PROGRAM PRAHA

FB_Praha_profil_black

Kavárna / po-pá 12-00 h / so+ne 16-00 h
LISTOPAD 2018


* ZRUŠENO * PÁ / 2.11. / 20.00 / Vinyla: Five seconds To Leave, Panenské plameny / koncert

Druhý z koncertních večerů průběžného festivalu Vinyla představující výjimečné hudební projekty domácí scény. Vstupné pouze na místě: 120 Kč. Projekt Hudebních cen Vinyla finančně podporuje Státní fond kultury ČR, Jihomoravský kraj a statutární město Brno.

fb event


* ZRUŠENO * SO / 3.11. / 13.00 / Živé hraní k promítání: Barevný orchestr / dětský workshop

Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, ­generaci “born digital” od 6 do 12 let. Během dílny se zaposloucháme do zvuků kolem nás, vyrobíme si své vlastní jednoduché hudební nástroje z věcí, které běžně používáme a nakonec si všichni společně zahrajeme jako orchestr! Tuto dílnu povede hudebnice Michaela Švédová – Kyklos Galaktikos. Nutná registrace emailem na prahavbrne@gmail.com. Dílna je zpoplatněna sumou 150 Kč.

fb event


ST / 7.11. / 19.00 / TIM Master class: Andi Schmied / přednáška, diskuse

Přednáška Andi Schmied, jež je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Vstup zdarma.

fb event


NE / 11.11. / 17.00 / S(o)unday Mixtapes: Sounds Queer? – Introduction to synths w/Zosia / workshop

Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát ve formě workshopu se Zosia Hołubowska ve znamení „Introduction to synths“. Syntezátor může být kosmickou lodí, ale i nástrojem k prozkoumávání nadpozemských či neobvyklých zvuků. Úvodem do zvukové syntézy s trochou historie syntezátorů z feministického hlediska budeme nasávat průkopníky elektronické hudby, dozvíme se něco o základech zvuku a podíváme se do nitra syntezátorů. Počet účastníků workshopu je omezen na 10. Své přihlášky prosím posílejte na prahavbrne@gmail.com. Vstup volný.

fb event


ST / 14.11. / 19.00 / TIM Master class: Illegal TaiPei / přednáška, diskuse

Přednáška Kateřiny Frejlachové a Martiny Svobodové o projektu Illegal TaiPei, jenž zkoumá neformální urbanismus v tchajwanské Tchaj-peji. Přednáška je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Vstup zdarma.

fb event


ČT / 15.11. / 19.00 / VISITING EDITORS #7 Andreas Rumpfhuber: Working Glamour – Towards the city after labour / přednáška, diskuse

Pokračování série diskusí a přednášek o nových modelech publikování v architektuře. Přednáška a diskuse s Andreasem Rumpfhuberem, vídeňským architektem a teoretikem architektury, o tom jak budeme bydlet a jak to souvisí s tím, co budeme dělat. Visiting Editors je otevřená série diskusí, přednášek a čtení o jiných modelech publikování v architektuře.

fb event


PÁ / 16.11. / 21.00 / HUDBA PRAHA & Gin&Platonic w/ N1L (LVA/DE), eva01 (CZ), G&P djs (CZ) / koncert, dj set

Hudební večer v rámci koncertní a klubové série HUDBA PRAHA. #experimental #noise #deconstructed #postambient #futurism & more

fb event


SO / 17.11. / 15.00 / Ozvěny Malé noci módy / pop-up

Přijďte si prohlédnout, vyzkoušet a třeba i koupit to nejčerstvější ze současného studentského designu! Malá noc módy již tradičně propojuje návrháře z Česka a Slovenska, kteří Vám nabídnou svoji tvorbu. Tentokrát se navíc podílíme i na založení eshopu NOW store, který bude prezentovat lokální značky a tvorbu mladých designérů.

fb event


NE / 18.11. / 19.30 / Divadlo D’ EPOG: Sakurambo / experimentální divadlo

Třetí část monodramatického triptychu DIY v podání experimentálního divadla D’Epog. Klasické činoherní monodrama volně inspirováno životem, dílem a heroickou smrtí držitele Nobelovy ceny za literaturu Yukio Mishimy.

D´EPOG je platformou pro současnou experimentální inscenační tvorbu. Vstup 80 Kč studenti / 180 Kč dospělí.


ÚT / 20.11. / 21.00 / HUDBA PRAHA w/ Eli Keszler (US), Ondrej Zajac (SK) / koncert, dj set

Hudební večer v rámci koncertní a klubové série HUDBA PRAHA. #experimental #noise #deconstructed #postambient #futurism & more

fb event


ST / 21.11. / 19.00 / VIDEOGRAM 81 / TIM Master class: Apart Collective / přednáška, diskuse

Zveme na další ze série komentovaných projekcí a přednášek Videogram a TIM Master Class. Přednáška je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Videogramy se konají ve spolupráci s Kabinetem audiovizuálních technologií na FaVU VUT a Moravskou galerií v Brně. Další program na www.videogram.cz. Vstup zdarma.


ČT / 22.11. / 19.00 / PROSTOR PRO UMĚNÍ: Textil v současné volné tvorbě / přednáška, diskuse

Prezentace kurátorky a historičky umění Markéty Vinklerové ukáže na příkladech tvorby umělců a designérů dnešní generace vztah současného umění a textilu. Jedná se o doprovodný program k výstavě Inez Tuschnerová. PROSTOR PRO je série autorských prezentací s diskusí a zároveň doprovodný program Moravské Galerie v Brně zaměřený na umění, design a veřejný a galerijní prostor.

fb event


ÚT / 27.11. / 20.00 / RADIO IVO: Život nedoceníš / divadlo

Přenesení rozhlasové hry na divadelní prkna bez jakékoli transformace. Pouze s možností vidět její vznik. Normální příběhy ze života. Rozpačitá trojice performerů podává vcelku suverénní výkon. Hrají: Johana Švarcová (KAZETY), Petr Marek (Midi Lidi), Marian Moštík (LÁHOR/Soundsystem).

PRAHA / Fórum pro architekturu a média je tak trochu něco jako stálou scénou divadla RADIO IVO.

fb event


ST / 28.11. / 19.00 / TIM Master class: Michal Brenner – SHAPE Platform / přednáška, diskuse

Přednáška Michala Brennera o platformě, jež se zabývá evropským inovativním hudebním a audiovizuálním umění. Přednáška je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Vstup zdarma.


ČT / 29.11. / 18.00 / revue Prostor / křest vydání

Křest nového vydání revue Prostor, tištěného pololetníku a blogu, který analyzuje zásadní témata současnosti z různých perspektiv a napříč generacemi. Jde o jeden z nejstarších dosud působících časopisů se samizdatovou minulostí, který svébytně navazuje na protirežimní časopis Svědectví. Jednotlivá čísla revue Prostor pracují s hostujícími dramaturgy a zaměřují se na otázky kultury, společnosti, politiky a umění. Redakce revue Prostor je součástí univerzitního a kulturně společenského centra Kampus Hybernská, které propojuje generace, vědní obory a umělecké žánry a tím i různá publika přímo v centru hlavního města. 
ŘÍJEN 2018


ST / 3.10. / 19.00 / TIM Master class: Martin Bukáček – Lifeliqe & Corinth education / přednáška, diskuse

Jaké jsou možnosti i úskalí využití nových technologií uvnitř rigidního vzdělávacího systému? Martin Bukáček ve své přednášce ukáže, jak může vypadat výuka pomocí 3D modelů, rozšířené či virtuální reality (XR) v praxi tak, aby reflektovala potřeby současných učitelů. Zaměří se na výzvy i benefity spojené s vývojem, adopcí a použitím v kontextu aktuálních technologických a vzdělávacích trendů a osvětlí, proč jsou učitelé nejdůležitější profesí současnosti. Přednáška je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Vstup zdarma.

fb event


PÁ / 5.10. / 20.00 / Vinyla: Povodí Ohře, Walden / koncert

První z koncertních večerů průběžného festivalu Vinyla představující výjimečné hudební projekty domácí scény. Vstupné pouze na místě: 120 Kč

POVODÍ OHŘE // Hardrocková kovbojka s kořeny v drsném pohraničí. Letošní eponymní debut a několik koncertů stačilo k tomu, aby se z party složené z členů legendárních Esgmeq nebo EsazLesa stal kult.

WALDEN // Mechový punk ze Šumavy. Kapelu založil v roce 2010 kytarista a písničkář Martin Patras po svém přestěhování na Prachaticko s hudebníky z místních undergroundových skupin. Stylově vychází z lo-fi poetiky amerických Sebadoh, Sonic Youth nebo Pavement.

fb event


NE / 7.10. / 19.30 / Divadlo D’ EPOG: Sakurambo / experimentální divadlo

Třetí část monodramatického triptychu DIY v podání experimentálního divadla D’Epog. Klasické činoherní monodrama volně inspirováno životem, dílem a heroickou smrtí držitele Nobelovy ceny za literaturu Yukio Mishimy.

D´EPOG je platformou pro současnou experimentální inscenační tvorbu. Vstup 80 Kč studenti / 180 Kč dospělí.

fb event


ST / 10.10. / 18.30 / B16: Narativní video – Blíž k příběhu / projekce, diskuse

Přehlídka krátkých filmů Adély Babanové v rámci doprovodného programu 59. ročníku mezinárodního festivalu krátkých filmů B16. Můžete se těšit na brněnskou premiéru krátkého filmu Neptun, ve kterém budete společně se skeptickou novinářkou bývalého Československa prožívat marnou snahu o odhalení státem podporované mediální mystifikace. Vstup na projekci je zdarma. Akce je také součástí předmětu FaVU VUT Videogram a předmětu TIM_Master_Class vyučovaném v rámci oboru Teorie interaktivnich médií na Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Výběr sestavila Pavlína Míčová, která vyučuje Teorii interaktivních médií.

fb event

fb event 2


ČT / 11.10. / 18.00 / B16: Diskuzní panel o experimentálním filmu / diskuse

S filmy je to boj, s těmi experimentálními je to ještě komplikovanější. Pokud jste jejich tvůrce, složitě hledáte způsob financování, pokud jste jejich distributor, marně sháníte místa, kde je uvést, pokud jste kinař, složitě pátráte po divácích, a pokud jste fanouškem, nemáte je kde zhlédnout.

Tento diskuzní panel představí aktuální situaci všech sporných otázek z pohledu zmíněných stran. A bude se jim věnovat způsobem, jak je možné situaci v budoucnu řešit a i na základě srovnání se zeměmi s vyspělou audiovizuální kulturou. Vstup zdarma. Akce je součástí doprovodného programu 59. ročníku mezinárodního festivalu krátkých filmů B16.

fb event


PÁ / 12.10. / 17.00 / B16: Mřížka – The Grid / projekce

Projekce filmů, video-esejí a videí v kurátorské koncepci Kariny Kottové (Společnost Jindřicha Chalupeckého) vycházející z pokusu o systematické prolnutí uvažování vizuálních umělců a možnosti představení jejich děl, obvykle prezentovaných v galerijním kontextu, ve formátu lineárního filmového pásma. Akce je součástí doprovodného programu 59. ročníku mezinárodního festivalu krátkých filmů B16.

fb event


SO / 13.10. / 13.00 / Živé hraní k promítání: Všechno co nosíš po kapsách může taky hrát ve filmu / dětský multimediální workshop

Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, ­generaci “born digital” od 6 do 12 let.Přijďte s námi natočit krátký animovaný film! Vezměte s sebou jednu nebo dvě malé hračky nebo věci, které by ve filmu mohly hrát,společně vymyslíme krátký scénář a pak ho natočíme! Tuto dílnu povede Markéta Lisá. Nutná registrace emailem na prahavbrne@gmail.com. Dílna je zpoplatněna sumou 150 Kč. Akce je součástí doprovodného programu 59. ročníku mezinárodního festivalu krátkých filmů B16.

fb event


SO / 13.10. / 21.00 / HUDBA PRAHA w/ Tatiana Heuman (AG), Tayhana (AG/MEX) / Martyyna (CZ) / koncert, dj set

Hudební večer v rámci koncertní a klubové série HUDBA PRAHA. #experimental #noise #deconstructed #post-ambient #futurism & more.

Tatiana Heuman Qeei (AG)
TAYHANA (AG/MEX )
Martyyna (CZ)

fb event


ST / 17.10. / 19.00 / TIM Master class: Klára Peloušková – Artalk.cz / přednáška, diskuse

Přednáška Kláry Pelouškové, jež se bude dotýkat portálu Artalk.cz, který od roku 2008 přináší zprávy týkající se výtvarného umění, informuje o dění na výtvarné scéně, o probíhajících i chystaných výstavách, přednáškách, besedách, akcích i o tom, co se o umění píše v médiích. Přednáška je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Vstup zdarma.

fb event


ST / 24.10. / 19.00 / VIDEOGRAM 80 / TIM Master class: Vít Bohal – Diffractions Collective / přednáška, diskuse

Zveme na další ze série komentovaných projekcí a přednášek Videogram a TIM Master Class. Přednáška Víta Bohala se bude věnovat filozofii akceleracionismu, jeho turbulentnímu vývoji a ozvěnám v současné filozofické spekulaci. Přednáška je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Videogramy se konají ve spolupráci s Kabinetem audiovizuálních technologií na FaVU VUT a Moravskou galerií v Brně. Další program na www.videogram.cz. Vstup zdarma.

fb event


PÁ / 26.10. / 21.00 / HUDBA PRAHA w/ Æthereal Arthropod (ESP), John Object (UA), Dlab (CZ) / koncert, dj set

Hudební večer v rámci koncertní a klubové série HUDBA PRAHA. #experimental #noise #deconstructed #post-ambient #futurism & more

Æthereal Arthropod (ES, Quantum Natives)
John Object (UA, Bio Future Laboratory)
Dlab (SOfTD’epog)

fb event


* ZRUŠENO * NE / 28.10. / 17.00 / S(o)unday Mixtapes: Sounds Queer? – Introduction to synths w/Zosia / workshop

Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát ve formě workshopu se Zosia Hołubowska ve znamení „Introduction to synths“. Syntezátor může být kosmickou lodí, ale i nástrojem k prozkoumávání nadpozemských či neobvyklých zvuků. Úvodem do zvukové syntézy s trochou historie syntezátorů z feministického hlediska budeme nasávat průkopníky elektronické hudby, dozvíme se něco o základech zvuku a podíváme se do nitra syntezátorů. Počet účastníků workshopu je omezen na 10. Své přihlášky prosím posílejte na prahavbrne@gmail.com. Vstup volný.

fb event


PO / 29.10. / 17.00 / STO LET POTÉ aneb Beseda historiků o vyhlášení republiky v Brně / diskuse

Proč se v Brně vyhlašovala republika až 29. října 1918? A proč zrovna z balkonu Besedního domu? Jaké okolnosti akci provázely? Přijďte na besedu čtyř osobností z Historického ústavu Filozofické fakulty MU: Jiřího Malíře, Libora Vykoupila, Jiřího Němce a Tomáše Dvořáka. Vstupné na besedu dobrovolné.

Beseda je součástí pondělních oslav republiky, které pořádá Filharmonie Brno a Divadlo Husa na provázku. Kromě toho jsou od 17.00 připraveny divadelní prohlídky zákulisí Besedního domu a v 19.00 pak happening na Komenského náměstí, kde vážně i s nadsázkou zrekonstruujeme události 29. října 1918.

fb event


ST / 31.10. / 19.00 / TIM Master class: Václav Janoščík / přednáška, diskuse

K příležitosti letošního vydání knih Nespavost a Mysl v terénu přijede Václav Janoščík, pedagog, teoretik, kurátor a hráč Starcraftu 2. Pokusí se nikoli o prezentaci, či přednášku, ale spíše o imerzi do různých způsobů myšlení, které obě knihy využívají (akcelerace, spekulace, afektivní obrat, kritika kapitalismu). Přednáška je součástí cyklu IM 138 TIM_Master classes (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média a Moravskou galerií). Vstup zdarma.

fb event
ZÁŘÍ 2018


ČT / 6.9. / 18.00 / PROSTOR PRO KNIHU: Whatever: Texty Jiřího Valocha 1969 – 1989 / křest knihy

Jiří Valoch, jméno brněnského kurátora, umělce a sběratele, je od otevření expozice ART IS HERE: Nové umění založené na jeho sbírce, neochvějně spojeno s Moravskou galerií. Dalším krokem k popularizaci široké škály činností této osobnosti je vydání knihy Whatever: Texty Jiřího Valocha 1969 – 1989. Kniha vůbec poprvé představuje v takto souhrnné podobě texty k výstavám, jež Jiří Valoch v daném období připravil, ale také teoretické studie, které doposud nebyly publikovány. Součástí publikace jsou i studie kurátorů Moravské galerie osvětlující základní okruhy Valochovy mnohovrstevnaté teoretické činnosti. Křest knížky jsme naplánovali na 6. 9., den, kdy Jiří Valoch oslaví své 72. narozeniny. V průběhu křtu představíme i limitovanou signovanou re-edici Valochových konceptuálních děl. Křest se uskuteční za osobní přítomnosti Jiřího Valocha. Vstup zdarma.

fb event


ČT / 13.9. / 19.00 /  MG: Inez Tuschnerová / afterparty vernisáže

Afterparty vernisáže výstavy Inez Tuschnerová, jež je možné zhlédnout od 14.9. 2018 do 27.1. 2019 v budově Pražákova paláce Moravské Galerie. Inez Tuschnerová (1932-2015) byla česká textilní výtvarnice, kostýmní návrhářka a akademická malířka pocházející z Brna. Kurátory výstavy jsou Andrea Březinová, Ondřej Chrobák a Jiří Zahrádka. Afterparty se uskuteční pod vedením DJ Miltz.

fb event vernisáže


ST / 19.9. / 18.00 / PRAHA STAGE: Ssnurssla & PDCH / dj set

Přijďte ješte jednou s námi pofelit na zahrádku Prahy v Brně. Počasí vypadá slibně a proto budou písničky, nanuky a vše ostatní jak jste zvyklí. Free entry. Přijď brzo, začíname v 18:00.

Jako host nám zahraje dj SSNURSSLA z AVA kolektivu, ktery stojí za nejednou skvělou party v Brně. Kdo zná AVA, zná určitě i Půdní pudy, Rumišté a další radovánky, které s sebou tenhle týpek přináši. Doplní ho resident PDCH.

fb event


SO / 22.9. / 13.00 / Živé hraní k promítaní: Nástroje ze zeleniny / dětský multimediální workshop

Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, ­generaci “born digital” od 6 do 12 let. Tentokrát vás zveme na dílnu výroby hudebních nástrojů ze zeleniny. Mrkvová flétna, brčko-papriko-fon, melounbuben, pórkobon a další pokusy… Tuto dílnu povedou Jana Matulová a Markéta Lisá. Nutná registrace emailem na prahavbrne@gmail.com. Dílna je zpoplatněna sumou 200 Kč.

fb event


SO / 22.9. / 20.00 / HUDBA PRAHA: Thieke/Marino + Line Gate / koncert

Koncertní večer, během něhož se představí hudební duo Thieke/Marino (IT), jehož počátky sahají do Berlína roku 2016, a projekt Line Gate (CZ), který z Michalovic na východě Slovenska v roce 2010 odstartoval Michal Vaľko.

fb event


ST / 26.9. / 19.00 / TIM Panel: Jonáš Svatoš / přednáška, diskuse

Přednáška Jonáše Svatoše, jež se bude dotýkat Národního filmového archivu (NFA) a bude věnována především vysvětlení role Národního filmového archivu v procesu uchování a zpřístupnění vizuální paměti z dob minulých, stejně jako ze současnosti vzhledem ke generacím příštích diváků i autorů. Přednáška je součástí cyklu TIM Panel (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média). Vstup zdarma.


PÁ / 28.9. / 22.00 / SOfT w/ Bungalovv, TOLE, Scarypool, New Magic Media / declubbing night

SOfT #8: hey let’s go declubbing tonight! entry 200,-

➫ BUNGALOVV (AR) live
➫ TOLE (CZ) live
➫ ((SCARYPOOL)) (CZ) live
➫ NEW MAGIC MEDIA (CZ) dj set

fb event


NE / 30.9. / 19.00 / DEN ARCHITEKTURY: Bloki + Last Exit Alexanderplatz / projekce, den architektury

V rámci Dne architektury 2018 se uskuteční projekce sociologické sondy zaměřené na výstavbu obřích bytových komplexů známých jako Bloki (PL, 2017, 57 min.) společně s turbulentní transformací bývalého východoněmeckého náměstí Last Exit Alexanderplatz (DE, 2015, 56 min.).
SRPEN 2018


ST / 1.8. / 18.00 / PRAHA STAGE: Dlab & IM Sober / dj set

Budete vy, budou drinky, budou nanuky, bude fajn muzika. Free entry.

DJs:
>> IM Sober (whatever & whatnot)
https://soundcloud.com/djimsober
>> DLAB (soft)
https://soundcloud.com/dlabello

fb event


ST / 8.8. / 18.00 / PRAHA STAGE: krlshp (Hertz) & PDCH / dj set

Budete vy, budou drinky, budou nanuky, bude fajn muzika. Free entry.

DJs:
>> krlshp (hertz)

https://soundcloud.com/omghertz
https://mixcloud.com/rabid_krlshp
>> PDCH (whatever & whatnot)

https://soundcloud.com/pdch
https://facebook.com/djpdch

fb event


ST / 29.8. / 18.00 / PRAHA STAGE: OBRaZ & PDCH / dj set

Budete vy, budou drinky, budou nanuky, bude fajn muzika. Free entry.

DJs:
>> OBRaZ
soundcloud.com/obraz

>> PDCH
soundcloud.com/pdch
mixcloud.com/pdch

fb event
ČERVENEC 2018


ST / 4.7. / 14.00 / Rosnička 2018 warm:up / party

Třetí oficiální warm-up Festivalu Rosnička 2018. Bude to odpoledne, takže žádná rychta jak před pár týdny v Herně, samé hezké letní písničky. Možná přijde i Levi. Vstupné zdarma, pivo za peníze.

Lineup

Joshek
Ban Jarnet
NACI TOFU
Hi Paula

fb event


ÚT / 10.7. / 18.00 / Martina Koukalová: Panelové tvary v čase / přednáška

Přednáška historičky architektury Martiny Koukalové v rámci doprovodného programu k výstavě JAK NA BĚŽÍCÍM PÁSE. Jak přistoupit k více než sedmi desítkám sídlišť po celém Česku? Jak se vypořádat s tím, že jsou na první pohled všechna stejná, ale na ten druhý dost odlišná? Projekt Paneláci, který se zabýval výzkumem sídlišť pět let, přišel mimo jiné se svým návrhem periodizace. Proč zvolil zrovna tyto etapy a jejich názvy, vysvětlí přednáška Martiny Koukalové.

fb event


ST / 11.7. / 18.00 / PRAHA STAGE: PDCH + friends / dj set

Pravidelná letní pohoda na zahrádce s muzikou v podání lokalních djs. Vstup zdarma.


ST / 25.7. / 18.00 / PRAHA STAGE: PDCH + friends / dj set

Pravidelná letní pohoda na zahrádce s muzikou v podání lokalních djs. Vstup zdarma.
ČERVEN 2018


PÁ / 1.6. / 18.00 / MEETING BRNO: Zlomové okamžiky: Rakousko a Česko (1918–2018) / diskuse

Když v roce 1918 vznikly na troskách Habsburské monarchie nové státy, bylo Československo považováno za vítěze, zatímco (německé) Rakousko se řadilo mezi poražené. Tento základní postoj tehdy sdíleli i obyvatelé obou zemí. Ani sami zakladatelé Rakouska nevěřili v budoucnost své země a rozhodli se posléze pro připojení k Německu. V Československu to vypadalo jinak: Politické elity i většina obyvatel předpovídaly mladému státu skvělou budoucnost, prosperitu, mír a pokrok. Sto let poté Československo neexistuje, a Rakouské republice se dokonce podařilo vytvořit si vlastní národní povědomí, nezávislé na tom německém. Setkání a debata historiků ze střední Evropy nabídne české a rakouské pohledy na rok 1918, na století existence států vzniklých na národnostním principu, na současnou situaci, zahrnující i různé přístupy k migraci a integraci, i na možnosti budoucí spolupráce.

fb event


NE / 3.6. / 16.00 / MEETING BRNO: Drahý Fredy – Fredy Hayakar / projekce

Devatenáctiletý židovský uprchlík, sportovec a přiznaný gay pobýval mezi válkami i v Brně. Později byl v Terezíně a Osvětimi vzorem lidskosti a morálních hodnot pro děti a mládež, které vedl k atletice a sionismu. Takový obraz má u pamětníků Fredy Hirsch (1916–1944). Režisér Rubi Gat jeho příběh dále dotváří pomocí animací, z nichž zaujme vhled do brněnské domácnosti, kterou Fredy vedl se svým partnerem Janem Mautnerem, nebo Fredyho smrt ve 28 letech poté, co jej lékaři předávkovali, když měl vést povstání proti nacistům. Film a osud Fredyho Hirsche představí před promítáním historik Jan Seidl, předseda Společnosti pro queer paměť, a Dr. Alena Mikovcová, jež se věnuje židovským dějinám Moravy. 

fb event


NE / 3.6. / 18.00 / MEETING BRNO: Děděná traumata / diskuse

Jak zmírnit následky transgeneračního přenosu traumatu holocaustu a umožnit potomkům přeživších prožívání plnohodnotného a smysluplného života? Jak pochopit životní příběh předků v kontextu vlastního života?

 fb event


PO / 4.6. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


ÚT / 5.6. / 19.00 / VISITING PLANNERS #6: Dubravka Sekulić – On Hidden Powers / přednáška, diskuse

Přednáška s diskusí z cyklu Visiting Planners. Tentokrát s Doubravkou Sekulić, architektkou zkoumající transformace současných měst a toho jak souvisí produkce prostoru se zákony a ekonomií. Visiting Planners je série rozhovorů a přednášek o výzkumu a praxi urbánní politiky. Veřejný program Visiting Planners je spoluprací organizačního týmu PRAHA / Fórum pro architekturu a média v Brně s galerií architektury norma space v Praze. Kurátorka: Maria Topolcanska / Fake Cities True Stories.

fb event


ST / 6.6. / 18.00 / PDCH + TOOMUCH / dj set

Ve středu 6.6. a úterý 19.6. se na zahrádku vrací letní pohoda s muzikou v podánií lokalních djs. Vstup zdarma.

fb event


ČT / 7.6. / 18.00 / Jak na běžícím páse / vernisáž výstavy

Vernisáž výstavy JAK NA BĚŽÍCÍM PÁSE, jež se bude v prostorách kavárny konat v termínu 7. 6. 2018–21.7. 2018 a která tematizuje standardizované firemní bydlení budované obuvnickým podnikem Baťa ve Zlíně a jeho poválečný přerod směrem k panelovým technologiím. Architektonické řešení: Jitka Ressová Kurátorky: Barbora Vacková, Jitka Ressová, Klára Eliášová Grafika: Jozef Ondrík, Deep Throat.

fb event


SO / 9.6. / 19.30 / Concentus Moraviae: Výlet pana Cimrmana do Měsíce / mezinárodní hudební festival

Berlin Sound Poets Quoi Tête jsou kolektivem čtyř fónických básníků původem z Japonska, Belgie, Španělska a Švédska, kteří žijí v Berlíně. Zkoumají možnosti lidského hlasu v představeních poezie a nové hudby, uvádí klasické dada kusy, jako Admirál hledá dům k pronájmu, a pořádají dadaistické seance. Mezi jejich autorská představení patří třeba Kronika Hihiho Yabommmy z pera Jelleho Meandra nebo Hlava je slyšitelná Tomomiho Adachiho. Pro Concentus Moraviae připravili speciální program Výlet pana Cimrmana do Měsíce. Usaďte se po boku Járy Cimrmana a vydejte se do vesmíru jazyka zaum, Tlachapouda a „mám pocit, že už nejsme v Kansasu“.

fb event


PO / 11.6. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


PO / 18.6. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


ST / 19.6. / 18.00 / PDCH + KOSMIC SKAUT / dj set

Ve středu 6.6. a úterý 19.6. se na zahrádku vrací letní pohoda s muzikou v podánií lokalních djs. Vstup zdarma.

fb event


ST / 20.6. / 18.00 / Eva Novotná: Až se domy budou stavět jako cirkusové stany / přednáška

Přednáška historičky architektury Evy Novotné v rámci doprovodného programu k výstavě JAK NA BĚŽÍCÍM PÁSE. Jak se vyvíjela standardizace, typizace a industrializace bytové výstavby po roce 1945? Jak se racionalizovala výstavba z cihel a kdy se objevil panel? Přednáška přiblíží poválečné snahy připodobnit stavění bytů sériové výrobě a ukáže první experimenty montovaných bytových domů.

fb event


ČT / 21.6. / 17.00 / PLAZA / performance, party

PLAZA tvoří shluk koncertů, djs aktů, komunitních marketů či performancí – akcí spjatých s novými médii, které se v průběhu května a června uskuteční na nádvoří Pražákova paláce. Cílem projektu naší rezidentky Isabely Rojo je vybudovat pomyslný most mezi Brnem a Madridem, díky kterému je možné nahlédnout do lokálních uměleckých scén.

17h // BOREHOLE _ performance by Cristina Manuela
19h // Matte/Glossy _ electric pop by Violeta Gill
20h // Nikol Strobach Dj set
+ projekce fotografií mladých umělců z Brna a Madridu

fb event


PO / 25.6. / 19.00 / Sexual Liberation, Socialist Style / křest knihy

Zajímá vás, jak byla u nás osvobozena sexualita? Zapomeňte na západní narativ o sociálních hnutích a květinových dětech a přijďte se dozvědět o tom, jak českoslovenští sexuologové za komunismu zkoumali ženský orgasmus (už v roce 1952!), co si mysleli o lásce a manželství (a jak se jejich rady, jak na šťastný vztah, měnily v čase) a jak se snažili léčit heterosexuální devianty. Socioložka Kateřina Lišková představí svou novou knihu, kterou právě vydává Cambridge University Press.

fb event


ÚT / 26.6. / 20.00 / Burgr & Pjoni / koncert

Koncertní večer v podání dvojice Burgr & Pjoni – herce, hudebníka a jedné z klíčových postav Divadla SkRAT Ľubomíra Burgra a elektronického producenta a hudebníka Jonatána Pastirčáka (znám pod jmény Pjoni či Isama Zing).

fb event


ST / 27.6. / 19.00 / PROSTOR PRO UMĚNÍ: COMPUTER TALKS / přednáška, diskuse

Computer talks na téma umělecké médium s Janou Bernartovou a Andreasem Gajdošíkem aneb výstava 1968:computer.art pohledem současných umělců. Moderuje kurátorka Jana Písaříková. Doprovodný program k výstavě 1968:computer.art. Vstup zdarma. PROSTOR PRO je doprovodný program Moravské Galerie v Brně zaměřený na umění, design a veřejný a galerijní prostor.

fb event


ČT / 28.6. / 18.30 / Budoucnost dopravy v Brně / přednáška, diskuse, workshop

Přijďte si poslechnout přednášku o technologiích, které přináší revoluci v dopravě a diskutovat o jejich možné podobě pro Brno. Během večera, jenž bude rozdělen do dvou částí, vás seznámíme s přístupem Mobilita jako služba, který uplatňuje nové technologie pro ulehčení a zefektivnění přepravy po městě a ukazuje tak novou cestu, po které by se doprava ve městě mohla vydat. Ve druhé části vás čeká workshop, v jehož rámci budeme diskutovat, jak by podobná služba mohla vypadat v případě Brna. Budeme se ptát na to, jak se přepravujete po městě a co vám dopravu ztěžuje? Jak si plánujete cesty a co k tomu využíváte? Co by vám cestování po městě ulehčilo? Na závěr Vás pozveme na malý raut, při kterém můžeme jednotlivá témata probrat ještě v neformální diskusi.

fb event


SO / 30.6. / 19.00 / Loyalty XIX + Evitceles + Strachkvas + Gin&Platonic kolektiv / klubová noc experimentální hudby

Club music večer v podání LOYALTY XIX [Madrid / ESP], EVITCELES [Sofia / BG], Strachkvas [Ostrava] a Gin&Platonic kolektiv.

fb event

KVĚTEN 2018


ST / 2.5. / 18.30 / VIDEOGRAM 78: Jana Kapelová / projekce, autorská přednáška

Další ze série Videogramů, večerů věnovaných autorským prezentacím současných podob pohyblivého obrazu. Tentokrát se slovenskou umělkyní Janou Kapelovou. V jejich dílech se protíná rovina institucionální kritiky, která reflektuje její kulturně-politickou angažovanost na uměleckém poli a zájem o možnosti jednotlivce obejít či transformovat (nefunkční) sociální systém. Autorka si klade otázku, jakou roli v tom všem hraje umění a jakým způsobem se v tomto komplexu seberealizovat. Akce se koná ve spolupráci Kabinetu audiovizuálních technologií FAVU VUT, Ústavu hudební vědy FF MU a Moravské galerie. Přednáška je součástí předmětu Panel odborníků vyučovaném v rámci oboru Teorie interaktivnich médií na Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Vstup zdarma.

fb event


SO / 5.5. / 14.00 / Malá noc módy / fashion pop-up

Jaro je ideální čas na upgrade šatníku. Přijďte si vyzkoušet kousky od návrhářů z brněnské akce Malá noc módy. Šperky, batůžky, šaty a další autorské modely budou k zakoupení po celé odpoledne v prostorách kavárny PRAHA. Postupně oznamujeme vystavující návrháře.

fb event


NE / 6.5. / 19.30 / Divadlo D’ EPOG: Sakurambo / experimentální divadlo

Třetí část monodramatického triptychu DIY v podání experimentálního divadla D’Epog. Klasické činoherní monodrama volně inspirováno životem, dílem a heroickou smrtí držitele Nobelovy ceny za literaturu Yukio Mishimy.

D´EPOG je platformou pro současnou experimentální inscenační tvorbu. Vstup 80 Kč studenti / 180 Kč dospělí.

fb event


ST / 9.5. / 18.30 / Palo Fabuš: Vášnivou imaginací k celistvému já / přednáška

Pokračování cyklu volně navazujících přednášek z filosofie médií Pala Fabuše. Tentokrát na téma Vášnivou imaginací k celistvému já. Sebeupřímnější názor, motiv či hodnocení bledne, měkne a křehne, jakmile jej označíme za subjektivní. Tváří v tvář světu voláme spíš po spolehlivosti a neosobnosti objektivity – je ostřejší a pevnější zbraní. A přece již dnes žijeme ve světě, v němž se takto podceňovaná subjektivita prosazuje jako vůdčí, hybná a tvárná síla. Vycházeje z Deleuzovy interpretace Davida Huma si přednáška klade za cíl přitáhnout pozornost k povaze subjektu s jeho zákonitostmi a zvláštnostmi. Ve volné návaznosti na celý cyklus bude ukázáno, že fikce a zaujatost jsou nevyhnutelnými konstitutivními prvky reality. Cyklus přednášek je součástí série vzdělávacích akcí na téma Jak přežít v post-digitální době (org. 4AM & Multiplace) a semináře Panel odborníků (org. TIM MUNI). Vstup volný.

fb event


NE / 13.5. / 17.00 / S(o)unday mixtapes: Sounds Queer? – Unexpected Sounds Workshop / workshop

Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát ve formě workshopu se Zosia Hołubowska ve znamení „cheap and weird“. Budeme si vyměňovat tips and hacks pro dosažení nečekaných zvuků, experimentovat s potenciálně nízkým rozpočtem na tvorbu a zkoušet kytarové efekty, free software, či práci s terénními nahrávkami. Vytvoříme nečekaný zvukový prostor! Počet účastníků workshopu je omezen na 10. Své přihlášky prosím posílejte na prahavbrne@gmail.com. Vstup volný.

fb event


PO / 14.5. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


ÚT / 15.5. / 19.00 / HASHTI Tehran / projekce, diskuse

Projekce dokumentárního filmu HASHTI Tehran (2016, 59′) a následná diskuse s jeho režisérem Danielem Kötterem, jenž během večera mimo jiné představí katalog, který v souvislosti s promítaným filmem vznikl. Ten pojednává o městském vývoji čtyř různých lokací na okraji Teheránu – kolem hory Tochal na severu, v oblasti uměle vytvořeného jezera Chitgar na západě, v místě výstavby sociálního bydlení Pardis Town na východě a v sousedství oblasti Nafar Abad na jižním cípu města. Doprovodný katalog pak nahlíží na celou problematiku optikou sociologa, architekta, urbanisty a environmentalisty.

fb event


ST / 16.5. / 19.00 / PROSTOR PRO Design: Prezentace vizuálních podob počítačových her / přednáška, diskuse

Maroš Brojo, kurátor sbírky multimédií Slovenského múzea dizajnu přiblíží v rámci doprovodného programu k výstavě 1968:computer.art, jakým způsobem probíhala na Slovensku příprava první výstavy počítačových her z přelomu 80. a 90. let. Vstup zdarma. PROSTOR PRO je doprovodný program Moravské Galerie v Brně zaměřený na umění, design a veřejný a galerijní prostor.

fb event


ČT / 17.5. / 20.00 / Pecha Kucha Night #21 – Hodně budeš někde / série autorských prezentací

Další ze série prezentačních večerů věnovaných umění, architektuře a rozpustilé kreativitě. [Peča-kuča] je japonský výraz pro povídání, ale také způsob představení zajímavých lidí, nápadů a projektů. Tentokrát bude na téma Hodně budeš někde. Konec dobrý, všechno dobré…Pecha Kucha Night Brno #21 bude o koncích, smrti (i grafického dizajnu) a nových začátcích. Toto vydání je součástí doprovodného programu 28. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2018.

fb event


PÁ / 18.5. / 14.00 / Květnová Květena / komunitní burza květin, afterparty

Květnová Květena je druhá edice výměnné akce květin. Přijďte si pro nový přírůstek do své sbírky. Přineste zakořeněnou květinku nebo jen odřezek rostlinky a odneste si domů nový úlovek. A pokud nemáte nic na výměnu, tak nevadí, něco se určitě najde. Akce se uskuteční v kolaboraci s událostí PLAZA, jež tvoří shluk koncertů, djs aktů, komunitních marketů či performancí – akcí spjatých s novými médii, které se v průběhu května a června uskuteční na nádvoří Pražákova paláce.

fb event


PÁ / 18.5. / 14.00 / PLAZA / performance, party

PLAZA tvoří shluk koncertů, djs aktů, komunitních marketů či performancí – akcí spjatých s novými médii, které se v průběhu května a června uskuteční na nádvoří Pražákova paláce. Cílem projektu naší rezidentky Isabely Rojo je vybudovat pomyslný most mezi Brnem a Madridem, díky kterému je možné nahlédnout do lokálních uměleckých scén.

fb event


SO / 19.5. / 20.00 / Patrick Higgins (US) + Fero Király (SK) / koncert

Koncertní večer v podání amerického experimentálního skladatele, kytaristy a producenta z New Yorku Patricka Higginse, ke kterému se připojí klavírista, jenž sází stromy Fero Király. Patrick ve své práci skladatele traverzuje styly evropské avantgardy a dotýká se tradic post-minimalismu. Fero svou prací působí na poli performance, soundartu či interpretace současné hudby a v průběhu večera zahraje na varhany skladby Philipa Glasse.

fb event


NE / 20.5. / 19.00 / S(o)unday mixtapes: Martyna Poznańska – Requiem For a Fly / poslechovka, performance

Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát budeme společně s interdisciplinární zvukovou umělkyní Martynou Poznanskou svědky Requiem For a Fly,  její rituální zvukové perfomance, jež se zaměřuje na dichotomii bytí, důležitost a nevýznamnost, opozice a rozšířené významy slov.

fb event


PO / 21.5. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


PO / 21.5. / 19.00 / COPAN 60 hours / projekce, diskuse

Projekce dokumentárního filmu COPAN 60 Hours (2017, 54′), jenž pojednává o ikonické residenční budově Copan v centru brazilského São Paula navržené architektem Oscarem Niemeyerem. Tato budova, jež je výsledkem sociálně utopistického projektu, pojme na 5000 svých obyvatel, a to ze všech sociálních tříd. Ti tak společně sdílejí stavbu, ve které je možné nalézt apartmány o velikosti 20 metrů čtverečních až po apartmány s 400 metry čtverečními. K dosažení autentičnosti a zachycení diversity místa, byl štáb nucen si na 60 hodin pronajmout jeden z Copanských bytů a po dobu dvou a půl dne tak zblízka zaznamenával každodenní život obyvatel.

fb event


ÚT / 22.5. / 19.00 / Andrew Kovacs: Archive of Affinities / přednáška

Přednáška amerického architekta, urbanisty a profesora na Kalifornské univerzitě v Los Angeles Andrew Kovacse, během které promluví o své práci a o tom, jakou roli v ní hraje jeho platforma „Archive of Affinities“, ve které se věnuje takzvaným architektonickým B-sides, tedy odvráceným stranám architektury.

fb event


ČT / 24.5. / 18.30 / Showcase hudební redakce Radia R + Čau Česko / showcase, koncert

Showcase hudební redakce Radia R se již stala malou tradicí, tentokrát se v PRAHA objeví v podobě mini festivalu, na kterém vás čekají autorská čtení v rámci literárně-dramatického bloku, promítání krátkého filmu Ekvilibrium Dominika Gajarského, audiovizuální sety hudebních pořadů, prezentace terénních nahrávek pod vedením Filipa Johánka, a kapela – ojedinělé brněnské spojení Štěpána Pařízka (Ghost of you) a Jonáše Svobody (Pavel Ondračka) v projektu Čau Česko. A před půlnocí už se bude jen tancovat.

fb event


SO / 26.5. / 17.00 / Jak poručit hovňajsové bouři? / uživateli generovaná nekonference 

Uživateli generovaná nekonference pro umělce, postumělce, ne neumělce a všechny kritické soudruhy. Iniciátory této nekonference jsou Ateliér intermédií, FaVU a Konsorcium postuměleckých praxí (Varšava).

fb event


PO / 28.5. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


PO / 28.5. / 19.00 / MEETING BRNO: Porevoluční elity – odkud přišly a co nám daly? / diskuse

Už v roce 1991 brněnský sociolog Ivo Možný ve své eseji Proč tak snadno upozornil, že elity nového režimu budou nutně tvořit elity režimu starého. A to proto, že ani všichni chartisté a jiní členové protikomunistické opozice dohromady nestačí k tomu, aby převzali řízení země. Pro mnohé je to dodnes citlivý a frustrující fakt našeho vývoje po roce 1989, který už nelze změnit. Co však změnit jde, je naše porozumění tomu, jací ti příslušníci elity minulého režimu, kteří utvářeli i režim nový, vlastně byli. Co si do nových poměrů přinesli? Co z toho „dědictví“ je ještě dnes problémem a co bychom se měli snažit odstranit?

fb event


ÚT / 29.5. / 18.00 / MEETING BRNO: SALON FORUM: Rok 1918 – vítězství, nebo tragédie? / diskuse

Jak se na 28. říjen 1918 –  na významný bod obratu našich dějin –  díváme dnes? Jak vypadá z perspektivy událostí let 1938, 1948, 1968, 1989? Bylo to tehdy hlavně vítězství demokracie, nebo nacionalismu? Co jsme ztratili rozpadem Rakouska-Uherska a co vznikem Československa? A zůstali jsme v něčem stejní? Diskutovat přijedou hosté a spolupracovníci Salonu, literární a kulturní přílohy deníku Právo. Na závěr pak proběhne křest knihy Všechno nejlepší. Tisíc čísel a dvacet let Salonu Práva, sborníku sta nejlepších článků, které v něm za posledních dvacet let vyšly.

fb event


ÚT / 29.5. / 20.00 / MEETING BRNO: Michael Stavarič / literární setkání, diskuse

Rakousko-český spisovatel a překladatel se narodil roku 1972 v Brně, avšak v sedmi letech s ním rodiče emigrovali do Rakouska. Ve Vídni posléze vystudoval bohemistiku a publicistiku a dnes je spisovatelem na volné noze píšícím romány i knihy pro děti. V Čechách jeho texty vycházejí v nakladatelství Labyrint – věnovat se budeme jak jim, tak i aktuálním otázkám z české či rakouské reality.

fb event
DUBEN 2018


ST / 4.4. / 18.30 / Andrea Průchová: Vidění/é jako sociální vztah / přednáška

Přednáška teoretičky vizuální kultury, badatelky a pedagožky Andrey Průchové na téma „Vidění/é jako sociální vztah, aneb proč a jak studovat vizuální kulturu“, ve které se zaměří na stručné nastínění přínosu a výzev, které mezioborové bádání na poli současné vizuální kultury přináší. Mimo jiné pak představí konkrétní aktivity Platformy pro studium vizuální kultury Fresh Eye – projektu, jenž od podzimu roku 2011 nabízí široké veřejnosti zdarma popularizační přednáškové večery a který zároveň funguje na dobrovolné aktivitě realizačního týmu. Přednáška je součástí předmětu Panel odborníků vyučovaném v rámci oboru Teorie interaktivnich médií na na FF Muni. Vstup zdarma. 

fb event


NE / 8.4. / 17.00 / S(o)unday mixtapes: Sounds Queer? Violleta Gill – Atari Punk / workshop

Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát společně s Violletou Gill ve formě workshopu, na kterém si budete moci sestrojit svůj vlastní DIY syntezátor. Workshop je součástí projektu Sounds Queer?, jenž utváří queer laboratoř pro tvorbu syntezátorů a queer space prostřednictvím elektronické a počítačové hudby. Počet účastníků workshopu je omezen na 10. Své přihlášky prosím posílejte na prahavbrne@gmail.com.

fb event


PO / 9.4. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


ST / 11.4. / 18.30 / VIDEOGRAM 76: Zdeněk Ryneš / projekce, autorská přednáška

Další ze série Videogramů, večerů věnovaných autorským prezentacím současných podob pohyblivého obrazu. Hostem bude tentokrát vizuální umělec Zdeněk Ryneš. Vstup zdarma. Akce se koná ve spolupráci Kabinetu audiovizuálních technologií FAVU VUT, Ústavu hudební vědy FF MU a Moravské galerie. Přednáška je také součástí předmětu Panel odborníků vyučovaném v rámci oboru Teorie interaktivnich médií na Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

fb event


PÁ / 13.4. / 20.00 / Symfonie sirén s Bavorským rozhlasem / projekce, diskuse

Nejhlasitější skladba v dějinách lidstva. Brno jako hlukový spektákl. Bavorský rozhlas přináší záznam ze Symfonie sirén, která se loni v říjnu prohnala městem. Přijďte si ho poslechnout v přímém přenosu od 21 hodin. Začínáme ale už ve 20 hodin – promítáním a povídáním s členy týmu, který projekt připravoval.

fb event


SO / 14.4. / 13.00 / Živé hraní k promítání: Rádio bádio / dětský multimediální workshop

Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, ­generaci “born digital” od 6 do 12 let. Tentokrát s námi přijďte proměnit kavárnu na rádio stanici! Budeme vysílat i přijímat na rádiových FM vlnách i na internetu. Tuto dílnu připravují a povedou Markéta Lisá a Ondřej Hanslian. Nutná registrace emailem na prahavbrne@gmail.com. Dílna je zpoplatněna sumou 150 Kč.

fb event


NE / 15.4. / 17.00 / S(o)unday mixtapes: Sounds Queer? Zosia Hołubowska – Sequencing / workshop

Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát společně se Zosia Hołubowska ve formě workshopu, který je součástí projektu Sounds Queer?, jenž utváří queer laboratoř pro tvorbu syntezátorů a queer space prostřednictvím elektronické a počítačové hudby. Podíváme se na základy sequencingu, jak hrát, nahrávat a přehrávat zvuk přes analogové nástroje a společně vytvoříme prostor pro diskusi, zkoušení nových věcí a noise! Počet účastníků workshopu je omezen na 10. Své přihlášky prosím posílejte na prahavbrne@gmail.com.

fb event


PO / 16.4. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


ST / 18.4. / 18.30 / VIDEOGRAM 77: Michal Novotný – Jiné vize PAF / projekce, autorská přednáška

Další ze série Videogramů, večerů věnovaných autorským prezentacím současných podob pohyblivého obrazu. Tentokrát se s Michalem Novotným dotkneme Jiných vizí PAF. Akce se koná ve spolupráci Kabinetu audiovizuálních technologií FAVU VUT, Ústavu hudební vědy FF MU a Moravské galerie. Přednáška je součástí předmětu Panel odborníků vyučovaném v rámci oboru Teorie interaktivnich médií na Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Vstup zdarma.

fb event


ČT / 19.4. / 15.30 / 1968:computer.art / diskuse, vernisáž, afterparty

Diskusní panel k vernisáži výstavy 1968:computer.art společně s následnou afterparty s DJ’s Josef Sedloň a Kaplick.

fb event vernisáž

fb event diskuse

fb event afterparty


PÁ / 20.4. / 19.00 / Blízký východ: Islám a muslimové v Evropě / politologická přednáška

Pokračování nepravidelné řady diskusí na aktuální politická témata spojená s Blízkým Východem. Marek Čejka tentokrát pozval islamoložku Zoru Hesovou, která nás seznámí s historií, současností a perspektivou evropských muslimských komunit.

fb event


PO / 23.4. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


ST / 25.4. / 18.30 / Vjera Borozan: Artyčok TV / přednáška

Přednáška Vjery Borozan nejen o tom, jak funguje internetová platforma pro současné umění Artyčok TV. Přednáška je součástí předmětu Panel odborníků vyučovaném v rámci oboru Teorie interaktivnich médií na na FF Muni. Vstup zdarma.

fb event


SO / 28.4. / 19.00 / Michael Jackson Pollock + Evropská Unie + Narcoz / koncert

Koncertní večer, během kterého se představí pražské noisové duo Michael Jackson Pollock, budeme svědky hudebního rozkladu brněnské Evropské Unie a variací ostravských Narcoz. Vstupné 80 Kč.

fb event


NE / 29.4. / 14.30 / BACK to BACK / konference

Street dance konference včetně prvního brněnského street talku. Čekají nás přednášky, diskuse a spousta tance. 4 speakři, 3 témata, 2 DJs, 1 BDay party.

fb event


PO / 30.4. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


PO / 30.4. / 18.00 / KLASIK: Obraz průměrného českého rodinného domu 1989–2015 / vernisáž výstavy, přednáška

Srdečně zveme na vernisáž výstavy „KLASIK: Obraz průměrného českého rodinného domu 1989–2015“, jež se uskuteční společně s komentovanou přednáškou kurátorky Jany Pavlové na téma demýtizace satelitů. Přednáška se bude zabývat fenoménem katalogového domu a vývojem ideálu dostupného rodinného bydlení, a to tak jak byl deklarován v rétorice řady stavebních a developerských firem přicházejících po revoluci s ambicemi nahradit díky efektivní prefabrikované výrobě a zapojení finančních nástrojů v nově se formujícím ekonomickém systému chybějící roli státu. Mohli bychom dnes navázat na tyto idee z 90. let, ale lépe? Mohla by ležet v prefabrikovaném rodinném domě v suburbii budoucnost dostupného bydlení?

výstava

fb event vernisáže
BŘEZEN 2018


PO / 5.3. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


ST / 7.3. / 18.30 / VIDEOGRAM 74: Elena Veljanovska / autorská přednáška, projekce

Další ze série Videogramů, večerů věnovaných autorským prezentacím současných podob pohyblivého obrazu. Hostem bude tentokrát makedonská nezávislá kurátorka a kulturní manažerka Elena Veljanovska, aktuální rezidentka Agosto Foundation, která přiblíží téma současného makedonského politického umění. Akce se koná ve spolupráci Kabinetu audiovizuálních technologií FAVU VUT, Ústavu hudební vědy FF MU a Moravské galerie. Přednáška je součástí předmětu Panel odborníků vyučovaném v rámci oboru Teorie interaktivnich médií na Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Vstup zdarma.

fb event


PÁ / 9.3. / 19.00 / Postavme se za slušnost! AFTERprotest: Samčo + DJ Jirzophone / afterprotest

Akce je pokračováním a podporou protestu “Postavme sa za slušnosť!”, která reaguje na situaci na Slovensku, kdy byl stále za nevyjasněných okolností zavražděn investigativní novinář Ján Kuciak i se svojí snoubenkou. Ten se ve svých článcích věnoval odhalování korupce a zločinnosti v těch nejvyšších patrech politiky. Program večera: 19.30 // Samčo, brat dážďoviek – koncert; 20.30 // DJ Jirzophone – protest Dj set.

fb event


NE / 11.3. / 17.00 / S(o)unday mixtapes: Sounds Queer? / workshop

Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě, tentokrát jako workshop se Zosia Hołubowska, jež nás provede úvodem k hardwarové elektronické hudbě. Podíváme se na kabely, mixážní pulty, syntezátory a ukážeme si, jak je propojit. Budeme mluvit o zázracích MIDI a základech zvukové syntézy. Ze všeho nejvíce však vytvoříme prostor pro vyzkoušení si výše zmíněného a ztropíme nějaký ten noise! Počet účastníků workshopu je omezen na 10. Prosíme zájemce, aby se hlásili na prahavbrne@gmail.com.

fb event


PO / 12.3. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


ÚT / 13.3. / 19.00 / Rapid Rehousing: Work in progress / projekce, diskuse

Projekce a diskusní setkání ku příležitosti představení připravovaného dokumentárního filmu Být-bydlet Tomáše Hlaváčka a Petry Hlaváčkové, jenž mapuje projekt Rapid Rehousing / work in progress. V průběhu večera budou promítnuty ukázky z filmu a zároveň se uskuteční diskuse s autory a hostem Janem Milotou z IQ Roma servis.

fb event


ST / 14.3. / 18.30 / Lucia Repašská: Strukturování reality / přednáška

Je možné skládat rozkladem? Do jaké míry je svoboda vnímána jako břemeno? Dá se určit, kde končí zodpovědnost tvůrců a kde začíná moc diváka? Na půdorysu tvorby inscenační platformy D’epog představí režisérka Lucia Repašská intermediální aspekty performativity. Přednáška se zaměří na strategie distribuce moci při formování pluralitního sémiotického potenciálu a koncept dekompoziční metody tvorby jako etického gesta. Stěžejní osou přednášky bude vztah tvůrce-dílo-recipient, téma dramaturgie prostoru a vhled do procesu syntetizace a vrstvení struktur při práci na živém inscenačním díle. Přednáška divadelní režisérky Lucie Repašské na téma Divadlo a Intermédia je součástí cyklu TIM Panel (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF Muni v spolupráci s PRAHA / Fórum pro architekturu a média). Vstup zdarma.

fb event


ČT / 15.3. / 18.00 / Zin #2 Santiniho jazyk / křest, diskuse

Představení nového čísla nezávislého periodika ZIN zaměřeného na architekturu z pohledu její tvorby. Součástí křtu nové publikace bude diskuzní panel jejích přispěvatelů. Pozvání přijali Jiří Kroupa, Jiří Vítek, Ján Pernecký a Shota Tsikolyia. ZIN #2 SANTINIHO JAZYK se ohlíží za stejnojmennými workshopy, které se konaly ve dnech 31. 3. – 3. 4. 2016 a 23. – 26. 11. 2017 v prostorách zámku ve Žďáru nad Sázavou, v sousedství poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

fb event


PÁ / 16.3. / 19.00 / BRNO za slušnost: Střední Evropa v ulicích / diskuse

Kolektiv Brno za slušnost zve na veřejnou diskusi o politice a občanské angažovanosti ve střední Evropě  se sociologem Csabóm Szaló a politologem Danielem Kerekešem. Co se vlastně dnes děje na Slovenské politické scéně a kam to může vést? Jak to, že v posledních letech slýcháme o tolika protestech v okolních krajinách? Liší se nějak současné slovenské a české protesty od těch polských či maďarským? Můžeme se na příkladech našich sousedů v něčem poučit?

fb event


SO / 17.3. / 13.00 / Živé hraní k promítání: UŠIMA / dětský multimediální workshop

Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, ­generaci “born digital” od 6 do 12 let. Vše společně s lektorkami Markétou Lisou a Janou Moštíkovou. Tentokrát též s hostem Šárkou Zahálkovou. Nutná registrace emailem na prahavbrne@gmail.com. Dílna je zpoplatněna sumou 150 Kč.

fb event


NE / 18.3. / 19.30 / Divadlo D’ EPOG: Sakurambo / experimentální divadlo

Třetí část monodramatického triptychu DIY v podání experimentálního divadla D’Epog. Klasické činoherní monodrama volně inspirováno životem, dílem a heroickou smrtí držitele Nobelovy ceny za literaturu Yukio Mishimy.

D´EPOG je platformou pro současnou experimentální inscenační tvorbu. Vstup 80 Kč studenti / 180 Kč dospělí.

fb event


PO / 19.3. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


ÚT / 20.3. / 19.00 / Festival nahých forem: 2nd cool edition / festival, konference

Zimní edice Festivalu nahých forem je událost ve festivalové mezisezóně. Cílem akce je podpora myšlenky festivalu prezentací vybraných videozáznamů performancí a informacemi o průběhu festivalu. Živé akce nevylučujeme. Festival nahých forem je monotématický a multižánrový festival. Jeho obsah je předvídatelný a zároveň nepředstavitelný. Název prozrazuje pointu každé akce, a tudíž nás třeba osvobodí od přílišné fixace na ni. Můžeme se vystydět předem doma a na festivalu si užít všechny další významy, které může nahota v různých souvislostech a interpretacích mít.

fb event


ST / 21.3. / 18.30 / Palo Fabuš: Myšlení počítače / přednáška

Pokračování cyklu volně navazujících přednášek z filosofie médií Pala Fabuše. Tentokrát na téma Myšlení počítače. Představa, že by byl počítač schopen myšlení, vyvolávala zpočátku skepsi, jelikož mělo jít pouze o deterministickou mechanizaci rozumových aktů bez té nahodilosti, kterou známe z lidského myšlení. Ukazuje se však, že si počítač, a to zejména v podobě digitálního prostředí, v němž se potýká s nahodilostí (např. big data), vytváří specificky vlastní způsob myšlení neredukovatelný na to lidské. Spekulativně lze tedy tvrdit, že v kontrastu s dnes tak populárními představami bude umělá inteligence na pohled sice mnohem nudnější, ale ve skutečnosti mnohem divnější. Cyklus přednášek je součástí série vzdělávacích akcí na téma Jak přežít v post-digitální době (org. 4AM & Multiplace) a semináře Panel odborníků (org. TIM MUNI). Vstup volný.

fb event


ČT / 22.3. / 18.00 / Baťovský domek: Mizející prvky zlínské architektury / prezentace knihy

Brněnské uvedení knihy Baťovský domek: Mizející prvky zlínské architektury, věnované bydlení v rodinných domcích stavěných ve Zlíně obuvnickou firmou Baťa. Během večera promluví tři z autorek knihy – Barbora Vacková, Klára Eliášová a Jitka Ressová – o vývoji stavební typologie domů, o nárocích podniku na jejich obyvatele i o proměnách, které se během bezmála sta let udály v očekávání toho, co je kvalitní bydlení.

fb event


PÁ / 23.3. / 18.30 / BRNO za slušnost: Střední Evropa v ulicích / diskuse

Sledovat slovenskou a českou politiku se v posledních týdnech stalo normálním pro ty, které dosavadní dění nechávalo chladným. Debaty jsou vyostřené, názory nezměřitelné. Pojďme rozmlouvat o tom, co se děje a jaký má vůbec smysl politiku ne jen sledovat, ale též se k ní každodenně vyjadřovat. Přijďte to probrat s organizátory brněnské odnože protestů Za slušné Slovensko či nedávných českých Vyjdi ven!

fb event


SO / 24.3. / 15.30 / ToBe Continued – Live Music Marathon: Pavel Zlámal / live stream

Live stream brněnského saxofonisty Pavla Zlámala, který bude v rámci charitativního projektu v PRAHA probíhat od 15.30 do 16.00. Událost je součástí 24 hodinového streamu hudebníků z celého světa v podání italského rozhlasu.

fb event


NE / 25.3. / 19.30 / S(o)unday mixtapes: noise_edition / koncert

Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě, tentokrát pohlcen v noisu v podání Roman Radkovič Collective, Mooncup Accident a Naše ano. Událost vzniká za podpory Jihomoravského kraje a mediální podpory A2 kulturní čtrnáctideník.

fb event


PO / 26.3. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


PO / 26.3. / 9.00-13.00 + 18.00 / STUDIO_guest: Paul Meurs / diskuse, přednáška

STUDIO_GUEST je odborná dopolední konzultace rozpracovaných studentských projektů, vedena přizvaným zahraničním pedagogem z oboru architektura. Tentokrát s hostem Paulem Meursem, jenž bude součástí též večerní přednášky na téma „Reuse, Redevelop and Design. How the Dutch deal with Heritage“ pro širší publikum.

fb event


ÚT / 27.3. / 20.00 / Teepee + Those Goddamn Hippies / koncert

Indie folkový projekt teepee Terezy Lavičkové a Miroslava Patočky se po půlroční pauze vrací na klubovou scénu v rozšířené sestavě o bubeníka Martina. V rámci svého prvního evropského turné zahrají i v Brně společně s kapelou Those Goddamn Hippies, jejíž frontman Tom Marsh produkoval aktuální singl teepee Running Around. 

fb event


ST / 28.3. / 18.30 / VIDEOGRAM 75: Iné vízie SK 2017 / autorská přednáška

Další ze série Videogramů, večerů věnovaných autorským prezentacím současných podob pohyblivého obrazu. Tentokrát představíme výběr videí druhého ročníku soutěže Iné vízie SK 2017, kterou pořádá PAF – Přehlídka filmové animace a současného umění ve spolupráci se slovenským časopisem Kinečko a festivalem 4 živly. Výběr zaštítila slovenská filmová teoretička Eva Filová. Videa uvede koordinátorka soutěže Petra Sedláková.

fb event
ÚNOR 2018


PÁ / 2.2. / 20.00 / Hudba 2017: Co se stalo? / přednáška, projekce

Co se stalo v hudbě za uplynulý rok? Bilanční setkání publicistů, festivalových dramaturgů a iniciátorů Pavla Klusáka, Aleše Stuchlého a Karla Veselého. Vrcholy, objevy, stabilní i labilní géniové loňského roku v nezávislém popu a experimentální hudbě aneb dynamický večer plný projekcí, nahrávek, komentářů a bezděčných performancí. 

fb event

předprodej vstupenek


NE / 4.2. / 18.00 / S(o)unday mixtapes: Sounds Queer? – Mala Herba / poslechovka

Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát se ve znamení queer zvukového umění a aktivismu představí Zosia Hołubowska, jež ve své tvorbě experimentuje s tradičními způsoby zpěvu, noisem a dronem s cílem vytvořit performativní zvukové krajiny na pomezí magie a queer. Momentálně navíc kurátorsky a produkčně působí v rámci queer synth laboratoře Sounds Queer?, se kterou mimo jiné organizuje workshopy elektronické a synth hudby pro ženy, queer a non-binary.

fb event


ÚT / 6.2. / 18.00 / Off Season – uvedení knihy o léčebném domě Machnáč / křest knihy

Brněnské uvedení knihy Off Season, jež je věnovaná architektuře léčebného domu Machnáč v Trenčianských Teplicích. Diskuse ohledně knihy a následného křtu se zúčastní její autoři Martin Zaiček, Andrea Kalinová a Petra Hlaváčková.

fb event


ST / 7.2. / 20.00 / RADIO IVO: Život nedoceníš / divadlo

Přenesení rozhlasové hry na divadelní prkna bez jakékoli transformace. Pouze s možností vidět její vznik. Normální příběhy ze života. Rozpačitá trojice performerů podává vcelku suverénní výkon. Hrají: Johana Švarcová (KAZETY), Petr Marek (Midi Lidi), Marian Moštík (LÁHOR/Soundsystem). Vstupné 100 Kč studenti a senioři / 130 Kč ostatní.

fb event


ČT / 8.2. / 19.00 / PROSTOR PRO ARCHITEKTURU: Paneláci / přednáška, diskuse

Aktuální výstava Bydliště: panelové sídliště v umělecko-průmyslovém muzeu v Praze je vyvrcholením výzkumného projektu Panelová sídliště v ČR jako součást městského životního prostředí (zkráceně Paneláci), který probíhal v letech 2013–2017. Tým badatelů zkoumal 73 českých sídlišť především z uměleckohistorického hlediska, věnoval se jejich architektuře a urbanismu a demografickým charakteristikám obyvatel. Nabízíme setkání se spoluautorkou tohoto rozsáhlého projektu Michaelou Janečkovou. Vstup zdarma. PROSTOR PRO je doprovodný program Moravské Galerie v Brně zaměřený na umění, design a veřejný a galerijní prostor.

fb event


NE / 11.2. / 19.30 / Divadlo D’ EPOG: Sakurambo / experimentální divadlo

Třetí část monodramatického triptychu DIY v podání experimentálního divadla D’Epog. Klasické činoherní monodrama volně inspirováno životem, dílem a heroickou smrtí držitele Nobelovy ceny za literaturu Yukio Mishimy.

D´EPOG je platformou pro současnou experimentální inscenační tvorbu. Vstup 80 Kč studenti / 180 Kč dospělí.

fb event


PO / 12.2. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


ÚT / 13.2. / 19.30 / Burn And Move To Trash: The Wrong Biennale Dernisage / dernisáž

Dernisáž výstavy Curating SPAM pavilonu v rámci třetí bienále přehlídky The Wrong, zatím nejvýraznějšího a nejsoubornějšího uměleckého bienále digitálního formátu. Tato celosvětová událost, jež vyobrazuje digitální kulturu, je otevřena účasti a zároveň šíří svůj obsah prostřednictvím online i offline míst po celém světě. Kurátorem prezentovaného pavilonu byl Michal Mitro.

fb event


NE / 18.2. / 19.30 / S(o)unday mixtapes: Jiří Lindovský / poslechovka

Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě, ve které se představí sběratel zvuků Jiří Lindovský se svým projektem Zvířecí hudba, který působí jako taková malá internetová galerie zvukových kompozic, sonografií, terénních nahrávek a akustických hříček.

fb event


PO / 19.2. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


NE / 25.2. / 16.00 / S(o)unday mixtapes: Pavel Richtr – Video Bending / workshop

Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě, tentokrát jako workshop s Pavlem Richtrem, jenž ztělesní návod na sestrojení vysílače na generativní BW video signál. Počet účastníků workshopu je omezen na 10. Prosíme zájemce, aby se hlásili na prahavbrne@gmail.com. Cena workshopu je 300 Kč. V ceně vstupu je zahrnutý všechen potřebný materiál na sestrojení vysílače.

fb event


PO / 26.2. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


ST / 28.2. / 18.30 / Palo Fabuš: Zrození počítače z ducha matematiky / přednáška

Pokračování cyklu volně navazujících přednášek z filosofie médií Pala Fabuše. Tentokrát na téma Zrození počítače z ducha matematiky. Ačkoli počítači obvykle rozumíme jako technickému vynálezu, jeho epochální význam spočívá spíš v tom, jakou roli hraje v proměně lidského myšlení vůbec. Počítač se totiž rodí z krize, v níž se ocitá myšlení ve 20. století, když nedokáže nijak univerzálně skloubit akt myšlení s tím, co je myšleno. Tím, že počítač tento myšlenkový paradox prakticky zhmotňuje, nutí nás smířit se s tím, že myšlení nemusí být exkluzivně lidskou záležitostí. Cyklus přednášek je součástí série vzdělávacích akcí na téma Jak přežít v post-digitální době (org. 4AM & Multiplace) a semináře Panel odborníků (org. TIM MUNI). Vstup volný.

fb event
LEDEN 2018


PO / 8.1. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


PO / 15.1. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


ST / 17.1. / 19.30 / Art’s Birthday / oslava narozenin umění

4AM/PRAHA se opět připojí do mezinárodní sítě organizátorů a oslaví miliónté padesáté páté narozeniny umění. Součástí večera budou koncerty, instalace, performance. Jedním z umělců, který na této dada oslavě zahraje, bude výjimečný slovenský hudebník Ján Boleslav Kladivo, kterého doprovodí Kamil Grebeň. ART’S BIRTHDAY, tedy celosvětovou oslavu narozenin umění, odstartoval 17. ledna 1963 jeden ze členů uměleckého hnutí Fluxus, Robert Filliou, který prohlásil, že umění se zrodilo před 1 000 000 let, když pravěký umělec vhodil suchou houbu do nádoby s vodou. Od té doby organizují umělci celého světa “narozeninovou party“ připomínající památku tohoto Filliouova performačního gesta i jeho snu o věčném spojení umělců – The Eternal Network.

fb event


NE / 21.1. / 19.00 / S(o)unday mixtapes: Mixtape In Progress – Vtípil+Rozbořil+Svoboda / poslechovka

Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát s multiinstrumentalistou Tomášem Vtípilem, performerem Blahoslavem Rozbořilem a studentem multimédií na FaVU Jonášem Svobodou. Live session & live recording – Tomáš Vtípil hraje materiál ze svého rozpracovaného mixtapeu, vizuálem ho doprovází Jonáš Svoboda a sestavu doplňuje Blahoslav Rozbořil hrou na fysiofonograf.

fb event


PO / 22.1. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


ČT / 25.1. / 20.00 / Bad Names Showcase: Lukas Landa + TMA + Spomenik / koncert

Koncertní večer nezávislého pražského labelu, během kterého se představí Lukas Landa, TMA a Spomenik. Večer dystopické elektroniky ale i písničkářství 3.0 bude moravskou premiérou kolektivu, který po zvukové stránce pojí experimenty s živými nástroji zkonzumovanými a transformovanými digitálním prostorem laptopů. Bad Names koketují se subverzí a postapokalyptickou estetikou, nebrání se ale ani lyrickým výletům na fantastická nebo z paměti se pomalu vytrácející místa. Prostor pro oduševnělou party a manický brain-dance.

fb event

vstupenky předprodej


SO / 27.1. / 13.00 / Živé hraní k promítání: Video-pohádka s Terezou Damcovou / dětský multimediální workshop

Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, ­generaci “born digital” od 6 do 12 let. Vše společně s lektorkami Markétou Lisou a Janou Moštíkovou. Nutná registrace emailem na prahavbrne@gmail.com. Dílna je zpoplatněna sumou 150 Kč.

fb event


NE / 28.1. / 19.00 / S(o)unday mixtapes: Aquifer / poslechovka

Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě, tentokrát ve znamení nostalgie v podaní projektu Aquifer, sólo elektronického projektu Tomera Barucha, ve kterém objevuje hranice a možnosti smyšlené nostalgie. Samplováním zvuků hraček a starých orgánů do futuristických zvukových krajin zpřítomňuje prvky známého, jako touhu po něčem, co nikdy neexistovalo.

fb event


PO / 29.1. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event
PROSINEC 2017


PÁ / 1.12. / 20.00 / Nic + Nikander + Zmar / koncert

Koncert post-black atmosférického uskupení Nic z Plzně, které doprovodí stoner-sludge metaloví Nikander z Brna a emo hardcore Zmar z Prahy.

fb event


PO / 4.12. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


PO / 4.12. / 19.00 / The Wrong – New Digital Art Biennale: Curating SPAM Pavilon / otevření výstavy

Otevření výstavy Curating SPAM pavilonu v rámci třetí bienále přehlídky The Wrong, jež probíhá od 1. listopadu 2017 do 31. ledna 2018. The Wrong je zatím nejvýraznějším a nejsoubornějším uměleckým bienále digitálního formátu. Tato celosvětová událost, jež vyobrazuje digitální kulturu, je otevřena účasti a zároveň šíří svůj obsah prostřednictvím online i offline míst po celém světě. Kurátorem prezentovaného pavilonu je Michal Mitro.

fb event


ZRUŠENO * / ÚT / 5.12. / 10.00 / Studio_P2P vol.2 / diskuse

STUDIO je dopolední cyklus diskusí a konzultací pro studenty architektury.

Konzultační dopoledne věnované architektuře, kde si bez přítomnosti pedagogů navzájem představí rozpracované ateliérové projekty. Podnět k formulaci zpětné vazby a kritickému zamyšlení se nad předloženými pracemi mění a obohacuje pozici studenta. Setkání je otevřené pro všechny české i zahraniční školy architektury se snahou vytvořit heterogenní prostředí, oslovit různé ročníky i ateliéry a poskytnout alternativní odezvu k práci. Pokud máte zájem participovat, prosíme o mail na adresu forum4am@gmail.com. Vítaní jsou i diváci/diskutéři.

fb event


ÚT / 5.12. / 20.00 / Post Fake Turn / projekce, afterparty

Pásmo projekcí a závěrečný večírek konference Post Fake Turn, jež se koná 4.-6. 12. 2017. Konferenci pořádanou doktorandy FaVU tematicky zastřešují otázky po vztahu umění, zejména digitálního obrazu k pravdě. V době, která je označována přívlastkem „postfaktická”, dochází k novému zhodnocování: jak se proměnily podmínky distribuce informací v digitálním věku? Představuje tato nová situace půdu pro cynickou rezignaci nebo naopak nadějeplné vytváření nových etických a politických možností? Jakou roli může sehrát umění v přetváření našeho pojetí pravdy?

fb event

fb event konference


ST / 6.12. / 18.30 / Palo Fabuš: TECHNIKA A MYŠLENÍ III – Fantazie rozumu / přednáška

Třetí ze tří přednášek Pala Fabuše na téma technika a myšlení, ve které se pokusí přiblížit, proč se s koncem 20. století rodí nový a nebývale široký zájem o ontologii, jakou roli v něm hraje dobová technika a před jakou výzvou se v tomto bodu dějinného vývoje ocitáme. Ukáže se, že realita není něčím, co je pouze objevováno a poznáváno, ale co člověk také utváří v spolupráci se stroji i přírodou, a že otázka jak realitu utvářet, je výsostně politická.

fb event


ZRUŠENO * / ČT / 7.12. / 18.00 / Generace Z: Reforma Hegelova morálního ekonomismu u A. Honnetha III. / přednáška

Třetí ze tří přednášek na téma teorie reformy svobody A. Honnetha v Hegelově morálním ekonomismu. Cyklus přednášek představuje koncepci svobody, jak ji zpracoval ve svém díle Das Recht der Freiheit (2011) německý filosof, představitel zatím poslední generace stoupenců kritické teorie společnosti a bývalý dlouholetý ředitel frankfurtského Institutu pro sociální zkoumání Axel Honneth. Přednášku přednese prof. Břetislav Horyna.


PO / 11.12. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


ÚT / 12.12. / 19.00 / PROSTOR PRO UMĚNÍ: Vánoce v Dikobrazu / přednáška, diskuse

Série autorských prezentací s diskusí. Tentokrát s vizuálním umělcem, pedagogem a archivářem Pavlem Ryškou, jenž nás seznámí se štědrou dávkou karikatur a kreslených vtipů, které přes čtyřicet let vycházely na stránkách satirického a humoristického časopisu Dikobraz. Dozvíme se o proměnách pojetí vánočních svátků v anekdotách Jiřího W. Neprakty, Vladimíra Renčína a dalších. Od pokusů nahradit Ježíška Dědou Mrázem, přes výměnu komety na špičce vánočního stromku za družici Sputnik připomínající úspěchy sovětského raketového programu, až k sarkastickým komentářům adresovaným konzumnímu charakteru oslav. Vstupné zdarma.

PROSTOR PRO je doprovodný program Moravské Galerie v Brně zaměřený na umění, design a veřejný a galerijní prostor.

fb event


ST / 13.12. / 19.00 / VIDEOGRAM 73: Jozef Mrva / autorská přednáška, projekce

Další ze série Videogramů, večerů věnovaných autorským prezentacím současných podob pohyblivého obrazu. Hostem bude tentokrát vizuální umělec, kurátor, člen experimentálního elektronického dua Michael Jackson Pollock a doktorand FaVU, Jozef Mrva. Vstup zdarma. Akce se koná ve spolupráci Kabinetu audiovizuálních technologií FAVU VUT, Ústavu hudební vědy FF MU a Moravské galerie. Přednáška je také součástí předmětu Panel odborníků vyučovaném v rámci oboru Teorie interaktivnich médií na Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

fb event


ČT / 14.12. / 19.00 / TIM Small Talks / prezentační večer

Prezentační večer s hosty, kteří jsou spojeni s oborem TIM na MU. Během večera se účastníkům představí formou pecha kucha prezentací osm osobností, které jsou spojeny s oborem Teorie interaktivních médií – ať už jako stávající studenti, absolventi a vyučující, kteří se podílejí na spoluutváření novomediální scény nebo jsou aktivně zapojeni do kulturně-společenského dění.

fb event


PÁ / 15.12. / 19.00 / VISITING EDITORS #6 Anna Puigjaner – MAIO / přednáška, diskuse

Pokračování série diskusí a přednášek o nových modelech publikování v architektuře. Přednáška a diskuse s Annou Puigjaner, architektkou a editorkou, spoluzakladatelkou architektonické kanceláře MAIO. Visiting Editors je otevřená série diskusí, přednášek a čtení o jiných modelech publikování v architektuře.

fb event


SO / 16.12. / 13.00 / Živé hraní k promítání ► Přes pouště a hory / dětský multimediální workshop

Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, ­generaci “born digital” od 6 do 12 let. Vše společně s lektorkami Markétou Lisou a Janou Moštíkovou. Nutná registrace emailem na prahavbrne@gmail.com. Dílna je zpoplatněna sumou 150 Kč.

fb event


PO / 18.12. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


PO / 18.12. / 18.00 / Monika Mitášová, Marian Zervan: VLADIMÍR DEDEČEK / křest, přednáška

Prezentace a křest dvousvazkové publikace věnované slovenskému ikonickému architektovi Vladimíru Dedečkovi za účasti autorů Moniky Mitášové a Mariana Zervana. Obě knihy jsou již v prodeji v kulturním prostoru PRAHA.

fb event


ÚT / 19.12. / 20.00 / Reprezentační plebs / party

KONEC DOBRÝ, TECHNO DOBRÉ! III. výroční vánoční rej, v rámci kterého nezávislá inscenační platforma D’epog slavnostně převezme cenu za nejlepší D’epog roku 2017. Bohatý kulturní program zaručen. Vstupné 80 Kč na místě. Výtěžek z půlnoční výroční slavnostní kulturní charitatitvní tomboly poputuje na konto nadačního fondue D’epogáček. 

fb event


ČT / 21.12. / 20.00 / RADIO IVO: Život nedoceníš / divadlo

Přenesení rozhlasové hry na divadelní prkna bez jakékoli transformace. Pouze s možností vidět její vznik. Normální příběhy ze života. Rozpačitá trojice performerů podává vcelku suverénní výkon.

Hrají: Johana Švarcová (KAZETY), Petr Marek (Midi Lidi), Marian Moštík (LÁHOR/Soundsystem). Vstupné 100 Kč studenti a senioři / 130 Kč ostatní.

fb event
LISTOPAD 2017


ST / 1.11. / 18.30 / Palo Fabuš: TECHNIKA A MYŠLENÍ II – Mediace aneb Živé metafory / přednáška

Druhá ze tří přednášek Pala Fabuše na téma technika a myšlení, ve které se pokusí přiblížit, proč se s koncem 20. století rodí nový a nebývale široký zájem o ontologii, jakou roli v něm hraje dobová technika a před jakou výzvou se v tomto bodu dějinného vývoje ocitáme. Ukáže se, že realita není něčím, co je pouze objevováno a poznáváno, ale co člověk také utváří v spolupráci se stroji i přírodou, a že otázka jak realitu utvářet, je výsostně politická.

fb event


ČT / 2.11. / 18.00 / Generace Z: Teorie svobody A. Honnetha v Hegelově morálním ekonomismu I / přednáška

První ze tří přednášek na téma teorie reformy svobody A. Honnetha v Hegelově morálním ekonomismu. Bude představena koncepce svobody, jak ji zpracoval ve svém díle Das Recht der Freiheit (2011) německý filosof, představitel zatím poslední generace stoupenců kritické teorie společnosti a bývalý dlouholetý ředitel frankfurtského Institutu pro sociální zkoumání Axel Honneth. Přednášku přednese prof. Břetislav Horyna.

fb event


PÁ / 3.11. / 21.00 / D’Epog: 666: CLOSING – S.M.R.K., Crys & Chef3000, GND / závěrečná party

Závěrečný večírek regionální nesoutěžní přehlídky závislého divadla D’EPOG SHOWCASE FESTIVAL. V rámci večera vystoupí S.M.R.K., Crys & Chef3000 a GND. Festival vzniká za finanční podpory Jihomoravského kraje. Činnost D’epog z. s. v rámci sezóny 2017/2018 finančně podporuje statutární město Brno.

fb event


SO / 4.11. / 20.00 / Vinyla: Esazlesa + India / koncert

Koncertní večer Hudebních cen Vinyla, který je součástí doprovodného programu VI. ročníku cen. Vstupné: 100 Kč (pouze na místě).

fb event


NE / 5.11. / 17.00 / S(o)unday Mixtapes: Jan Sůsa – Rádiový koutek Tetsua Kogawy / workshop

Pravidelný nedělní večer v prostoru PRAHA věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát si budete moci s hudebním publicistou Janem Sůsou (A2, HIS Voice) vyrobit jednoduchý VKV FM vysílač podle zapojení intermediálního umělce a teoretika Tetsua Kogawy, který se zasadil o vznik svérázného hnutí “mikrovysílání” v Japonsku osmdesátých let. Po workshopu bude následovat práce na společné kompozici. Počet účastníků workshopu je omezen na 10. Prosíme zájemce, aby se hlásili na prahavbrne@gmail.com. Vstup na workshop: 200Kč (v ceně vstupu je zahrnutý všechen potřebný materiál na sestrojení vysílače).

fb event


PO / 6.11. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


ZRUŠENO * PO / 6.11. / 18.00 / Monika Mitášová, Marian Zervan: VLADIMÍR DEDEČEK / křest, přednáška

* EDIT * Událost je pro nemoc zrušena. Hledáme však náhradní termín. Více info již brzy! Prezentace a křest dvousvazkové publikace věnované slovenskému ikonickému architektovi Vladimíru Dedečkovi za účasti autorů Moniky Mitášové a Mariana Zervana. Obě knihy jsou již v prodeji v kulturním prostoru PRAHA.

fb event


ÚT / 7.11. / 19.00 / VISITING EDITORS #5 Mark Minkjan – Failed Architecture / přednáška, diskuse

Pokračování série diskusí a přednášek o nových modelech publikování v architektuře. Přednáška a diskuse s Markem Minkjanem spoluzakladatelem a šéfredaktorem blogu Failed Architecture – Researching Urban Failure. Visiting Editors je otevřená série diskusí, přednášek a čtení o jiných modelech publikování v architektuře.
Prezentaci Marka Minkjana finančně podpořila Embassy of the Netherlands in the Czech Republic

ČT / 9.11. / 20.00 / RADIO IVO: Život nedoceníš / divadlo

Přenesení rozhlasové hry na divadelní prkna bez jakékoli transformace. Pouze s možností vidět její vznik. Normální příběhy ze života. Rozpačitá trojice performerů podává vcelku suverénní výkon.

Hrají: Johana Švarcová (KAZETY), Petr Marek (Midi Lidi), Marian Moštík (LÁHOR/Soundsystem).

fb event


SO / 11.11. / 18.00 / Adaptivní strategie #2 / symposium, instalace

Zahajovací symposium výstavy architektonických instalací. Letošním tématem je aktualizace architektury a jejího navrhování ve vztahu k neustále se proměňujícím společenským požadavkům a soudobým technologickým možnostem. Vystavující Danica Pišteková, Kristína Rypáková a kol., Gregor Holzinger, Adam Orlinski, Záviš Unzeitig a další. Kurátor: Jakub Kopec.

fb event


PO / 13.11. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


ZRUŠENO  * PO / 13.11. / 17.30 / Sounding Spaces: Louis ARMAND: VIDEOLOGY_1 + Jozef CSERES: Sounding Spices / symposium

Přednáška s následnou komentovanou poslechovkou, jež manifestuje, jak lze prostor okořenit zajímavými zvuky. Akce je součástí symposia Sounding Spaces tvořeného sérií přednášek dr. Armanda na téma VIDEOLOGY, komentovanými poslechovkami (Josef Cseres, Skupina) a příspěvky hostů na téma znějících obrazů.

17.30 – 20.30 >> Louis ARMAND: VIDEOLOGY_1 – “EXISTENZ IN THE VIDEODROME  / ON DAVID CRONENBERG.”
20.30 – 21.30 >> Jozef CSERES: SOUNDING SPICES


ÚT / 14.11. / 19.00 / Sounding Spaces: Skupina / poslechovka

Představení tvorby kolektivu Skupina, jež proběhne v rámci symposia Sounding Spaces tvořeného sérií přednášek dr. Armanda na téma VIDEOLOGY, komentovanými poslechovkami (Josef Cseres, Skupina) a příspěvky hostů na téma znějících obrazů.


ST / 15.11. / 18.30 / VIDEOGRAM 70: Jakub Majmurek / kurátorská projekce, přednáška

Další ze série Videogramů, večerů věnovaných autorským prezentacím současných podob pohyblivého obrazu. Tentokrát s novinářem a filmovým kritikem Jakubem Majmurkem. Akci pořádá Moravská galerie v spolupráci s FaVU VUT v Brně.

SO / 18.11. / 13.00 / Živé hraní k promítání / workshop

Dětský multimediální workshop pro děti od 6 let. Tentokrát na téma MIMIKRY. Přijďte se zamaskovat! Budeme kreslit a malovat, schovávat se v papíru i v projekci, vydávat, nahrávat a pouštět zvuky! Vše společně s lektorkami Markétou Lisou a Janou Moštíkovou. Nutná registrace emailem na prahavbrne@gmail.com. Dílna je spoplatněna sumou 150 Kč.

fb event


NE / 19.11. / 20.00 / Divadlo D’ EPOG: Sakurambo / experimentální divadlo

Třetí část monodramatického triptychu DIY v podání experimentálního divadla D’Epog. Klasické činoherní monodrama volně inspirováno životem, dílem a heroickou smrtí držitele Nobelovy ceny za literaturu Yukio Mishimy.

D´EPOG je platformou pro současnou experimentální inscenační tvorbu. Vstup 80 Kč studenti / 180 Kč dospělí.

fb event


PO / 20.11. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


PO / 20.11. / 19.00 / Křest románu Stanislava Bilera Nejlepší kandidát / křest knihy

Křest knihy brněnského sociologa a publicisty Stanislava Bilera Nejlepší kandidát, jež vydává nakladatelství Druhé město. Kniha sleduje kariéru muže, který je poněkud obskurním uchazečem o post prezidenta. Od samého počátku mu stojí v cestě prostý fakt, že nedokáže vyslovit dvě smysluplné věty. Dětinská žvanivost však překvapivě sbírá body a stává se jeho nejsilnější zbraní. Co by se mohlo pokazit? Uvedení knihy se zúčastní autor i majitel nakladatelství Druhé město Martin Reiner.

fb event


ZRUŠENO * ÚT / 21.11. / 18.00 / Generace Z: Teorie svobody A. Honnetha v Hegelově morálním ekonomismu II / přednáška

Druhá ze tří přednášek na téma teorie reformy svobody A. Honnetha v Hegelově morálním ekonomismu. Přednáška se zaměří na samotný Honnethův spis a na výklad jeho kontextů. Přednášku přednese prof. Břetislav Horyna.

fb event


ST / 22.11. / 18.30 / VIDEOGRAM 71: (Post)Land Art a antropocén / projekce

Další ze série Videogramů, večerů věnovaných autorským prezentacím současných podob pohyblivého obrazu. Za účasti Michala Kindernaye promítneme sérii filmů na téma budoucnosti, přírody, krajiny, společnosti, umění, ekologie a entropie. Akci pořádá Moravská galerie v spolupráci s FaVU VUT v Brně.

fb event


ČT / 23.11. / 20.00 / Cities Aviv + Coals / koncert

Koncertní večer eklektického rapera a producenta Gavina Mayse z Memphisu, jenž je více známý pod pojmem Cities Aviv, kterého podpoří duo Coals, jež víří vody alternativního popu od prvního momentu, kdy se objevili na scéně z polského Slezska, které tvoří zpěvačka Kasia Kowalczyk a Łukasz Rozmysłowský.

fb event


NE / 26.11. / 20.00 / Trevor Dunn & Balazs Pandi + Anthony Pateras & eRikm / koncert

Koncertní večer, během něhož se na pódiu představí dvě dua. Americký baskytarista, kontrabasista a skladatel Trevor Dunn společně s maďarským bubeníkem Balazsem Pandim, a také skladatel a klavírista Anthony Pateras společně s francouzským improvizátorem a umělcem eRikm. Vstupné 150 Kč předprodej / 200 Kč na místě.

předprodej zde

fb event


PO / 27.11. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


ÚT / 28.11. / 20.00 / Vinyla: Lazer Viking + ±0 / koncert

Koncertní večer Hudebních cen Vinyla, který je součástí doprovodného programu VI. ročníku cen. Vstupné: 100 Kč (pouze na místě).

fb event


ST / 29.11. / 18.30 / VIDEOGRAM 72: Andrea Slováková / autorská přednáška, projekce

Další ze série Videogramů, večerů věnovaných autorským prezentacím současných podob pohyblivého obrazu. Tentokrát s dokumentaristkou, kurátorkou a filmovou teoretičkou Andreou Slovákovou, která mimo jiné vedla přílohu týdeníku Respekt Dok.revue a věnuje se též publikování textů o filmu v různých periodicích. Zároveň je členkou redakční rady časopisu Iluminace.

Akci pořádá Moravská galerie v spolupráci s FaVU VUT v Brně.

fb event
ŘÍJEN 2017


NE / 1.10. / 20.00 / Pátí na světě: křest alba Uniori + host Pjoni

Koncert kapely Pátí na světě, kde se bude křtít album Uniori za účasti vzácných hostů Pjoni. Pátí na světě je nová povědomá brněnská kapela, jež hraje fundamentální písně o lásce/zradě, radosti z maličkostí, nezadatelném právu na negativní emoce či o přiznání k všeobecnosti. Pjoni je producentem elektronické a elektroakustické hudby, zároveň DJ a členem mikrokolektivu Mäss.

fb event


PO / 2.10. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


PO / 2.10. / 19.00 / Beseda s Erikou Bezdíčkovou / diskuse

Diskusní setkání s Erikou Bezdíčkovou, jež je jednou z posledních v Brně žijících židovských obyvatel, kteří přežili Holocaust. Besedu moderuje Michal Doležel, člen Rady městské části Brno-střed.

fb event


ÚT / 3.10. / 20.00 / PECHA KUCHA NIGHT BRNO vol. 20: Post-Postmoderna / prezentace

Další ze série prezentačních večerů věnovaných umění, architektuře a rozpustilé kreativitě. [Peča-kuča] je japonský výraz pro povídání, ale také způsob představení zajímavých lidí, nápadů a projektů. Tentokrát na téma POSTMODERNA.

fb event


ST / 4.10. / 18.30 / Palo Fabuš: TECHNIKA A MYŠLENÍ I – Ontologie aneb Je možné demokratizovat realitu samu? / přednáška

První ze tří přednášek Pala Fabuše na téma technika a myšlení, ve které se pokusí přiblížit, proč se s koncem 20. století rodí nový a nebývale široký zájem o ontologii, jakou roli v něm hraje dobová technika a před jakou výzvou se v tomto bodu dějinného vývoje ocitáme. Ukáže se, že realita není něčím, co je pouze objevováno a poznáváno, ale co člověk také utváří v spolupráci se stroji i přírodou, a že otázka jak realitu utvářet, je výsostně politická.

fb event


ČT / 5.10. / 19.30 / Setkání s dramaturgy dvou festivalů / setkání

Chystáte se na festivaly Moravský podzim / Moravian Autumn (6-28/10) a Expozice nové hudby / Exposition of New Music (11-25/10) a nevíte, co si z široké nabídky vybrat? Nebo máte vybráno a chcete se o koncertech a akcích dozvědět více? Či vás jen zajímá práce hudebních dramaturgů? Přijďte si popovídat s dramaturgy obou festivalů – Vítězslavem Mikešem (MP) a Viktorem Pantůčkem (ENH).

fb event


SO / 7.10. / 14.00 / OLD’S COOL: Brno šije ponožky od babičky / mezigenerační workshop

Druhé brněnské uvedení úspěšného mezigeneračního workshopu, jenž umožní zájemcům naučit se, jak se pletou ponožky od babičky. Do háčkování a pletení se vrhneme pod vedením babiček – pletařek. Vstup zdarma.

fb event


SO / 7.10. / 19.00 / OLD’S COOL: Nevěra v Brně / mezigenerační debata

Mezigenerační debata. Někdo má názor, někdo zkušenost. Nevěra je téma, který se týká všech bez rozdílu věku. Jaké jsou hranice nevěry? Přijďte s námi diskutovat. Hosté: Lucie Vidovićová (socioložka), Pavel Halabica (majitel antikvariátu, básník a pornoherec); moderuje Bára Šichanová (Český rozhlas – Radio Wave). Vstup zdarma 

fb event


PO / 9.10. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


ČT / 12.10. / 18.00 / Generace Z: Listy- Zápas o politiku a kulturu / diskuse

Panelová diskuse Tomáše Ticháka, Anny Šabatové, Patrika Eichlera a prof. Jana Novotného o minulosti, současnosti a budoucí roli legendárního časopisu v zápase o kulturu a politiku.

fb event


PÁ / 13.10. / 19.00 / Děti mezi reprákama: Prázdniny/ koncert, křest

Indie folková kapela Děti mezi reprákama křtí novou desku Prázdniny, která vychází 1. října 2017 na labelu Červený kůň. V průběhu večera se můžete těšit na hosty Martina E. Kyšperského a projekt Dukla.

fb event


PO / 16.10. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


ÚT / 17.10. / 20.00 / Moor Mother (US) / koncert

Koncert experimentálního projektu básnířky a hudebnice z Filadelfie Camaei Ayewy. Její dílo se dá označit jako “hardcore poezie”, “power electronics”, “slave punk” či “protestní hudba.” Ayewa sama odolává kategorizaci a preferuje sebeoznačení pomocí termínu “cestovatel časem”.

fb event


ST / 18.10. / 18.30 / VIDEOGRAM 68: Alexandr Jančík / komentovaná projekce

Další ze série Videogramů, večerů věnovaných autorským prezentacím současných podob pohyblivého obrazu. Tentokrát s ředitelem Přehlídky animovaného filmu v Olomouci Alexandrem Jančíkem. Akci pořádá Moravská galerie v spolupráci s FaVU VUT v Brně.

fb event


ČT / 19.10. / 18.00 / Generace Z: Mediální konstrukce obrazu politika / diskuse

Den po další debatě Generace Z vyrazíme k volbám. Víme, koho budeme volit? Může volič v době informační revoluce poznat pravou tvář politika? Jak v prostředí profesionálního PR vznikají simulakra, za kterými se skrývají lidé usilující o moc v naší zemi? Diskuse s redaktorem A2larm Pavlem Šplíchalem.

fb event


SO / 21.10. / 19.00 / Heathers On Tour (HOT) / přednáška, performance

Umělkyně Veronika Burger, Nora Jacobs a Nicole Sabella vytvoří, podle motta „your documentation is my documentation is my material is my next show“, performativní instalaci inspirovanou scénáři hororových filmů. Propojením prvků ze svých dřívějších děl (textů, choreografických prvků, performativních objektů) s novými kostýmy a centrální otočnou scénou vznikne nové dílo, na kterém v navazující přednášce představí feministický pracovní přístup v ženském uměleckém kolektivu.

fb event


PO / 23.10. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


ST / 25.10. / 19.00 / Prostor Pro: ARCH WARS / přednáška

“Věřte nebo ne, svět je plný temné architektury…” Arch Vader přichází na pozvání Moravské galerie v Brně představit svůj projekt Archwars – facebookovou stránku zaměřenou na kritiku špatných architektonických realizací. Vstupné: zdarma. PROSTOR PRO je doprovodný program Moravské Galerie v Brně zaměřený na umění, design a veřejný a galerijní prostor.

fb event


PÁ / 27.10. / 21.00 / CREEPDANCE C:LEAN WATER REVIVAL & Sqare & DJ YAWA OG / koncert

Koncertní večer temné stránky internetového světa trosečníků z opačného konce vesmíru. Zvuk vyvolávající strach, úzkost a bezmoc bude servírován pomocí rituálního proroctví z nejtemnějších sfér mimo vaši dimenzi.

fb event


SO / 28.10. / 13.00 / Živé hraní k promítání: BASTL Instruments / workshop

Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, ­generaci “born digital” od 6 do 12 let. Vstupné 150 Kč. Host Ondřej Merta.

fb event


SO / 28.10. / 21.00 / D’Epog: Sakurambo / experimentální divadlo

Třetí část monodramatického triptychu DIY v podání experimentálního divadla D’Epog. Klasické činoherní monodrama volně inspirováno životem, dílem a heroickou smrtí držitele Nobelovy ceny za literaturu Yukio Mishimy.

D´EPOG je platformou pro současnou experimentální inscenační tvorbu. Vstup 80 Kč studenti / 180 Kč dospělí.


PO / 30.10. / 14.30 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


PO / 30.10. / 18.00 / Hudba Zdeněk Liška / projekce, diskuse

Hloubkový ponor do díla skladatele s krédem “píšu jen pod obrázky”. Brněnská projekce Hudby Zdeňka Lišky, během které se uskuteční diskuse o jeho osobnosti, díle a rešerši napříč stovkami filmů, které ozvučil. Diskutovat bude autor filmu Pavel Klusák. Po projekci bude následovat tematický DJing. Vstup: 80 Kč (studenti) / 100 Kč.

fb event


ÚT / 31.10. / 19.00 / VISITING EDITORS #4 Daniel Tudor Munteanu – OfHouses / přednáška, diskuse

Pokračování série diskusí a přednášek o nových modelech publikování v architektuře. Přednáška a diskuse s Danielem Tudorem Munteanu, zakladatelem a editorem prestižního blogu o zapomenutých domech OfHouses. Visiting Editors je otevřená série diskusí, přednášek a čtení o jiných modelech publikování v architektuře.ZÁŘÍ 2017


PÁ / 1.9. / 22.00 / Květenová AFTRAFTR / afterparty

Květenová AFTRAFTR, jenž bude následovat po květinovém blešáku na Smetance. K rostlinnému poslechu zahraje Trauma b2b Dlab.

fb event


ČT / 7.9. / 20.00 / My Street Films: Zákon Helena / projekce

Projekce filmu Zákon Helena (2016), jež se uskuteční za účasti režisérky Petry Nesvačilové. Co motivuje jednu policistku postavit se mafii a co mladou dokumentaristku, aby se s touto mafií kontaktovala a natočila o tom film?

fb event


PÁ – ČT / 8.9. – 14.9 / * / VŠECHNO BUDE FAJN / projekce

Každodenní projekce laskavě anarchistického filmu Všechno bude fajn (2017), ve kterém hraje hlavní roli Brno. Režie: Robin Kvapil; Scénář: Robin Kvapil, Pavel Šplíchal; Kamera: Šimon Dvořáček; Hrají: Johana Švarcová, Marek Pospíchal, Robert Mikluš, Luboš Veselý, Marie Ludvíková. Vstupné 80 Kč.

PÁ // 8.9. // 20:00 hod
SO // 9.9. // 20:00 hod
NE // 10.9. // 20:00 hod
PO // 11.9. // 20:00 hod
ÚT // 12.9. // 19:00 hod
ST // 13.9. // 20:00 hod + diskuse s režisérem filmu Robinem Kvapilem
ČT // 14.9. // 20:00 hod

fb event


PÁ / 15.9. / 20.00 / Discordes: Jérome Noetinger & Aude Romary (FR) + Laundry Room Squelchers / koncert

Francouzská dvojice Jérome Noetinger & Aude Romary v rámci večera představí svůj letošní experimentální projekt “Discordes” a americká noisová formace Laundry Room Squelchers vystavěná okolo transgresivního kytaristy, basisty a producenta Franka “Rat Bastarda” Falestry ukáže něco ze své “nejšpinavější tvorby v Americe”.

fb event


SO / 16.9. / 19.00 / Brnorestaurant / křest, diskuse

Představení projektu Brnorestaurant s přednáškou o historii brněnského pohostinství a křtem grastroprůvodce. Po křtu bude následovat diskuse s hosty. Brnorestaurant je projekt věnující se komplexním způsobem problematice pohostinství v městě Brně.

fb event


PO / 18.9. / 14.30 – 16.00 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


ST / 20.9. / 19.00 / PROSTOR PRO UMĚNÍ: Tomáš Pospiszyl / přednáška, diskuse

Série autorských prezentací s diskusí. Tentokrát s publicistou, teoretikem výtvarného umění a pedagogem Tomášem Pospiszylem.

fb event


ČT / 21.9. / 18.00 / Vernisáž Ceny Jindřicha Chalupeckého v Moravské galerii / afterparty

Afterparty po vernisáži Ceny Jindřicha Chalupeckého 2017, jež je udělována každoročně mladým výtvarným umělcům do 35 let. Letošními finalisty jsou Richard Loskot, Martin Kohout, Romana Drdová, Dominik Gajarský a Viktorie Valocká.

fb event vernisáže

fb event afterparty


PÁ / 22.9. / 18.00 / Generace Z: Perspektivy české demokracie / diskuse

Generace Z uvádí první ze tří debat s českými levicovými periodiky. S Jakubem Patočkou a Zuzanou Vlasatou o tom, kam se bude ubírat další společenský a politický vývoj a jak se může a bude měnit naše stále mladá demokracie.

fb event


SO / 23.9./ 20.00 / Mohammad (PAN) + Resina (FatCat) / koncert

Koncert varšavské cellistky a skladatelky Resiny (Karolina Rec, PL) a aténské formace MMMD (Mohammad, GR).

fb event


NE – ÚT / 24.9. – 26.9. / Kino Asia: současný čínský dokument / festivalové projekce, streetfood, party

Projekce dokumentární části festivalu Kino Asia. Festival celkem představí 15 filmů z Čínské lidové republiky, Hongkongu a Taiwanu, a to jak hraných filmů, tak dokumentárních, včetně několika filmů tyto hranice stírajících. Kromě festivalových projekcí se bude v prostorách kavárny PRAHA a nádvoří Pražákova paláce konat každodenní street food i závěrečná closing party. Předprodej vstupenek na jednotlivé projekce ZDE nebo NA MÍSTĚ půl hodiny před projekcí.

NEDĚLE 24.9.
16.00 Iron Moon

18.30 Jade Miners
21.00 Children are not afraid of Death, Children are afraid of Ghosts

PONDĚLÍ 25.9.
18.30 Ta’ang

21.00 The Chinese Mayor
+ celý den street food & korejské pochoutky

ÚTERÝ 26.9
18.30 Investigating my Father

21.00 Journey to the West
22.00 closing party
+ celý den street food by Chinatown Brno

fb event


PO / 25.9. / 14.30 – 16.00 / Kroužek elektronické hudby / workshop pro děti

Kroužek elektronické hudby pro děti od 8 let, jenž je zaměřen na tvorbu hudby v počítači, práci s elektronickými hudebními nástroji a pódiovou prezentaci elektronické hudby s VJingem.

fb event


ST / 27.9. / 18.00 / Panel odborníků / přednáška

Cyklus přednášek pro studenty teorie interaktivních médií.


SO / 30.9. / 13.00 / Den architektury: Živé hraní k promítání – MALÍ ARCHITEKTI  / workshop pro děti

Dětská multimediální dílna o architektuře pro děti od 6 do 12 let i rodiče s lektorkami Markétou Lisou, Janou Moštíkovou a hostem – architektem Petrem Jakšíkem. Ve výtvarné dílně zveme děti ke svobodné hře s prostorem a materiálem. V sobotním odpoledni se promění ve studenty architektury a seznámí se se základními principy a technikami, které architekti využívají. Jde především o rozvinutí fantazie a odbourání stereotypů. Nutná rezervace na prahavbrne@gmail.com.

EDIT: kapacita naplněna

fb event


SO / 30.9. / 19.00 / Den architektury: Škola jako výzva / projekce

Projekce v rámci Dne architektury. Film Francis Kéré – An Architect Between (Režie: D. Schwartz, Švýcarsko/Burkina Faso, 2016, 19 min., německy, anglicky / anglické titulky) pojednává o architektu Kérém, jenž se vrací do rodné vesnice v Burkině Faso, aby zde místním postavil školu. Film Jednoduchej dům (Režie: H. Hlaváčková, Česká republika, 2011, 16 min., česky) pojednává o nové budově Fakulty architektury ČVUT a její autorce, architektce Aleně Šrámkové. Vstupné 50 Kč.

fb event
SRPEN 2017

SO / 12.8. / 18.00 / Pa~~ion / party

PA~~ION no. 2 Hosted by Dj De. Guestmixes by Laz Jonx & Krabs.

Dancehall
Hip Hop
RnB

Entry fee 50 CZK

fb event
ČERVENEC 2017


ÚT / 11. 7. / 16.00 / Rosnička WARM-UP / party

Warm-up na svitavský hudební festival Rosnička, jenž se uskuteční 28.-29. 7. 2017.

fb event


ÚT / 25. 7. / 17.00 / Baronparty feat. PDCH + Romano Porni / party

♪ PDCH
♪ ROMANO PORNI (Electronic Bitches)

Drinks, nanuks, felas, pohodys.

fb event


ČT / 27. 7. / 21.30 / Nejlepší My Street Films / projekce

MY STREET FILMS prostřednictvím filmu už čtyři roky objevuje zajímavá místa a příběhy českých měst. V průběhu večera se uskuteční projekce z výběru dosavadních nejlepších snímků z filmové mapy. Výběr nejlepších snímků z filmové mapy hostí PRAHA v Brně. Více informací o soutěži najdete na mystreetfilms.cz.

fb event
ČERVEN 2017


PÁ / 2. 6. / 19.00 / Nechtěné dědictví: Postmoderna bez “postmoderny” / přednáška

Přednáška Jany Pavlové o recepci architektonické postmoderny v Československu a zanedbaném poli otázek, které se přelévají do teoretických a kulturně-společenských témat současnosti.

Akce se koná jako součást doprovodného programu výstavního projektu “NECHTĚNÉ DĚDICTVÍ: Architekt Jan Dvořák (1925–1998)”.

fb event


ČT / 8. 6. / 18.30 / Film ve výtvarném a experimentálním prostoru / seminář, projekce

Seminář o tvůrčích postupech ve videotvorbě určené k prezentaci v galeriích s následnou projekcí vybraných filmů. Tvorbu, která stojí na pomezí filmu a výtvarného umění a různé podoby filmového experimentování představíme prostřednictvím tvorby a diskuze s vizuálními umělkyněmi a umělci Michalem Kindernayem, Zbyňkem Baladránem, Adélou Babanovou a Andreou Slovákovou, jež představí své pojetí vizuální tvorby a filmového natáčení. Vstupné: 90 Kč.

fb event


PÁ / 9. 6. / 19.00 / VISITING PLANNERS #3 Kris Scheerlinck / přednáška, diskuse

Visiting Planners je nová série rozhovorů a přednášek o výzkumu a praxi urbánní politiky. Pět hostů v rozmezí května a června uskuteční sérii dvoudenních turné v Brně a v Praze. Publiku představí svou práci v různě definovaných rolích. Hostem tohoto večera je vědec a vedoucí výzkumu urbánních projektů KU Leuven Kris Scheerlinck.

Přednáškový formát je spoluprací organizačního týmu PRAHA / Fórum pro architekturu a média s galerií architektury NORMA SPACE a s platformou Fake Cities True Stories.

fb event

> zrušeno <


SO / 10. 6. / 14.00 / Zmrzlinový masakr / nanuky, workshop

Brno potřebuje zažít pořádné zmrzlinové kóma, protože dobré zmrzliny není nikdy dost. Naopak, dobré zmrzliny je stále hodně málo. Zveme na setkání všech zmrzlinových nadšenců na nádvoří kavárny a kulturního prostoru PRAHA. Zábavné příchutě, právě dozrávající ovoce, dráždivé posypky, dokonalé kopečky, alko drinky kombinované s nanuky. Součástí programu bude i workshop pod vedením zmrzlinové blogerky Kateřiny Kočičkové ze Tři kopečky.

fb event


NE / 11. 6. / 20.00 / D’epog: GarbaCZ / diskuse

Jaké jsou motivace tvůrčí aktivity autorů současného performativního umění? Teatrolog Martin Bernátek porovná kontext české a polské divadelní scény v diskuzi s Krzysztofem Garbaczewským a režisérkou souboru D’epog Luciou Repašskou.

Diskuse je součástí kolaborativního projektu GarbaCZ inscenační platformy D’epog.

fb event


PO / 12. 6. / 21.00 / D’epog: Sakurambo / experimentální divadlo

Třetí část monodramatického triptychu DIY v podání experimentálního divadla D’Epog. Klasické činoherní monodrama volně inspirováno životem, dílem a heroickou smrtí držitele Nobelovy ceny za literaturu Yukio Mishimy.

D´EPOG je platformou pro současnou experimentální inscenační tvorbu. Vstup 80 Kč studenti / 180 Kč dospělí.

fb event


ÚT / 13. 6. / 19.00 / Ladislav Čumba: Wittgensteinova kniha faktů / křest knihy, čtení, koncert

Křest žertovného beletristického textu debutujícího autora Ladislava Čumby, jenž s nadhledem líčí příběh rodiny velkokapitalisty. Představte si knihu, která se skládá ze samých faktů. Faktem je, že se syn Poldi a Karla Wittgensteinových jmenoval Ludwig Wittgenstein. Faktem je, že se stal nejvlivnějším učitelem filosofie na univerzitě v Cambridge ve 20. století, a představte si, že jediná kniha vydaná za jeho života začíná slovy: Svět je všechno, co je faktem.

V průběhu večera dojde i ke čtení z knihy v podání odborného asistenta přes herectví na JAMU Lukáše Riegera a k následnému koncertu Miloše Rejska (Swordfishtrombones+Lesní zvěř) se skupinou Maldemar.

fb event


ST / 14. 6. / 18.00 / Vladimír Ambroz: Akce / křest knihy

Křest knihy Vladimír Ambroz: Akce, jež pojednává o dosud prakticky neznámé činnosti tohoto performera, jeho intervencích do veřejného prostoru a projevech blízkých inscenované fotografii. Kniha Vladimír Ambroz: Akce/Actions zprostředkovává umělcův archiv, obsahující nejen dokumentaci autorových realizovaných i nerealizovaných akcí, ale i kresby, grafické práce, pozvánky a fotografie z prostředí jeho přátel.

Knihu vydává nakladatelství Biggboss. Křest proběhne za účasti Vladimíra Ambroze a Vladimira 518.

fb event


ČT / 15. 6. / 19.00 / PROSTOR PRO: umění s novou knihou o Davidu Černém Fifty Licks / křest knihy

Série autorských prezentací s diskusí. Tentokrát s představením knihy David Černý – Fifty Licks, jež není nudnou monografií, ale živým, neokázalým pohledem na Černého témata, obsese, průšvihy a přínosy. Kniha ovšem představuje i ta umělcova díla, jež se z nejrůznějších důvodů nedočkala tak široké pozornosti, případně ani realizace. Křest se uskuteční za účasti novináře, výtvarného kritika a zároveň autora knihy Jana Vitvara a vzdorovitého umělce Davida Černého.

fb event


SO / 17. 6. / 9.00 / AURORA PARTY: Tribal Edition / jóga, dj

Aurora party je ranní party, na které si můžete zacvičit jógu, zatančit si, dobře se nasnídat, dopřát si krátkou masáž nebo jenom tak pobýt s přáteli. Prostě se skvěle nastartovat do nového dne! Tentokrát s podtitulem Tribal v rytmu afrohousu a ochutnávkou pravého kakaa. Djane Moreea & DJ Don Pedropoulos, jóga s Naďou z Yoga Lokah. Vstup 120 Kč.

fb event


PO / 19. 6. / 19.00 / Kuba Szreder: Always More Than One / přednáška, diskuse

Pokud jste studenti umění ve Varšavě, architekti v Brně nebo umělečtí aktivisté v Budapešti, můžete si sami sobě položit otázku – co má se mnou společného mezinárodní trh s uměním? Je zde nějaká souvislost mezi mými aktivitami a spekulací s uměním? Přednáška se kromě vyřčených otázek bude zabývat též současnou pozicí uměleckých objektů v kontextu se způsoby jejich autorství.

Kuba Szreder vystudoval sociologii na Jagelonské universitě v Krakově. Pracuje jako nezávislý kurátor a jeho interdisciplinární projekty zpravidla kombinují umělecké strategie se sociologickým výzkumem. Je zakladatelem projektu Free/Slow University of Warsaw.

fb event


PÁ / 23. 6. / 18.00 / WINE UP: summer opening party / degustace

Degustační večer v podání samozvaného čerstvého větru na brněnské vinné scéně, formace WINE UP, kde UP není jen pozvednutí sklenic, ale také směr, kterým chtějí pomoct kultuře pití vína v Brně. V průběhu večera se uskuteční duel vín z Moravy v podání mladých vinařů Ondry Dubase (Krásná hora) a Kuby Zborovského (Syfany) společně s představením výběru juniorských nadaných sommeliérek Anny a Natálie.

fb event


SO / 24. 6. / 19.00 / Bjorn Schmelzer: Naslouchání hlasu minulosti / přednáška

Přednáška NASLOUCHÁNÍ HLASU MINULOSTI, jež je součástí festivalu Concentus Moraviae, ukáže, že probouzení prastarých hlasů je možné jen pozorným nasloucháním ve smyslu vyjednávání a dialogu, což se musí odrazit v následné interpretaci. Umělecký vedoucí belgického souboru graindelavoix Björn Schmelzer bude hovořit nejen o fascinaci hlasy dávné minulosti, touze slyšet je a znovu probouzet. Přednáška v angličtině bez tlumočníka. Vstup zdarma.

fb event


ÚT / 27. 6. / 18.00 / Baron Party / party, djs

Djs motch + losko. Více info již brzy.

fb event


ST / 28. 6. / 19.00 / VISITING PLANNERS #4-5 Javier Burón Cuadrado – Josep Bohigas / přednáška, diskuse

Visiting Planners je nová série rozhovorů a přednášek o výzkumu a praxi urbánní politiky. Pět hostů v rozmezí května a června uskuteční sérii dvoudenních turné v Brně a v Praze. Publiku představí svou práci v různě definovaných rolích. Hosty tohoto večera jsou hlavní manažer města pro trh a politiku bydlení Javier Burón Cuadrado a generální ředitel metropolitní agentury pro městský rozvoj Josep Bohigas.

Přednáškový formát je spoluprací organizačního týmu PRAHA / Fórum pro architekturu a média s galerií architektury NORMA SPACE a s platformou Fake Cities True Stories.

fb event
KVĚTEN 2017


ÚT / 2. 5. / 18.30 / NECHTĚNÉ DĚDICTVÍ: Akce D / vernisáž výstavy

Evropské fondy a dotace za přispění těch tuzemských spoluvytváří finanční a ve výsledku i fyzický prostor cílových obcí. Odpovědí na zmiňované investice je obvykle hmotná nemovitost, jež je často architektonicky nekvalitní a v horším případě pro samotný rozvoj obce i irelevantní. Laickou veřejností i politickou reprezentací je však obvykle chápána jako dobrý příklad z praxe. Otevírá se tak diskuse nad výsledky těchto mechanismů i nad potenciálním prostorem pro tvůrčí invenci architekta, jehož role se ve 21. století výrazně proměňuje v závislosti na mnoha faktorech, které není schopen ze své pozice ovlivnit.

Vernisáž výstavy se uskuteční za účasti vzácného hosta. Výstava bude ke zhlédnutí v prostorách Kavárny PRAHA do 29. května. Autory výstavy jsou studenti Fakulty architektury VUT v Brně David Helešic & Marek Svoboda.

fb event


ČT / 4. 5. / 19.00 / Krzysztof Gutfranski: The Reality of Fiction / přednáška, diskuse

Přednáška polského kulturního teoretika Krzysztofa Gutfrańského, jenž se v současnosti zabývá vztahem jídla a architektury ve vědeckém a politickém kontextu stejně jako v popkulturních reprezentacích. Během večera představí projekt “The State” zabývající se archivy fiktivní politické hry probíhající v soukromých bytech komunistické Varšavy od pozdních 40. do pozdních 70. let 20. století a projekt “Phytomining” z prostředí brazilského Belo Horizonte zabývající se těžbou zlata. Stejně tak představí i průřez výzkumnými projekty z Chile a Izraele a samotnou metodu jeho interdisciplinární práce.

Přednáška s diskuzí je součástí dlouhodobého cyklu PRÁVO NA MĚSTO a je připravena ve spolupráci s Ateliérem intermédií FaVU VUT v Brně.

fb event


PÁ / 5. 5. / 20.00 / Hudba PRAHA: Dalek (US) / koncert

Koncert kultovního hiphop-noise projektu Dälek, jenž přijíždí po 9 letech opět do Brna, a to ve složení MC Dälek, DJ rEk, Mike Manteca. V rámci večera představí aktuální album Asphalt for Eden (2016). Vstupné 290 Kč předprodej / 350 Kč na místě.

fb event


ÚT / 9. 5. / 20.00 / RADIO IVO: Život nedoceníš / divadlo

Přenesení rozhlasové hry na divadelní prkna bez jakékoli transformace. Pouze s možností vidět její vznik. Normální příběhy ze života. Rozpačitá trojice performerů podává vcelku suverénní výkon.

Hrají: Johana Švarcová (KAZETY), Petr Marek (Midi Lidi), Marian Moštík (LÁHOR/Soundsystem).

fb event


ST / 10. 5. / 19.00 / VIDEOGRAM: Martin Ježek / autorská přednáška

Další ze série večerů věnovaných autorským prezentacím současných podob pohyblivého obrazu. Tentokrát s hostem Martinem Ježkem.

Akci pořádá Moravská galerie v spolupráci s FaVU VUT v Brně.

fb event


ST / 10. 5. / 20.30 / UV FAKTOR 3 / křest e-booku

Křest e-booku s názvem UV FAKTOR 3 autorů Lenky Klodové, Kateřiny Liškové, Evy Šlesingerové a kolektivu studentů, jenž pojímá tři cykly uměleckého výzkumu mezi FAVU VUT v Brně a FSS MUNI.

fb event


PÁ / 12. 5. / 19.00 / NECHTĚNÉ DĚDICTVÍ: Myšlenky o Myslivnách / přednáška, diskuse

Přednáška Jana Tabora s následnou diskusí o metodologii památkové ochrany moderní architektury s Petrou Hlaváčkovou.

fb event


SO / 13. 5. / 13.00 / Živé hraní k promítání: BASTL Instruments / dětský multimediální workshop

Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, ­generaci “born digital” od 6 do 12 let. Vstupné 150 Kč.

Tentokrát si vyzkoušíme hromadu elektronických nástrojů, samplerů, syntezátorů a efektů, které vyrábí Bastl Instruments a zkusíme si na ně společně zahrát!

fb event


PO / 15. 5. / 20.00 / BRAM etc. / projekce

Promítání filmu BRAM (1993, 68′, 16mm) režiséra Joosta Verheye. Zpracovávání archivu ze sympozií v cisterciáckém kláštěře Plasy (1992-1999) přiválo dvě české premiéry filmů, které v Plasech během sympozií vznikly. Nizozemský film BRAM je jedním z nich.

Projekce bude probíhat za doprovodu Miloše Vojtěchovského, jenž promluví k prehistorii Nadace Hermit a Centra pro Metamedia v Plasech, pustí archivní nahrávky z několika ročníků symposií a promítne fotografie.

fb event


ST / 17. 5. / 18.00 / Družstvo wine pop-up #7: Zpátky ke kořenům / pop-up

Wine pop-up přátel a milovníků vína z Družstva. Volná a neřízená degustace, kde bude k ochutnání pestrý a široký (min. 12 kousků) výběr toho nejlepšího i nejdivnějšího, co Družstvo právě zasáhlo.

fb event


ČT / 18. 5. / 16.00 / JAK PŘEŽÍT V POST-DIGITÁLNÍ DOBĚ? #2: Smell of DATA / workshop, přednáška

Jaké sociální utopie prožíváme dnes? A co dystopie? Umíme svůj smartphone jenom rozbít, nebo ho i hacknout? A proč vůbec?

Workshop na téma Online Biomimicry s následnou tematickou přednáškou Leanne Wijnsma, jež využívá design jako nástroj výzkumu a prožívaní při nevyhnutelném uvažování o pozici člověka v post-digitální společnosti.

16 hod ~ WORKSHOP: Online Biomimicry
20 hod ~ ARTIST TALK

fb event


PÁ / 19. 5. / 20.30 / PECHA KUCHA NIGHT BRNO vol. 19: Gastro edition / série autorských přednášek

Další ze série prezentačních večerů věnovaných umění, architektuře a rozpustilé kreativitě. [Peča-kuča] je japonský výraz pro povídání, ale také způsob představení zajímavých lidí, nápadů a projektů.

TÉMA: INTERNET OF FOOD ~ FOODISM ~ FOOD ACTIVISM ~ MUNCHIES ~ FOODLBLOGS ~ COFFEE ~ ART ~ DESIGN ~

fb event


SO / 20. 5. / 18.00 / Muzejní noc: PRAHA STAGE + DJ PDCH / nanuky, jídlo, hudba

Doprovodný program k probíhající Brněnské muzejní noci. Na programu nanuky, jídlo, pití a hudba. K tanci, poslechu a gastro zážitkům hraje DJ PDCH.

fb event


NE / 21. 5. / 19.00 / Meeting Brno: ANNE HAHN / čtení, diskuse

Setkání s německou autorkou, spisovatelkou a publicistkou Anne Hahn, během něhož bude číst ze svých textů a diskutovat s publikem. Letos v březnu vyšla zatím její poslední kniha Das Herz des Aals (Ventil Verlag, Mainz, 2017). Moderátory diskuse budou Wolfgang Schwarz (Adalbert Stifter Verein München) a Kateřina Tučková (Meeting Brno).

fb event


PO / 22. 5. / 19.00 / VISITING PLANNERS #1 Gideon Boie / přednáška, diskuse

Visiting Planners je nová série rozhovorů a přednášek o výzkumu a praxi urbánní politiky. Pět hostů v rozmezí května a června uskuteční sérii dvoudenních turné v Brně a v Praze. Publiku představí svou práci v různě definovaných rolích. Hostem tohoto večera je kritik a teoretik politické dimenze městského plánování a architektury Gideon Boie.

Přednáškový formát je spoluprací organizačního týmu PRAHA / Fórum pro architekturu a média s galerií architektury NORMA SPACE a s platformou Fake Cities True Stories.

fb event


ÚT / 23. 5. / 19.00 / Meeting Brno: SALON FORUM – Trump, brexit a postpravda / diskuse

V německy i anglicky mluvících zemích se loni stala slovem roku postpravda. Co si pod ní představit? Jaký má vztah k pravdě a jaký ke lži? Proč se do našeho slovníku dostává v době nástupu politiků typu Donalda Trumpa? V době prezidentů Miloše Zemana a Vladimira Putina, v době brexitu? Proč stále více lidí dává přednost emocím před fakty? Proč už nevěříme médiím ani tradičním politickým stranám? A jakou roli v tom hraje Facebook a vůbec technologické změny kolem nás?

Diskutují Václav Bělohradský, Petr Fischer, Kateřina Smejkalová. Moderuje Zbyněk Vlasák

fb event


ST / 24. 5. / 17.00 / Kde se berou mladí extremisté?: Aspen.Review Café / diskuse

Také v poslední době vnímáte vzestup radikalismu mezi mladými lidmi? Máte z podobných tendencí strach? Je to nebezpečí jak pro společnost, tak i pro nás jako jednotlivce. Diskuse s Oľgou Gyárfášovou z Univerzity Komenského v Bratislavě a autorkou článku z nového čísla Aspen Review a se sociologem Michalem Vašečkou z Masarykovy univerzity v Brně.

Diskuzi bude moderovat ředitel Aspen Institute Central Europe Jiří Schneider.

fb event


PÁ / 26. 5. / 19.00 / Meeting Brno: KABINET MĚSTO – Perspektivy a strategie rozvoje druhých měst / diskuse

Diskusní setkání zástupců vedení dvou významných veletržních měst, Brna a Lipska, která hledají nové příležitosti pro svůj rozvoj v dnešním globalizovaném světě. Jak navázat na to nejlepší ze své historie a nabídnout to světu? Jak zajistit dlouhodobou spokojenost svých obyvatel a jak podpořit jejich nové iniciativy?

Diskutují: Matěj Hollan, Martin Ander, Michal Sedláček, Silvia Hass, Dorothee Dubrau. Moderuje Osamu Okamura (reSITE).

fb event


NE / 28. 5. / 19.00 / S(o)unday Mixtapes: Filip Cenek / poslechovka

Pravidelný nedělní večer v prostoru PRAHA věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát s Filipem Cenkem.

> zrušeno <


PO / 29. 5. / 19.00 / VISITING PLANNERS #2 Itziar González / přednáška, diskuse

Visiting Planners je nová série rozhovorů a přednášek o výzkumu a praxi urbánní politiky. Pět hostů v rozmezí května a června uskuteční sérii dvoudenních turné v Brně a v Praze. Publiku představí svou práci v různě definovaných rolích. Hostem tohoto večera je ex-radní Starého města Barcelony a nyní aktivistka Itziar González Virós.

Přednáškový formát je spoluprací organizačního týmu PRAHA / Fórum pro architekturu a média s galerií architektury NORMA SPACE a s platformou Fake Cities True Stories.

fb event


ÚT / 30. 5. / 20.00 / Hudba PRAHA: Visible Cloaks / koncert

Koncert portlandského dua Visible Cloaks (Rvng Intl. / US), jehož členy jsou Spencer D a Ryan Carlile. Jejich těžce zařaditelná ambientní tvorba je mixem organické syntetiky z minulé budoucnosti.

fb event


ST / 31. 5. / 18.30 / PROSTOR PRO: Krištof Kintera / přednáška

Série autorských prezentací s diskusí. Tentokrát s umělcem, výtvarníkem a sochařem Krištofem Kinterou.

fb event
DUBEN 2017


SO / 1. 4. / JEDEN SVĚT / 18.30 – To End a War / 21.00 – When Will This Wind Stop / projekce

18.30 >> To End a War (Marc Silver, USA, Columbia, UK, 2016, 90 min)

21.00 >> When Will This Wind Stop (Aniela Astrid Gabryel, Poland, 2016, 66 min)

Projekce probíhá v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden Svět, jehož letošním tématem je Umění spolupráce.

fb event


NE / 2. 4. / JEDEN SVĚT / 18.30 – DIY Country / 21.00 – The Wait / projekce

18.30 >> DIY Country (Antony Butts, France, UK, 2016, 80 min)

21.00 >> The Wait (Emil Langballe, Denmark, 2016, 58 min)

Projekce probíhá v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden Svět, jehož letošním tématem je Umění spolupráce.

fb event


PO / 3. 4. / JEDEN SVĚT / 18.30 – Shot in the Dark / 21.00 – Golden Dawn / projekce

18.30 >> Shot in the Dark (Frank Amann, Germany, 2016, 79 min)

21.00 >> Golden Dawn – A Personal Affair (Angélique Kourounis, Greece, 2016, 90 min)

Projekce probíhá v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden Svět, jehož letošním tématem je Umění spolupráce.

fb event


ÚT / 4. 4. / JEDEN SVĚT / 18.30 – Plastic China / 21.00 – The Father, The Son and The Holy Jihad / projekce

18.30 >> Plastic China (Jiu-liang Wang, China, 2016, 82 min)

21.00 >> The Father, The Son and The Holy Jihad (Stéphane Malterre, France, 2016, 119 min)

Projekce probíhá v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden Svět, jehož letošním tématem je Umění spolupráce.

fb event


PÁ / 7. 4. / 20.00 / Hudba PRAHA: Zs (US/ Sam Hillmer, Greg Fox, Patrick Higgins) / koncert

Koncert Brooklynské kapely Zs, jejíž členy jsou Sam Hillmer (tenor sax), Patrick Higgins (guitar, electronics) a Greg Fox (percussion). Kapela se do Brna vrací mimo jiné s novou desku. Vstupné 150Kč předprodej / 200Kč na místě.

fb event


SO / 8. 4. / 15.00 / Živé hraní k promítání / dětský multimediální workshop 

Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, ­generaci “born digital” od 6 let. Tentokrát si vyzkoušíme propojit zvuk s cvičením, pohybem a imaginací.Vstupné 150 Kč.

fb event


PO / 10. 4. / 10.00 / STUDIO_P2P / diskuse

STUDIO je dopolední cyklus diskusí a konzultací pro studenty architektury.

Konzultační dopoledne věnované architektuře, kde si bez přítomnosti pedagogů navzájem představí rozpracované ateliérové projekty. Podnět k formulaci zpětné vazby a kritickému zamyšlení se nad předloženými pracemi mění a obohacuje pozici studenta. Setkání je otevřené pro všechny české i zahraniční školy architektury se snahou vytvořit heterogenní prostředí, oslovit různé ročníky i ateliéry a poskytnout alternativní odezvu k práci.

fb event


ÚT / 11. 4. / 20.00 / RADIO IVO: Život nedoceníš / divadlo

Přenesení rozhlasové hry na divadelní prkna bez jakékoli transformace. Pouze s možností vidět její vznik. Normální příběhy ze života. Rozpačitá trojice performerů podává vcelku suverénní výkon. Hrají: Johana Švarcová (KAZETY), Petr Marek (Midi Lidi), Marian Moštík (LÁHOR/Soundsystem).

fb event 


ST / 12. 4. / 19.00 / PROSTOR PRO DESIGN: studio Herrmann & Coufal / autorská přednáška, diskuse

Série autorských prezentací s diskusí. Svoji tvorbu představí absolventi Ateliéru produktového designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové Eduard Herrmann a Matěj Coufal. Produktový design, interiérový design, design instalací, design ve veřejném prostoru. Vstup zdarma.

fb event


ST / 19. 4. / 20.00 / AVA: MONKEY PLOT + MOON RELAY / koncert

Koncert kapel Monkey Plot (členové Karokh, Ich Bin N!ntendo a další) a Moon Relay.

Obě formace minulý rok vydaly vynikající alba na labelu Hubro, první zmínění mají blízko k přemýšlivější tvorbě Fugazi či k Thurstonovi Moorovi ze Sonic Youth. Druhá se blíží více k no wave a nebojí se krautového motorického beatu, obě však k sobě mají blízko ošlehaným kytarovým zvukem, který naznačuje někde hlouběji dřímající noise rockovou duši.

fb event


PÁ / 21. 4. / 19.00 / BLÍZKÝ VÝCHOD: Marek Čejka & Karel Cudlín / politologická přednáška

Další ze série pravidelných přednášek politologa Marka Čejky na současná témata spojená s Blízkým východem.

Na setkání a diskusi Marek Čejka tentokrát pozval Karla Cudlína, jednoho z našich nejlepších fotodokumentaristů, se kterým si budeme povídat (nejen) o jeho zkušenostech a fotografování na Blízkém východě, a to hlavně v Izraeli a Palestině. Vstupné zdarma.

fb event


ÚT / 25. 4. / 20.00 / Stará Aréna: Pekingská kachna / divadlo

“Žít dál v krveprolití, jaké nepoznal svět, dokážou jen psi.”

Gastronomický výlet za hranice lidskosti a vkusu. Ostravský nezávislý prostor Stará aréna nabídne v rámci večera svou inscenaci s názvem Pekingská kachna, ve které se hlavní role zhostí Lukáš Adam.

fb event


ČT / 27. 4. / 14.30 / Fashion Revolution Day BRNO / přednáška, promítání, fashion talk

Fashion Revolution Day v Brně. Akce na podporu kampaně pro transparentní módní průmysl se zajímavými hosty.

FASHION REVOLUTION je mezinárodní kampaň, která vznikla v Londýně. Kampaň usiluje o lepší a transparentnější módní průmysl a připomíná fakt, že jsme to právě my, spotřebitelé, kdo mohou módu měnit směrem k uvědomělejší a životu příznivější aktivitě.

fb event


PÁ / 28. 4. / 20.00 / Hudba PRAHA: OvO + Larsen / koncert

Koncert italských experimentálních formací. Kultovní post-rockový turínský spolek Larsen, jehož členy jsou Fabrizio Modonese Palumbo, Marco “il Bue” Schiavo, Paolo Dellapiana a Roberto Maria Clemente, kteří mimo jiné představí aktuální album „Of Grog Vim, jenž vyšlo vloni na Important Records. OvO je industriální noise, jehož hnacím motorem jsou Bruno Dorella (bicí, basa, zpěv) a Stefania Pedretti (zpěv, křik, kytara, housle). Vstupné 150Kč předprodej.

fb event
BŘEZEN 2017


ST / 1. 3. / 20.00 / Zvláštní okolnosti / křest knihy, afterparty

Křest knihy Jana Šrámka a Jany Kořínkové, jejímž cílem je upozornit na problematiku plastik z poválečného období, které nenávratně mizí z veřejného prostoru.

> Zvláštní okolnosti křest + FaVU BAT NIGHT #01 <

fb event


PÁ / 3. 3. / 20.00 / MTP #15 Brno: MULTIPARTY:  MESH (PAN) + Simon Kaiser + DVDJ NNS + Kadaver / multiplace, zahájení, koncert, party

Zahajovací event brněnské části festivalu MULTIPLACE / creativity and culture after the digital.

Vystoupí: M.E.S.H. (US/PAN), Simon Kaiser (DE/TRADE), DVDJ NNS (CZ/KSK), Kadaver (CZ/NONA). Visuals/design: Kateřina Blahutová (DVDJ NNS).

fb event


SO / 4. 3. / 15.00 / MTP #15 Brno: Živé hraní k promítání: Partitury II. – After the digital / multiplace, dětský multimediální workshop

Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, ­generaci “born digital” od 6 let. Téma: Digitální partitury.

Partitury II. [after the digital] + Koncert

fb event


NE / 5. 3. / 19.00 / MTP #15 Brno: S(o)unday mixtapes: Skupina feat. Michal Kindernay / multiplace, poslechovka

Intermediální umělec Michal Kindernay představí svou tvorbu v rámci pravidelné S(o)unday Mixtapes „poslechovky“ terénních nahrávek. V průběhu večera odprezentuje zvukové fragmenty tvorby z nedávné doby.

fb event


PO – ÚT / 6. 3. – 7. 3. / MTP#15 Brno: MonsterRack Challange – Open synth by BASTL Instruments / multiplace, challenge

Bastl Instruments je kolektiv, jenž se mimo jiné zabývá vývojem a výrobou modulárních syntezátorů. V rámci festivalu Multiplace shromáždí členové kolektivu své syntezátory a postaví z nich obří stěnu, u které se po dobu dvou dnů budou v intervalech 2-3 hodin střídat. Utkání s modulárním syntezátorem monstrózních rozměrů a pokus o jeho zkrocení podle jednotlivých hudebních vkusů v přímém přenosu. Vždy od 12.00 po celý den.

fb event


ST / 8. 3. / 18.30 / Finalisté CJCH / projekce

Projekce časosběrného dokumentu Lenky Lindaurové o finalistech Ceny Jindřicha Chalupeckého, který sleduje v průběhu šesti let tvorbu sedmi umělců. Akce je součástí doprovodného programu k probíhající výstavě Neváhej a ber! Před projekcí filmu proběhne od 17 hodin komentovaná prohlídka výstavy.

fb event


ČT / 9. 3. / 18.00 / MTP #15 Brno: Jak přežít? Diskuse Pala Fabuše s prof. Jozefem Gruskou / multiplace, diskuse

Diskuse s prof. Jozefem Gruskou, světovou kapacitou v oboru kvantových počítačů, pionýrem počítačového výzkumu a s jedním z prvních československých programátorů a komentátorů informační revoluce. Budou probírána témata hypotetické výpočetní techniky, otázek (budoucnosti) informatiky a její společenské, přírodní i vědecké perspektivy, dále megavýzvy, před kterými dnes stojí lidstvo, tzv. GNR-revoluci (genetika, nanotechnologie, robotika). Rozhovor povede Palo Fabuš.

fb event


PÁ / 10. 3. / 20.00 / MTP #15 Brno: HUDBA 2016: Miss Sociální bublina / multiplace, přednáška, MULTIafterparty s překvapením

Setkání publicistů, festivalových dramaturgů a iniciátorů Pavla Klusáka, Aleše Stuchlého a Karla Veselého. Nové estetiky, tvůrčí vrcholy a objevy loňského roku v nezávislém popu a experimentální hudbě aneb dynamický večer plný projekcí, nahrávek, komentářů a bezděčných performancí. Tolik hudby všude: ale není už nějaká divná? Nedegenerují autoři ve všech těch mikroscénách? Je tvoje sociální bublina lepší než moje sociální bublina? Co znamená, že ve válce mlčí múzy? A hudební publicista mezitím stárne: udrží si jeho srdce a naslouchátko kontakt s hudbou nastupující generace?

fb event


NE / 12. 3. / 15.00 / MTP #15 Brno: S(o)unday mixtapes: Skupina feat. Martyna Poznanska / soundwalk, poslechovka, performance

V rámci pravidelných večerů S(o)unday Mixtapes představí interdisciplinární umělkyně Martyna Poznańska svou práci a výzkum zaměřený na „listening and hearing“ jako transformativní akt v městském prostředí. Zároveň zve k tzv. sound-walku a následné performance, ve které poodkryje prchavý charakter afektu v rámci různých módů vnímání, ve kterých je důraz kladen především na postavu diváka – posluchače a jeho zvukovou zkušenost.

fb event


ST / 15. 3. / 19.00 / VIDEOGRAM: Dominik Gajarský / autorská přednáška

Další ze série večerů věnovaných autorským prezentacím současných podob pohyblivého obrazu. Tentokrát s hostem Dominikem Gajarským, jenž patří mezi finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého pro rok 2017.

fb event

Večery se konají ve spolupráci Kabinetu audiovizuálních technologií FaVU VUT s Moravskou galerií v Brně a kolektivem Fiume.


PO / 20. 3. / 19.00 / Blízký Východ: Náboženství a politika v současnosti / politologická přednáška, diskuse

Další ze série pravidelných přednášek politologa Marka Čejky na současná témata spojená s Blízkým východem. Tentokrát s Jiřím Barošem o vztahu náboženství a politiky.

fb event


ST / 22. 3. / 18.00 / PROSTOR PRO DESIGN: Design v Českých zemích 1900-2000 / přednáška, diskuse

Série autorských prezentací s diskusí. Prezentace jedinečné publikace, která mapuje dějiny moderního designu na našem území. Kniha je výsledkem několikaleté práce širokého autorského týmu, těšit se můžete na editory knihy Ivu Knobloch a Radima Vondráčka. Vstup zdarma.

fb event


ČT / 23. 3. / 19.00 / Zajatci filmu / projekce

Komentovaná projekce dvou filmů v režii Jiřího Havlíčka za účasti autora a hudební performance Jana Kratochvíla. Promítání je součástí doprovodného programu k výstavě Teorie duchů v Galerii TIC. Vstupné dobrovolné.

Film Týden (r. Jiří Havlíček, 2016, 12 min., 16mm) + Zajatci filmu (r. Jiří Havlíček, 2012, 10 min., VHS).

fb event


PÁ / 24. 3. / 18.00 / HABEN UND BRAUCHEN: Inga Zimprich + Malá škola prekarizované práce / přednáška, zakončení workshopu

Přednáška berlínské umělkyně a kurátorky Inge Zimprich o aktivitách sdružení HABEN UND BRAUCHEN a prezentace výsledků třídenního workshopu s názvem Malá škola prekarizované práce, ve kterém se společně s Ingou Zimprich budou účastníci zabývat tím, jak funguje tzv. prekarita v uměleckém kontextu, jak nás ovlivňuje a jak dopadá na naše vztahy a uměleckou práci.

fb event


PO / 27. 3. / 19.30 / Depog: Sakurambo / experimentální divadlo

Třetí část monodramatického triptychu DIY v podání experimentálního divadla D’Epog. Klasické činoherní monodrama volně inspirováno životem, dílem a heroickou smrtí držitele Nobelovy ceny za literaturu Yukio Mishimy. D´EPOG je platformou pro současnou experimentální inscenační tvorbu. Vstup 80 Kč studenti / 180 Kč dospělí.

fb event


ÚT – ÚT / 28. 3 – 4. 4. / 18.30 + 21.00 / Jeden Svět / festival dokumentárních filmů

Letošním tématem Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden Svět je Umění spolupráce. Promítání budou probíhat každý den v 18.30 a 21.00.

Oznámení Theresy May o „tvrdém Brexitu“, Trumpovo převzetí moci ve Spojených státech a posilování radikální pravice, neochota evropských zemí k solidaritě při řešení migrace – zdá se, jako by dnešní společnost ztrácela tolik potřebnou schopnost spolupracovat.

19. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden Svět chce letošním ročníkem připomenout hodnotu společného úsilí a sdílení. V době populistické rétoriky, negativních diskusí na sociálních sítích a záplavy „fake news“ je spolupráce pozitivní cesta, jak reagovat na rozdělenou společnost v krizi hodnot.


ÚT / 28. 3. / JEDEN SVĚT / 18.30 – Dugma: The Button + Cyber Jihad / 21.00 – Czech Allah / projekce

18.30 >> Dugma: The Button (Pål Refsdal, Norway, 2016, 57 min) >> Cyber Jihad (Hans Busstra, Netherlands, 2016, 48 min)

21.00 >> Czech Allah (Zuzana Piussi, Czech Republic, 2017, 91 min)

Projekce probíhá v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden Svět, jehož letošním tématem je Umění spolupráce.


ST / 29. 3. / JEDEN SVĚT / 18.30 – Ada for Mayor / 21.00 – Death by Design / projekce

18.30 >> Ada for Mayor (Pau Faus, Spain, 2016, 85 min)

21.00 >> Death by Design (Sue Williams, USA, 2015, 59 min)

Projekce probíhá v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden Svět, jehož letošním tématem je Umění spolupráce.


ČT / 30. 3. / JEDEN SVĚT / 18.30 – A Young Girl in her 90s / 21.00 – Communion / projekce

18.30 >> A Young Girl in her 90s (Valeria Bruni Tedeschi, Yann Coridian, France, 2016, 84 min)

21.00 >> Communion (Anna Zamecka, Poland, 2016, 72 min)

Projekce probíhá v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden Svět, jehož letošním tématem je Umění spolupráce.


PÁ / 31. 3. / JEDEN SVĚT / 18.30 – Grab and Run / 21.00 – Life Begins at 100 / projekce

18.30 >> Grab and Run (Roser Corella, Spain, 2017, 82 min)

21.00 >> Life Begins at 100 (Åsa Blanck, Sweden, 2015, 58 min)

Projekce probíhá v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden Svět, jehož letošním tématem je Umění spolupráce.
ÚNOR 2017


ČT / 2. 2. / 18.00 / Růžena Žertová: Architektka domů i věcí / křest knihy

První samostatná publikace věnovaná Růženě Žertové (*1932) shrnuje životní i profesní dráhu vynikající a zároveň dlouho opomíjené autorky a představuje ji jako architektku, designérku i výtvarnici.

Křest knihy se uskuteční za přispění krátkých přednášek Petra Klímy, který je zároveň editorem knihy, Martiny Mertové, Šárky Svobodové a Jaroslava Sedláka o tvorbě Růženy Žertové, Petra Žerta a Igora Svobody. Program pak zakončí volná diskuse s Růženou Žertovou. Během večera bude možné publikaci na místě zakoupit.

fb event


NE / 5. 2. / 19.30 / S(o)unday mixtapes & Skupina: Audiokultury – Kdo jsme / poslechovka

Pravidelný nedělní večer prostoru PRAHA věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát věnovaný žánru field-recording se zapojením studentů audiokultury.

V rámci pravidelné poslechovky terénních nahrávek představí kolektiv autorů pod vedením Filipa Johánka (Skupina) své kolaborativní dílo Kdo jsme.

fb event


PO / 6. 2. / 19.30 / D´epog: Sakurambo / experimentální divadlo

Třetí část monodramatického triptychu DIY v podání experimentálního divadla D’Epog. Klasické činoherní monodrama volně inspirováno životem, dílem a heroickou smrtí držitele Nobelovy ceny za literaturu Yukio Mishimy. D´EPOG je platformou pro současnou experimentální inscenační tvorbu. Vstup 80 Kč studenti / 180 Kč dospělí.

fb event


ÚT / 7. 2. / 19.00 / Blízký východ nad propastí: Marek Čejka + Břetislav Tureček / politologická přednáška

Další ze série pravidelných přednášek politologa Marka Čejky na současná témata spojená s Blízkým východem.

Hostem večera bude Břetislav Tureček, jeden z našich nejzkušenějších novinářů a znalců Blízkého východu, se kterým budeme diskutovat na téma současné situace v regionu, kterou velmi komplexně podchytil ve své poslední knize “Blízký východ nad propastí”.

fb event


ST / 8. 2. / 18.00 / Architektúra & urbanizmus / představení časopisu, křest, diskuse

Představení a křest výročního 50. ročníku časopisu Architektúra & urbanizmus, vydávaného Ústavem stavebníctva a architektúry Slovenskej akadémie vied. Zimní číslo roku 2016 věnované teoretickému zkoumání architektury v uplynulém století v ČSR a okolí uvede šéfredaktorka Henrieta Moravčíková a člen redakční rady Matúš Dulla.

fb event


PÁ / 10.2. / 19.00 / Tony Conrad: Completely in the Present / projekce, koncert

Exkluzivní projekce dokumentárního filmu TONY CONRAD: COMPLETELY IN THE PRESENT za účasti producenta Paula Williamse (NY), který jej představí. Akce vzniká díky spolupráci s The Agosto Fundation.

Film vznikal přes 20 let a představuje první komplexní portrét radikálního amerického umělce Tony Conrada, který se bohužel jeho loňské premiéry v New Yorku nedožil.Součástí promítání bude i diskuze s producentem Paulem Williamsem, kterou povede hudební publicista a kritik Boris Klepal.

Po promítání bude následovat koncert nové hudební formace PÁTÍ NA SVĚTĚ, jejíž členy jsou Ivan Palacký – Markéta Lisá – Petr Fučík – Tomáš Doležal.

Vstup: zdarma

fb event


ST / 15. 2. / 19.00 / VIDEOGRAM: Václav Magid / autorská přednáška

Další ze série večerů věnovaných autorským prezentacím současných podob pohyblivého obrazu. Tentokrát s hostem Václavem Magidem.

Akci pořádá Moravská galerie v spolupráci s FaVU VUT v Brně.

fb event


ČT / 16. 2. / 19.30 / Ozvěny AFFR: The Babushkas of Chernobyl / projekce

30 let po nukleárním výbuchu obývá takzvanou mrtvou zónu přibližně 100 žen, které se vrátily do svých původních obydlí. Ve stínu radioaktivní ruiny chovají slepice, loví ryby a pěstují zeleninu. Jedinými návštěvníky v této zóně jsou vojáci, výzkumníci či hráči počítačové hry S.T.A.L.K.E.R: Shadow of Chernobyl, případně Call of Duty: Modern Warfare, kde byla oblast v jedné retrospektivní misi obsažena. Tento snímek je sondou do post-apokalyptické reality a paradoxně jeden z nejlepších „feel-good movie“, který jste v poslední době mohli vidět.

Film uvede Eva Magnusková. Součástí programu bude kromě projekce také instalace v prostoru PRAHA, která bude ke shlédnutí v rámci otevíracích hodin kavárny.

>> The Babushkas of Chernobyl > Holly Morris & Anne Bogart, USA, 2015, 72 min

fb event


ST / 22. 2. / 18.00 / Jak přežít v post-digitální době: Privacy Online  / praktická přednáška

Jak získat zpět svoje soukromí a online autonomii? Každodenní digitální aktivity každého z nás jsou běžně zaznamenávány, sbírány a analyzovány, případně zneužívány různými komerčními i vládními strukturami. Rozsah a hloubka tohoto hybridního systému připomínajícího spíše sci-fi konspirace překračují hranice našich představ. Nicméně prohlášení, že „soukromí je mrtvé,” je mýtus.

ST / 22. 2. / 18.00 / Prostor PRO: Studio deFORM / přednáška, diskuse

Série autorských prezentací s diskusí. Tentokrát s design studiem deForm, projektem dvou studentů z Pražské VŠUP, Václava Mlynáře a Jakuba Pollága. Zabývají se tématy spojenými s návrhy mobiliářů, interiérů a s vystavováním architektury.

> zrušeno <


ČT / 23. 2. / 19.30 / Ozvěny AFFR: Double Happiness / projekce

V červnu 2012 byla v čínské provincii Kuang-tung slavnostně otevřena věrná kopie rakouského městečka Hallstatt, která vznikla jako developerský projekt pro zámožné Číňany. Obyvatelé a majitelé nemovitostí z Hallstattu neměli vůbec tušení o tom, co se v Číně plánuje. Plně funkční replika vznikla z potřeby vytvoření kolektivní paměti v nejrychleji rostoucím čínském městě Shenzen. Film zachycuje, jak tato převzatá identita funguje v praxi a jak se s ní vyrovnávají v mateřském městě.

Film uvede Eva Magnusková. Součástí programu bude kromě projekce také instalace v prostoru PRAHA, která bude ke shlédnutí v rámci otevíracích hodin kavárny.

>> Double Happiness > Ella Raider, Rakousko, 2014, 75 min

fb event
LEDEN 2017


SO / 7. 1. / 18.30 / SMART CITIES: Recyklace / křest magazínu, přednáška

Křest úplně posledního čísla magazínu SMART CITIES o technologiích a konceptech pro efektivnější správu měst, jehož aktuálním a posledním tématem je recyklace.

Součástí večera bude kromě rozloučení se s časopisem i tematická přednáška kurátorky a teoretičky architektury Heleny Doudové a Roberta K. Hubera, člena ze studia zukunftsgeraeusche GbR, tedy sdružení architektů a teoretiků, již jsou od roku 2011 aktivní na ploše letiště Tempelhof.

fb event


ÚT / 10. 1. / 20.00 / Radio Ivo: Život nedoceníš / přenesení rozhlasové hry na divadelní prkna

Radio Ivo je přenesení rozhlasové hry na divadelní prkna bez jakékoli transformace. Rozpačitá trojice performerů podává vcelku suverénní výkon.

Hrají: Johana Švarcová (KAZETY), Petr Marek (Midi Lidi), Marian Moštík (LÁHOR/Soundsystem)

PRAHA je stálou scénou divadla RADIO IVO v Brně.

fb event


ÚT / 17. 1. / 19.00 / Art’ s Birthday / oslava narozenin umění, koncerty, instalace, performance

4AM/PRAHA se opět připojí do mezinárodní sítě organizátorů a oslaví narozeniny umění také vlastním celovečerním programem, který naplní koncerty, performance a zvuková instalace. Součástí programu bude i odpoledne věnované dětem a speciální komentovaná prohlídka výstavy Art is Here v Moravské galerii, dále též večerní koncerty v podání Brno Contemporary Orchestra ve Filharmonii Brno.

ART’S BIRTHDAY, tedy celosvětovou oslavu narozenin umění, odstartoval 17. ledna 1963 jeden ze členů uměleckého hnutí Fluxus, Robert Filliou, který prohlásil, že umění se zrodilo před 1 000 000 let, když pravěký umělec vhodil suchou houbu do nádoby s vodou. Od té doby organizují umělci celého světa “narozeninovou party“ připomínající památku tohoto Filliouova performačního gesta i jeho snu o věčném spojení umělců – The Eternal Network.

Během oslav vystoupí Thomas&Ruhller (NL) / performance, Richard Fajnor: HangArt / performance, Jan Sůsa & Zdenek Tomášek: VKV – Rádiová interakce / zvuková instalace, Ján Podracký: Collective Composition no. 1 / koncert, B4: Die Mitternachtsmaus – The Plastic People of The Universe / koncert

fb event


PÁ / 20. 1. / 19.00 / 80: Woody Vasulka / instalace, oslava

20. ledna oslaví průkopník video artu a mediálního umění Woody Vasulka své 80. narozeniny. U této příležitosti bude v prostorách expozice ART IS HERE zpřístupněná rekonstrukce instalace Light Revisited – Noisefields (1974, 2002), jedno z jeho nejznámějších děl a pro svou halucinatorní povahu divácky nejpřitažlivějších. Po komentované prohlídce v prostorách expozice bude následovat program v Kavárně Praha završený blahopřáním umělci.

fb event


PÁ / 27. 1. / 19.00 / Cítím se jako Ulrike Meinhof / křest knihy

Křest knihy – obsáhlého výběru statusů a tweetů Zuzany Fuksové, spoluzakladatelky uskupení Čokovoko. Odposlechy, výpisky, přísahy a poselství, dále popisy prokrastinace, dopisy taťkovi či cestopisy v pěti řádcích.

Zuzana Fuksová (1983) vystudovala sociální práci. V roce 2006 založila s Adélou Elbel skupinu Čokovoko (alba Best of!, 2008 a Hudba, 2011). V současné době žije v Praze.

fb event


SO / 28. 1. / 15.00 / Živé hraní k promítání / dětský multimediální workshop

Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, ­generaci “born digital” od 6 let.

První ze dvou dílen, ve kterých budeme zapisovat a zakreslovat hudební struktury a následně je přehrávat. Poznáte několik způsobů grafického záznamu hudby a můžete si najít svůj vlastní a sdílet ho s ostatními.
Vítáme vlastní nástroje a zvuky!

Lektoři: >>> Ján Podracký (SK) – student muzikológie, skladatel samouk, rezident v PRAHA v rámci Visegrad Artist Residency Project – projekt kolektivních a komunitních kompozic, výzkum kolaborativního komponování a partitur; >>> Markéta Lisá absolventka VŠUP ateliér Kov a šperk, hudebnice (Midi Lidi) a VJ (DVA); >>>  Jana Moštíková absolventka FUD UJEP ateliér Přírodní materiály;

fb event


ÚT / 31. 1. / 20.00 / E (US/Thrill Jockey) + Thalia Zedek + Jason Sanford + Gavin McCarthy / koncert

Bostonská superskupina E (Thrill Jockey) ve které hrají Thalia Zedek (Come, Uzi, Live Skull), Jason Sanford (Neptune), and Gavin McCarthy (Karate). Vstup: na místě.

fb event
PROSINEC 2016


ČT / 1. 12. / 18.00 / Neváhej a ber! / vernisáž, afterparty

Vernisáž a afterparty výstavy ze sbírky současného umění J&T Banky, která se koná v Pražákově paláci (MG). Klíčem pro výběr děl do kolekce jsou jména laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého a datum jejich vytvoření. Kurátor Ondřej Chrobák.

fb event


PÁ / 2. 12. / 18.00 / VISITING EDITORS: Leopold Lambert – THE FUNAMBULIST / přednáška, diskuse

Třetí přednáška z cyklu zaměřeného na nové nezávislé a nekomerční editorské řady interdisciplinárně a kriticky orientovaných autorů. Visiting Editors je sérií přednášek, diskusí a čtení o jiných modelech publikování v architektuře. Kurátorka projektu Maria Topolčanská. Vstup zdarma.

Leopold Lambert je francouzský architekt, spisovatel, editor a zakladatel webové platformy ARCHIPELAGO a tištěného magazínu THE FUNAMBULIST, zaměřených na zastavěné prostředí, ve kterém žijeme. Dvouměsíčník THE FUNAMBULIST s podtitulem “Politiky prostorů a těles” se snaží propojit svět kreativního navrhování (architektury, umění, designu a průmyslu) se světem humanity (antropologií, sociologií, filozofií, historií atd.) skrze publikování kritických textů založených na dlouhodobém výzkumu (thefunambulist.net).

fb event


SO / 3. 12. / 19.30 / All you can feat. D’epog / party

V kvantitě je síla a proto, milá D’epog rodino (s dětmi), milí diváci, milí všichni, komu jsme vděční za pomoc, milí všichni, kdo jste vděční nám, milí parťáci, kolaboranti, hejtrs, adoranti, přátelé i nepřátelé – přijměte naše srdečné pozvání na promotérské salto deluxe a.k.a. II. reprezentační vánoční bál Divadla D‘epog, který se koná pod záštitou dramaturgické rady souboru a patronátem statutárního orgánu D’epog z. s..

ALL YOU CAN EAR /// ALL YOU CAN FEAR /// SVĚTOVÝ MÍR

Máš nás dost? Buď náš host!

Vánoční večírek divadla D’Epog. Součástí večera jsou koncerty a DJ’s. Divadlo D’Epog je platformou pro současnou experimentální inscenační tvorbu.

fb event


ÚT / 6. 12. / 19.00 / BLÍZKÝ VÝCHOD: Sýrie v době míru a války / politologická přednáška

Rodilý Syřan Assem Atassi a odborník na Blízký východ Marek Čejka o událostech ve válečné Sýrii dříve, nyní a v budoucnu.

Další ze série pravidelných přednášek politologa a autora publikací Marka Čejky na současná témata spojená s Blízkým východem.

Marek Čejka (1975) vystudoval právo a politologii. Mnohokrát navštívil Blízký východ a v letech 2001-2002 absolvoval stáž na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. V současnosti působí v Ústavu mezinárodních vztahů a přednáší na několika vysokých školách. Je autorem řady článků a několika knih: Judaismus a politika v Izraeli (2002, 2009), Izrael a Palestina (2005), Encyklopedie blízkovýchodního terorismu (2007), Dějiny moderního Izraele (2011) a je spoluautorem knihy Rabíni naší doby (2010, s R. Kořanem).

fb event


ST / 7. 12. / 18.00 / Filharmonie v PRAHA: Zvuky Číny / přednáška, workshop, improvizovaný koncert

>>> Jan Chmelarčík / Purpurové struny – čínská citera guzheng

Přednáška sinologa, etnomuzikologa a specialisty na čínskou hudbu Jana Chmelarčíka s živými ukázkami, workshopem a improvizační zheng-session. Kromě své odborné a vědecké činnosti je Jan Chmelarčík také kytarista, zpěvák a hráč na čínské nástroje a působí rovněž v oddílu sinologické kulturní práce Kungpao China Rock Revival Band. Vyučuje čínský jazyk a hru na některé čínské nástroje. Spolupracoval mimo jiné s Mocíkem, Jiřím Stivínem, Song Feng-ÿun, Thomem Herianem, se skladateli Martinem Horáčkem, Tomášem Pálkou a s Orchestrem Berg. V současnosti se věnuje hlavně tradiční čínské hudbě v souboru Pražské S’-ču.

>>> Matthew Barley (UK) / violoncello, improvizace

Britský violoncellista Matthew Barley, který se stal sólistou sezony 2016/2017, je považován za jednoho z nejlepších violoncellistů své generace. Jeho aktivity zahrnují sólovou a komorní hru, improvizaci, komponování a aranžování, edukaci, nadžánrové či neotřelé komunitní projekty. Má za sebou množství spoluprací a vystoupení po celém světě – koncertoval například s BBC Philharmonic, sinfoniettami Londýnskou a Hongkongskou, Královským skotským národním orchestrem (RSNO), nizozemskými a vídeňskými rozhlasovými symfoniky, melbournskými a novozélandskými symfoniky, filharmoniemi Královskou liverpoolskou a Českou nebo s Kremeratou Baltikou. Své inspirace a energii často čerpá i ve východních kulturách. Jeho vystoupení v kulturním prostoru PRAHA je součástí večera, který předchází multimediálnímu koncertu pro violoncello, video a orchestr The Map čínského skladatele Tan Duna, který Filharmonie Brno uvede v Janáčkově divadle (8. a 9. 12. od 19.30 hod).

fb event


NE / 11. 12. / 19.00 / S(o)unday mixtapes & Skupina / poslechovka

Pravidelný nedělní večer v prostoru PRAHA věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát věnovaný žánru field-recording.

> zrušeno <


PO / 12. 12. / 20.00 / KK Null (JP) + Balazs Pandi (HU) / koncert

Hudba PRAHA zve na další koncert ze série “nois is najs”. Japonský noiser KK Null a maďarský fenomenální bubeník Balázs Pándi. Noisový vánoční večírek s překvapením v podobě předskokana.

fb event


ÚT / 13. 12. / 19.30 / Divadlo D’ Epog: Sakurambo / divadlo

“Pokud se někdy zabiju, bude to klasické seppuku, které bude mít vyšší smysl.” Třetí část monodramatického triptychu DIY v podání experimentálního divadla D’Epog. Klasické činoherní monodrama volně inspirováno životem, dílem a heroickou smrtí držitele Nobelovy ceny za literaturu Yukio Mishimy. Fraška ze starého Japonska o třech dějstvích, která otevírá otázku vypořádávání se s vlastním selháním a zabývá se tématem fanatismu a pocitu nadřazenosti jedné lidské bytosti nad jinou. Vstup 80 Kč studenti / 180 Kč dospělí.

fb event


ST / 14. 12. / 19.00 / KMENY 90 / křest knihy

Publikace Kmeny 90, jejímž autorem je raper, umělec a vůdčí osobnost labelu a nakladatelství BiggBoss Vladimír 518, reflektuje fenomén alternativní kultury 90. let 20. století. Moravská galerie připravuje na květen 2017 zahájení stejnojmenné výstavy, inspirované právě touto knihou. Vstup zdarma.

fb event


ČT / 15. 12. / 20.00 / PIONÝŘI A ROBOTI / křest knihy, afterparty

Setkání pionýrů a robotů. Pavel Ryška a Jan Šrámek představí novou monografii o československé ilustraci a vizuální kultuře z let 1950-1970 s názvem Pionýři a roboti. Afterparty djs Ph.D. & kidO + MatteoGallardo.

fb event


PÁ / 16. 12. / 18.00 / VYROB SI SVÉ MĚSTO / symposium, diskuse

Sympozium a diskuse zaměřená na moderní městská sídla, postavená ve 20. století v úzké návaznosti na dominantní průmyslové podniky. Bude zkoumat jejich urbanistické, sociologické i politické uspořádání, vztah mezi tovární výrobou a fungováním městského prostoru i změny, které ve většině z nich nastaly po jejím ukončení, a možnosti jejich řešení.

fb event


SO / 17. 12. / 14.00 / Živé hraní k promítání / dětský workshop

Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, ­generaci “born digital” od 6 let. Tématem je DJ SET, přineste si s sebou tedy svou oblíbenou píseň. Lektorky Markéta Lisá a Jana Moštíková.

fb event


NE / 18. 12. / 19.00 / S(o)unday mixtapes: Wojciech Kucharczyk / poslechovka

Pravidelný nedělní večer v prostoru PRAHA věnovaný experimentální hudbě.

Wojciech Kucharczyk je hyperaktivní hudebník a zakladatel polského labelu MIK MUSIK, dále umělec, kurátor a designer. V rámci nedělního večera bude prezentovat hudbu, která ho ovlivnila, i hudbu, kterou vydává. Jedna z klíčových postav polské alternativní hudební scény posledního čtvrtstoletí.

fb event
LISTOPAD 2016


ÚT / 1. 11. / 19.00 / BLÍZKY ZÁPAD: NÁBOŽENSTVÍ A POLITIKA V USA – Marek Čejka / politologická přednáška

Další ze série přednášek politologa Marka Čejky v kulturním prostoru PRAHA. Týden před americkými volbami se podíváme, jak náboženství a náboženské komunity ovlivňují americkou politiku.

fb event


ST / 2. 11. / 18.00 / VIDEOGRAM 60: Ivana Bendová / autorská přednáška

Další ze série Videogramů, večerů věnovaných autorským prezentacím současných podob pohyblivého obrazu.

Akci pořádá Moravská galerie v spolupráci s FaVU VUT v Brně.


ST / 2. 11. / 21.00 / Selector Dub Narcotic (Calvin Johnson), Aries / koncert

Pod názvem Selector Dub Narcotic se skrývá umělec a vydavatel Calvin Johnson jemuž nedávno vyšla na jeho labelu K Records nová deska This Party Is Just Getting Started . Do Brna zavítá společně se španělskou umělkyní Aries, jejíž nová deska Adieu Or Die vyšla letos na jaře v kooperaci španělského vydavatelství La Castanya a výše již dříve zmíněných K Records.

fb event


ČT / 3. 11. / 18.00 / ERA21 #04 2016: Pod kontrolou / přednáška, diskuse

Představení a křest architektonického časopisu ERA21 #04/2016 s názvem POD KONTROLOU. V úvodu večera proběhne přednáška socioložky Kateřiny Nedbálkové na téma VĚZENÍ JAKO DOMOV?, kterému se dlouhodobě věnuje. V souvislosti s vydáním časopisu tak rozšíří kurátorský koncept o specifický rozměr, jenž dokumentuje košatost tématu, jenž se v celé své bohatosti nemohlo do jednoho časopisu, i přes historicky nejrozsáhlejší počet tematických stran, vměstnat. Následnou diskusí provede Jan Kristek.

fb event


NE / 6. 11. / 20.00 / Hudba PRAHA: Rashad Becker & Eli Keszler + Xover / koncert experimentální hudby

Rashad Becker nabízí futuristicky znějící tvar čistě elektronických kompozic, který však vědomě operuje s tradicí experimentální hudby, jež vznikla v 50. letech díky skladatelům jako Karlheinz Stockhausen či Pierre Schaeffer nebo pozdější tvůrci Jean-Claude Risset a Bernard Parmegiani, ale také vědomě operuje s ozvuky radikální klubové scény a analogové avantgardy. (text: Stimul fest).

Eli Keszler je newyorský umělec, skladatel a hráč na bicí nástroje. Jeho skladby a vizuální díla zkoumají hranice instrumentace, notace a prostoru.

fb event


PO – ÚT / 7.11. – 8.11 / 18.00 / MAŘENA Fakulty architektury / přednášky, koncerty

► PO

18.00 / Veronika R. Nováková – grafická designérka / přednáška

18.30 / Petr Babák – grafický designér – studio laboratoř / přednáška

20.00 / ČAU ČESKO / live djset

► UT

18.00 / Iza Rutkowska (PL) – design / přednáška

20.00 /  Andrew Daren  / dj set

fb event


ST / 9. 11. / 18.00 / VIDEOGRAM 61: Viktor Takáč / autorská přednáška

Zveme na komentovanou projekci vybraných prác z portfolia Viktora Takáče.

Viktor Takáč je intermediální umělec, studoval na AVU v ateliéru intermediální tvorby II. Jiřího Príhody a ateliéru nových médií I. Michaela Bielického. Jeho práce se pohybují na pomezí videa, objektu a instalace, často využívají videozáznamy, časozběrný obraz a formální postupy kinematograie. Pracuje jak se základními kvalitami filmového materiálu a videa, tak s principy mizanscény a časoprostorových paradoxů videozáznamu.


ČT / 10. 11. / 19.00 / DIVADLO D‘EPOG: Sakurambo / experimentální divadlo

Experimentální divadlo D‘ Epog v repríze monodramatu Sakurambo.


PÁ / 11. 11. / 20.00 / Hudba PRAHA: Judy Dunaway  (US) + Billy Roisz (AT) + support / koncert

Hudba PRAHA v sérii “nojs is najs” uvádí hudební skladatelku Judy Dunaway (NY) a video-artistku a performeku Billy Roisz (AT).

Judy Dunaway hraje avantgardní kompozice a volné improvizace na amplifikované latexové balony, které používá jako originální hudební nástroje. Díky tomu je světově známá jako “virtuoso of the balloon.”

Billy Roisz je rakouská hudebnice a videoartistka. Ve své práci se už od 90. let zaměřuje na vztahy a rozdíly mezi zrakovým a sluchovým vnímáním. Zkoumá interakci mezi zvukem a obrazem, zaměnitelnost a/nebo jedinečnost elektromagnetického signálu v přístrojích, které vytvářejí obraz a zvuk.

fb event


ÚT / 15.11 / 20.00 / Hudba PRAHA: Patrick Higgins (US) / koncert

Patrick Higgins je skladatel a kytarista, který nebude v Brně poprvé – kromě sólového koncertu v den otevření prostoru PRAHA, zde vystoupil také se svojí kapelou ZS. Tentokrát se opět představí sólo.

The New Yorker o něm říká, že je “jedním z hlavních aktuálních hybatelů newyorské avandgardy”. Zkomponoval díla pro některá zásadní americká tělesa, jeho široký záběr zahrnuje díla pro komorní orchestry, bicí cykly a smyčcové kvartety po menší soubory i sólisty. Skládá hudbu pro film, televizi i galerijní projekty.

fb event


ST / 16. 11. / 20.00 / 5. narozeniny ArtMap v Brně / party

Před pěti lety – v září 2011 – vyšla v Brně první místní ArtMapa. Od té doby vychází co tři měsíce nepřetržitě, k původnímu zaměření na informační servis se postupně přidaly i další aktivity. U příležitosti “půlkulatého” výročí vystoupí čtyři spřízněné projekty na pomezí hudby a vizuálního umění.

PROGRAM:

20:00 – 20:30 PJNK > Elektroakustické duo Kateřina Zochová a Pjoni. Harfa, violončelo, vokály, elektronika.

21:00 – 21:30 Kutya > Jedna čtvrtina Midi Lidí a třetina Audiofenek ve svém hudebním sólo projektu.

22:00 – 23:00 DIRT Igor Korpaczewski > Temné pouštní disko na stanici KW.

23:15 – 00: 30 Krysí Krys a Chef3 > Late night dance.

fb event


SO / 19. 11. / 15.00 / Živé hraní k promítaní: DJ set / dětský multimediální workshop

Série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, ­generaci “born digital” od 6 let.

LEKTORKY:  Markéta Lisá – hudebnice (Midi Lidi) a VJ (DVA) + Jana Ulehlová.

REGISTRACE: Prosíme o potvrzení účasti na: prahavbrne@gmail.com

fb event


NE / 20. 11. / 20.00 / S(o)unday mixtapes: Amen Tma + Slavek Kwi + Jano Doe / poslechovka

Pravidelný nedělní večer v prostoru PRAHA věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát se one woman projektem Jano Doe, zvukovým umělcem Slavkem Kwi (vystupujícím pod jménem Artificial Memory Trace) a duem Amen Tma.

fb event

 


PO – PO / 21. 11. – 5. 12. / Kristína Reisová: Čo sa varí? / audio intervence

Audio intervence Kristíny Reisovej, FaVU VUT, Ateliér tělového designu.

“V limitovanej ponuke Vám odporúčame ochutnať z exkluzívneho výberu receptov pripravených Kristínou Reisovou, známou kuchárkou všednosti a obyčajnosti nášho života. Tentokrát svoje menu okorenila nezvyčajnými príchuťami, ktoré by ste len ťažko mohli uhádnuť. Tajomstvo jej kuchyne je záhadou pre každého, kto zakúsi. A práve preto patrí do okruhu často vyhľadávaných svetových kuchárok. Neváhajte si objednať a prekvapiť svoje chuťové poháriky!”

fb event


PO / 21. 11. / 20.00 / Hudba PRAHA: Horse Lords (US/Northern Spy) + JAMKA + Urbanfailure / koncert

>>> Baltimore’s Horse Lords are a truly exciting rock band, fusing West African influences with avant-garde tendencies to create an exciting and powerful polyrhythmic sound, as heard on their latest and greatest record to date “Interventions”. Following in the steps of krautrock, jazz rock and post-punk greats, Horse Lords have found their own expressive musical language based on minimalistic structures and dense, whirling textures of instruments and electronics blurring together in fascinating ways.

>>> Jamka je elektronický hudební projekt, který v roce 2001 založili Monika Šubrtová a Daniel Kordík. Momentálně sídlí v Londýně, kde se s Jamkou usadili jako součást lokalní experimentalní scény. Hudbu tvoří za pomoci syntezatorů, sekvencerů, samplerů či různých efektových pedálů. Stylově oscilují na pomezí žánrů jako je techno, elektronika, industrial či noise. Tvorba Jamky je ale osobitá a nezná kompromis. Jejich nejnovější album “INTER ALIA” vychází 18. října 2016 na Urbsounds label

>>> Urbanfailure je sólový projekt hudebníka Michala Lichého, člena bratislavského kolektivu Urbsounds, který svůj styl označuje jako rhythmic noise/lo-fi techno a t(h)rash. Elektronický zvuk ve své tvorbě zkoumá od 90. let, kdy nahrál svoji první kazetu s názvem Try It. Díky živému hraní se postupně odkláněl od počítače k hardvéru a jeho setup aktuálně tvoří syntezátory, elektronický bubeník a efekty. Urbanfailure má za sebou mnoho koncertů doma i v zahraničí – festival Next, Hradby Samoty, New New!, Itch My Ha Ha Ha, Multiplace nebo festival Resistence v Británii a již několik let je také aktivním organizátorem akcí věnovaných extrémní elektronické hudbě Ears Chewing Satusfunktion a Vermin v Bratislavě.

fb event


ÚT / 22. 11. / 18.00 / Jak přežít 001: Udržitelný design – Chloé Rutzerveld + Mandy den Elzen / přednášky

>>> Chloé Rutzerveld je kritická designérka, která se zaměřuje především na jídlo a futuristické koncepty související s produkcí a konzumací. Fascinuje ji jedinečný vztah člověka a jídla. Stojí za oceňovaným projektem “Edible Growth”, kde s využitím technologie 3D tisku vyvinula jedlý samorostoucí ekosystém.

>>> Mandy Den Elzen se ve své designérské práci zaměřuje především na organický materiál a stírá tak hranice mezi vědou, uměním a fashion designem. Snaží se přijít na to, odkud různé materiály pocházejí, jak jsou zpracovávané a proč si lidé vytváří odstup mezi produktem a jeho materiálem. Ve svém výzkumu se v současné době soustředí na zvířecí kůži a na opomíjené části zvířat, pro které nachází nové využití ve svojí umělecké tvorbě a vývoji nových druhů textílií.

fb event


ST / 23. 11. / 19.00 / Jak přežít 001:  Future food concepts –  WORKSHOP & TASTING s Chloé Rutzerveld / workshop

STROOOP je nejnovější projekt konceptuální designérky jídla budoucnosti, Chloé Rutzerveld, který je akutálně prezentován na letošním Dutch Design Week v Eindhovenu. Během workshopu se s Chloé podíváme na nové inovativní využití nadbytečných částí zeleniny, a na to, jak je udělat znovu užitečnými (a jedlými). Zpracujeme zbytky rostlinného původu a vyrobíme první (ne)typickou holandskou oplatku STROOOPwafel z odpadu. Chloé tak ve svém projektu oživuje známý holandský produkt a pozměňuje ho v kritický objekt, kterí naráží na problémy průmyslového zpracování zeleniny.

fb event


PÁ / 25. 11. / 18.00 / VISITING EDITORS: Jack Self (London) – The Real Review / promítání, diskuse

Visiting Editors je sérií přednášek, diskusí a čtení o jiných modelech publikování v architektuře.  Přednáškovou sérii doprovází pop-up čítárna s kurátorským výběrem současných editorských projektů lokálních scén.

fb event


PO / 28. 11. / 20.00 / Sociologie a film 2016: Něžná revoluce / promítání, diskuse

Ivo Možný ve své knize „Proč tak snadno?“ rozvíjí tezi, že normalizační společnost byla především společností rozsáhlých rodinných sítí fungujících na základě klanové logiky. Právě jejich existence umožňovala svým členům zabezpečit si určitou životní úroveň i v rámci špatně fungujícího ekonomického a politického systému. „Sametová revoluce“ může být z této perspektivy viděna jako výsledek situace, kdy už ani tento způsob obhospodařování potřeb nedokázal zajistit spokojenost všem, hlavně těm mladším členům klanů, a to ani v kruzích blízkých centru moci.

Jako podklad k diskuzi bude promítnut dokumentární film Něžná revoluce. Ten byl dokončen 28. prosince 1989, což znamená, že jeho výroba trvala jen o něco více než jeden měsíc. Vznikl v době, kdy přívlastek „sametová“ ještě neexistoval, ještě jej bylo třeba vymyslet. Přestože se film nijak radikálně nevymyká z interpretace 17. listopadu 1989, tak jak se postupně utvářela v následujících letech, jakousi svou bezprostředností a čerstvostí je do určité míry překvapivý. Je možno ho chápat jako ještě polohrubý, dosud neúplně zpracovaný a nevyčištěný materiál, z něhož čerpaly pozdější výklady událostí listopadu 1989 v Československu.

fb event


ÚT / 29. 11. / 18.00 / Festival nahých forem: Cool edition / festival, přednáška, performance, koncert

Zimní edice Festivalu nahých forem. Cílem akce je podpora myšlenky festivalu jednak živými uměleckými akcemi umělců, jednak prezentací vybraných děl a informacemi o průběhu obou ročníků festivalu. Událost bude i uvedením publikace Nahé situace Lenky Klodové, která vyšla ves poelčné péči dvou brněnských subjektů: vydavatelství Host a Fakulty výtvarných umění VUT v Brně.

fb event


ST / 30.11 / 18.00 / PROSTOR PRO MĚSTO: Michal Sedláček – architekt města Brna / přednáška, diskuse

Rada města Brna jmenovala v dubnu tohoto roku do čela Kanceláře architekta města Brna (KAM) zkušeného architekta Michala Sedláčka. Přijďte na debatu o tom, na čem Kancelář pod jeho vedením aktuálně pracuje, jaké urbanistické změny nás v Brně mohou do budoucna čekat a jak moc je můžeme ovlivnit.

PROSTOR PRO MĚSTO se zabývá veřejným prostorem, uměleckým, ale i sociálně politickým aktivitám, které ho utváří i propojují, tématu soch ve veřejném prostoru a vzájemnému pronikání oficiálních strategií s guerillovými aktivitami.

Akci pořádá Moravská galerie v Brně.

fb event 
ŘÍJEN 2016


SO / 1. 10. /  11.30 – 18.00 / SLOW UP Brno: Never Sol & Elpida / workshop, přehlídka, koncert

Přijďte si vyzkoušet techniky recyklace a upcyklace oděvu s českými designery a naučte se plést ponožky od pletařek zapojených do projektu Ponožky od babičky.

11.00 / zahájení workshopu, představení jednotlivých stanovišť, vlastní prezentace designérů potažmo vedoucích workshopů face to face.

20.00 / Módní přehlídka a koncert Never Sol & sboru Elpida.


SO / 1. 10. / 15.00 / BRNO: NOHAMA MNOHÝMA BRNAMA / procházka

Procházka s architekty Romanem Čerbákem a Martinem Klenovským po příkladech brněnského (ne)urbanismu. Akce se koná v rámci Dne architektury. Sraz: 15:00, Šilingrovo nám. před hotelem Barceló.

fb event


NE – PÁ /2. 10. – 7. 10. / PAVILON1 / workshop a symposium

2. 10. / 19.00 / Úvodní přednáška Samana Saffariana a Galo Moncayo-Asana k tématu architektonického workshopu, který proběhne pod jejich vedením v následujícím týdnu a bude zakončen veřejně přístupným sympoziem

3. 10. – 6. 10 / workshop, nutná rezervace na http://pavilon1.cz/

7. 10. / 10.00 – 18.00 / sympozium s Marjanem Collettim (Bartlett – UCL, Exp.Arch Hochbau Innsbruck), Shajayem Bhooshanem (AA DRL, ZHA CoDe), Petrem Massinem (Exp.Arch Hochbau Innsbruck), Kristínou Rypákovou (KAT VŠVU) a dalšími hosty..

fb event1

fb event2


NE / 9. 10. / 15.00 – 19.00 / The Dirty Electronics Earache II / workshop & S(o)unday mixtapes / poslechovka

Workshop a performance pod vedením Johna Richardse (UK) z Dirty Electronic zaměřený na sekvencer Earache.

20.00 / S(o)unday mixtapes > Skupina uvádí Tomáše Šenkyříka
V rámci pravidelné poslechovky terénních nahrávek představí brněnský autor Tomáš Šenkyřík své nové album Hrklavka.

fb event


ÚT / 11. 10. / 18.00 / OD CHAOSU K NOVÉMU ŘÁDU / křest knihy

Křest publikace věnované počátkům institucionalizovaného výzkumu v oblasti urbanismu a územního plánování v Brně. Autoři publikace Markéta Žáčková a Jan Kristek.


ST / 12. 10. / 18 hod /  JAK SE DĚLÁ GALERIE / křest knihy

A je to tady! Výpravně ilustrovaná publikace pro děti a jejich rodiče o tom, jaký význam mají na světě místa zvaná galerie, kdo tam pracuje, na čem a proč, od autorů Ondřeje Chrobáka, Rostislava Koryčánka a Martina Vaňka. Ilustrátorem knihy je David Böhm. Pojďme společně oslavit vydání této unikátní knihy za přítomnosti jejích autorů a využijte skvělou příležitost zakoupit si knihu za speciální cenu jen v tento den! Vstup zdarma.


PÁ / 14. 10. / 21.00 / Posilovna :: Brněnská 16 / party

Afterparty po 56. ročníku filmového festivalu Brněnská 16.

fb event


ÚT / 18. 10. / 18.00 / Rebelčin průvodce osvobozením žen / křest knihy

Křest publikace autorky Judit Orr, která mapuje kořeny útlaku žen a ukazuje, proč̌ způsob, jakým je společnost za kapitalismu utvářena, a zejména to, jak vypadá́ moderní́ rodina, vede k tomu, že obyčejné́ ženy i muži prohrávají́. Publikaci vydalo nakladatelství Solidarita.


ST – NE / 19. 10. – 23. 10. / Expozice nové hudby / festival

Doprovodný program Expozice nové hudby / Exposition of New Music 2016 (19. 10. – 23. 10. 2016) v kulturním prostoru PRAHA tentokrát nabízí doplnění hlavního festivalového programu o specifické poslechové večery, zvukové intervence a dětský zvukový workshop.

fb event


ČT / 20. 10. / 17.30 / VISITING EDITORS: Ethel Baraona Pohl – dpr-barcelona / přednáška a prezentace

První z cyklu přednášek zaměřených na nové nezávislé a nekomerční editorské řady interdisciplinárně a kriticky orientovaných autorů. Ethel Baraona Pohl je španělská kritička, spisovatelka a kurátorka, spoluzaložila nezávislé a nekomerční knižní řady “dpr-barcelona” zaměřené na zkoumání architektury z řady možných úhlů, zejména její propojení s politikou, technologií, ekonomií a sociálními otázkami.


ST / 26. 10. / 18.00 / PROSTOR PRO UMĚNÍ: Milan Knížák / prezentace

Setkání s osobností, kterou netřeba představovat. Přijďte na autorskou prezentaci Milana Knížáka, mnohostranně talentovaného umělce a významné osobnosti naší společenské i politické scény. Můžete se těšit například i na komentář k jeho dílům, která Moravská galerie vybrala do nové expozice ART IS HERE. Vstupné 60 / 40 Kč studenti.


NE / 30. 10. / 20.00 / Jozef Van Wissem (NL), Syny (PL) / koncert

Jozef van Wissem je nizozemský loutnista a hudební skladatel. Spolupracoval s Gary Lucasem, Keiji Hainem, Jamesem Blackshawem nebo Jimem Jarmuschem. V roce 2013 získal hlavní cenu festivalu v Cannes za filmovou hudbu k filmu Přežijí jen milenci (J. Jarmusch). Syny je projekt Roberta Piernikowskeho (Napszyklat) a produceta 1988 (Etamski).

fb event


PO / 31. 10. / 19.00 / The Present of Music – A Collective Composition / přednáška

Přednáška věnovaná konceptu kolektivní a komunitní kompozice se uskuteční v rámci Visegrad Artist Residency Program 2016 rezidenta Jána Podrackého (SK).
ZÁŘÍ 2016


SO / 3. 9. / 10.00 – 18.00 / Nevídaný dům? Rovnou město! / workshop

RODINNÝ DEN PLNÝ STAVĚNÍ A ARCHITEKTURY. Chcete si vyzkoušet stavbu mostu nebo odlít vlastní sochu? Vědět, jak je most zatížen, když přes něj jezdí auta? Jak rozmístit budovy ve městě, aby správně fungovalo?
Přijďte si užít stavitelskou sobotu a zapojte se do soutěže VIDA! science centra Nevídaný dům? Rovnou město! 

soutěž link

fb event


SO / 10. 9. / 10.00 / NANUKY PRAHA na INDUSTRA FOOD FEST / gastro

I letos se uvidíme na Industra Food Festu, tentokrát v sobotu 10. 9. Speciální festivalová kolekce nanuků se tentokrát zaměří hlavně na šťavnaté ovoce dozrávající během pozdního léta, nanuky naplněné sušenkami, obalované v čokoládě a hříšných posypkách a určitě nebude chybět aspoň jeden party nanuk s alkoholem.

fb event


NE / 11. 9. / 20.00 / Kevin Drumm (USA) + Tyto Alba (CZ) / koncert

Kevin Drumm je experimentální elektronický hudebník z Chicaga, známý kromě své sólové tvorby i spolupracemi s Mikou Vainiem či Prurientem, vydávající pod hlavičkou důležitých labelů jako Editions Mego, Erstwhile, Staalplaat. Poprvé v Brně!

TYTO ALBA – Nový projekt Jan Buriana a Michaely Švédové (oba Kyklos Galaktikos), tetokrát v sólovém vystoupení Jana Buriana. Experimental, electroacoustic, improvisation, site-specific music, generative music, sound art, urban shamanism. 

fb event


ČT / 15. 9. / Michala Přibáň: Všechno je jenom dvakrát / autorské čtení, beseda, autogramiáda

I když se vydáte po vlastních stopách, sami sebe nenajdete… Román o návratech a neshledáních a jeho autora, brněnského literárního historikaMichala Přibáně, představí Miroslav Balaštík.

fb event


PÁ / 16. 9. / 20.00 / Ozvěny Vinyly I. –  Aid Kid, Role / koncerty

Koncertní večery, které vycházejí ze širších a užších nominací Hudebních cen Vinyla.

www.vinyla.cz

Na prvním večeru se představí Aid Kid, Objev roku 2015 a Role, bodující v několika výročních anketách nebo v talentové soutěži Startér.

fb event


SO / 17. 9. / 15.00 – 18.00 / Živé hraní k promítání / dětský workshop

Pravidelná série dětských dílen, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům & audiovizuálním umělcům – ­generaci “born digital” od 6 let. 


ÚT / 20. 9. / 19.00 / Kola versus auta – promítání / filmu a diskuse

Komu patří ulice, jak se to má lidskou vzájemností v dopravě, kdy se začnou obyvatelé měst dožadovat změny, kdo všechno trpí kolonami a mají lidé právo na bezpečný pohyb městem na kole? Přijďte se podívat na film tato témata pokrývající a následně se bavit o tom, jak to vlastně je.
.
 .

.

V šalině se kouří?

A. jenom z výfuku

B. pouze z okna

C. jen z horkého kafe

D. žádné z uvedených

Dejte se dohromady se svými přáteli, utvořte tým a prověřte své znalosti o dopravě ve městě Brně! 5 kol, 10 témat, 51 otázek, každý si přijde na své. Odměna jistá!

fb event


PÁ / 23. 9. / 20.00 / Ozvěny Vinyly II. – DMR, Places / koncerty

Na druhých ozvěnách vystoupí Děti mezi reprákama – jednočlenný projekt nominovaný v letošním roce v kategorii Objev roku 2015 a Places, bodující v několika výročních anketách nebo v talentové soutěži Startér. Places i Role se také objevily v širších nominacích Hudebních cen Vinyla 2015 v kategorii Objev roku.


UT / 27. 9. / 19.30/ Divadlo D’ Epog: Sakurambo / divadlo

Brněnské experimentální divadlo v repríze monodramatu Sakurambo.

fb event


ST / 28. 9. /  20.00 / HACO (JP) a hosté / koncert

Mezinárodní věhlas si skladatelka a multiinstrumentalistka Haco zajistila unikátní kombinací postupů elektroakustické hudby, post-punku, avantgardy, ambientu, improvisingu, ale i popu. První album vydala v roce 1995, později spolupracovala s takovými esy světové scény, jako jsou Acid Mothers Temple, David Toop nebo Otomo Yoshihide. Aktuální album Haco nazvané Secret Garden je ukázkovým příkladem zralého, osobitého a přitom velmi zábavného a současného avant-popu. Její vystoupení by si tak neměli nechat ujít příznivci Laurie Anderson, Davida Sylviana, Björk nebo třeba Kate Bush.


ČT / 29. 9. / 20.00 / Pecha Kucha Brno #18 : Grafický design / prezentace

Pecha Kucha Night Brno a PRAHA/Fórum pro architekturu a média Vás zvou na další ze série prezentačních večerů věnovaných umění, architektuře a rozpustilé kreativitě. Díky spolupráci s právě probíhajícím Bienále grafického designu v Brně se na večírku představí zásadní postavy nejen místní scény a na grafický design se podíváme i v netradičních souvislostech. Divoká karta nás tentokrát bude provázet celým večerem.

fb event
SRPEN 2016


PO / 1. 8. / 20.00 / Divadlo D’ Epog: Sakurambo / experimentální divadlo

Brněnské experimentální divadlo v repríze monodramatu Sakurambo. Vstupné: 80 Kč studenti / 180 Kč dospělí


NE / 7. 8. / 20.00 / Shilpa Ray (NYC) / koncert

Shilp.a Ray is a wailing, fire breathing Cyclops. She tornadoes everything in her path: small towns, big cities, and children’s dreams.


ČT / 18. 8. / 17.00 / Little Larry’s vegan Russian chillout vol.III / djs

Nejen elektronická hudba k tanci i poslechu v rozsahu od ambientu, pomalých balearických love songs až po svižnější cosmic disco, house a techno mnoha příchutí. Finest (not just electronic) music ranging from ambient & slo-mo balearic love songs to uplifting cosmic disco & house music & techno of many flavours.

DJs: KOSMIC SKAUT (Metro//Olomouc), PDCH (Schöne Musik//Brno/Praha)

Vinyl tastes better.

Start: 17:00 – Konec: 00:00. Vstupné dobrovolné. Entry voluntary.

fb event 
ČERVENEC 2016

PÁ – NE / 1. – 31. 7. / 12.00 – 24.00 / LETNÍ STAGE PRAHA NA NÁDVOŘÍ PRAŽÁKOVA PALÁCE / knihovna, gastro

KNIHOVNA 4AM – aktuální nabídka architektonických a hudebních časopisů, nejnovější knihy věnované městu a urbanizmu, katalogy a publikace MG. Originální nabídka jídla a nápojů, nanuky PRAHA, vegan grilování. Podrobný program na www.prahavbrne.cz.


PO / 25. 7. / 20.00 / Talibam! (NYC) + Mutanti Hledaj Východisko (CZ) / koncerty

>>> Talibam!

Brooklynský projekt Talibam! je jedním z nejplodnějších a nejzajímavějšich úkazů na americké scéně, jehož mediální ohlas sahá od Wire až po Pitchfork a jehož koncerty byly pověstné svou výbušností i hravou šíleností. Původně free-rockové improvizační duo (Matt Motel – syntezátor a zpěv a Kevin Shea – bicí a zpěv) v posledních letech tvoří hudbu označovanou jako “avant rock hip-hop comedy “, očekávejte eklektickou show plnou nadhledu, sebeironie a svébytný mix současných, minulých a budoucích hudebních trendů.
.
.

>>> Mutanti hledaj východisko

Bylo nebylo. Tam kde končí cesta a začíná les stála opřená o stromy malá dřevěná chaloupka a v té malé dřevěné chaloupce bydlel Jirka s Honzou. Úplně sami. Mutanti hledaj východisko. Jsou. Prostor, který se rozpíná a smršťuje podle toho s jakou intenzitou se dotýká planet, zvířat a lidí. Vyprávění příběhů, které se míhají na kraji zorného pole a noří se sami do sebe.Jeden se ochotně a uvěřitelně vtěluje do rolí – většinou lidí, které byste nechtěli potkat. Druhý tomuto úchylnému kabaretu staví silné post-apokalyptické hudební kulisy. Ve svých skladbách nejen hrají, ale přímo staví až bizarní příběhy. Mutanti jsou prý česká odpověď na Die Antwoord. Die Antwoord wishes!
ČERVEN 2016


ST / 1. 6. / 20.00 / Meeting Brno 2016 – Amnesty International: Neuland s Richardem Ptákem / promítání, beseda

Promítaní švýcarského dokumentu Neuland a následná beseda s Čechošvýcarem umělcem Richardem Ptákem.

fb event


ČT / 2. 6. / 19.00 / Jiří Franta, David Böhm: Za obrazy / výstava, afterparty, gastro

Grilování a afterparty po setkání s umělci a autory výstavy – nádvoří Pražákova paláce.


PÁ / 3. 6. / 20.00 / Je tohle ještě život?: Večer v Okrese na severu / přednáška

V druhém dílu cyklu představíme legendární seriál ze zlatých časů československé televize – Okres na severu, ve kterém soudruh Pláteník řeší problémy celonárodního průmyslu, obyčejných lidí i vlastní dcery zmítané komplikovanou láskou. Chodbami okresního výboru vás provedou dva přední čeští odborníci na cokoliv, Jiří Jelínek a Michal Zlatkovský.

fb event


ST / 8. 6. / 19.00 / POSTAVIT DOMY NESTAČÍ / křest knihy, večírek

Publikaci s podtitulem Vizuální kultura a veřejný prostor města Brna v období po druhé světové válce představí v krátkých prezentací autoři jednotlivých kapitol: Rostislav Koryčánek-Šárka Kubínová-Jana Písaříková-Šárka Svobodová-Jaroslav Sedlák-Jan Šrámek.

K tanci a poslechu zahraje DJ/VJ KOLOUCH a DJ kidO.

Knihu bude na místě možné zakoupit za 350 Kč.

fb event


SO / 11. 6. / 19.00 / Debatní klub Ludvíka Vaculíka: Evropa na pokraji sil / diskuze

DKLV je neformální uskupení zaštítěné Institutem regionálních demokratických hodnot, které se nonkonformně a bez politické korektnosti vyjadřuje k nejzásadnějším otázkám dnešní doby. Debatu moderuje předseda, sociolog a mluvčí generace Y Mgr. Stanislav Biler.


ÚT / 14. 6. / 19.30 / Klaus Legal (IT), ENSync (IT/FR), Autoknack (FR) / koncerty

Klaus Legal používá kontrolery, světla a fotosenzitivní syntezátory, které generují rytmy a zvukové vlny. Tyto zvuky jsou modulovány a efektovány, vzniká tak specifická zvuková krajina, která bývá označována jako oslepující techo, power electronics nebo industriál nevhodný pro epileptiky. Světlem ovládaná elektro akustická hudba Klause Legala odkazujuje k Esplendor Geometrico, Pan Sonic nebo Sudden Infant.

ENSync je nečekané shledání francouzského bubeníka vystupujícího pod jménem Bstn Chmps a italského zvukového nerda Riccarda Gamondiho. Jejich společná improvizace plná zpětných vazeb, hlubokých frekvencí a subtilních rytmických struktur je postavená na vzájemné komunikaci živých bicích a elektroniky.

Dada mechanické písně jakoby zpívané vycpanou vránou, se sladkou bahenní příchutí křupavého písku. Vám to nestačí? Z poloviny strojová mechanika doplněná čtvrtinou ateatrálního divadla a třetinou francouzského kabaretu, to všechno je Autoknack.


PÁ / 17. 6. / 18.00 / Zahájení 27. Bienále Brno 2016: Které zrcadlo chceš olizovat? / výstava, afterparty

Výstava mezi realitou a fikcí, situovaná v reálném a fiktivním prostoru – Pražákův palác & afterparty na nádvoří.

fb event


NE / 19. 6. / 20.00 / Asuna (JP) + Gurun Gurun (CZ) / koncerty

Hudebník, výtvarník a performer Asuna studoval výtvarné umění na Tokyo Zokei University. Používá nepřeberné množství klávesových nástrojů a elektroniky: starými varhanami počínaje, přes všemožné modely japonských keyboardů Casio až po zvukové hračky pro děti. Gurun Gurun kombinují digitálně upravené kytary, analogové oscilátory a gramofony s akustickými nástroji.

fb event


ČT / 23. 6. / 19.00 / Blízký východ: Marek Čejka & Tamara Moyzes / přednáška

Další ze série blízkovýchodně-religiózně-politologických přednášek, tentokrát v dialogu s umělkyní a kurátorkou Tamarou Moyzes.


ČT / 30. 6. / 20.00 / The Skeleton$ (USA) / koncert

Skeleton$ (US) jsou hudební entita – amorfní experimentující seskupení původně z Ohia, nyní usazené v New Yorku, přijede v aktuální sestavě Matthew Mehlan, Jason McMahon, Jonathan Leland představit materiál z nového alba. Vstupné: na místě

fb event
KVĚTEN 2016


ST / 4.5. / 19.00 / Filmový večer: O Jánu Mančuškovi / film

Tvorbu Jána Mančušky představí filmoví kritici Marika Kupková a Martin Mazanec.

fb event


ČT / 5.5. / 20.00 / TRIAL VII.: Večer studentů Zvukové tvorby FaVU / večírek

Během večera představí svoje audio-dílka studenti předmětu Zvuková tvorba (Jiří Suchánek). Práce se budou pohybovat mezi formáty videoklipu, audio-performance, zvukové kompozice a koncertu.

fb event


ÚT / 10.5. / 18.00 / Café Chalupecký – Jonathan Watkins / setkání

Setkání s britským kurátorem Jonathanem Watkinsem, který v současnosti působí jako ředitel Ikon Gallery v Birminghamu a v letech 2002-2004 byl členem poroty Ceny Jindřicha Chalupeckého, se koná při příležitosti retrospektivy Jána Mančušky v Moravské galerii v Brně. V diskusi se s Jonathanem Watkinsem setkají Vít Havránek a David Kořínek.

fb event


ST / 11.5. / 17.00 / Vegan grilling and music: The Hammer (SWE) + Rutka Laskier (CZ) / koncerty, gastro

fb event


ČT / 12.5. / 20.00 / Divadlo D’ Epog: Sakurambo / experimentální divadlo

WORDS, WORDS, WORDS…
Třetí část monodramatického triptychu “DIY”

fb event


NE / 15.5. / 19.00 / S(o)unday mixtapes: field-recordings – Skupina & Ssnurssla / poslechovka

Pravidelná dávka experimentální hudby. Večer věnovaný autorským kompozicím v interpretaci jejich tvůrců: v průběhu večera představí svoje záznamy zvukových krajin kolektiv Skupina a Ssnurssla z promotérského sdružení AVA.

fb event


ÚT / 17.5. / 19.00 / BLÍZKÝ VÝCHOD: Sýrie – cesta ke konfliktu / politologická přednáška

Další ze série blízkovýchodně-religiózně-politologických přednášek bude věnována vývoji v Sýrii a současnému konfliktu. Podle časových možností se přednáška dotkne i situace v okolí Sýrie, hlavně Iráku a Turecku. Marek Čejka tentokrát pozve k diskusi a okomentování situace i hosta Assema Attasiho rodáka z Brna, který prožil velké části svého života v ČR i v Sýrii, pozorně sleduje syrský vývoj a je také schopen vidět tamní situaci očima Čechů i Syřanů.

fb event


ČT / 19.5. / 19.00 / Komunitní a sociální bydlení: LIPSKO – BRNO / prezentace, diskuse

Zveme zájemce o téma komunitního a sociálního bydlení na veřejnou prezentaci a diskuzi s hosty, která proběhne v rámci výměnného projektu komunitních iniciativ z Brna a Lipska. Dozvíte se, jaké projekty sociálního bydlení právě probíhají ve městě Brně či jak řeší financování, správu i sociální inkluzi autonomní kolektivy komunitního bydlení v Lipsku.

fb event


SO / 21.5. / MUZEJNÍ (DEN A) NOC V PRAHA / workshopy, hudba, nanuky

>>> 13.30 / Živé hraní k promítaní / dětský workshop

Audiovizuální workshop pro děti od 6 let v rámci festivalu Eduspace.

fb event

>>> 18.00 / Jak si postavit vlastní přijmač / praktická část workshopu

Druhá část workshopu Jan Sůsy, hudebního publicisty a radioamatéra, navazující na úvodní únorovou teoretickou část v rámci Radiolab dne. Tentokrát bude dílna zaměřena na praktické bastlení. Na workshopu si postavíme jednoduchý “all-band” přijímač, kterým lze poslouchat noise domácích spotřebičů nebo “elektromagnetický smog” rušných měst.

fb event

>>> 20.00 / hudba, jídlo, nanuky a vy / večírek


NE / 22.5. / 14.00 / Jak si postavit vlastní přijímač / workshop, praktická část

Pokračování workshopu Jana Sůsy, v nedělní části bude obsahem workshopu dopracování AM a FM modifikace all-band přijímače a kolektivní improvizace s nachytanými zvuky.

-->