlavně vítězství demokracie, nebo nacionalismu? Co jsme ztratili rozpadem Rakouska-Uherska a co vznikem Československa? A zůstali jsme v něčem stejní? Diskutovat přijedou hosté a spolupracovníci Salonu, literární a kulturní přílohy deníku Právo. Na závěr pak proběhne křest knihy Všechno nejlepší. Tisíc čísel a dvacet let Salonu Práva, sborníku sta nejlepších článků, které v něm za posledních dvacet let vyšly.
ÚT / 29.5. / 20.00 / MEETING BRNO: Michael Stavarič / literární setkání, diskuse
Rakousko-český spisovatel a překladatel se narodil roku 1972 v Brně, avšak v sedmi letech s ním rodiče emigrovali do Rakouska. Ve Vídni posléze vystudoval bohemistiku a publicistiku a dnes je spisovatelem na volné noze píšícím romány i knihy pro děti. V Čechách jeho texty vycházejí v nakladatelství Labyrint – věnovat se budeme jak jim, tak i aktuálním otázkám z české či rakouské reality.
DUBEN 2018
ST / 4.4. / 18.30 / Andrea Průchová: Vidění/é jako sociální vztah / přednáška
Přednáška teoretičky vizuální kultury, badatelky a pedagožky Andrey Průchové na téma „Vidění/é jako sociální vztah, aneb proč a jak studovat vizuální kulturu“, ve které se zaměří na stručné nastínění přínosu a výzev, které mezioborové bádání na poli současné vizuální kultury přináší. Mimo jiné pak představí konkrétní aktivity Platformy pro studium vizuální kultury Fresh Eye – projektu, jenž od podzimu roku 2011 nabízí široké veřejnosti zdarma popularizační přednáškové večery a který zároveň funguje na dobrovolné aktivitě realizačního týmu. Přednáška je součástí předmětu Panel odborníků vyučovaném v rámci oboru Teorie interaktivnich médií na na FF Muni. Vstup zdarma.
NE / 8.4. / 17.00 / S(o)unday mixtapes: Sounds Queer? Violleta Gill – Atari Punk / workshop
Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát společně s Violletou Gill ve formě workshopu, na kterém si budete moci sestrojit svůj vlastní DIY syntezátor. Workshop je součástí projektu Sounds Queer?, jenž utváří queer laboratoř pro tvorbu syntezátorů a queer space prostřednictvím elektronické a počítačové hudby. Počet účastníků workshopu je omezen na 10. Své přihlášky prosím posílejte na prahavbrne@gmail.com.
PO / 9.4. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
ST / 11.4. / 18.30 / VIDEOGRAM 76: Zdeněk Ryneš / projekce, autorská přednáška
Další ze série Videogramů, večerů věnovaných autorským prezentacím současných podob pohyblivého obrazu. Hostem bude tentokrát vizuální umělec Zdeněk Ryneš. Vstup zdarma. Akce se koná ve spolupráci Kabinetu audiovizuálních technologií FAVU VUT, Ústavu hudební vědy FF MU a Moravské galerie. Přednáška je také součástí předmětu Panel odborníků vyučovaném v rámci oboru Teorie interaktivnich médií na Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.
PÁ / 13.4. / 20.00 / Symfonie sirén s Bavorským rozhlasem / projekce, diskuse
Nejhlasitější skladba v dějinách lidstva. Brno jako hlukový spektákl. Bavorský rozhlas přináší záznam ze Symfonie sirén, která se loni v říjnu prohnala městem. Přijďte si ho poslechnout v přímém přenosu od 21 hodin. Začínáme ale už ve 20 hodin – promítáním a povídáním s členy týmu, který projekt připravoval.
SO / 14.4. / 13.00 / Živé hraní k promítání: Rádio bádio / dětský multimediální workshop
Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, generaci “born digital” od 6 do 12 let. Tentokrát s námi přijďte proměnit kavárnu na rádio stanici! Budeme vysílat i přijímat na rádiových FM vlnách i na internetu. Tuto dílnu připravují a povedou Markéta Lisá a Ondřej Hanslian. Nutná registrace emailem na prahavbrne@gmail.com. Dílna je zpoplatněna sumou 150 Kč.
NE / 15.4. / 17.00 / S(o)unday mixtapes: Sounds Queer? Zosia Hołubowska – Sequencing / workshop
Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát společně se Zosia Hołubowska ve formě workshopu, který je součástí projektu Sounds Queer?, jenž utváří queer laboratoř pro tvorbu syntezátorů a queer space prostřednictvím elektronické a počítačové hudby. Podíváme se na základy sequencingu, jak hrát, nahrávat a přehrávat zvuk přes analogové nástroje a společně vytvoříme prostor pro diskusi, zkoušení nových věcí a noise! Počet účastníků workshopu je omezen na 10. Své přihlášky prosím posílejte na prahavbrne@gmail.com.
PO / 16.4. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
ST / 18.4. / 18.30 / VIDEOGRAM 77: Michal Novotný – Jiné vize PAF / projekce, autorská přednáška
Další ze série Videogramů, večerů věnovaných autorským prezentacím současných podob pohyblivého obrazu. Tentokrát se s Michalem Novotným dotkneme Jiných vizí PAF. Akce se koná ve spolupráci Kabinetu audiovizuálních technologií FAVU VUT, Ústavu hudební vědy FF MU a Moravské galerie. Přednáška je součástí předmětu Panel odborníků vyučovaném v rámci oboru Teorie interaktivnich médií na Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Vstup zdarma.
ČT / 19.4. / 15.30 / 1968:computer.art / diskuse, vernisáž, afterparty
Diskusní panel k vernisáži výstavy 1968:computer.art společně s následnou afterparty s DJ’s Josef Sedloň a Kaplick.
PÁ / 20.4. / 19.00 / Blízký východ: Islám a muslimové v Evropě / politologická přednáška
Pokračování nepravidelné řady diskusí na aktuální politická témata spojená s Blízkým Východem. Marek Čejka tentokrát pozval islamoložku Zoru Hesovou, která nás seznámí s historií, současností a perspektivou evropských muslimských komunit.
PO / 23.4. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
ST / 25.4. / 18.30 / Vjera Borozan: Artyčok TV / přednáška
Přednáška Vjery Borozan nejen o tom, jak funguje internetová platforma pro současné umění Artyčok TV. Přednáška je součástí předmětu Panel odborníků vyučovaném v rámci oboru Teorie interaktivnich médií na na FF Muni. Vstup zdarma.
SO / 28.4. / 19.00 / Michael Jackson Pollock + Evropská Unie + Narcoz / koncert
Koncertní večer, během kterého se představí pražské noisové duo Michael Jackson Pollock, budeme svědky hudebního rozkladu brněnské Evropské Unie a variací ostravských Narcoz. Vstupné 80 Kč.
NE / 29.4. / 14.30 / BACK to BACK / konference
Street dance konference včetně prvního brněnského street talku. Čekají nás přednášky, diskuse a spousta tance. 4 speakři, 3 témata, 2 DJs, 1 BDay party.
PO / 30.4. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
Srdečně zveme na vernisáž výstavy „KLASIK: Obraz průměrného českého rodinného domu 1989–2015“, jež se uskuteční společně s komentovanou přednáškou kurátorky Jany Pavlové na téma demýtizace satelitů. Přednáška se bude zabývat fenoménem katalogového domu a vývojem ideálu dostupného rodinného bydlení, a to tak jak byl deklarován v rétorice řady stavebních a developerských firem přicházejících po revoluci s ambicemi nahradit díky efektivní prefabrikované výrobě a zapojení finančních nástrojů v nově se formujícím ekonomickém systému chybějící roli státu. Mohli bychom dnes navázat na tyto idee z 90. let, ale lépe? Mohla by ležet v prefabrikovaném rodinném domě v suburbii budoucnost dostupného bydlení?
BŘEZEN 2018
PO / 5.3. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
ST / 7.3. / 18.30 / VIDEOGRAM 74: Elena Veljanovska / autorská přednáška, projekce
Další ze série Videogramů, večerů věnovaných autorským prezentacím současných podob pohyblivého obrazu. Hostem bude tentokrát makedonská nezávislá kurátorka a kulturní manažerka Elena Veljanovska, aktuální rezidentka Agosto Foundation, která přiblíží téma současného makedonského politického umění. Akce se koná ve spolupráci Kabinetu audiovizuálních technologií FAVU VUT, Ústavu hudební vědy FF MU a Moravské galerie. Přednáška je součástí předmětu Panel odborníků vyučovaném v rámci oboru Teorie interaktivnich médií na Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Vstup zdarma.
PÁ / 9.3. / 19.00 / Postavme se za slušnost! AFTERprotest: Samčo + DJ Jirzophone / afterprotest
Akce je pokračováním a podporou protestu “Postavme sa za slušnosť!”, která reaguje na situaci na Slovensku, kdy byl stále za nevyjasněných okolností zavražděn investigativní novinář Ján Kuciak i se svojí snoubenkou. Ten se ve svých článcích věnoval odhalování korupce a zločinnosti v těch nejvyšších patrech politiky. Program večera: 19.30 // Samčo, brat dážďoviek – koncert; 20.30 // DJ Jirzophone – protest Dj set.
NE / 11.3. / 17.00 / S(o)unday mixtapes: Sounds Queer? / workshop
Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě, tentokrát jako workshop se Zosia Hołubowska, jež nás provede úvodem k hardwarové elektronické hudbě. Podíváme se na kabely, mixážní pulty, syntezátory a ukážeme si, jak je propojit. Budeme mluvit o zázracích MIDI a základech zvukové syntézy. Ze všeho nejvíce však vytvoříme prostor pro vyzkoušení si výše zmíněného a ztropíme nějaký ten noise! Počet účastníků workshopu je omezen na 10. Prosíme zájemce, aby se hlásili na prahavbrne@gmail.com.
PO / 12.3. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
ÚT / 13.3. / 19.00 / Rapid Rehousing: Work in progress / projekce, diskuse
Projekce a diskusní setkání ku příležitosti představení připravovaného dokumentárního filmu Být-bydlet Tomáše Hlaváčka a Petry Hlaváčkové, jenž mapuje projekt Rapid Rehousing / work in progress. V průběhu večera budou promítnuty ukázky z filmu a zároveň se uskuteční diskuse s autory a hostem Janem Milotou z IQ Roma servis.
ST / 14.3. / 18.30 / Lucia Repašská: Strukturování reality / přednáška
Je možné skládat rozkladem? Do jaké míry je svoboda vnímána jako břemeno? Dá se určit, kde končí zodpovědnost tvůrců a kde začíná moc diváka? Na půdorysu tvorby inscenační platformy D’epog představí režisérka Lucia Repašská intermediální aspekty performativity. Přednáška se zaměří na strategie distribuce moci při formování pluralitního sémiotického potenciálu a koncept dekompoziční metody tvorby jako etického gesta. Stěžejní osou přednášky bude vztah tvůrce-dílo-recipient, téma dramaturgie prostoru a vhled do procesu syntetizace a vrstvení struktur při práci na živém inscenačním díle. Přednáška divadelní režisérky Lucie Repašské na téma Divadlo a Intermédia je součástí cyklu TIM Panel (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média). Vstup zdarma.
ČT / 15.3. / 18.00 / Zin #2 Santiniho jazyk / křest, diskuse
Představení nového čísla nezávislého periodika ZIN zaměřeného na architekturu z pohledu její tvorby. Součástí křtu nové publikace bude diskuzní panel jejích přispěvatelů. Pozvání přijali Jiří Kroupa, Jiří Vítek, Ján Pernecký a Shota Tsikolyia. ZIN #2 SANTINIHO JAZYK se ohlíží za stejnojmennými workshopy, které se konaly ve dnech 31. 3. – 3. 4. 2016 a 23. – 26. 11. 2017 v prostorách zámku ve Žďáru nad Sázavou, v sousedství poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.
PÁ / 16.3. / 19.00 / BRNO za slušnost: Střední Evropa v ulicích / diskuse
Kolektiv Brno za slušnost zve na veřejnou diskusi o politice a občanské angažovanosti ve střední Evropě se sociologem Csabóm Szaló a politologem Danielem Kerekešem. Co se vlastně dnes děje na Slovenské politické scéně a kam to může vést? Jak to, že v posledních letech slýcháme o tolika protestech v okolních krajinách? Liší se nějak současné slovenské a české protesty od těch polských či maďarským? Můžeme se na příkladech našich sousedů v něčem poučit?
SO / 17.3. / 13.00 / Živé hraní k promítání: UŠIMA / dětský multimediální workshop
Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, generaci “born digital” od 6 do 12 let. Vše společně s lektorkami Markétou Lisou a Janou Moštíkovou. Tentokrát též s hostem Šárkou Zahálkovou. Nutná registrace emailem na prahavbrne@gmail.com. Dílna je zpoplatněna sumou 150 Kč.
NE / 18.3. / 19.30 / Divadlo D’ EPOG: Sakurambo / experimentální divadlo
Třetí část monodramatického triptychu DIY v podání experimentálního divadla D’Epog. Klasické činoherní monodrama volně inspirováno životem, dílem a heroickou smrtí držitele Nobelovy ceny za literaturu Yukio Mishimy.
D´EPOG je platformou pro současnou experimentální inscenační tvorbu. Vstup 80 Kč studenti / 180 Kč dospělí.
PO / 19.3. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
ÚT / 20.3. / 19.00 / Festival nahých forem: 2nd cool edition / festival, konference
Zimní edice Festivalu nahých forem je událost ve festivalové mezisezóně. Cílem akce je podpora myšlenky festivalu prezentací vybraných videozáznamů performancí a informacemi o průběhu festivalu. Živé akce nevylučujeme. Festival nahých forem je monotématický a multižánrový festival. Jeho obsah je předvídatelný a zároveň nepředstavitelný. Název prozrazuje pointu každé akce, a tudíž nás třeba osvobodí od přílišné fixace na ni. Můžeme se vystydět předem doma a na festivalu si užít všechny další významy, které může nahota v různých souvislostech a interpretacích mít.
ST / 21.3. / 18.30 / Palo Fabuš: Myšlení počítače / přednáška
Pokračování cyklu volně navazujících přednášek z filosofie médií Pala Fabuše. Tentokrát na téma Myšlení počítače. Představa, že by byl počítač schopen myšlení, vyvolávala zpočátku skepsi, jelikož mělo jít pouze o deterministickou mechanizaci rozumových aktů bez té nahodilosti, kterou známe z lidského myšlení. Ukazuje se však, že si počítač, a to zejména v podobě digitálního prostředí, v němž se potýká s nahodilostí (např. big data), vytváří specificky vlastní způsob myšlení neredukovatelný na to lidské. Spekulativně lze tedy tvrdit, že v kontrastu s dnes tak populárními představami bude umělá inteligence na pohled sice mnohem nudnější, ale ve skutečnosti mnohem divnější. Cyklus přednášek je součástí série vzdělávacích akcí na téma Jak přežít v post-digitální době (org. 4AM & Multiplace) a semináře Panel odborníků (org. TIM MUNI). Vstup volný.
ČT / 22.3. / 18.00 / Baťovský domek: Mizející prvky zlínské architektury / prezentace knihy
Brněnské uvedení knihy Baťovský domek: Mizející prvky zlínské architektury, věnované bydlení v rodinných domcích stavěných ve Zlíně obuvnickou firmou Baťa. Během večera promluví tři z autorek knihy – Barbora Vacková, Klára Eliášová a Jitka Ressová – o vývoji stavební typologie domů, o nárocích podniku na jejich obyvatele i o proměnách, které se během bezmála sta let udály v očekávání toho, co je kvalitní bydlení.
PÁ / 23.3. / 18.30 / BRNO za slušnost: Střední Evropa v ulicích / diskuse
Sledovat slovenskou a českou politiku se v posledních týdnech stalo normálním pro ty, které dosavadní dění nechávalo chladným. Debaty jsou vyostřené, názory nezměřitelné. Pojďme rozmlouvat o tom, co se děje a jaký má vůbec smysl politiku ne jen sledovat, ale též se k ní každodenně vyjadřovat. Přijďte to probrat s organizátory brněnské odnože protestů Za slušné Slovensko či nedávných českých Vyjdi ven!
SO / 24.3. / 15.30 / ToBe Continued – Live Music Marathon: Pavel Zlámal / live stream
Live stream brněnského saxofonisty Pavla Zlámala, který bude v rámci charitativního projektu v PRAHA probíhat od 15.30 do 16.00. Událost je součástí 24 hodinového streamu hudebníků z celého světa v podání italského rozhlasu.
NE / 25.3. / 19.30 / S(o)unday mixtapes: noise_edition / koncert
Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě, tentokrát pohlcen v noisu v podání Roman Radkovič Collective, Mooncup Accident a Naše ano. Událost vzniká za podpory Jihomoravského kraje a mediální podpory A2 kulturní čtrnáctideník.
PO / 26.3. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
PO / 26.3. / 9.00-13.00 + 18.00 / STUDIO_guest: Paul Meurs / diskuse, přednáška
STUDIO_GUEST je odborná dopolední konzultace rozpracovaných studentských projektů, vedena přizvaným zahraničním pedagogem z oboru architektura. Tentokrát s hostem Paulem Meursem, jenž bude součástí též večerní přednášky na téma „Reuse, Redevelop and Design. How the Dutch deal with Heritage“ pro širší publikum.
ÚT / 27.3. / 20.00 / Teepee + Those Goddamn Hippies / koncert
Indie folkový projekt teepee Terezy Lavičkové a Miroslava Patočky se po půlroční pauze vrací na klubovou scénu v rozšířené sestavě o bubeníka Martina. V rámci svého prvního evropského turné zahrají i v Brně společně s kapelou Those Goddamn Hippies, jejíž frontman Tom Marsh produkoval aktuální singl teepee Running Around.
ST / 28.3. / 18.30 / VIDEOGRAM 75: Iné vízie SK 2017 / autorská přednáška
Další ze série Videogramů, večerů věnovaných autorským prezentacím současných podob pohyblivého obrazu. Tentokrát představíme výběr videí druhého ročníku soutěže Iné vízie SK 2017, kterou pořádá PAF – Přehlídka filmové animace a současného umění ve spolupráci se slovenským časopisem Kinečko a festivalem 4 živly. Výběr zaštítila slovenská filmová teoretička Eva Filová. Videa uvede koordinátorka soutěže Petra Sedláková.
ÚNOR 2018
PÁ / 2.2. / 20.00 / Hudba 2017: Co se stalo? / přednáška, projekce
Co se stalo v hudbě za uplynulý rok? Bilanční setkání publicistů, festivalových dramaturgů a iniciátorů Pavla Klusáka, Aleše Stuchlého a Karla Veselého. Vrcholy, objevy, stabilní i labilní géniové loňského roku v nezávislém popu a experimentální hudbě aneb dynamický večer plný projekcí, nahrávek, komentářů a bezděčných performancí.
NE / 4.2. / 18.00 / S(o)unday mixtapes: Sounds Queer? – Mala Herba / poslechovka
Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát se ve znamení queer zvukového umění a aktivismu představí Zosia Hołubowska, jež ve své tvorbě experimentuje s tradičními způsoby zpěvu, noisem a dronem s cílem vytvořit performativní zvukové krajiny na pomezí magie a queer. Momentálně navíc kurátorsky a produkčně působí v rámci queer synth laboratoře Sounds Queer?, se kterou mimo jiné organizuje workshopy elektronické a synth hudby pro ženy, queer a non-binary.
ÚT / 6.2. / 18.00 / Off Season – uvedení knihy o léčebném domě Machnáč / křest knihy
Brněnské uvedení knihy Off Season, jež je věnovaná architektuře léčebného domu Machnáč v Trenčianských Teplicích. Diskuse ohledně knihy a následného křtu se zúčastní její autoři Martin Zaiček, Andrea Kalinová a Petra Hlaváčková.
ST / 7.2. / 20.00 / RADIO IVO: Život nedoceníš / divadlo
Přenesení rozhlasové hry na divadelní prkna bez jakékoli transformace. Pouze s možností vidět její vznik. Normální příběhy ze života. Rozpačitá trojice performerů podává vcelku suverénní výkon. Hrají: Johana Švarcová (KAZETY), Petr Marek (Midi Lidi), Marian Moštík (LÁHOR/Soundsystem). Vstupné 100 Kč studenti a senioři / 130 Kč ostatní.
ČT / 8.2. / 19.00 / PROSTOR PRO ARCHITEKTURU: Paneláci / přednáška, diskuse
Aktuální výstava Bydliště: panelové sídliště v umělecko-průmyslovém muzeu v Praze je vyvrcholením výzkumného projektu Panelová sídliště v ČR jako součást městského životního prostředí (zkráceně Paneláci), který probíhal v letech 2013–2017. Tým badatelů zkoumal 73 českých sídlišť především z uměleckohistorického hlediska, věnoval se jejich architektuře a urbanismu a demografickým charakteristikám obyvatel. Nabízíme setkání se spoluautorkou tohoto rozsáhlého projektu Michaelou Janečkovou. Vstup zdarma. PROSTOR PRO je doprovodný program Moravské Galerie v Brně zaměřený na umění, design a veřejný a galerijní prostor.
NE / 11.2. / 19.30 / Divadlo D’ EPOG: Sakurambo / experimentální divadlo
Třetí část monodramatického triptychu DIY v podání experimentálního divadla D’Epog. Klasické činoherní monodrama volně inspirováno životem, dílem a heroickou smrtí držitele Nobelovy ceny za literaturu Yukio Mishimy.
D´EPOG je platformou pro současnou experimentální inscenační tvorbu. Vstup 80 Kč studenti / 180 Kč dospělí.
PO / 12.2. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
ÚT / 13.2. / 19.30 / Burn And Move To Trash: The Wrong Biennale Dernisage / dernisáž
Dernisáž výstavy Curating SPAM pavilonu v rámci třetí bienále přehlídky The Wrong, zatím nejvýraznějšího a nejsoubornějšího uměleckého bienále digitálního formátu. Tato celosvětová událost, jež vyobrazuje digitální kulturu, je otevřena účasti a zároveň šíří svůj obsah prostřednictvím online i offline míst po celém světě. Kurátorem prezentovaného pavilonu byl Michal Mitro.
NE / 18.2. / 19.30 / S(o)unday mixtapes: Jiří Lindovský / poslechovka
Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě, ve které se představí sběratel zvuků Jiří Lindovský se svým projektem Zvířecí hudba, který působí jako taková malá internetová galerie zvukových kompozic, sonografií, terénních nahrávek a akustických hříček.
PO / 19.2. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
NE / 25.2. / 16.00 / S(o)unday mixtapes: Pavel Richtr – Video Bending / workshop
Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě, tentokrát jako workshop s Pavlem Richtrem, jenž ztělesní návod na sestrojení vysílače na generativní BW video signál. Počet účastníků workshopu je omezen na 10. Prosíme zájemce, aby se hlásili na prahavbrne@gmail.com. Cena workshopu je 300 Kč. V ceně vstupu je zahrnutý všechen potřebný materiál na sestrojení vysílače.
PO / 26.2. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
ST / 28.2. / 18.30 / Palo Fabuš: Zrození počítače z ducha matematiky / přednáška
Pokračování cyklu volně navazujících přednášek z filosofie médií Pala Fabuše. Tentokrát na téma Zrození počítače z ducha matematiky. Ačkoli počítači obvykle rozumíme jako technickému vynálezu, jeho epochální význam spočívá spíš v tom, jakou roli hraje v proměně lidského myšlení vůbec. Počítač se totiž rodí z krize, v níž se ocitá myšlení ve 20. století, když nedokáže nijak univerzálně skloubit akt myšlení s tím, co je myšleno. Tím, že počítač tento myšlenkový paradox prakticky zhmotňuje, nutí nás smířit se s tím, že myšlení nemusí být exkluzivně lidskou záležitostí. Cyklus přednášek je součástí série vzdělávacích akcí na téma Jak přežít v post-digitální době (org. 4AM & Multiplace) a semináře Panel odborníků (org. TIM MUNI). Vstup volný.
LEDEN 2018
PO / 8.1. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
PO / 15.1. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
ST / 17.1. / 19.30 / Art’s Birthday / oslava narozenin umění
4AM/PRAHA se opět připojí do mezinárodní sítě organizátorů a oslaví miliónté padesáté páté narozeniny umění. Součástí večera budou koncerty, instalace, performance. Jedním z umělců, který na této dada oslavě zahraje, bude výjimečný slovenský hudebník Ján Boleslav Kladivo, kterého doprovodí Kamil Grebeň. ART’S BIRTHDAY, tedy celosvětovou oslavu narozenin umění, odstartoval 17. ledna 1963 jeden ze členů uměleckého hnutí Fluxus, Robert Filliou, který prohlásil, že umění se zrodilo před 1 000 000 let, když pravěký umělec vhodil suchou houbu do nádoby s vodou. Od té doby organizují umělci celého světa “narozeninovou party“ připomínající památku tohoto Filliouova performačního gesta i jeho snu o věčném spojení umělců – The Eternal Network.
NE / 21.1. / 19.00 / S(o)unday mixtapes: Mixtape In Progress – Vtípil+Rozbořil+Svoboda / poslechovka
Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát s multiinstrumentalistou Tomášem Vtípilem, performerem Blahoslavem Rozbořilem a studentem multimédií na FaVU Jonášem Svobodou. Live session & live recording – Tomáš Vtípil hraje materiál ze svého rozpracovaného mixtapeu, vizuálem ho doprovází Jonáš Svoboda a sestavu doplňuje Blahoslav Rozbořil hrou na fysiofonograf.
PO / 22.1. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
ČT / 25.1. / 20.00 / Bad Names Showcase: Lukas Landa + TMA + Spomenik / koncert
Koncertní večer nezávislého pražského labelu, během kterého se představí Lukas Landa, TMA a Spomenik. Večer dystopické elektroniky ale i písničkářství 3.0 bude moravskou premiérou kolektivu, který po zvukové stránce pojí experimenty s živými nástroji zkonzumovanými a transformovanými digitálním prostorem laptopů. Bad Names koketují se subverzí a postapokalyptickou estetikou, nebrání se ale ani lyrickým výletům na fantastická nebo z paměti se pomalu vytrácející místa. Prostor pro oduševnělou party a manický brain-dance.
Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, generaci “born digital” od 6 do 12 let. Vše společně s lektorkami Markétou Lisou a Janou Moštíkovou. Nutná registrace emailem na prahavbrne@gmail.com. Dílna je zpoplatněna sumou 150 Kč.
NE / 28.1. / 19.00 / S(o)unday mixtapes: Aquifer / poslechovka
Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě, tentokrát ve znamení nostalgie v podaní projektu Aquifer, sólo elektronického projektu Tomera Barucha, ve kterém objevuje hranice a možnosti smyšlené nostalgie. Samplováním zvuků hraček a starých orgánů do futuristických zvukových krajin zpřítomňuje prvky známého, jako touhu po něčem, co nikdy neexistovalo.
PO / 29.1. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
PROSINEC 2017
PÁ / 1.12. / 20.00 / Nic + Nikander + Zmar / koncert
Koncert post-black atmosférického uskupení Nic z Plzně, které doprovodí stoner-sludge metaloví Nikander z Brna a emo hardcore Zmar z Prahy.
PO / 4.12. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
PO / 4.12. / 19.00 / The Wrong – New Digital Art Biennale: Curating SPAM Pavilon / otevření výstavy
Otevření výstavy Curating SPAM pavilonu v rámci třetí bienále přehlídky The Wrong, jež probíhá od 1. listopadu 2017 do 31. ledna 2018. The Wrong je zatím nejvýraznějším a nejsoubornějším uměleckým bienále digitálního formátu. Tato celosvětová událost, jež vyobrazuje digitální kulturu, je otevřena účasti a zároveň šíří svůj obsah prostřednictvím online i offline míst po celém světě. Kurátorem prezentovaného pavilonu je Michal Mitro.
ZRUŠENO * / ÚT / 5.12. / 10.00 / Studio_P2P vol.2 / diskuse
STUDIO je dopolední cyklus diskusí a konzultací pro studenty architektury.
Konzultační dopoledne věnované architektuře, kde si bez přítomnosti pedagogů navzájem představí rozpracované ateliérové projekty. Podnět k formulaci zpětné vazby a kritickému zamyšlení se nad předloženými pracemi mění a obohacuje pozici studenta. Setkání je otevřené pro všechny české i zahraniční školy architektury se snahou vytvořit heterogenní prostředí, oslovit různé ročníky i ateliéry a poskytnout alternativní odezvu k práci. Pokud máte zájem participovat, prosíme o mail na adresu forum4am@gmail.com. Vítaní jsou i diváci/diskutéři.
ÚT / 5.12. / 20.00 / Post Fake Turn / projekce, afterparty
Pásmo projekcí a závěrečný večírek konference Post Fake Turn, jež se koná 4.-6. 12. 2017. Konferenci pořádanou doktorandy FaVU tematicky zastřešují otázky po vztahu umění, zejména digitálního obrazu k pravdě. V době, která je označována přívlastkem „postfaktická”, dochází k novému zhodnocování: jak se proměnily podmínky distribuce informací v digitálním věku? Představuje tato nová situace půdu pro cynickou rezignaci nebo naopak nadějeplné vytváření nových etických a politických možností? Jakou roli může sehrát umění v přetváření našeho pojetí pravdy?
ST / 6.12. / 18.30 / Palo Fabuš: TECHNIKA A MYŠLENÍ III – Fantazie rozumu / přednáška
Třetí ze tří přednášek Pala Fabuše na téma technika a myšlení, ve které se pokusí přiblížit, proč se s koncem 20. století rodí nový a nebývale široký zájem o ontologii, jakou roli v něm hraje dobová technika a před jakou výzvou se v tomto bodu dějinného vývoje ocitáme. Ukáže se, že realita není něčím, co je pouze objevováno a poznáváno, ale co člověk také utváří v spolupráci se stroji i přírodou, a že otázka jak realitu utvářet, je výsostně politická.
Třetí ze tří přednášek na téma teorie reformy svobody A. Honnetha v Hegelově morálním ekonomismu. Cyklus přednášek představuje koncepci svobody, jak ji zpracoval ve svém díle Das Recht der Freiheit (2011) německý filosof, představitel zatím poslední generace stoupenců kritické teorie společnosti a bývalý dlouholetý ředitel frankfurtského Institutu pro sociální zkoumání Axel Honneth. Přednášku přednese prof. Břetislav Horyna.
PO / 11.12. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
ÚT / 12.12. / 19.00 / PROSTOR PRO UMĚNÍ: Vánoce v Dikobrazu / přednáška, diskuse
PROSTOR PRO je doprovodný program Moravské Galerie v Brně zaměřený na umění, design a veřejný a galerijní prostor.
ST / 13.12. / 19.00 / VIDEOGRAM 73: Jozef Mrva / autorská přednáška, projekce
Další ze série Videogramů, večerů věnovaných autorským prezentacím současných podob pohyblivého obrazu. Hostem bude tentokrát vizuální umělec, kurátor, člen experimentálního elektronického dua Michael Jackson Pollock a doktorand FaVU, Jozef Mrva. Vstup zdarma. Akce se koná ve spolupráci Kabinetu audiovizuálních technologií FAVU VUT, Ústavu hudební vědy FF MU a Moravské galerie. Přednáška je také součástí předmětu Panel odborníků vyučovaném v rámci oboru Teorie interaktivnich médií na Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.
ČT / 14.12. / 19.00 / TIM Small Talks / prezentační večer
Prezentační večer s hosty, kteří jsou spojeni s oborem TIM na MU. Během večera se účastníkům představí formou pecha kucha prezentací osm osobností, které jsou spojeny s oborem Teorie interaktivních médií – ať už jako stávající studenti, absolventi a vyučující, kteří se podílejí na spoluutváření novomediální scény nebo jsou aktivně zapojeni do kulturně-společenského dění.
PÁ / 15.12. / 19.00 / VISITING EDITORS #6 Anna Puigjaner – MAIO / přednáška, diskuse
Pokračování série diskusí a přednášek o nových modelech publikování v architektuře. Přednáška a diskuse s Annou Puigjaner, architektkou a editorkou, spoluzakladatelkou architektonické kanceláře MAIO. Visiting Editors je otevřená série diskusí, přednášek a čtení o jiných modelech publikování v architektuře.
SO / 16.12. / 13.00 / Živé hraní k promítání ► Přes pouště a hory / dětský multimediální workshop
Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, generaci “born digital” od 6 do 12 let. Vše společně s lektorkami Markétou Lisou a Janou Moštíkovou. Nutná registrace emailem na prahavbrne@gmail.com. Dílna je zpoplatněna sumou 150 Kč.
PO / 18.12. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
PO / 18.12. / 18.00 / Monika Mitášová, Marian Zervan: VLADIMÍR DEDEČEK / křest, přednáška
Prezentace a křest dvousvazkové publikace věnované slovenskému ikonickému architektovi Vladimíru Dedečkovi za účasti autorů Moniky Mitášové a Mariana Zervana. Obě knihy jsou již v prodeji v kulturním prostoru PRAHA.
ÚT / 19.12. / 20.00 / Reprezentační plebs / party
KONEC DOBRÝ, TECHNO DOBRÉ! III. výroční vánoční rej, v rámci kterého nezávislá inscenační platforma D’epog slavnostně převezme cenu za nejlepší D’epog roku 2017. Bohatý kulturní program zaručen. Vstupné 80 Kč na místě. Výtěžek z půlnoční výroční slavnostní kulturní charitatitvní tomboly poputuje na konto nadačního fondue D’epogáček.
ČT / 21.12. / 20.00 / RADIO IVO: Život nedoceníš / divadlo
Přenesení rozhlasové hry na divadelní prkna bez jakékoli transformace. Pouze s možností vidět její vznik. Normální příběhy ze života. Rozpačitá trojice performerů podává vcelku suverénní výkon.
Hrají: Johana Švarcová (KAZETY), Petr Marek (Midi Lidi), Marian Moštík (LÁHOR/Soundsystem). Vstupné 100 Kč studenti a senioři / 130 Kč ostatní.
LISTOPAD 2017
ST / 1.11. / 18.30 / Palo Fabuš: TECHNIKA A MYŠLENÍ II – Mediace aneb Živé metafory / přednáška
Druhá ze tří přednášek Pala Fabuše na téma technika a myšlení, ve které se pokusí přiblížit, proč se s koncem 20. století rodí nový a nebývale široký zájem o ontologii, jakou roli v něm hraje dobová technika a před jakou výzvou se v tomto bodu dějinného vývoje ocitáme. Ukáže se, že realita není něčím, co je pouze objevováno a poznáváno, ale co člověk také utváří v spolupráci se stroji i přírodou, a že otázka jak realitu utvářet, je výsostně politická.
První ze tří přednášek na téma teorie reformy svobody A. Honnetha v Hegelově morálním ekonomismu. Bude představena koncepce svobody, jak ji zpracoval ve svém díle Das Recht der Freiheit (2011) německý filosof, představitel zatím poslední generace stoupenců kritické teorie společnosti a bývalý dlouholetý ředitel frankfurtského Institutu pro sociální zkoumání Axel Honneth. Přednášku přednese prof. Břetislav Horyna.
PÁ / 3.11. / 21.00 / D’Epog: 666: CLOSING – S.M.R.K., Crys & Chef3000, GND / závěrečná party
Závěrečný večírek regionální nesoutěžní přehlídky závislého divadla D’EPOG SHOWCASE FESTIVAL. V rámci večera vystoupí S.M.R.K., Crys & Chef3000 a GND. Festival vzniká za finanční podpory Jihomoravského kraje. Činnost D’epog z. s. v rámci sezóny 2017/2018 finančně podporuje statutární město Brno.
SO / 4.11. / 20.00 / Vinyla: Esazlesa + India / koncert
Koncertní večer Hudebních cen Vinyla, který je součástí doprovodného programu VI. ročníku cen. Vstupné: 100 Kč (pouze na místě).
NE / 5.11. / 17.00 / S(o)unday Mixtapes: Jan Sůsa – Rádiový koutek Tetsua Kogawy / workshop
Pravidelný nedělní večer v prostoru PRAHA věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát si budete moci s hudebním publicistou Janem Sůsou (A2, HIS Voice) vyrobit jednoduchý VKV FM vysílač podle zapojení intermediálního umělce a teoretika Tetsua Kogawy, který se zasadil o vznik svérázného hnutí “mikrovysílání” v Japonsku osmdesátých let. Po workshopu bude následovat práce na společné kompozici. Počet účastníků workshopu je omezen na 10. Prosíme zájemce, aby se hlásili na prahavbrne@gmail.com. Vstup na workshop: 200Kč (v ceně vstupu je zahrnutý všechen potřebný materiál na sestrojení vysílače).
PO / 6.11. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
ZRUŠENO * PO / 6.11. / 18.00 / Monika Mitášová, Marian Zervan: VLADIMÍR DEDEČEK / křest, přednáška
* EDIT * Událost je pro nemoc zrušena. Hledáme však náhradní termín. Více info již brzy! Prezentace a křest dvousvazkové publikace věnované slovenskému ikonickému architektovi Vladimíru Dedečkovi za účasti autorů Moniky Mitášové a Mariana Zervana. Obě knihy jsou již v prodeji v kulturním prostoru PRAHA.
ÚT / 7.11. / 19.00 / VISITING EDITORS #5 Mark Minkjan – Failed Architecture / přednáška, diskuse
ČT / 9.11. / 20.00 / RADIO IVO: Život nedoceníš / divadlo
Přenesení rozhlasové hry na divadelní prkna bez jakékoli transformace. Pouze s možností vidět její vznik. Normální příběhy ze života. Rozpačitá trojice performerů podává vcelku suverénní výkon.
Hrají: Johana Švarcová (KAZETY), Petr Marek (Midi Lidi), Marian Moštík (LÁHOR/Soundsystem).
SO / 11.11. / 18.00 / Adaptivní strategie #2 / symposium, instalace
Zahajovací symposium výstavy architektonických instalací. Letošním tématem je aktualizace architektury a jejího navrhování ve vztahu k neustále se proměňujícím společenským požadavkům a soudobým technologickým možnostem. Vystavující Danica Pišteková, Kristína Rypáková a kol., Gregor Holzinger, Adam Orlinski, Záviš Unzeitig a další. Kurátor: Jakub Kopec.
PO / 13.11. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
Přednáška s následnou komentovanou poslechovkou, jež manifestuje, jak lze prostor okořenit zajímavými zvuky. Akce je součástí symposia Sounding Spaces tvořeného sérií přednášek dr. Armanda na téma VIDEOLOGY, komentovanými poslechovkami (Josef Cseres, Skupina) a příspěvky hostů na téma znějících obrazů.
17.30 – 20.30 >> Louis ARMAND: VIDEOLOGY_1 – “EXISTENZ IN THE VIDEODROME / ON DAVID CRONENBERG.”
20.30 – 21.30 >> Jozef CSERES: SOUNDING SPICES
ÚT / 14.11. / 19.00 / Sounding Spaces: Skupina / poslechovka
Představení tvorby kolektivu Skupina, jež proběhne v rámci symposia Sounding Spaces tvořeného sérií přednášek dr. Armanda na téma VIDEOLOGY, komentovanými poslechovkami (Josef Cseres, Skupina) a příspěvky hostů na téma znějících obrazů.
ST / 15.11. / 18.30 / VIDEOGRAM 70: Jakub Majmurek / kurátorská projekce, přednáška
SO / 18.11. / 13.00 / Živé hraní k promítání / workshop
Dětský multimediální workshop pro děti od 6 let. Tentokrát na téma MIMIKRY. Přijďte se zamaskovat! Budeme kreslit a malovat, schovávat se v papíru i v projekci, vydávat, nahrávat a pouštět zvuky! Vše společně s lektorkami Markétou Lisou a Janou Moštíkovou. Nutná registrace emailem na prahavbrne@gmail.com. Dílna je spoplatněna sumou 150 Kč.
NE / 19.11. / 20.00 / Divadlo D’ EPOG: Sakurambo / experimentální divadlo
Třetí část monodramatického triptychu DIY v podání experimentálního divadla D’Epog. Klasické činoherní monodrama volně inspirováno životem, dílem a heroickou smrtí držitele Nobelovy ceny za literaturu Yukio Mishimy.
D´EPOG je platformou pro současnou experimentální inscenační tvorbu. Vstup 80 Kč studenti / 180 Kč dospělí.
PO / 20.11. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
PO / 20.11. / 19.00 / Křest románu Stanislava Bilera Nejlepší kandidát / křest knihy
Křest knihy brněnského sociologa a publicisty Stanislava Bilera Nejlepší kandidát, jež vydává nakladatelství Druhé město. Kniha sleduje kariéru muže, který je poněkud obskurním uchazečem o post prezidenta. Od samého počátku mu stojí v cestě prostý fakt, že nedokáže vyslovit dvě smysluplné věty. Dětinská žvanivost však překvapivě sbírá body a stává se jeho nejsilnější zbraní. Co by se mohlo pokazit? Uvedení knihy se zúčastní autor i majitel nakladatelství Druhé město Martin Reiner.
Druhá ze tří přednášek na téma teorie reformy svobody A. Honnetha v Hegelově morálním ekonomismu. Přednáška se zaměří na samotný Honnethův spis a na výklad jeho kontextů. Přednášku přednese prof. Břetislav Horyna.
ST / 22.11. / 18.30 / VIDEOGRAM 71: (Post)Land Art a antropocén / projekce
Další ze série Videogramů, večerů věnovaných autorským prezentacím současných podob pohyblivého obrazu. Za účasti Michala Kindernaye promítneme sérii filmů na téma budoucnosti, přírody, krajiny, společnosti, umění, ekologie a entropie. Akci pořádá Moravská galerie v spolupráci s FaVU VUT v Brně.
ČT / 23.11. / 20.00 / Cities Aviv + Coals / koncert
Koncertní večer eklektického rapera a producenta Gavina Mayse z Memphisu, jenž je více známý pod pojmem Cities Aviv, kterého podpoří duo Coals, jež víří vody alternativního popu od prvního momentu, kdy se objevili na scéně z polského Slezska, které tvoří zpěvačka Kasia Kowalczyk a Łukasz Rozmysłowský.
NE / 26.11. / 20.00 / Trevor Dunn & Balazs Pandi + Anthony Pateras & eRikm / koncert
Koncertní večer, během něhož se na pódiu představí dvě dua. Americký baskytarista, kontrabasista a skladatel Trevor Dunn společně s maďarským bubeníkem Balazsem Pandim, a také skladatel a klavírista Anthony Pateras společně s francouzským improvizátorem a umělcem eRikm. Vstupné 150 Kč předprodej / 200 Kč na místě.
PO / 27.11. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
ÚT / 28.11. / 20.00 / Vinyla: Lazer Viking + ±0 / koncert
Koncertní večer Hudebních cen Vinyla, který je součástí doprovodného programu VI. ročníku cen. Vstupné: 100 Kč (pouze na místě).
ST / 29.11. / 18.30 / VIDEOGRAM 72: Andrea Slováková / autorská přednáška, projekce
Další ze série Videogramů, večerů věnovaných autorským prezentacím současných podob pohyblivého obrazu. Tentokrát s dokumentaristkou, kurátorkou a filmovou teoretičkou Andreou Slovákovou, která mimo jiné vedla přílohu týdeníku Respekt Dok.revue a věnuje se též publikování textů o filmu v různých periodicích. Zároveň je členkou redakční rady časopisu Iluminace.
Akci pořádá Moravská galerie v spolupráci s FaVU VUT v Brně.
ŘÍJEN 2017
NE / 1.10. / 20.00 / Pátí na světě: křest alba Uniori + host Pjoni
Koncert kapely Pátí na světě, kde se bude křtít album Uniori za účasti vzácných hostů Pjoni. Pátí na světě je nová povědomá brněnská kapela, jež hraje fundamentální písně o lásce/zradě, radosti z maličkostí, nezadatelném právu na negativní emoce či o přiznání k všeobecnosti. Pjoni je producentem elektronické a elektroakustické hudby, zároveň DJ a členem mikrokolektivu Mäss.
PO / 2.10. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
PO / 2.10. / 19.00 / Beseda s Erikou Bezdíčkovou / diskuse
Diskusní setkání s Erikou Bezdíčkovou, jež je jednou z posledních v Brně žijících židovských obyvatel, kteří přežili Holocaust. Besedu moderuje Michal Doležel, člen Rady městské části Brno-střed.
ÚT / 3.10. / 20.00 / PECHA KUCHA NIGHT BRNO vol. 20: Post-Postmoderna / prezentace
Další ze série prezentačních večerů věnovaných umění, architektuře a rozpustilé kreativitě. [Peča-kuča] je japonský výraz pro povídání, ale také způsob představení zajímavých lidí, nápadů a projektů. Tentokrát na téma POSTMODERNA.
První ze tří přednášek Pala Fabuše na téma technika a myšlení, ve které se pokusí přiblížit, proč se s koncem 20. století rodí nový a nebývale široký zájem o ontologii, jakou roli v něm hraje dobová technika a před jakou výzvou se v tomto bodu dějinného vývoje ocitáme. Ukáže se, že realita není něčím, co je pouze objevováno a poznáváno, ale co člověk také utváří v spolupráci se stroji i přírodou, a že otázka jak realitu utvářet, je výsostně politická.
ČT / 5.10. / 19.30 / Setkání s dramaturgy dvou festivalů / setkání
Chystáte se na festivaly Moravský podzim / Moravian Autumn (6-28/10) a Expozice nové hudby / Exposition of New Music (11-25/10) a nevíte, co si z široké nabídky vybrat? Nebo máte vybráno a chcete se o koncertech a akcích dozvědět více? Či vás jen zajímá práce hudebních dramaturgů? Přijďte si popovídat s dramaturgy obou festivalů – Vítězslavem Mikešem (MP) a Viktorem Pantůčkem (ENH).
SO / 7.10. / 14.00 / OLD’S COOL: Brno šije ponožky od babičky / mezigenerační workshop
Druhé brněnské uvedení úspěšného mezigeneračního workshopu, jenž umožní zájemcům naučit se, jak se pletou ponožky od babičky. Do háčkování a pletení se vrhneme pod vedením babiček – pletařek. Vstup zdarma.
SO / 7.10. / 19.00 / OLD’S COOL: Nevěra v Brně / mezigenerační debata
Mezigenerační debata. Někdo má názor, někdo zkušenost. Nevěra je téma, který se týká všech bez rozdílu věku. Jaké jsou hranice nevěry? Přijďte s námi diskutovat. Hosté: Lucie Vidovićová (socioložka), Pavel Halabica (majitel antikvariátu, básník a pornoherec); moderuje Bára Šichanová (Český rozhlas – Radio Wave). Vstup zdarma
PO / 9.10. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
ČT / 12.10. / 18.00 / Generace Z: Listy- Zápas o politiku a kulturu / diskuse
Panelová diskuse Tomáše Ticháka, Anny Šabatové, Patrika Eichlera a prof. Jana Novotného o minulosti, současnosti a budoucí roli legendárního časopisu v zápase o kulturu a politiku.
PÁ / 13.10. / 19.00 / Děti mezi reprákama: Prázdniny/ koncert, křest
Indie folková kapela Děti mezi reprákama křtí novou desku Prázdniny, která vychází 1. října 2017 na labelu Červený kůň. V průběhu večera se můžete těšit na hosty Martina E. Kyšperského a projekt Dukla.
PO / 16.10. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
ÚT / 17.10. / 20.00 / Moor Mother (US) / koncert
Koncert experimentálního projektu básnířky a hudebnice z Filadelfie Camaei Ayewy. Její dílo se dá označit jako “hardcore poezie”, “power electronics”, “slave punk” či “protestní hudba.” Ayewa sama odolává kategorizaci a preferuje sebeoznačení pomocí termínu “cestovatel časem”.
ST / 18.10. / 18.30 / VIDEOGRAM 68: Alexandr Jančík / komentovaná projekce
Další ze série Videogramů, večerů věnovaných autorským prezentacím současných podob pohyblivého obrazu. Tentokrát s ředitelem Přehlídky animovaného filmu v Olomouci Alexandrem Jančíkem. Akci pořádá Moravská galerie v spolupráci s FaVU VUT v Brně.
ČT / 19.10. / 18.00 / Generace Z: Mediální konstrukce obrazu politika / diskuse
Den po další debatě Generace Z vyrazíme k volbám. Víme, koho budeme volit? Může volič v době informační revoluce poznat pravou tvář politika? Jak v prostředí profesionálního PR vznikají simulakra, za kterými se skrývají lidé usilující o moc v naší zemi? Diskuse s redaktorem A2larm Pavlem Šplíchalem.
SO / 21.10. / 19.00 / Heathers On Tour (HOT) / přednáška, performance
Umělkyně Veronika Burger, Nora Jacobs a Nicole Sabella vytvoří, podle motta „your documentation is my documentation is my material is my next show“, performativní instalaci inspirovanou scénáři hororových filmů. Propojením prvků ze svých dřívějších děl (textů, choreografických prvků, performativních objektů) s novými kostýmy a centrální otočnou scénou vznikne nové dílo, na kterém v navazující přednášce představí feministický pracovní přístup v ženském uměleckém kolektivu.
PO / 23.10. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
ST / 25.10. / 19.00 / Prostor Pro: ARCH WARS / přednáška
“Věřte nebo ne, svět je plný temné architektury…” Arch Vader přichází na pozvání Moravské galerie v Brně představit svůj projekt Archwars – facebookovou stránku zaměřenou na kritiku špatných architektonických realizací. Vstupné: zdarma. PROSTOR PRO je doprovodný program Moravské Galerie v Brně zaměřený na umění, design a veřejný a galerijní prostor.
PÁ / 27.10. / 21.00 / CREEPDANCE C:LEAN WATER REVIVAL & Sqare & DJ YAWA OG / koncert
Koncertní večer temné stránky internetového světa trosečníků z opačného konce vesmíru. Zvuk vyvolávající strach, úzkost a bezmoc bude servírován pomocí rituálního proroctví z nejtemnějších sfér mimo vaši dimenzi.
SO / 28.10. / 13.00 / Živé hraní k promítání: BASTL Instruments / workshop
Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, generaci “born digital” od 6 do 12 let. Vstupné 150 Kč. Host Ondřej Merta.
SO / 28.10. / 21.00 / D’Epog: Sakurambo / experimentální divadlo
Třetí část monodramatického triptychu DIY v podání experimentálního divadla D’Epog. Klasické činoherní monodrama volně inspirováno životem, dílem a heroickou smrtí držitele Nobelovy ceny za literaturu Yukio Mishimy.
D´EPOG je platformou pro současnou experimentální inscenační tvorbu. Vstup 80 Kč studenti / 180 Kč dospělí.
PO / 30.10. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
PO / 30.10. / 18.00 / Hudba Zdeněk Liška / projekce, diskuse
Hloubkový ponor do díla skladatele s krédem “píšu jen pod obrázky”. Brněnská projekce Hudby Zdeňka Lišky, během které se uskuteční diskuse o jeho osobnosti, díle a rešerši napříč stovkami filmů, které ozvučil. Diskutovat bude autor filmu Pavel Klusák. Po projekci bude následovat tematický DJing. Vstup: 80 Kč (studenti) / 100 Kč.
ÚT / 31.10. / 19.00 / VISITING EDITORS #4 Daniel Tudor Munteanu – OfHouses / přednáška, diskuse
ZÁŘÍ 2017
PÁ / 1.9. / 22.00 / Květenová AFTRAFTR / afterparty
Květenová AFTRAFTR, jenž bude následovat po květinovém blešáku na Smetance. K rostlinnému poslechu zahraje Trauma b2b Dlab.
ČT / 7.9. / 20.00 / My Street Films: Zákon Helena / projekce
Projekce filmu Zákon Helena (2016), jež se uskuteční za účasti režisérky Petry Nesvačilové. Co motivuje jednu policistku postavit se mafii a co mladou dokumentaristku, aby se s touto mafií kontaktovala a natočila o tom film?
PÁ – ČT / 8.9. – 14.9 / * / VŠECHNO BUDE FAJN / projekce
Každodenní projekce laskavě anarchistického filmu Všechno bude fajn (2017), ve kterém hraje hlavní roli Brno. Režie: Robin Kvapil; Scénář: Robin Kvapil, Pavel Šplíchal; Kamera: Šimon Dvořáček; Hrají: Johana Švarcová, Marek Pospíchal, Robert Mikluš, Luboš Veselý, Marie Ludvíková. Vstupné 80 Kč.
PÁ // 8.9. // 20:00 hod
SO // 9.9. // 20:00 hod
NE // 10.9. // 20:00 hod
PO // 11.9. // 20:00 hod
ÚT // 12.9. // 19:00 hod
ST // 13.9. // 20:00 hod + diskuse s režisérem filmu Robinem Kvapilem
ČT // 14.9. // 20:00 hod
fb event
Francouzská dvojice Jérome Noetinger & Aude Romary v rámci večera představí svůj letošní experimentální projekt “Discordes” a americká noisová formace Laundry Room Squelchers vystavěná okolo transgresivního kytaristy, basisty a producenta Franka “Rat Bastarda” Falestry ukáže něco ze své “nejšpinavější tvorby v Americe”.
SO / 16.9. / 19.00 / Brnorestaurant / křest, diskuse
Představení projektu Brnorestaurant s přednáškou o historii brněnského pohostinství a křtem grastroprůvodce. Po křtu bude následovat diskuse s hosty. Brnorestaurant je projekt věnující se komplexním způsobem problematice pohostinství v městě Brně.
PO / 18.9. / 14.30 – 16.00 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
ST / 20.9. / 19.00 / PROSTOR PRO UMĚNÍ: Tomáš Pospiszyl / přednáška, diskuse
Série autorských prezentací s diskusí. Tentokrát s publicistou, teoretikem výtvarného umění a pedagogem Tomášem Pospiszylem.
ČT / 21.9. / 18.00 / Vernisáž Ceny Jindřicha Chalupeckého v Moravské galerii / afterparty
Afterparty po vernisáži Ceny Jindřicha Chalupeckého 2017, jež je udělována každoročně mladým výtvarným umělcům do 35 let. Letošními finalisty jsou Richard Loskot, Martin Kohout, Romana Drdová, Dominik Gajarský a Viktorie Valocká.
PÁ / 22.9. / 18.00 / Generace Z: Perspektivy české demokracie / diskuse
Generace Z uvádí první ze tří debat s českými levicovými periodiky. S Jakubem Patočkou a Zuzanou Vlasatou o tom, kam se bude ubírat další společenský a politický vývoj a jak se může a bude měnit naše stále mladá demokracie.
SO / 23.9./ 20.00 / Mohammad (PAN) + Resina (FatCat) / koncert
Koncert varšavské cellistky a skladatelky Resiny (Karolina Rec, PL) a aténské formace MMMD (Mohammad, GR).
Projekce dokumentární části festivalu Kino Asia. Festival celkem představí 15 filmů z Čínské lidové republiky, Hongkongu a Taiwanu, a to jak hraných filmů, tak dokumentárních, včetně několika filmů tyto hranice stírajících. Kromě festivalových projekcí se bude v prostorách kavárny PRAHA a nádvoří Pražákova paláce konat každodenní street food i závěrečná closing party. Předprodej vstupenek na jednotlivé projekce ZDE nebo NA MÍSTĚ půl hodiny před projekcí.
NEDĚLE 24.9.
16.00 Iron Moon
18.30 Jade Miners
21.00 Children are not afraid of Death, Children are afraid of Ghosts
PONDĚLÍ 25.9.
18.30 Ta’ang
21.00 The Chinese Mayor
+ celý den street food & korejské pochoutky
ÚTERÝ 26.9
18.30 Investigating my Father
21.00 Journey to the West
22.00 closing party
+ celý den street food by Chinatown Brno
PO / 25.9. / 14.30 – 16.00 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti
Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.
ST / 27.9. / 18.00 / Panel odborníků / přednáška
Cyklus přednášek pro studenty teorie interaktivních médií.
SO / 30.9. / 13.00 / Den architektury: Živé hraní k promítání – MALÍ ARCHITEKTI / workshop pro děti
Dětská multimediální dílna o architektuře pro děti od 6 do 12 let i rodiče s lektorkami Markétou Lisou, Janou Moštíkovou a hostem – architektem Petrem Jakšíkem. Ve výtvarné dílně zveme děti ke svobodné hře s prostorem a materiálem. V sobotním odpoledni se promění ve studenty architektury a seznámí se se základními principy a technikami, které architekti využívají. Jde především o rozvinutí fantazie a odbourání stereotypů. Nutná rezervace na prahavbrne@gmail.com.
EDIT: kapacita naplněna
SO / 30.9. / 19.00 / Den architektury: Škola jako výzva / projekce
Projekce v rámci Dne architektury. Film Francis Kéré – An Architect Between (Režie: D. Schwartz, Švýcarsko/Burkina Faso, 2016, 19 min., německy, anglicky / anglické titulky) pojednává o architektu Kérém, jenž se vrací do rodné vesnice v Burkině Faso, aby zde místním postavil školu. Film Jednoduchej dům (Režie: H. Hlaváčková, Česká republika, 2011, 16 min., česky) pojednává o nové budově Fakulty architektury ČVUT a její autorce, architektce Aleně Šrámkové. Vstupné 50 Kč.
SRPEN 2017
SO / 12.8. / 18.00 / Pa~~ion / party
PA~~ION no. 2 Hosted by Dj De. Guestmixes by Laz Jonx & Krabs.
Dancehall
Hip Hop
RnB
Entry fee 50 CZK
ČERVENEC 2017
ÚT / 11. 7. / 16.00 / Rosnička WARM-UP / party
Warm-up na svitavský hudební festival Rosnička, jenž se uskuteční 28.-29. 7. 2017.
ÚT / 25. 7. / 17.00 / Baronparty feat. PDCH + Romano Porni / party
♪ PDCH
♪ ROMANO PORNI (Electronic Bitches)
Drinks, nanuks, felas, pohodys.
ČT / 27. 7. / 21.30 / Nejlepší My Street Films / projekce
MY STREET FILMS prostřednictvím filmu už čtyři roky objevuje zajímavá místa a příběhy českých měst. V průběhu večera se uskuteční projekce z výběru dosavadních nejlepších snímků z filmové mapy. Výběr nejlepších snímků z filmové mapy hostí PRAHA v Brně. Více informací o soutěži najdete na mystreetfilms.cz.
ČERVEN 2017
PÁ / 2. 6. / 19.00 / Nechtěné dědictví: Postmoderna bez “postmoderny” / přednáška
Přednáška Jany Pavlové o recepci architektonické postmoderny v Československu a zanedbaném poli otázek, které se přelévají do teoretických a kulturně-společenských témat současnosti.
Akce se koná jako součást doprovodného programu výstavního projektu “NECHTĚNÉ DĚDICTVÍ: Architekt Jan Dvořák (1925–1998)”.
ČT / 8. 6. / 18.30 / Film ve výtvarném a experimentálním prostoru / seminář, projekce
Seminář o tvůrčích postupech ve videotvorbě určené k prezentaci v galeriích s následnou projekcí vybraných filmů. Tvorbu, která stojí na pomezí filmu a výtvarného umění a různé podoby filmového experimentování představíme prostřednictvím tvorby a diskuze s vizuálními umělkyněmi a umělci Michalem Kindernayem, Zbyňkem Baladránem, Adélou Babanovou a Andreou Slovákovou, jež představí své pojetí vizuální tvorby a filmového natáčení. Vstupné: 90 Kč.
PÁ / 9. 6. / 19.00 / VISITING PLANNERS #3 Kris Scheerlinck / přednáška, diskuse
Visiting Planners je nová série rozhovorů a přednášek o výzkumu a praxi urbánní politiky. Pět hostů v rozmezí května a června uskuteční sérii dvoudenních turné v Brně a v Praze. Publiku představí svou práci v různě definovaných rolích. Hostem tohoto večera je vědec a vedoucí výzkumu urbánních projektů KU Leuven Kris Scheerlinck.
Přednáškový formát je spoluprací organizačního týmu PRAHA / Fórum pro architekturu a média s galerií architektury NORMA SPACE a s platformou Fake Cities True Stories.
> zrušeno <
SO / 10. 6. / 14.00 / Zmrzlinový masakr / nanuky, workshop
Brno potřebuje zažít pořádné zmrzlinové kóma, protože dobré zmrzliny není nikdy dost. Naopak, dobré zmrzliny je stále hodně málo. Zveme na setkání všech zmrzlinových nadšenců na nádvoří kavárny a kulturního prostoru PRAHA. Zábavné příchutě, právě dozrávající ovoce, dráždivé posypky, dokonalé kopečky, alko drinky kombinované s nanuky. Součástí programu bude i workshop pod vedením zmrzlinové blogerky Kateřiny Kočičkové ze Tři kopečky.
NE / 11. 6. / 20.00 / D’epog: GarbaCZ / diskuse
Jaké jsou motivace tvůrčí aktivity autorů současného performativního umění? Teatrolog Martin Bernátek porovná kontext české a polské divadelní scény v diskuzi s Krzysztofem Garbaczewským a režisérkou souboru D’epog Luciou Repašskou.
Diskuse je součástí kolaborativního projektu GarbaCZ inscenační platformy D’epog.
PO / 12. 6. / 21.00 / D’epog: Sakurambo / experimentální divadlo
Třetí část monodramatického triptychu DIY v podání experimentálního divadla D’Epog. Klasické činoherní monodrama volně inspirováno životem, dílem a heroickou smrtí držitele Nobelovy ceny za literaturu Yukio Mishimy.
D´EPOG je platformou pro současnou experimentální inscenační tvorbu. Vstup 80 Kč studenti / 180 Kč dospělí.
ÚT / 13. 6. / 19.00 / Ladislav Čumba: Wittgensteinova kniha faktů / křest knihy, čtení, koncert
Křest žertovného beletristického textu debutujícího autora Ladislava Čumby, jenž s nadhledem líčí příběh rodiny velkokapitalisty. Představte si knihu, která se skládá ze samých faktů. Faktem je, že se syn Poldi a Karla Wittgensteinových jmenoval Ludwig Wittgenstein. Faktem je, že se stal nejvlivnějším učitelem filosofie na univerzitě v Cambridge ve 20. století, a představte si, že jediná kniha vydaná za jeho života začíná slovy: Svět je všechno, co je faktem.
V průběhu večera dojde i ke čtení z knihy v podání odborného asistenta přes herectví na JAMU Lukáše Riegera a k následnému koncertu Miloše Rejska (Swordfishtrombones+Lesní zvěř) se skupinou Maldemar.
ST / 14. 6. / 18.00 / Vladimír Ambroz: Akce / křest knihy
Křest knihy Vladimír Ambroz: Akce, jež pojednává o dosud prakticky neznámé činnosti tohoto performera, jeho intervencích do veřejného prostoru a projevech blízkých inscenované fotografii. Kniha Vladimír Ambroz: Akce/Actions zprostředkovává umělcův archiv, obsahující nejen dokumentaci autorových realizovaných i nerealizovaných akcí, ale i kresby, grafické práce, pozvánky a fotografie z prostředí jeho přátel.
Knihu vydává nakladatelství Biggboss. Křest proběhne za účasti Vladimíra Ambroze a Vladimira 518.
ČT / 15. 6. / 19.00 / PROSTOR PRO: umění s novou knihou o Davidu Černém Fifty Licks / křest knihy
Série autorských prezentací s diskusí. Tentokrát s představením knihy David Černý – Fifty Licks, jež není nudnou monografií, ale živým, neokázalým pohledem na Černého témata, obsese, průšvihy a přínosy. Kniha ovšem představuje i ta umělcova díla, jež se z nejrůznějších důvodů nedočkala tak široké pozornosti, případně ani realizace. Křest se uskuteční za účasti novináře, výtvarného kritika a zároveň autora knihy Jana Vitvara a vzdorovitého umělce Davida Černého.
SO / 17. 6. / 9.00 / AURORA PARTY: Tribal Edition / jóga, dj
Aurora party je ranní party, na které si můžete zacvičit jógu, zatančit si, dobře se nasnídat, dopřát si krátkou masáž nebo jenom tak pobýt s přáteli. Prostě se skvěle nastartovat do nového dne! Tentokrát s podtitulem Tribal v rytmu afrohousu a ochutnávkou pravého kakaa. Djane Moreea & DJ Don Pedropoulos, jóga s Naďou z Yoga Lokah. Vstup 120 Kč.
PO / 19. 6. / 19.00 / Kuba Szreder: Always More Than One / přednáška, diskuse
Pokud jste studenti umění ve Varšavě, architekti v Brně nebo umělečtí aktivisté v Budapešti, můžete si sami sobě položit otázku – co má se mnou společného mezinárodní trh s uměním? Je zde nějaká souvislost mezi mými aktivitami a spekulací s uměním? Přednáška se kromě vyřčených otázek bude zabývat též současnou pozicí uměleckých objektů v kontextu se způsoby jejich autorství.
Kuba Szreder vystudoval sociologii na Jagelonské universitě v Krakově. Pracuje jako nezávislý kurátor a jeho interdisciplinární projekty zpravidla kombinují umělecké strategie se sociologickým výzkumem. Je zakladatelem projektu Free/Slow University of Warsaw.
PÁ / 23. 6. / 18.00 / WINE UP: summer opening party / degustace
Degustační večer v podání samozvaného čerstvého větru na brněnské vinné scéně, formace WINE UP, kde UP není jen pozvednutí sklenic, ale také směr, kterým chtějí pomoct kultuře pití vína v Brně. V průběhu večera se uskuteční duel vín z Moravy v podání mladých vinařů Ondry Dubase (Krásná hora) a Kuby Zborovského (Syfany) společně s představením výběru juniorských nadaných sommeliérek Anny a Natálie.
SO / 24. 6. / 19.00 / Bjorn Schmelzer: Naslouchání hlasu minulosti / přednáška
Přednáška NASLOUCHÁNÍ HLASU MINULOSTI, jež je součástí festivalu Concentus Moraviae, ukáže, že probouzení prastarých hlasů je možné jen pozorným nasloucháním ve smyslu vyjednávání a dialogu, což se musí odrazit v následné interpretaci. Umělecký vedoucí belgického souboru graindelavoix Björn Schmelzer bude hovořit nejen o fascinaci hlasy dávné minulosti, touze slyšet je a znovu probouzet. Přednáška v angličtině bez tlumočníka. Vstup zdarma.
ÚT / 27. 6. / 18.00 / Baron Party / party, djs
Djs motch + losko. Více info již brzy.
Visiting Planners je nová série rozhovorů a přednášek o výzkumu a praxi urbánní politiky. Pět hostů v rozmezí května a června uskuteční sérii dvoudenních turné v Brně a v Praze. Publiku představí svou práci v různě definovaných rolích. Hosty tohoto večera jsou hlavní manažer města pro trh a politiku bydlení Javier Burón Cuadrado a generální ředitel metropolitní agentury pro městský rozvoj Josep Bohigas.
Přednáškový formát je spoluprací organizačního týmu PRAHA / Fórum pro architekturu a média s galerií architektury NORMA SPACE a s platformou Fake Cities True Stories.
KVĚTEN 2017
ÚT / 2. 5. / 18.30 / NECHTĚNÉ DĚDICTVÍ: Akce D / vernisáž výstavy
Evropské fondy a dotace za přispění těch tuzemských spoluvytváří finanční a ve výsledku i fyzický prostor cílových obcí. Odpovědí na zmiňované investice je obvykle hmotná nemovitost, jež je často architektonicky nekvalitní a v horším případě pro samotný rozvoj obce i irelevantní. Laickou veřejností i politickou reprezentací je však obvykle chápána jako dobrý příklad z praxe. Otevírá se tak diskuse nad výsledky těchto mechanismů i nad potenciálním prostorem pro tvůrčí invenci architekta, jehož role se ve 21. století výrazně proměňuje v závislosti na mnoha faktorech, které není schopen ze své pozice ovlivnit.
Vernisáž výstavy se uskuteční za účasti vzácného hosta. Výstava bude ke zhlédnutí v prostorách Kavárny PRAHA do 29. května. Autory výstavy jsou studenti Fakulty architektury VUT v Brně David Helešic & Marek Svoboda.
ČT / 4. 5. / 19.00 / Krzysztof Gutfranski: The Reality of Fiction / přednáška, diskuse
Přednáška polského kulturního teoretika Krzysztofa Gutfrańského, jenž se v současnosti zabývá vztahem jídla a architektury ve vědeckém a politickém kontextu stejně jako v popkulturních reprezentacích. Během večera představí projekt “The State” zabývající se archivy fiktivní politické hry probíhající v soukromých bytech komunistické Varšavy od pozdních 40. do pozdních 70. let 20. století a projekt “Phytomining” z prostředí brazilského Belo Horizonte zabývající se těžbou zlata. Stejně tak představí i průřez výzkumnými projekty z Chile a Izraele a samotnou metodu jeho interdisciplinární práce.
Přednáška s diskuzí je součástí dlouhodobého cyklu PRÁVO NA MĚSTO a je připravena ve spolupráci s Ateliérem intermédií FaVU VUT v Brně.
PÁ / 5. 5. / 20.00 / Hudba PRAHA: Dalek (US) / koncert
Koncert kultovního hiphop-noise projektu Dälek, jenž přijíždí po 9 letech opět do Brna, a to ve složení MC Dälek, DJ rEk, Mike Manteca. V rámci večera představí aktuální album Asphalt for Eden (2016). Vstupné 290 Kč předprodej / 350 Kč na místě.
ÚT / 9. 5. / 20.00 / RADIO IVO: Život nedoceníš / divadlo
Přenesení rozhlasové hry na divadelní prkna bez jakékoli transformace. Pouze s možností vidět její vznik. Normální příběhy ze života. Rozpačitá trojice performerů podává vcelku suverénní výkon.
Hrají: Johana Švarcová (KAZETY), Petr Marek (Midi Lidi), Marian Moštík (LÁHOR/Soundsystem).
ST / 10. 5. / 19.00 / VIDEOGRAM: Martin Ježek / autorská přednáška
Další ze série večerů věnovaných autorským prezentacím současných podob pohyblivého obrazu. Tentokrát s hostem Martinem Ježkem.
Akci pořádá Moravská galerie v spolupráci s FaVU VUT v Brně.
ST / 10. 5. / 20.30 / UV FAKTOR 3 / křest e-booku
Křest e-booku s názvem UV FAKTOR 3 autorů Lenky Klodové, Kateřiny Liškové, Evy Šlesingerové a kolektivu studentů, jenž pojímá tři cykly uměleckého výzkumu mezi FAVU VUT v Brně a FSS MUNI.
PÁ / 12. 5. / 19.00 / NECHTĚNÉ DĚDICTVÍ: Myšlenky o Myslivnách / přednáška, diskuse
Přednáška Jana Tabora s následnou diskusí o metodologii památkové ochrany moderní architektury s Petrou Hlaváčkovou.
SO / 13. 5. / 13.00 / Živé hraní k promítání: BASTL Instruments / dětský multimediální workshop
Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, generaci “born digital” od 6 do 12 let. Vstupné 150 Kč.
Tentokrát si vyzkoušíme hromadu elektronických nástrojů, samplerů, syntezátorů a efektů, které vyrábí Bastl Instruments a zkusíme si na ně společně zahrát!
PO / 15. 5. / 20.00 / BRAM etc. / projekce
Promítání filmu BRAM (1993, 68′, 16mm) režiséra Joosta Verheye. Zpracovávání archivu ze sympozií v cisterciáckém kláštěře Plasy (1992-1999) přiválo dvě české premiéry filmů, které v Plasech během sympozií vznikly. Nizozemský film BRAM je jedním z nich.
Projekce bude probíhat za doprovodu Miloše Vojtěchovského, jenž promluví k prehistorii Nadace Hermit a Centra pro Metamedia v Plasech, pustí archivní nahrávky z několika ročníků symposií a promítne fotografie.
ST / 17. 5. / 18.00 / Družstvo wine pop-up #7: Zpátky ke kořenům / pop-up
Wine pop-up přátel a milovníků vína z Družstva. Volná a neřízená degustace, kde bude k ochutnání pestrý a široký (min. 12 kousků) výběr toho nejlepšího i nejdivnějšího, co Družstvo právě zasáhlo.
ČT / 18. 5. / 16.00 / JAK PŘEŽÍT V POST-DIGITÁLNÍ DOBĚ? #2: Smell of DATA / workshop, přednáška
Jaké sociální utopie prožíváme dnes? A co dystopie? Umíme svůj smartphone jenom rozbít, nebo ho i hacknout? A proč vůbec?
Workshop na téma Online Biomimicry s následnou tematickou přednáškou Leanne Wijnsma, jež využívá design jako nástroj výzkumu a prožívaní při nevyhnutelném uvažování o pozici člověka v post-digitální společnosti.
16 hod ~ WORKSHOP: Online Biomimicry
20 hod ~ ARTIST TALK
PÁ / 19. 5. / 20.30 / PECHA KUCHA NIGHT BRNO vol. 19: Gastro edition / série autorských přednášek
Další ze série prezentačních večerů věnovaných umění, architektuře a rozpustilé kreativitě. [Peča-kuča] je japonský výraz pro povídání, ale také způsob představení zajímavých lidí, nápadů a projektů.
TÉMA: INTERNET OF FOOD ~ FOODISM ~ FOOD ACTIVISM ~ MUNCHIES ~ FOODLBLOGS ~ COFFEE ~ ART ~ DESIGN ~
SO / 20. 5. / 18.00 / Muzejní noc: PRAHA STAGE + DJ PDCH / nanuky, jídlo, hudba
Doprovodný program k probíhající Brněnské muzejní noci. Na programu nanuky, jídlo, pití a hudba. K tanci, poslechu a gastro zážitkům hraje DJ PDCH.
NE / 21. 5. / 19.00 / Meeting Brno: ANNE HAHN / čtení, diskuse
Setkání s německou autorkou, spisovatelkou a publicistkou Anne Hahn, během něhož bude číst ze svých textů a diskutovat s publikem. Letos v březnu vyšla zatím její poslední kniha Das Herz des Aals (Ventil Verlag, Mainz, 2017). Moderátory diskuse budou Wolfgang Schwarz (Adalbert Stifter Verein München) a Kateřina Tučková (Meeting Brno).
PO / 22. 5. / 19.00 / VISITING PLANNERS #1 Gideon Boie / přednáška, diskuse
Visiting Planners je nová série rozhovorů a přednášek o výzkumu a praxi urbánní politiky. Pět hostů v rozmezí května a června uskuteční sérii dvoudenních turné v Brně a v Praze. Publiku představí svou práci v různě definovaných rolích. Hostem tohoto večera je kritik a teoretik politické dimenze městského plánování a architektury Gideon Boie.
Přednáškový formát je spoluprací organizačního týmu PRAHA / Fórum pro architekturu a média s galerií architektury NORMA SPACE a s platformou Fake Cities True Stories.
ÚT / 23. 5. / 19.00 / Meeting Brno: SALON FORUM – Trump, brexit a postpravda / diskuse
V německy i anglicky mluvících zemích se loni stala slovem roku postpravda. Co si pod ní představit? Jaký má vztah k pravdě a jaký ke lži? Proč se do našeho slovníku dostává v době nástupu politiků typu Donalda Trumpa? V době prezidentů Miloše Zemana a Vladimira Putina, v době brexitu? Proč stále více lidí dává přednost emocím před fakty? Proč už nevěříme médiím ani tradičním politickým stranám? A jakou roli v tom hraje Facebook a vůbec technologické změny kolem nás?
Diskutují Václav Bělohradský, Petr Fischer, Kateřina Smejkalová. Moderuje Zbyněk Vlasák
ST / 24. 5. / 17.00 / Kde se berou mladí extremisté?: Aspen.Review Café / diskuse
Také v poslední době vnímáte vzestup radikalismu mezi mladými lidmi? Máte z podobných tendencí strach? Je to nebezpečí jak pro společnost, tak i pro nás jako jednotlivce. Diskuse s Oľgou Gyárfášovou z Univerzity Komenského v Bratislavě a autorkou článku z nového čísla Aspen Review a se sociologem Michalem Vašečkou z Masarykovy univerzity v Brně.
Diskuzi bude moderovat ředitel Aspen Institute Central Europe Jiří Schneider.
Diskusní setkání zástupců vedení dvou významných veletržních měst, Brna a Lipska, která hledají nové příležitosti pro svůj rozvoj v dnešním globalizovaném světě. Jak navázat na to nejlepší ze své historie a nabídnout to světu? Jak zajistit dlouhodobou spokojenost svých obyvatel a jak podpořit jejich nové iniciativy?
Diskutují: Matěj Hollan, Martin Ander, Michal Sedláček, Silvia Hass, Dorothee Dubrau. Moderuje Osamu Okamura (reSITE).
NE / 28. 5. / 19.00 / S(o)unday Mixtapes: Filip Cenek / poslechovka
Pravidelný nedělní večer v prostoru PRAHA věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát s Filipem Cenkem.
> zrušeno <
PO / 29. 5. / 19.00 / VISITING PLANNERS #2 Itziar González / přednáška, diskuse
Visiting Planners je nová série rozhovorů a přednášek o výzkumu a praxi urbánní politiky. Pět hostů v rozmezí května a června uskuteční sérii dvoudenních turné v Brně a v Praze. Publiku představí svou práci v různě definovaných rolích. Hostem tohoto večera je ex-radní Starého města Barcelony a nyní aktivistka Itziar González Virós.
Přednáškový formát je spoluprací organizačního týmu PRAHA / Fórum pro architekturu a média s galerií architektury NORMA SPACE a s platformou Fake Cities True Stories.
ÚT / 30. 5. / 20.00 / Hudba PRAHA: Visible Cloaks / koncert
Koncert portlandského dua Visible Cloaks (Rvng Intl. / US), jehož členy jsou Spencer D a Ryan Carlile. Jejich těžce zařaditelná ambientní tvorba je mixem organické syntetiky z minulé budoucnosti.
ST / 31. 5. / 18.30 / PROSTOR PRO: Krištof Kintera / přednáška
Série autorských prezentací s diskusí. Tentokrát s umělcem, výtvarníkem a sochařem Krištofem Kinterou.
DUBEN 2017
SO / 1. 4. / JEDEN SVĚT / 18.30 – To End a War / 21.00 – When Will This Wind Stop / projekce
18.30 >> To End a War (Marc Silver, USA, Columbia, UK, 2016, 90 min)
21.00 >> When Will This Wind Stop (Aniela Astrid Gabryel, Poland, 2016, 66 min)
Projekce probíhá v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden Svět, jehož letošním tématem je Umění spolupráce.
NE / 2. 4. / JEDEN SVĚT / 18.30 – DIY Country / 21.00 – The Wait / projekce
18.30 >> DIY Country (Antony Butts, France, UK, 2016, 80 min)
21.00 >> The Wait (Emil Langballe, Denmark, 2016, 58 min)
Projekce probíhá v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden Svět, jehož letošním tématem je Umění spolupráce.
PO / 3. 4. / JEDEN SVĚT / 18.30 – Shot in the Dark / 21.00 – Golden Dawn / projekce
18.30 >> Shot in the Dark (Frank Amann, Germany, 2016, 79 min)
21.00 >> Golden Dawn – A Personal Affair (Angélique Kourounis, Greece, 2016, 90 min)
Projekce probíhá v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden Svět, jehož letošním tématem je Umění spolupráce.
18.30 >> Plastic China (Jiu-liang Wang, China, 2016, 82 min)
21.00 >> The Father, The Son and The Holy Jihad (Stéphane Malterre, France, 2016, 119 min)
Projekce probíhá v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden Svět, jehož letošním tématem je Umění spolupráce.
PÁ / 7. 4. / 20.00 / Hudba PRAHA: Zs (US/ Sam Hillmer, Greg Fox, Patrick Higgins) / koncert
Koncert Brooklynské kapely Zs, jejíž členy jsou Sam Hillmer (tenor sax), Patrick Higgins (guitar, electronics) a Greg Fox (percussion). Kapela se do Brna vrací mimo jiné s novou desku. Vstupné 150Kč předprodej / 200Kč na místě.
SO / 8. 4. / 15.00 / Živé hraní k promítání / dětský multimediální workshop
Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, generaci “born digital” od 6 let. Tentokrát si vyzkoušíme propojit zvuk s cvičením, pohybem a imaginací.Vstupné 150 Kč.
PO / 10. 4. / 10.00 / STUDIO_P2P / diskuse
STUDIO je dopolední cyklus diskusí a konzultací pro studenty architektury.
Konzultační dopoledne věnované architektuře, kde si bez přítomnosti pedagogů navzájem představí rozpracované ateliérové projekty. Podnět k formulaci zpětné vazby a kritickému zamyšlení se nad předloženými pracemi mění a obohacuje pozici studenta. Setkání je otevřené pro všechny české i zahraniční školy architektury se snahou vytvořit heterogenní prostředí, oslovit různé ročníky i ateliéry a poskytnout alternativní odezvu k práci.
ÚT / 11. 4. / 20.00 / RADIO IVO: Život nedoceníš / divadlo
Přenesení rozhlasové hry na divadelní prkna bez jakékoli transformace. Pouze s možností vidět její vznik. Normální příběhy ze života. Rozpačitá trojice performerů podává vcelku suverénní výkon. Hrají: Johana Švarcová (KAZETY), Petr Marek (Midi Lidi), Marian Moštík (LÁHOR/Soundsystem).
ST / 12. 4. / 19.00 / PROSTOR PRO DESIGN: studio Herrmann & Coufal / autorská přednáška, diskuse
Série autorských prezentací s diskusí. Svoji tvorbu představí absolventi Ateliéru produktového designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové Eduard Herrmann a Matěj Coufal. Produktový design, interiérový design, design instalací, design ve veřejném prostoru. Vstup zdarma.
ST / 19. 4. / 20.00 / AVA: MONKEY PLOT + MOON RELAY / koncert
Koncert kapel Monkey Plot (členové Karokh, Ich Bin N!ntendo a další) a Moon Relay.
Obě formace minulý rok vydaly vynikající alba na labelu Hubro, první zmínění mají blízko k přemýšlivější tvorbě Fugazi či k Thurstonovi Moorovi ze Sonic Youth. Druhá se blíží více k no wave a nebojí se krautového motorického beatu, obě však k sobě mají blízko ošlehaným kytarovým zvukem, který naznačuje někde hlouběji dřímající noise rockovou duši.
PÁ / 21. 4. / 19.00 / BLÍZKÝ VÝCHOD: Marek Čejka & Karel Cudlín / politologická přednáška
Další ze série pravidelných přednášek politologa Marka Čejky na současná témata spojená s Blízkým východem.
Na setkání a diskusi Marek Čejka tentokrát pozval Karla Cudlína, jednoho z našich nejlepších fotodokumentaristů, se kterým si budeme povídat (nejen) o jeho zkušenostech a fotografování na Blízkém východě, a to hlavně v Izraeli a Palestině. Vstupné zdarma.
ÚT / 25. 4. / 20.00 / Stará Aréna: Pekingská kachna / divadlo
“Žít dál v krveprolití, jaké nepoznal svět, dokážou jen psi.”
Gastronomický výlet za hranice lidskosti a vkusu. Ostravský nezávislý prostor Stará aréna nabídne v rámci večera svou inscenaci s názvem Pekingská kachna, ve které se hlavní role zhostí Lukáš Adam.
ČT / 27. 4. / 14.30 / Fashion Revolution Day BRNO / přednáška, promítání, fashion talk
Fashion Revolution Day v Brně. Akce na podporu kampaně pro transparentní módní průmysl se zajímavými hosty.
FASHION REVOLUTION je mezinárodní kampaň, která vznikla v Londýně. Kampaň usiluje o lepší a transparentnější módní průmysl a připomíná fakt, že jsme to právě my, spotřebitelé, kdo mohou módu měnit směrem k uvědomělejší a životu příznivější aktivitě.
PÁ / 28. 4. / 20.00 / Hudba PRAHA: OvO + Larsen / koncert
Koncert italských experimentálních formací. Kultovní post-rockový turínský spolek Larsen, jehož členy jsou Fabrizio Modonese Palumbo, Marco “il Bue” Schiavo, Paolo Dellapiana a Roberto Maria Clemente, kteří mimo jiné představí aktuální album „Of Grog Vim, jenž vyšlo vloni na Important Records. OvO je industriální noise, jehož hnacím motorem jsou Bruno Dorella (bicí, basa, zpěv) a Stefania Pedretti (zpěv, křik, kytara, housle). Vstupné 150Kč předprodej.
BŘEZEN 2017
ST / 1. 3. / 20.00 / Zvláštní okolnosti / křest knihy, afterparty
Křest knihy Jana Šrámka a Jany Kořínkové, jejímž cílem je upozornit na problematiku plastik z poválečného období, které nenávratně mizí z veřejného prostoru.
> Zvláštní okolnosti křest + FaVU BAT NIGHT #01 <
Zahajovací event brněnské části festivalu MULTIPLACE / creativity and culture after the digital.
Vystoupí: M.E.S.H. (US/PAN), Simon Kaiser (DE/TRADE), DVDJ NNS (CZ/KSK), Kadaver (CZ/NONA). Visuals/design: Kateřina Blahutová (DVDJ NNS).
Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, generaci “born digital” od 6 let. Téma: Digitální partitury.
Partitury II. [after the digital] + Koncert
Intermediální umělec Michal Kindernay představí svou tvorbu v rámci pravidelné S(o)unday Mixtapes „poslechovky“ terénních nahrávek. V průběhu večera odprezentuje zvukové fragmenty tvorby z nedávné doby.
Bastl Instruments je kolektiv, jenž se mimo jiné zabývá vývojem a výrobou modulárních syntezátorů. V rámci festivalu Multiplace shromáždí členové kolektivu své syntezátory a postaví z nich obří stěnu, u které se po dobu dvou dnů budou v intervalech 2-3 hodin střídat. Utkání s modulárním syntezátorem monstrózních rozměrů a pokus o jeho zkrocení podle jednotlivých hudebních vkusů v přímém přenosu. Vždy od 12.00 po celý den.
ST / 8. 3. / 18.30 / Finalisté CJCH / projekce
Projekce časosběrného dokumentu Lenky Lindaurové o finalistech Ceny Jindřicha Chalupeckého, který sleduje v průběhu šesti let tvorbu sedmi umělců. Akce je součástí doprovodného programu k probíhající výstavě Neváhej a ber! Před projekcí filmu proběhne od 17 hodin komentovaná prohlídka výstavy.
Diskuse s prof. Jozefem Gruskou, světovou kapacitou v oboru kvantových počítačů, pionýrem počítačového výzkumu a s jedním z prvních československých programátorů a komentátorů informační revoluce. Budou probírána témata hypotetické výpočetní techniky, otázek (budoucnosti) informatiky a její společenské, přírodní i vědecké perspektivy, dále megavýzvy, před kterými dnes stojí lidstvo, tzv. GNR-revoluci (genetika, nanotechnologie, robotika). Rozhovor povede Palo Fabuš.
Setkání publicistů, festivalových dramaturgů a iniciátorů Pavla Klusáka, Aleše Stuchlého a Karla Veselého. Nové estetiky, tvůrčí vrcholy a objevy loňského roku v nezávislém popu a experimentální hudbě aneb dynamický večer plný projekcí, nahrávek, komentářů a bezděčných performancí. Tolik hudby všude: ale není už nějaká divná? Nedegenerují autoři ve všech těch mikroscénách? Je tvoje sociální bublina lepší než moje sociální bublina? Co znamená, že ve válce mlčí múzy? A hudební publicista mezitím stárne: udrží si jeho srdce a naslouchátko kontakt s hudbou nastupující generace?
V rámci pravidelných večerů S(o)unday Mixtapes představí interdisciplinární umělkyně Martyna Poznańska svou práci a výzkum zaměřený na „listening and hearing“ jako transformativní akt v městském prostředí. Zároveň zve k tzv. sound-walku a následné performance, ve které poodkryje prchavý charakter afektu v rámci různých módů vnímání, ve kterých je důraz kladen především na postavu diváka – posluchače a jeho zvukovou zkušenost.
ST / 15. 3. / 19.00 / VIDEOGRAM: Dominik Gajarský / autorská přednáška
Další ze série večerů věnovaných autorským prezentacím současných podob pohyblivého obrazu. Tentokrát s hostem Dominikem Gajarským, jenž patří mezi finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého pro rok 2017.
Večery se konají ve spolupráci Kabinetu audiovizuálních technologií FaVU VUT s Moravskou galerií v Brně a kolektivem Fiume.
Další ze série pravidelných přednášek politologa Marka Čejky na současná témata spojená s Blízkým východem. Tentokrát s Jiřím Barošem o vztahu náboženství a politiky.
ST / 22. 3. / 18.00 / PROSTOR PRO DESIGN: Design v Českých zemích 1900-2000 / přednáška, diskuse
Série autorských prezentací s diskusí. Prezentace jedinečné publikace, která mapuje dějiny moderního designu na našem území. Kniha je výsledkem několikaleté práce širokého autorského týmu, těšit se můžete na editory knihy Ivu Knobloch a Radima Vondráčka. Vstup zdarma.
ČT / 23. 3. / 19.00 / Zajatci filmu / projekce
Komentovaná projekce dvou filmů v režii Jiřího Havlíčka za účasti autora a hudební performance Jana Kratochvíla. Promítání je součástí doprovodného programu k výstavě Teorie duchů v Galerii TIC. Vstupné dobrovolné.
Film Týden (r. Jiří Havlíček, 2016, 12 min., 16mm) + Zajatci filmu (r. Jiří Havlíček, 2012, 10 min., VHS).
Přednáška berlínské umělkyně a kurátorky Inge Zimprich o aktivitách sdružení HABEN UND BRAUCHEN a prezentace výsledků třídenního workshopu s názvem Malá škola prekarizované práce, ve kterém se společně s Ingou Zimprich budou účastníci zabývat tím, jak funguje tzv. prekarita v uměleckém kontextu, jak nás ovlivňuje a jak dopadá na naše vztahy a uměleckou práci.
PO / 27. 3. / 19.30 / Depog: Sakurambo / experimentální divadlo
Třetí část monodramatického triptychu DIY v podání experimentálního divadla D’Epog. Klasické činoherní monodrama volně inspirováno životem, dílem a heroickou smrtí držitele Nobelovy ceny za literaturu Yukio Mishimy. D´EPOG je platformou pro současnou experimentální inscenační tvorbu. Vstup 80 Kč studenti / 180 Kč dospělí.
ÚT – ÚT / 28. 3 – 4. 4. / 18.30 + 21.00 / Jeden Svět / festival dokumentárních filmů
Letošním tématem Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden Svět je Umění spolupráce. Promítání budou probíhat každý den v 18.30 a 21.00.
Oznámení Theresy May o „tvrdém Brexitu“, Trumpovo převzetí moci ve Spojených státech a posilování radikální pravice, neochota evropských zemí k solidaritě při řešení migrace – zdá se, jako by dnešní společnost ztrácela tolik potřebnou schopnost spolupracovat.
19. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden Svět chce letošním ročníkem připomenout hodnotu společného úsilí a sdílení. V době populistické rétoriky, negativních diskusí na sociálních sítích a záplavy „fake news“ je spolupráce pozitivní cesta, jak reagovat na rozdělenou společnost v krizi hodnot.
ÚT / 28. 3. / JEDEN SVĚT / 18.30 – Dugma: The Button + Cyber Jihad / 21.00 – Czech Allah / projekce
18.30 >> Dugma: The Button (Pål Refsdal, Norway, 2016, 57 min) >> Cyber Jihad (Hans Busstra, Netherlands, 2016, 48 min)
21.00 >> Czech Allah (Zuzana Piussi, Czech Republic, 2017, 91 min)
Projekce probíhá v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden Svět, jehož letošním tématem je Umění spolupráce.
ST / 29. 3. / JEDEN SVĚT / 18.30 – Ada for Mayor / 21.00 – Death by Design / projekce
18.30 >> Ada for Mayor (Pau Faus, Spain, 2016, 85 min)
21.00 >> Death by Design (Sue Williams, USA, 2015, 59 min)
Projekce probíhá v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden Svět, jehož letošním tématem je Umění spolupráce.
ČT / 30. 3. / JEDEN SVĚT / 18.30 – A Young Girl in her 90s / 21.00 – Communion / projekce
18.30 >> A Young Girl in her 90s (Valeria Bruni Tedeschi, Yann Coridian, France, 2016, 84 min)
21.00 >> Communion (Anna Zamecka, Poland, 2016, 72 min)
Projekce probíhá v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden Svět, jehož letošním tématem je Umění spolupráce.
PÁ / 31. 3. / JEDEN SVĚT / 18.30 – Grab and Run / 21.00 – Life Begins at 100 / projekce
18.30 >> Grab and Run (Roser Corella, Spain, 2017, 82 min)
21.00 >> Life Begins at 100 (Åsa Blanck, Sweden, 2015, 58 min)
Projekce probíhá v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden Svět, jehož letošním tématem je Umění spolupráce.
ÚNOR 2017
ČT / 2. 2. / 18.00 / Růžena Žertová: Architektka domů i věcí / křest knihy
První samostatná publikace věnovaná Růženě Žertové (*1932) shrnuje životní i profesní dráhu vynikající a zároveň dlouho opomíjené autorky a představuje ji jako architektku, designérku i výtvarnici.
Křest knihy se uskuteční za přispění krátkých přednášek Petra Klímy, který je zároveň editorem knihy, Martiny Mertové, Šárky Svobodové a Jaroslava Sedláka o tvorbě Růženy Žertové, Petra Žerta a Igora Svobody. Program pak zakončí volná diskuse s Růženou Žertovou. Během večera bude možné publikaci na místě zakoupit.
NE / 5. 2. / 19.30 / S(o)unday mixtapes & Skupina: Audiokultury – Kdo jsme / poslechovka
Pravidelný nedělní večer prostoru PRAHA věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát věnovaný žánru field-recording se zapojením studentů audiokultury.
V rámci pravidelné poslechovky terénních nahrávek představí kolektiv autorů pod vedením Filipa Johánka (Skupina) své kolaborativní dílo Kdo jsme.
PO / 6. 2. / 19.30 / D´epog: Sakurambo / experimentální divadlo
Třetí část monodramatického triptychu DIY v podání experimentálního divadla D’Epog. Klasické činoherní monodrama volně inspirováno životem, dílem a heroickou smrtí držitele Nobelovy ceny za literaturu Yukio Mishimy. D´EPOG je platformou pro současnou experimentální inscenační tvorbu. Vstup 80 Kč studenti / 180 Kč dospělí.
Další ze série pravidelných přednášek politologa Marka Čejky na současná témata spojená s Blízkým východem.
Hostem večera bude Břetislav Tureček, jeden z našich nejzkušenějších novinářů a znalců Blízkého východu, se kterým budeme diskutovat na téma současné situace v regionu, kterou velmi komplexně podchytil ve své poslední knize “Blízký východ nad propastí”.
ST / 8. 2. / 18.00 / Architektúra & urbanizmus / představení časopisu, křest, diskuse
Představení a křest výročního 50. ročníku časopisu Architektúra & urbanizmus, vydávaného Ústavem stavebníctva a architektúry Slovenskej akadémie vied. Zimní číslo roku 2016 věnované teoretickému zkoumání architektury v uplynulém století v ČSR a okolí uvede šéfredaktorka Henrieta Moravčíková a člen redakční rady Matúš Dulla.
PÁ / 10.2. / 19.00 / Tony Conrad: Completely in the Present / projekce, koncert
Exkluzivní projekce dokumentárního filmu TONY CONRAD: COMPLETELY IN THE PRESENT za účasti producenta Paula Williamse (NY), který jej představí. Akce vzniká díky spolupráci s The Agosto Fundation.
Film vznikal přes 20 let a představuje první komplexní portrét radikálního amerického umělce Tony Conrada, který se bohužel jeho loňské premiéry v New Yorku nedožil.Součástí promítání bude i diskuze s producentem Paulem Williamsem, kterou povede hudební publicista a kritik Boris Klepal.
Po promítání bude následovat koncert nové hudební formace PÁTÍ NA SVĚTĚ, jejíž členy jsou Ivan Palacký – Markéta Lisá – Petr Fučík – Tomáš Doležal.
Vstup: zdarma
ST / 15. 2. / 19.00 / VIDEOGRAM: Václav Magid / autorská přednáška
Další ze série večerů věnovaných autorským prezentacím současných podob pohyblivého obrazu. Tentokrát s hostem Václavem Magidem.
Akci pořádá Moravská galerie v spolupráci s FaVU VUT v Brně.
ČT / 16. 2. / 19.30 / Ozvěny AFFR: The Babushkas of Chernobyl / projekce
30 let po nukleárním výbuchu obývá takzvanou mrtvou zónu přibližně 100 žen, které se vrátily do svých původních obydlí. Ve stínu radioaktivní ruiny chovají slepice, loví ryby a pěstují zeleninu. Jedinými návštěvníky v této zóně jsou vojáci, výzkumníci či hráči počítačové hry S.T.A.L.K.E.R: Shadow of Chernobyl, případně Call of Duty: Modern Warfare, kde byla oblast v jedné retrospektivní misi obsažena. Tento snímek je sondou do post-apokalyptické reality a paradoxně jeden z nejlepších „feel-good movie“, který jste v poslední době mohli vidět.
Film uvede Eva Magnusková. Součástí programu bude kromě projekce také instalace v prostoru PRAHA, která bude ke shlédnutí v rámci otevíracích hodin kavárny.
>> The Babushkas of Chernobyl > Holly Morris & Anne Bogart, USA, 2015, 72 min
ST / 22. 2. / 18.00 / Jak přežít v post-digitální době: Privacy Online / praktická přednáška
ST / 22. 2. / 18.00 / Prostor PRO: Studio deFORM / přednáška, diskuse
Série autorských prezentací s diskusí. Tentokrát s design studiem deForm, projektem dvou studentů z Pražské VŠUP, Václava Mlynáře a Jakuba Pollága. Zabývají se tématy spojenými s návrhy mobiliářů, interiérů a s vystavováním architektury.
> zrušeno <
ČT / 23. 2. / 19.30 / Ozvěny AFFR: Double Happiness / projekce
V červnu 2012 byla v čínské provincii Kuang-tung slavnostně otevřena věrná kopie rakouského městečka Hallstatt, která vznikla jako developerský projekt pro zámožné Číňany. Obyvatelé a majitelé nemovitostí z Hallstattu neměli vůbec tušení o tom, co se v Číně plánuje. Plně funkční replika vznikla z potřeby vytvoření kolektivní paměti v nejrychleji rostoucím čínském městě Shenzen. Film zachycuje, jak tato převzatá identita funguje v praxi a jak se s ní vyrovnávají v mateřském městě.
Film uvede Eva Magnusková. Součástí programu bude kromě projekce také instalace v prostoru PRAHA, která bude ke shlédnutí v rámci otevíracích hodin kavárny.
>> Double Happiness > Ella Raider, Rakousko, 2014, 75 min
LEDEN 2017
SO / 7. 1. / 18.30 / SMART CITIES: Recyklace / křest magazínu, přednáška
Křest úplně posledního čísla magazínu SMART CITIES o technologiích a konceptech pro efektivnější správu měst, jehož aktuálním a posledním tématem je recyklace.
Součástí večera bude kromě rozloučení se s časopisem i tematická přednáška kurátorky a teoretičky architektury Heleny Doudové a Roberta K. Hubera, člena ze studia zukunftsgeraeusche GbR, tedy sdružení architektů a teoretiků, již jsou od roku 2011 aktivní na ploše letiště Tempelhof.
ÚT / 10. 1. / 20.00 / Radio Ivo: Život nedoceníš / přenesení rozhlasové hry na divadelní prkna
Radio Ivo je přenesení rozhlasové hry na divadelní prkna bez jakékoli transformace. Rozpačitá trojice performerů podává vcelku suverénní výkon.
Hrají: Johana Švarcová (KAZETY), Petr Marek (Midi Lidi), Marian Moštík (LÁHOR/Soundsystem)
PRAHA je stálou scénou divadla RADIO IVO v Brně.
ÚT / 17. 1. / 19.00 / Art’ s Birthday / oslava narozenin umění, koncerty, instalace, performance
4AM/PRAHA se opět připojí do mezinárodní sítě organizátorů a oslaví narozeniny umění také vlastním celovečerním programem, který naplní koncerty, performance a zvuková instalace. Součástí programu bude i odpoledne věnované dětem a speciální komentovaná prohlídka výstavy Art is Here v Moravské galerii, dále též večerní koncerty v podání Brno Contemporary Orchestra ve Filharmonii Brno.
ART’S BIRTHDAY, tedy celosvětovou oslavu narozenin umění, odstartoval 17. ledna 1963 jeden ze členů uměleckého hnutí Fluxus, Robert Filliou, který prohlásil, že umění se zrodilo před 1 000 000 let, když pravěký umělec vhodil suchou houbu do nádoby s vodou. Od té doby organizují umělci celého světa “narozeninovou party“ připomínající památku tohoto Filliouova performačního gesta i jeho snu o věčném spojení umělců – The Eternal Network.
Během oslav vystoupí Thomas&Ruhller (NL) / performance, Richard Fajnor: HangArt / performance, Jan Sůsa & Zdenek Tomášek: VKV – Rádiová interakce / zvuková instalace, Ján Podracký: Collective Composition no. 1 / koncert, B4: Die Mitternachtsmaus – The Plastic People of The Universe / koncert
PÁ / 20. 1. / 19.00 / 80: Woody Vasulka / instalace, oslava
20. ledna oslaví průkopník video artu a mediálního umění Woody Vasulka své 80. narozeniny. U této příležitosti bude v prostorách expozice ART IS HERE zpřístupněná rekonstrukce instalace Light Revisited – Noisefields (1974, 2002), jedno z jeho nejznámějších děl a pro svou halucinatorní povahu divácky nejpřitažlivějších. Po komentované prohlídce v prostorách expozice bude následovat program v Kavárně Praha završený blahopřáním umělci.
PÁ / 27. 1. / 19.00 / Cítím se jako Ulrike Meinhof / křest knihy
Křest knihy – obsáhlého výběru statusů a tweetů Zuzany Fuksové, spoluzakladatelky uskupení Čokovoko. Odposlechy, výpisky, přísahy a poselství, dále popisy prokrastinace, dopisy taťkovi či cestopisy v pěti řádcích.
Zuzana Fuksová (1983) vystudovala sociální práci. V roce 2006 založila s Adélou Elbel skupinu Čokovoko (alba Best of!, 2008 a Hudba, 2011). V současné době žije v Praze.
SO / 28. 1. / 15.00 / Živé hraní k promítání / dětský multimediální workshop
Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, generaci “born digital” od 6 let.
První ze dvou dílen, ve kterých budeme zapisovat a zakreslovat hudební struktury a následně je přehrávat. Poznáte několik způsobů grafického záznamu hudby a můžete si najít svůj vlastní a sdílet ho s ostatními.
Vítáme vlastní nástroje a zvuky!
Lektoři: >>> Ján Podracký (SK) – student muzikológie, skladatel samouk, rezident v PRAHA v rámci Visegrad Artist Residency Project – projekt kolektivních a komunitních kompozic, výzkum kolaborativního komponování a partitur; >>> Markéta Lisá absolventka VŠUP ateliér Kov a šperk, hudebnice (Midi Lidi) a VJ (DVA); >>> Jana Moštíková absolventka FUD UJEP ateliér Přírodní materiály;
ÚT / 31. 1. / 20.00 / E (US/Thrill Jockey) + Thalia Zedek + Jason Sanford + Gavin McCarthy / koncert
Bostonská superskupina E (Thrill Jockey) ve které hrají Thalia Zedek (Come, Uzi, Live Skull), Jason Sanford (Neptune), and Gavin McCarthy (Karate). Vstup: na místě.
PROSINEC 2016
ČT / 1. 12. / 18.00 / Neváhej a ber! / vernisáž, afterparty
Vernisáž a afterparty výstavy ze sbírky současného umění J&T Banky, která se koná v Pražákově paláci (MG). Klíčem pro výběr děl do kolekce jsou jména laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého a datum jejich vytvoření. Kurátor Ondřej Chrobák.
PÁ / 2. 12. / 18.00 / VISITING EDITORS: Leopold Lambert – THE FUNAMBULIST / přednáška, diskuse
Třetí přednáška z cyklu zaměřeného na nové nezávislé a nekomerční editorské řady interdisciplinárně a kriticky orientovaných autorů. Visiting Editors je sérií přednášek, diskusí a čtení o jiných modelech publikování v architektuře. Kurátorka projektu Maria Topolčanská. Vstup zdarma.
Leopold Lambert je francouzský architekt, spisovatel, editor a zakladatel webové platformy ARCHIPELAGO a tištěného magazínu THE FUNAMBULIST, zaměřených na zastavěné prostředí, ve kterém žijeme. Dvouměsíčník THE FUNAMBULIST s podtitulem “Politiky prostorů a těles” se snaží propojit svět kreativního navrhování (architektury, umění, designu a průmyslu) se světem humanity (antropologií, sociologií, filozofií, historií atd.) skrze publikování kritických textů založených na dlouhodobém výzkumu (thefunambulist.net).
SO / 3. 12. / 19.30 / All you can feat. D’epog / party
V kvantitě je síla a proto, milá D’epog rodino (s dětmi), milí diváci, milí všichni, komu jsme vděční za pomoc, milí všichni, kdo jste vděční nám, milí parťáci, kolaboranti, hejtrs, adoranti, přátelé i nepřátelé – přijměte naše srdečné pozvání na promotérské salto deluxe a.k.a. II. reprezentační vánoční bál Divadla D‘epog, který se koná pod záštitou dramaturgické rady souboru a patronátem statutárního orgánu D’epog z. s..
ALL YOU CAN EAR /// ALL YOU CAN FEAR /// SVĚTOVÝ MÍR
Máš nás dost? Buď náš host!
Vánoční večírek divadla D’Epog. Součástí večera jsou koncerty a DJ’s. Divadlo D’Epog je platformou pro současnou experimentální inscenační tvorbu.
ÚT / 6. 12. / 19.00 / BLÍZKÝ VÝCHOD: Sýrie v době míru a války / politologická přednáška
Rodilý Syřan Assem Atassi a odborník na Blízký východ Marek Čejka o událostech ve válečné Sýrii dříve, nyní a v budoucnu.
Další ze série pravidelných přednášek politologa a autora publikací Marka Čejky na současná témata spojená s Blízkým východem.
Marek Čejka (1975) vystudoval právo a politologii. Mnohokrát navštívil Blízký východ a v letech 2001-2002 absolvoval stáž na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. V současnosti působí v Ústavu mezinárodních vztahů a přednáší na několika vysokých školách. Je autorem řady článků a několika knih: Judaismus a politika v Izraeli (2002, 2009), Izrael a Palestina (2005), Encyklopedie blízkovýchodního terorismu (2007), Dějiny moderního Izraele (2011) a je spoluautorem knihy Rabíni naší doby (2010, s R. Kořanem).
ST / 7. 12. / 18.00 / Filharmonie v PRAHA: Zvuky Číny / přednáška, workshop, improvizovaný koncert
>>> Jan Chmelarčík / Purpurové struny – čínská citera guzheng
Přednáška sinologa, etnomuzikologa a specialisty na čínskou hudbu Jana Chmelarčíka s živými ukázkami, workshopem a improvizační zheng-session. Kromě své odborné a vědecké činnosti je Jan Chmelarčík také kytarista, zpěvák a hráč na čínské nástroje a působí rovněž v oddílu sinologické kulturní práce Kungpao China Rock Revival Band. Vyučuje čínský jazyk a hru na některé čínské nástroje. Spolupracoval mimo jiné s Mocíkem, Jiřím Stivínem, Song Feng-ÿun, Thomem Herianem, se skladateli Martinem Horáčkem, Tomášem Pálkou a s Orchestrem Berg. V současnosti se věnuje hlavně tradiční čínské hudbě v souboru Pražské S’-ču.
>>> Matthew Barley (UK) / violoncello, improvizace
Britský violoncellista Matthew Barley, který se stal sólistou sezony 2016/2017, je považován za jednoho z nejlepších violoncellistů své generace. Jeho aktivity zahrnují sólovou a komorní hru, improvizaci, komponování a aranžování, edukaci, nadžánrové či neotřelé komunitní projekty. Má za sebou množství spoluprací a vystoupení po celém světě – koncertoval například s BBC Philharmonic, sinfoniettami Londýnskou a Hongkongskou, Královským skotským národním orchestrem (RSNO), nizozemskými a vídeňskými rozhlasovými symfoniky, melbournskými a novozélandskými symfoniky, filharmoniemi Královskou liverpoolskou a Českou nebo s Kremeratou Baltikou. Své inspirace a energii často čerpá i ve východních kulturách. Jeho vystoupení v kulturním prostoru PRAHA je součástí večera, který předchází multimediálnímu koncertu pro violoncello, video a orchestr The Map čínského skladatele Tan Duna, který Filharmonie Brno uvede v Janáčkově divadle (8. a 9. 12. od 19.30 hod).
NE / 11. 12. / 19.00 / S(o)unday mixtapes & Skupina / poslechovka
Pravidelný nedělní večer v prostoru PRAHA věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát věnovaný žánru field-recording.
> zrušeno <
PO / 12. 12. / 20.00 / KK Null (JP) + Balazs Pandi (HU) / koncert
Hudba PRAHA zve na další koncert ze série “nois is najs”. Japonský noiser KK Null a maďarský fenomenální bubeník Balázs Pándi. Noisový vánoční večírek s překvapením v podobě předskokana.
ÚT / 13. 12. / 19.30 / Divadlo D’ Epog: Sakurambo / divadlo
“Pokud se někdy zabiju, bude to klasické seppuku, které bude mít vyšší smysl.” Třetí část monodramatického triptychu DIY v podání experimentálního divadla D’Epog. Klasické činoherní monodrama volně inspirováno životem, dílem a heroickou smrtí držitele Nobelovy ceny za literaturu Yukio Mishimy. Fraška ze starého Japonska o třech dějstvích, která otevírá otázku vypořádávání se s vlastním selháním a zabývá se tématem fanatismu a pocitu nadřazenosti jedné lidské bytosti nad jinou. Vstup 80 Kč studenti / 180 Kč dospělí.
ST / 14. 12. / 19.00 / KMENY 90 / křest knihy
Publikace Kmeny 90, jejímž autorem je raper, umělec a vůdčí osobnost labelu a nakladatelství BiggBoss Vladimír 518, reflektuje fenomén alternativní kultury 90. let 20. století. Moravská galerie připravuje na květen 2017 zahájení stejnojmenné výstavy, inspirované právě touto knihou. Vstup zdarma.
ČT / 15. 12. / 20.00 / PIONÝŘI A ROBOTI / křest knihy, afterparty
Setkání pionýrů a robotů. Pavel Ryška a Jan Šrámek představí novou monografii o československé ilustraci a vizuální kultuře z let 1950-1970 s názvem Pionýři a roboti. Afterparty djs Ph.D. & kidO + MatteoGallardo.
PÁ / 16. 12. / 18.00 / VYROB SI SVÉ MĚSTO / symposium, diskuse
Sympozium a diskuse zaměřená na moderní městská sídla, postavená ve 20. století v úzké návaznosti na dominantní průmyslové podniky. Bude zkoumat jejich urbanistické, sociologické i politické uspořádání, vztah mezi tovární výrobou a fungováním městského prostoru i změny, které ve většině z nich nastaly po jejím ukončení, a možnosti jejich řešení.
SO / 17. 12. / 14.00 / Živé hraní k promítání / dětský workshop
Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, generaci “born digital” od 6 let. Tématem je DJ SET, přineste si s sebou tedy svou oblíbenou píseň. Lektorky Markéta Lisá a Jana Moštíková.
NE / 18. 12. / 19.00 / S(o)unday mixtapes: Wojciech Kucharczyk / poslechovka
Pravidelný nedělní večer v prostoru PRAHA věnovaný experimentální hudbě.
Wojciech Kucharczyk je hyperaktivní hudebník a zakladatel polského labelu MIK MUSIK, dále umělec, kurátor a designer. V rámci nedělního večera bude prezentovat hudbu, která ho ovlivnila, i hudbu, kterou vydává. Jedna z klíčových postav polské alternativní hudební scény posledního čtvrtstoletí.
LISTOPAD 2016
ÚT / 1. 11. / 19.00 / BLÍZKY ZÁPAD: NÁBOŽENSTVÍ A POLITIKA V USA – Marek Čejka / politologická přednáška
Další ze série přednášek politologa Marka Čejky v kulturním prostoru PRAHA. Týden před americkými volbami se podíváme, jak náboženství a náboženské komunity ovlivňují americkou politiku.
ST / 2. 11. / 18.00 / VIDEOGRAM 60: Ivana Bendová / autorská přednáška
Další ze série Videogramů, večerů věnovaných autorským prezentacím současných podob pohyblivého obrazu.
Akci pořádá Moravská galerie v spolupráci s FaVU VUT v Brně.
ST / 2. 11. / 21.00 / Selector Dub Narcotic (Calvin Johnson), Aries / koncert
Pod názvem Selector Dub Narcotic se skrývá umělec a vydavatel Calvin Johnson jemuž nedávno vyšla na jeho labelu K Records nová deska This Party Is Just Getting Started . Do Brna zavítá společně se španělskou umělkyní Aries, jejíž nová deska Adieu Or Die vyšla letos na jaře v kooperaci španělského vydavatelství La Castanya a výše již dříve zmíněných K Records.
ČT / 3. 11. / 18.00 / ERA21 #04 2016: Pod kontrolou / přednáška, diskuse
Představení a křest architektonického časopisu ERA21 #04/2016 s názvem POD KONTROLOU. V úvodu večera proběhne přednáška socioložky Kateřiny Nedbálkové na téma VĚZENÍ JAKO DOMOV?, kterému se dlouhodobě věnuje. V souvislosti s vydáním časopisu tak rozšíří kurátorský koncept o specifický rozměr, jenž dokumentuje košatost tématu, jenž se v celé své bohatosti nemohlo do jednoho časopisu, i přes historicky nejrozsáhlejší počet tematických stran, vměstnat. Následnou diskusí provede Jan Kristek.
NE / 6. 11. / 20.00 / Hudba PRAHA: Rashad Becker & Eli Keszler + Xover / koncert experimentální hudby
Rashad Becker nabízí futuristicky znějící tvar čistě elektronických kompozic, který však vědomě operuje s tradicí experimentální hudby, jež vznikla v 50. letech díky skladatelům jako Karlheinz Stockhausen či Pierre Schaeffer nebo pozdější tvůrci Jean-Claude Risset a Bernard Parmegiani, ale také vědomě operuje s ozvuky radikální klubové scény a analogové avantgardy. (text: Stimul fest).
Eli Keszler je newyorský umělec, skladatel a hráč na bicí nástroje. Jeho skladby a vizuální díla zkoumají hranice instrumentace, notace a prostoru.
PO – ÚT / 7.11. – 8.11 / 18.00 / MAŘENA Fakulty architektury / přednášky, koncerty
► PO
18.00 / Veronika R. Nováková – grafická designérka / přednáška
18.30 / Petr Babák – grafický designér – studio laboratoř / přednáška
20.00 / ČAU ČESKO / live djset
► UT
18.00 / Iza Rutkowska (PL) – design / přednáška
20.00 / Andrew Daren / dj set
ST / 9. 11. / 18.00 / VIDEOGRAM 61: Viktor Takáč / autorská přednáška
Zveme na komentovanou projekci vybraných prác z portfolia Viktora Takáče.
Viktor Takáč je intermediální umělec, studoval na AVU v ateliéru intermediální tvorby II. Jiřího Príhody a ateliéru nových médií I. Michaela Bielického. Jeho práce se pohybují na pomezí videa, objektu a instalace, často využívají videozáznamy, časozběrný obraz a formální postupy kinematograie. Pracuje jak se základními kvalitami filmového materiálu a videa, tak s principy mizanscény a časoprostorových paradoxů videozáznamu.
ČT / 10. 11. / 19.00 / DIVADLO D‘EPOG: Sakurambo / experimentální divadlo
Experimentální divadlo D‘ Epog v repríze monodramatu Sakurambo.
PÁ / 11. 11. / 20.00 / Hudba PRAHA: Judy Dunaway (US) + Billy Roisz (AT) + support / koncert
Hudba PRAHA v sérii “nojs is najs” uvádí hudební skladatelku Judy Dunaway (NY) a video-artistku a performeku Billy Roisz (AT).
Judy Dunaway hraje avantgardní kompozice a volné improvizace na amplifikované latexové balony, které používá jako originální hudební nástroje. Díky tomu je světově známá jako “virtuoso of the balloon.”
Billy Roisz je rakouská hudebnice a videoartistka. Ve své práci se už od 90. let zaměřuje na vztahy a rozdíly mezi zrakovým a sluchovým vnímáním. Zkoumá interakci mezi zvukem a obrazem, zaměnitelnost a/nebo jedinečnost elektromagnetického signálu v přístrojích, které vytvářejí obraz a zvuk.
ÚT / 15.11 / 20.00 / Hudba PRAHA: Patrick Higgins (US) / koncert
Patrick Higgins je skladatel a kytarista, který nebude v Brně poprvé – kromě sólového koncertu v den otevření prostoru PRAHA, zde vystoupil také se svojí kapelou ZS. Tentokrát se opět představí sólo.
The New Yorker o něm říká, že je “jedním z hlavních aktuálních hybatelů newyorské avandgardy”. Zkomponoval díla pro některá zásadní americká tělesa, jeho široký záběr zahrnuje díla pro komorní orchestry, bicí cykly a smyčcové kvartety po menší soubory i sólisty. Skládá hudbu pro film, televizi i galerijní projekty.
ST / 16. 11. / 20.00 / 5. narozeniny ArtMap v Brně / party
Před pěti lety – v září 2011 – vyšla v Brně první místní ArtMapa. Od té doby vychází co tři měsíce nepřetržitě, k původnímu zaměření na informační servis se postupně přidaly i další aktivity. U příležitosti “půlkulatého” výročí vystoupí čtyři spřízněné projekty na pomezí hudby a vizuálního umění.
PROGRAM:
20:00 – 20:30 PJNK > Elektroakustické duo Kateřina Zochová a Pjoni. Harfa, violončelo, vokály, elektronika.
21:00 – 21:30 Kutya > Jedna čtvrtina Midi Lidí a třetina Audiofenek ve svém hudebním sólo projektu.
22:00 – 23:00 DIRT Igor Korpaczewski > Temné pouštní disko na stanici KW.
23:15 – 00: 30 Krysí Krys a Chef3 > Late night dance.
SO / 19. 11. / 15.00 / Živé hraní k promítaní: DJ set / dětský multimediální workshop
Série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, generaci “born digital” od 6 let.
LEKTORKY: Markéta Lisá – hudebnice (Midi Lidi) a VJ (DVA) + Jana Ulehlová.
REGISTRACE: Prosíme o potvrzení účasti na: prahavbrne@gmail.com
NE / 20. 11. / 20.00 / S(o)unday mixtapes: Amen Tma + Slavek Kwi + Jano Doe / poslechovka
Pravidelný nedělní večer v prostoru PRAHA věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát se one woman projektem Jano Doe, zvukovým umělcem Slavkem Kwi (vystupujícím pod jménem Artificial Memory Trace) a duem Amen Tma.
PO – PO / 21. 11. – 5. 12. / Kristína Reisová: Čo sa varí? / audio intervence
Audio intervence Kristíny Reisovej, FaVU VUT, Ateliér tělového designu.
“V limitovanej ponuke Vám odporúčame ochutnať z exkluzívneho výberu receptov pripravených Kristínou Reisovou, známou kuchárkou všednosti a obyčajnosti nášho života. Tentokrát svoje menu okorenila nezvyčajnými príchuťami, ktoré by ste len ťažko mohli uhádnuť. Tajomstvo jej kuchyne je záhadou pre každého, kto zakúsi. A práve preto patrí do okruhu často vyhľadávaných svetových kuchárok. Neváhajte si objednať a prekvapiť svoje chuťové poháriky!”
PO / 21. 11. / 20.00 / Hudba PRAHA: Horse Lords (US/Northern Spy) + JAMKA + Urbanfailure / koncert
>>> Baltimore’s Horse Lords are a truly exciting rock band, fusing West African influences with avant-garde tendencies to create an exciting and powerful polyrhythmic sound, as heard on their latest and greatest record to date “Interventions”. Following in the steps of krautrock, jazz rock and post-punk greats, Horse Lords have found their own expressive musical language based on minimalistic structures and dense, whirling textures of instruments and electronics blurring together in fascinating ways.
>>> Jamka je elektronický hudební projekt, který v roce 2001 založili Monika Šubrtová a Daniel Kordík. Momentálně sídlí v Londýně, kde se s Jamkou usadili jako součást lokalní experimentalní scény. Hudbu tvoří za pomoci syntezatorů, sekvencerů, samplerů či různých efektových pedálů. Stylově oscilují na pomezí žánrů jako je techno, elektronika, industrial či noise. Tvorba Jamky je ale osobitá a nezná kompromis. Jejich nejnovější album “INTER ALIA” vychází 18. října 2016 na Urbsounds label
>>> Urbanfailure je sólový projekt hudebníka Michala Lichého, člena bratislavského kolektivu Urbsounds, který svůj styl označuje jako rhythmic noise/lo-fi techno a t(h)rash. Elektronický zvuk ve své tvorbě zkoumá od 90. let, kdy nahrál svoji první kazetu s názvem Try It. Díky živému hraní se postupně odkláněl od počítače k hardvéru a jeho setup aktuálně tvoří syntezátory, elektronický bubeník a efekty. Urbanfailure má za sebou mnoho koncertů doma i v zahraničí – festival Next, Hradby Samoty, New New!, Itch My Ha Ha Ha, Multiplace nebo festival Resistence v Británii a již několik let je také aktivním organizátorem akcí věnovaných extrémní elektronické hudbě Ears Chewing Satusfunktion a Vermin v Bratislavě.
>>> Chloé Rutzerveld je kritická designérka, která se zaměřuje především na jídlo a futuristické koncepty související s produkcí a konzumací. Fascinuje ji jedinečný vztah člověka a jídla. Stojí za oceňovaným projektem “Edible Growth”, kde s využitím technologie 3D tisku vyvinula jedlý samorostoucí ekosystém.
>>> Mandy Den Elzen se ve své designérské práci zaměřuje především na organický materiál a stírá tak hranice mezi vědou, uměním a fashion designem. Snaží se přijít na to, odkud různé materiály pocházejí, jak jsou zpracovávané a proč si lidé vytváří odstup mezi produktem a jeho materiálem. Ve svém výzkumu se v současné době soustředí na zvířecí kůži a na opomíjené části zvířat, pro které nachází nové využití ve svojí umělecké tvorbě a vývoji nových druhů textílií.
STROOOP je nejnovější projekt konceptuální designérky jídla budoucnosti, Chloé Rutzerveld, který je akutálně prezentován na letošním Dutch Design Week v Eindhovenu. Během workshopu se s Chloé podíváme na nové inovativní využití nadbytečných částí zeleniny, a na to, jak je udělat znovu užitečnými (a jedlými). Zpracujeme zbytky rostlinného původu a vyrobíme první (ne)typickou holandskou oplatku STROOOPwafel z odpadu. Chloé tak ve svém projektu oživuje známý holandský produkt a pozměňuje ho v kritický objekt, kterí naráží na problémy průmyslového zpracování zeleniny.
PÁ / 25. 11. / 18.00 / VISITING EDITORS: Jack Self (London) – The Real Review / promítání, diskuse
Visiting Editors je sérií přednášek, diskusí a čtení o jiných modelech publikování v architektuře. Přednáškovou sérii doprovází pop-up čítárna s kurátorským výběrem současných editorských projektů lokálních scén.
PO / 28. 11. / 20.00 / Sociologie a film 2016: Něžná revoluce / promítání, diskuse
Ivo Možný ve své knize „Proč tak snadno?“ rozvíjí tezi, že normalizační společnost byla především společností rozsáhlých rodinných sítí fungujících na základě klanové logiky. Právě jejich existence umožňovala svým členům zabezpečit si určitou životní úroveň i v rámci špatně fungujícího ekonomického a politického systému. „Sametová revoluce“ může být z této perspektivy viděna jako výsledek situace, kdy už ani tento způsob obhospodařování potřeb nedokázal zajistit spokojenost všem, hlavně těm mladším členům klanů, a to ani v kruzích blízkých centru moci.
Jako podklad k diskuzi bude promítnut dokumentární film Něžná revoluce. Ten byl dokončen 28. prosince 1989, což znamená, že jeho výroba trvala jen o něco více než jeden měsíc. Vznikl v době, kdy přívlastek „sametová“ ještě neexistoval, ještě jej bylo třeba vymyslet. Přestože se film nijak radikálně nevymyká z interpretace 17. listopadu 1989, tak jak se postupně utvářela v následujících letech, jakousi svou bezprostředností a čerstvostí je do určité míry překvapivý. Je možno ho chápat jako ještě polohrubý, dosud neúplně zpracovaný a nevyčištěný materiál, z něhož čerpaly pozdější výklady událostí listopadu 1989 v Československu.
Zimní edice Festivalu nahých forem. Cílem akce je podpora myšlenky festivalu jednak živými uměleckými akcemi umělců, jednak prezentací vybraných děl a informacemi o průběhu obou ročníků festivalu. Událost bude i uvedením publikace Nahé situace Lenky Klodové, která vyšla ves poelčné péči dvou brněnských subjektů: vydavatelství Host a Fakulty výtvarných umění VUT v Brně.
ST / 30.11 / 18.00 / PROSTOR PRO MĚSTO: Michal Sedláček – architekt města Brna / přednáška, diskuse
Rada města Brna jmenovala v dubnu tohoto roku do čela Kanceláře architekta města Brna (KAM) zkušeného architekta Michala Sedláčka. Přijďte na debatu o tom, na čem Kancelář pod jeho vedením aktuálně pracuje, jaké urbanistické změny nás v Brně mohou do budoucna čekat a jak moc je můžeme ovlivnit.
PROSTOR PRO MĚSTO se zabývá veřejným prostorem, uměleckým, ale i sociálně politickým aktivitám, které ho utváří i propojují, tématu soch ve veřejném prostoru a vzájemnému pronikání oficiálních strategií s guerillovými aktivitami.
Akci pořádá Moravská galerie v Brně.
ŘÍJEN 2016
SO / 1. 10. / 11.30 – 18.00 / SLOW UP Brno: Never Sol & Elpida / workshop, přehlídka, koncert
Přijďte si vyzkoušet techniky recyklace a upcyklace oděvu s českými designery a naučte se plést ponožky od pletařek zapojených do projektu Ponožky od babičky.
11.00 / zahájení workshopu, představení jednotlivých stanovišť, vlastní prezentace designérů potažmo vedoucích workshopů face to face.
20.00 / Módní přehlídka a koncert Never Sol & sboru Elpida.
SO / 1. 10. / 15.00 / BRNO: NOHAMA MNOHÝMA BRNAMA / procházka
Procházka s architekty Romanem Čerbákem a Martinem Klenovským po příkladech brněnského (ne)urbanismu. Akce se koná v rámci Dne architektury. Sraz: 15:00, Šilingrovo nám. před hotelem Barceló.
NE – PÁ /2. 10. – 7. 10. / PAVILON1 / workshop a symposium
2. 10. / 19.00 / Úvodní přednáška Samana Saffariana a Galo Moncayo-Asana k tématu architektonického workshopu, který proběhne pod jejich vedením v následujícím týdnu a bude zakončen veřejně přístupným sympoziem
3. 10. – 6. 10 / workshop, nutná rezervace na http://pavilon1.cz/
7. 10. / 10.00 – 18.00 / sympozium s Marjanem Collettim (Bartlett – UCL, Exp.Arch Hochbau Innsbruck), Shajayem Bhooshanem (AA DRL, ZHA CoDe), Petrem Massinem (Exp.Arch Hochbau Innsbruck), Kristínou Rypákovou (KAT VŠVU) a dalšími hosty..
NE / 9. 10. / 15.00 – 19.00 / The Dirty Electronics Earache II / workshop & S(o)unday mixtapes / poslechovka
Workshop a performance pod vedením Johna Richardse (UK) z Dirty Electronic zaměřený na sekvencer Earache.
20.00 / S(o)unday mixtapes > Skupina uvádí Tomáše Šenkyříka
V rámci pravidelné poslechovky terénních nahrávek představí brněnský autor Tomáš Šenkyřík své nové album Hrklavka.
ÚT / 11. 10. / 18.00 / OD CHAOSU K NOVÉMU ŘÁDU / křest knihy
Křest publikace věnované počátkům institucionalizovaného výzkumu v oblasti urbanismu a územního plánování v Brně. Autoři publikace Markéta Žáčková a Jan Kristek.
ST / 12. 10. / 18 hod / JAK SE DĚLÁ GALERIE / křest knihy
A je to tady! Výpravně ilustrovaná publikace pro děti a jejich rodiče o tom, jaký význam mají na světě místa zvaná galerie, kdo tam pracuje, na čem a proč, od autorů Ondřeje Chrobáka, Rostislava Koryčánka a Martina Vaňka. Ilustrátorem knihy je David Böhm. Pojďme společně oslavit vydání této unikátní knihy za přítomnosti jejích autorů a využijte skvělou příležitost zakoupit si knihu za speciální cenu jen v tento den! Vstup zdarma.
PÁ / 14. 10. / 21.00 / Posilovna :: Brněnská 16 / party
Afterparty po 56. ročníku filmového festivalu Brněnská 16.
ÚT / 18. 10. / 18.00 / Rebelčin průvodce osvobozením žen / křest knihy
Křest publikace autorky Judit Orr, která mapuje kořeny útlaku žen a ukazuje, proč̌ způsob, jakým je společnost za kapitalismu utvářena, a zejména to, jak vypadá́ moderní́ rodina, vede k tomu, že obyčejné́ ženy i muži prohrávají́. Publikaci vydalo nakladatelství Solidarita.
ST – NE / 19. 10. – 23. 10. / Expozice nové hudby / festival
Doprovodný program Expozice nové hudby / Exposition of New Music 2016 (19. 10. – 23. 10. 2016) v kulturním prostoru PRAHA tentokrát nabízí doplnění hlavního festivalového programu o specifické poslechové večery, zvukové intervence a dětský zvukový workshop.
ČT / 20. 10. / 17.30 / VISITING EDITORS: Ethel Baraona Pohl – dpr-barcelona / přednáška a prezentace
První z cyklu přednášek zaměřených na nové nezávislé a nekomerční editorské řady interdisciplinárně a kriticky orientovaných autorů. Ethel Baraona Pohl je španělská kritička, spisovatelka a kurátorka, spoluzaložila nezávislé a nekomerční knižní řady “dpr-barcelona” zaměřené na zkoumání architektury z řady možných úhlů, zejména její propojení s politikou, technologií, ekonomií a sociálními otázkami.
ST / 26. 10. / 18.00 / PROSTOR PRO UMĚNÍ: Milan Knížák / prezentace
Setkání s osobností, kterou netřeba představovat. Přijďte na autorskou prezentaci Milana Knížáka, mnohostranně talentovaného umělce a významné osobnosti naší společenské i politické scény. Můžete se těšit například i na komentář k jeho dílům, která Moravská galerie vybrala do nové expozice ART IS HERE. Vstupné 60 / 40 Kč studenti.
NE / 30. 10. / 20.00 / Jozef Van Wissem (NL), Syny (PL) / koncert
Jozef van Wissem je nizozemský loutnista a hudební skladatel. Spolupracoval s Gary Lucasem, Keiji Hainem, Jamesem Blackshawem nebo Jimem Jarmuschem. V roce 2013 získal hlavní cenu festivalu v Cannes za filmovou hudbu k filmu Přežijí jen milenci (J. Jarmusch). Syny je projekt Roberta Piernikowskeho (Napszyklat) a produceta 1988 (Etamski).
PO / 31. 10. / 19.00 / The Present of Music – A Collective Composition / přednáška
Přednáška věnovaná konceptu kolektivní a komunitní kompozice se uskuteční v rámci Visegrad Artist Residency Program 2016 rezidenta Jána Podrackého (SK).
ZÁŘÍ 2016
SO / 3. 9. / 10.00 – 18.00 / Nevídaný dům? Rovnou město! / workshop
RODINNÝ DEN PLNÝ STAVĚNÍ A ARCHITEKTURY. Chcete si vyzkoušet stavbu mostu nebo odlít vlastní sochu? Vědět, jak je most zatížen, když přes něj jezdí auta? Jak rozmístit budovy ve městě, aby správně fungovalo?
Přijďte si užít stavitelskou sobotu a zapojte se do soutěže VIDA! science centra Nevídaný dům? Rovnou město!
SO / 10. 9. / 10.00 / NANUKY PRAHA na INDUSTRA FOOD FEST / gastro
I letos se uvidíme na Industra Food Festu, tentokrát v sobotu 10. 9. Speciální festivalová kolekce nanuků se tentokrát zaměří hlavně na šťavnaté ovoce dozrávající během pozdního léta, nanuky naplněné sušenkami, obalované v čokoládě a hříšných posypkách a určitě nebude chybět aspoň jeden party nanuk s alkoholem.
NE / 11. 9. / 20.00 / Kevin Drumm (USA) + Tyto Alba (CZ) / koncert
Kevin Drumm je experimentální elektronický hudebník z Chicaga, známý kromě své sólové tvorby i spolupracemi s Mikou Vainiem či Prurientem, vydávající pod hlavičkou důležitých labelů jako Editions Mego, Erstwhile, Staalplaat. Poprvé v Brně!
TYTO ALBA – Nový projekt Jan Buriana a Michaely Švédové (oba Kyklos Galaktikos), tetokrát v sólovém vystoupení Jana Buriana. Experimental, electroacoustic, improvisation, site-specific music, generative music, sound art, urban shamanism.
ČT / 15. 9. / Michala Přibáň: Všechno je jenom dvakrát / autorské čtení, beseda, autogramiáda
I když se vydáte po vlastních stopách, sami sebe nenajdete… Román o návratech a neshledáních a jeho autora, brněnského literárního historikaMichala Přibáně, představí Miroslav Balaštík.
PÁ / 16. 9. / 20.00 / Ozvěny Vinyly I. – Aid Kid, Role / koncerty
Koncertní večery, které vycházejí ze širších a užších nominací Hudebních cen Vinyla.
Na prvním večeru se představí Aid Kid, Objev roku 2015 a Role, bodující v několika výročních anketách nebo v talentové soutěži Startér.
SO / 17. 9. / 15.00 – 18.00 / Živé hraní k promítání / dětský workshop
Pravidelná série dětských dílen, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům & audiovizuálním umělcům – generaci “born digital” od 6 let.
ÚT / 20. 9. / 19.00 / Kola versus auta – promítání / filmu a diskuse
V šalině se kouří?
A. jenom z výfuku
B. pouze z okna
C. jen z horkého kafe
D. žádné z uvedených
Dejte se dohromady se svými přáteli, utvořte tým a prověřte své znalosti o dopravě ve městě Brně! 5 kol, 10 témat, 51 otázek, každý si přijde na své. Odměna jistá!
PÁ / 23. 9. / 20.00 / Ozvěny Vinyly II. – DMR, Places / koncerty
Na druhých ozvěnách vystoupí Děti mezi reprákama – jednočlenný projekt nominovaný v letošním roce v kategorii Objev roku 2015 a Places, bodující v několika výročních anketách nebo v talentové soutěži Startér. Places i Role se také objevily v širších nominacích Hudebních cen Vinyla 2015 v kategorii Objev roku.
UT / 27. 9. / 19.30/ Divadlo D’ Epog: Sakurambo / divadlo
Brněnské experimentální divadlo v repríze monodramatu Sakurambo.
ST / 28. 9. / 20.00 / HACO (JP) a hosté / koncert
Mezinárodní věhlas si skladatelka a multiinstrumentalistka Haco zajistila unikátní kombinací postupů elektroakustické hudby, post-punku, avantgardy, ambientu, improvisingu, ale i popu. První album vydala v roce 1995, později spolupracovala s takovými esy světové scény, jako jsou Acid Mothers Temple, David Toop nebo Otomo Yoshihide. Aktuální album Haco nazvané Secret Garden je ukázkovým příkladem zralého, osobitého a přitom velmi zábavného a současného avant-popu. Její vystoupení by si tak neměli nechat ujít příznivci Laurie Anderson, Davida Sylviana, Björk nebo třeba Kate Bush.
ČT / 29. 9. / 20.00 / Pecha Kucha Brno #18 : Grafický design / prezentace
Pecha Kucha Night Brno a PRAHA/Fórum pro architekturu a média Vás zvou na další ze série prezentačních večerů věnovaných umění, architektuře a rozpustilé kreativitě. Díky spolupráci s právě probíhajícím Bienále grafického designu v Brně se na večírku představí zásadní postavy nejen místní scény a na grafický design se podíváme i v netradičních souvislostech. Divoká karta nás tentokrát bude provázet celým večerem.
SRPEN 2016
PO / 1. 8. / 20.00 / Divadlo D’ Epog: Sakurambo / experimentální divadlo
Brněnské experimentální divadlo v repríze monodramatu Sakurambo. Vstupné: 80 Kč studenti / 180 Kč dospělí
NE / 7. 8. / 20.00 / Shilpa Ray (NYC) / koncert
Shilp.a Ray is a wailing, fire breathing Cyclops. She tornadoes everything in her path: small towns, big cities, and children’s dreams.
ČT / 18. 8. / 17.00 / Little Larry’s vegan Russian chillout vol.III / djs
Nejen elektronická hudba k tanci i poslechu v rozsahu od ambientu, pomalých balearických love songs až po svižnější cosmic disco, house a techno mnoha příchutí. Finest (not just electronic) music ranging from ambient & slo-mo balearic love songs to uplifting cosmic disco & house music & techno of many flavours.
DJs: KOSMIC SKAUT (Metro//Olomouc), PDCH (Schöne Musik//Brno/Praha)
Vinyl tastes better.
Start: 17:00 – Konec: 00:00. Vstupné dobrovolné. Entry voluntary.
ČERVENEC 2016
PÁ – NE / 1. – 31. 7. / 12.00 – 24.00 / LETNÍ STAGE PRAHA NA NÁDVOŘÍ PRAŽÁKOVA PALÁCE / knihovna, gastro
KNIHOVNA 4AM – aktuální nabídka architektonických a hudebních časopisů, nejnovější knihy věnované městu a urbanizmu, katalogy a publikace MG. Originální nabídka jídla a nápojů, nanuky PRAHA, vegan grilování. Podrobný program na www.prahavbrne.cz.
PO / 25. 7. / 20.00 / Talibam! (NYC) + Mutanti Hledaj Východisko (CZ) / koncerty
>>> Talibam!
>>> Mutanti hledaj východisko
Bylo nebylo. Tam kde končí cesta a začíná les stála opřená o stromy malá dřevěná chaloupka a v té malé dřevěné chaloupce bydlel Jirka s Honzou. Úplně sami. Mutanti hledaj východisko. Jsou. Prostor, který se rozpíná a smršťuje podle toho s jakou intenzitou se dotýká planet, zvířat a lidí. Vyprávění příběhů, které se míhají na kraji zorného pole a noří se sami do sebe.Jeden se ochotně a uvěřitelně vtěluje do rolí – většinou lidí, které byste nechtěli potkat. Druhý tomuto úchylnému kabaretu staví silné post-apokalyptické hudební kulisy. Ve svých skladbách nejen hrají, ale přímo staví až bizarní příběhy. Mutanti jsou prý česká odpověď na Die Antwoord. Die Antwoord wishes!
ČERVEN 2016
Promítaní švýcarského dokumentu Neuland a následná beseda s Čechošvýcarem umělcem Richardem Ptákem.
ČT / 2. 6. / 19.00 / Jiří Franta, David Böhm: Za obrazy / výstava, afterparty, gastro
Grilování a afterparty po setkání s umělci a autory výstavy – nádvoří Pražákova paláce.
PÁ / 3. 6. / 20.00 / Je tohle ještě život?: Večer v Okrese na severu / přednáška
V druhém dílu cyklu představíme legendární seriál ze zlatých časů československé televize – Okres na severu, ve kterém soudruh Pláteník řeší problémy celonárodního průmyslu, obyčejných lidí i vlastní dcery zmítané komplikovanou láskou. Chodbami okresního výboru vás provedou dva přední čeští odborníci na cokoliv, Jiří Jelínek a Michal Zlatkovský.
ST / 8. 6. / 19.00 / POSTAVIT DOMY NESTAČÍ / křest knihy, večírek
Publikaci s podtitulem Vizuální kultura a veřejný prostor města Brna v období po druhé světové válce představí v krátkých prezentací autoři jednotlivých kapitol: Rostislav Koryčánek-Šárka Kubínová-Jana Písaříková-Šárka Svobodová-Jaroslav Sedlák-Jan Šrámek.
K tanci a poslechu zahraje DJ/VJ KOLOUCH a DJ kidO.
Knihu bude na místě možné zakoupit za 350 Kč.
SO / 11. 6. / 19.00 / Debatní klub Ludvíka Vaculíka: Evropa na pokraji sil / diskuze
DKLV je neformální uskupení zaštítěné Institutem regionálních demokratických hodnot, které se nonkonformně a bez politické korektnosti vyjadřuje k nejzásadnějším otázkám dnešní doby. Debatu moderuje předseda, sociolog a mluvčí generace Y Mgr. Stanislav Biler.
ÚT / 14. 6. / 19.30 / Klaus Legal (IT), ENSync (IT/FR), Autoknack (FR) / koncerty
Klaus Legal používá kontrolery, světla a fotosenzitivní syntezátory, které generují rytmy a zvukové vlny. Tyto zvuky jsou modulovány a efektovány, vzniká tak specifická zvuková krajina, která bývá označována jako oslepující techo, power electronics nebo industriál nevhodný pro epileptiky. Světlem ovládaná elektro akustická hudba Klause Legala odkazujuje k Esplendor Geometrico, Pan Sonic nebo Sudden Infant.
ENSync je nečekané shledání francouzského bubeníka vystupujícího pod jménem Bstn Chmps a italského zvukového nerda Riccarda Gamondiho. Jejich společná improvizace plná zpětných vazeb, hlubokých frekvencí a subtilních rytmických struktur je postavená na vzájemné komunikaci živých bicích a elektroniky.
Dada mechanické písně jakoby zpívané vycpanou vránou, se sladkou bahenní příchutí křupavého písku. Vám to nestačí? Z poloviny strojová mechanika doplněná čtvrtinou ateatrálního divadla a třetinou francouzského kabaretu, to všechno je Autoknack.
Výstava mezi realitou a fikcí, situovaná v reálném a fiktivním prostoru – Pražákův palác & afterparty na nádvoří.
NE / 19. 6. / 20.00 / Asuna (JP) + Gurun Gurun (CZ) / koncerty
Hudebník, výtvarník a performer Asuna studoval výtvarné umění na Tokyo Zokei University. Používá nepřeberné množství klávesových nástrojů a elektroniky: starými varhanami počínaje, přes všemožné modely japonských keyboardů Casio až po zvukové hračky pro děti. Gurun Gurun kombinují digitálně upravené kytary, analogové oscilátory a gramofony s akustickými nástroji.
ČT / 23. 6. / 19.00 / Blízký východ: Marek Čejka & Tamara Moyzes / přednáška
Další ze série blízkovýchodně-religiózně-politologických přednášek, tentokrát v dialogu s umělkyní a kurátorkou Tamarou Moyzes.
ČT / 30. 6. / 20.00 / The Skeleton$ (USA) / koncert
Skeleton$ (US) jsou hudební entita – amorfní experimentující seskupení původně z Ohia, nyní usazené v New Yorku, přijede v aktuální sestavě Matthew Mehlan, Jason McMahon, Jonathan Leland představit materiál z nového alba. Vstupné: na místě
KVĚTEN 2016
ST / 4.5. / 19.00 / Filmový večer: O Jánu Mančuškovi / film
Tvorbu Jána Mančušky představí filmoví kritici Marika Kupková a Martin Mazanec.
ČT / 5.5. / 20.00 / TRIAL VII.: Večer studentů Zvukové tvorby FaVU / večírek
Během večera představí svoje audio-dílka studenti předmětu Zvuková tvorba (Jiří Suchánek). Práce se budou pohybovat mezi formáty videoklipu, audio-performance, zvukové kompozice a koncertu.
ÚT / 10.5. / 18.00 / Café Chalupecký – Jonathan Watkins / setkání
Setkání s britským kurátorem Jonathanem Watkinsem, který v současnosti působí jako ředitel Ikon Gallery v Birminghamu a v letech 2002-2004 byl členem poroty Ceny Jindřicha Chalupeckého, se koná při příležitosti retrospektivy Jána Mančušky v Moravské galerii v Brně. V diskusi se s Jonathanem Watkinsem setkají Vít Havránek a David Kořínek.
ST / 11.5. / 17.00 / Vegan grilling and music: The Hammer (SWE) + Rutka Laskier (CZ) / koncerty, gastro
ČT / 12.5. / 20.00 / Divadlo D’ Epog: Sakurambo / experimentální divadlo
WORDS, WORDS, WORDS…
Třetí část monodramatického triptychu “DIY”
NE / 15.5. / 19.00 / S(o)unday mixtapes: field-recordings – Skupina & Ssnurssla / poslechovka
Pravidelná dávka experimentální hudby. Večer věnovaný autorským kompozicím v interpretaci jejich tvůrců: v průběhu večera představí svoje záznamy zvukových krajin kolektiv Skupina a Ssnurssla z promotérského sdružení AVA.
ÚT / 17.5. / 19.00 / BLÍZKÝ VÝCHOD: Sýrie – cesta ke konfliktu / politologická přednáška
Další ze série blízkovýchodně-religiózně-politologických přednášek bude věnována vývoji v Sýrii a současnému konfliktu. Podle časových možností se přednáška dotkne i situace v okolí Sýrie, hlavně Iráku a Turecku. Marek Čejka tentokrát pozve k diskusi a okomentování situace i hosta Assema Attasiho rodáka z Brna, který prožil velké části svého života v ČR i v Sýrii, pozorně sleduje syrský vývoj a je také schopen vidět tamní situaci očima Čechů i Syřanů.
ČT / 19.5. / 19.00 / Komunitní a sociální bydlení: LIPSKO – BRNO / prezentace, diskuse
Zveme zájemce o téma komunitního a sociálního bydlení na veřejnou prezentaci a diskuzi s hosty, která proběhne v rámci výměnného projektu komunitních iniciativ z Brna a Lipska. Dozvíte se, jaké projekty sociálního bydlení právě probíhají ve městě Brně či jak řeší financování, správu i sociální inkluzi autonomní kolektivy komunitního bydlení v Lipsku.
SO / 21.5. / MUZEJNÍ (DEN A) NOC V PRAHA / workshopy, hudba, nanuky
>>> 13.30 / Živé hraní k promítaní / dětský workshop
Audiovizuální workshop pro děti od 6 let v rámci festivalu Eduspace.
>>> 18.00 / Jak si postavit vlastní přijmač / praktická část workshopu
Druhá část workshopu Jan Sůsy, hudebního publicisty a radioamatéra, navazující na úvodní únorovou teoretickou část v rámci Radiolab dne. Tentokrát bude dílna zaměřena na praktické bastlení. Na workshopu si postavíme jednoduchý “all-band” přijímač, kterým lze poslouchat noise domácích spotřebičů nebo “elektromagnetický smog” rušných měst.
>>> 20.00 / hudba, jídlo, nanuky a vy / večírek
NE / 22.5. / 14.00 / Jak si postavit vlastní přijímač / workshop, praktická část
Pokračování workshopu Jana Sůsy, v nedělní části bude obsahem workshopu dopracování AM a FM modifikace all-band přijímače a kolektivní improvizace s nachytanými zvuky.