11. 11., 20:00 ► Hudba PRAHA ► Judy Dunaway [US], Billy Roisz [AT], support TBA

snimek-obrazovky-2016-10-14-v-18-00-25

 

Hudba PRAHA uvádí v sérii nojs is najs hudební skladatelku Judy Dunaway (NY) a video-artistku a performeku Billy Roisz (AT) >>> more info

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Judy Dunaway (NYC) – “virtuoso of the balloon”

Judy Dunaway vystudovala hudební kompozici na Stony Brook University (New York) a experimentální hudbu u skladatele Alvina Luciera na Wesleyan Uni (Connecticut).

Hraje avantgardní kompozice a volné improvizace na amplifikované latexové balony, které používá jako originální hudební nástroje. Díky tomu je světově známá jako “virtuoso of the balloon.” Na svých koncertech využívá různé velikosti, tvary a materiály balónů a experimentuje jak s jejich zvukovým rozsahem, tak se samotnými limity hudebního uměleckého projevu. Její skřípající „tenor“ balón bez problémů strčí kytaru Jimmyho Hendrixe do kapsy a její obří balón pulzuje do hlubin infrazvuku. Její abstraktní hudba a zvuky jsou však těžko zařaditelné v rámci běžných žánrů, vždy totiž záleží na individuálním posluchači a jeho vlastním prožitku a představách – stejně, jako to známe z rozpoznávání obrazů ve tvarech oblaků či ohně.

Ke spolupráci na svých vystoupeních přizvala mnoho významných hudebníku, jako např. Yasunao Tone, FLUX Quartet, Roscoe Mitchell, Jennifer Walshe nebo John Hollenbeck a často do svých koncertů zapojuje i veřejnost.

Své koncerty na balóny odehrála na mnoha místech po celém světe, jako např. Academy of Media Arts Cologne (DE), Avant-Garde Schwaz Festival (AT), Alternative Museum (NY), Bang on a Can Festival (NY), EGuelph Jazz Festival (CAN), Lincoln Center Out-of-Doors (NYC), New Museum of Contemporary Art (NY), Performance Space 122 (NY), Podewil (Berlin), Roulette (NYC), CEAIT Festival (Los Angeles), Seltsame Musik Festival (Krems, Austria), SoHo Arts Festival (NYC), STEIM (Amsterdam) nebo Zentrum fuer Kunst und Medientechnologie (Karlsruhe).

Její hudbu vydává např. label CRI (Composers Recordings Inc) nebo Innova labels.

http://www.jeweltone16.org/judydunaway/

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Billy Roisz (Vídeň / sixpackfilm)

Billy Roisz je rakouská hudebnice a videoartistka. Ve své práci se už od 90. let zaměřuje na vztahy a rozdíly mezi zrakovým a sluchovým vnímáním. Zkoumá interakci mezi zvukem a obrazem, zaměnitelnost a/nebo jedinečnost elektromagnetického signálu v přístrojích, které vytvářejí obraz a zvuk. Své experimenty realizuje jak v podobě živých performancí, tak v čistě audio-vizuálních instalacích, sólových vystoupeních, jako i v četných kolaboracích s experimentálními hudebníky, nosery nebo klasickými skladateli, divadelníky a tanečníky. Sama taky spoluorganizuje a kurátoruje pravidelný REHEAT festival v Nickelsdorfu.

Její videoartová díla jsou součástí distribuce rakouské společnosti sixpackfilm.

http://billyroisz.klingt.org/

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Support TBA

-->