ÚT / 7.11. / 19.00 / VISITING EDITORS #5 Mark Minkjan – Failed Architecture / přednáška, diskuse

Pokračování série diskusí a přednášek o nových modelech publikování v architektuře. Přednáška a diskuse s Markem Minkjanem spoluzakladatelem a šéfredaktorem blogu Failed Architecture – Researching Urban Failure. Visiting Editors je otevřená série diskusí, přednášek a čtení o jiných modelech publikování v architektuře.

fb event

Mark je urbánní a architektonický geograf, kterého zajímá vztah vystavěného prostředí a společnosti. Studoval urbánní geografii, ekonomiku a sociologii na Amsterdamské univerzitě a je součástí Non-fiction – kanceláře pro kulturní inovaci – (non-fiction.eu). Píše pro The Guardian a VICE. Mark je spoluzakladatelem nadace Failed Architecture. Pro roky 2015/2016 získal grant Dutch Creative Industries za ambici tvořit stravitelné formy architektonického kriticismu pro široké publikum. Je vítězem holandské ceny za architektonický kriticismus Geert Bekaert Award 2016.
www.failedarchitecture.com

Prezentaci Marka Minkjana finančně podpořila Embassy of the Netherlands in the Czech Republic
//

Lecture and talk with Mark Minkjan, co-founder and editor-in-chief at Failed Architecture – Researching Urban Failure.

Mark is an urban and architectural geographer who is interested in the interplay between the built environment and society. He studied urban geographies, economics and sociology at the University of Amsterdam and is part of Non-fiction – office for cultural innovation – (non-fiction.eu). He edited and contributed to several books and websites, and writes for a.o. The Guardian and VICE. Mark is co-founder of the Failed Architecture Foundation. For 2015/16, he received a talent grant from the Dutch Creative Industries Fund for his ambition to create digestible forms of architecture criticism for a wide audience. In 2016 he received the Geert Bekaert Award for architecture criticism.

The presentation has been supported by the Embassy of the Netherlands in the Czech Republic

-->