Další ze série pravidelných přednášek politologa Marka Čejky na současná témata spojená s Blízkým východem. Tentokrát s Jiřím Barošem o vztahu náboženství a politiky.
Diskuse o vztahu náboženství a politiky dnes zdaleka nevyvolává jen islám, ale i křesťanství, judaismus a východní náboženství. Marek Čejka tuto problematiku stručně přiblíží, načež bude následovat diskuse s politickým filosofem a politologem Jiřím Barošem, zaměřená hlavně na roli křesťanství v současné politice.
***
Jiří Baroš v současnosti vyučuje katedře politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a zároveň působí na Ústavním soudu jako poradce. Editoval knihy Vladimír Čermák. Člověk – filozof – soudce a Jezdili s ním andělé. In memoriam Stanislav Krátký. Zabývá se politickou filosofií, konstitucionalismem, lidskými právy a vztahem náboženství a politiky.
***
Marek Čejka vystudoval právo a politologii. Mnohokrát navštívil Blízký východ a v letech 2001-2002 absolvoval stáž na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě a v roce 2014 zkoumal americký judaismus a islám na Hartford Seminary v Connecticutu. V současnosti působí mj. na Vojenském historickém ústavu a přednáší na několika vysokých školách. Je autorem řady článků a několika knih: Judaismus a politika v Izraeli (2002, 2009), Izrael a Palestina (2005), Encyklopedie blízkovýchodního terorismu (2007), Dějiny moderního Izraele (2011) a je spoluautorem knihy Rabíni naší doby (2010, s Romanem Kořanem, vyšlo též nakladatelství v Routledge).
Provozuje blog:
blizky-vychod.blogspot.com