NE / 4.2. / 18.00 / S(o)unday mixtapes: Sounds Queer? – Mala Herba / poslechovka

Pravidelný nedělní večer věnovaný experimentální hudbě. Tentokrát se ve znamení queer zvukového umění a aktivismu představí Zosia Hołubowska, jež ve své tvorbě experimentuje s tradičními způsoby zpěvu, noisem a dronem s cílem vytvořit performativní zvukové krajiny na pomezí magie a queer. Momentálně navíc kurátorsky a produkčně působí v rámci queer synth laboratoře Sounds Queer?, se kterou mimo jiné organizuje workshopy elektronické a synth hudby pro ženy, queer a non-binary.

fb event

Zosia Hołubowska se věnuje queer zvukovému umění a aktivismu. Experimentuje s tradičními způsoby zpěvu, noisem a dronem s cílem vytvořit performativní zvukové krajiny na pomezí magie a queer. Hudba je společným jmenovatelem jejich queer aktivit, počínaje organizováním workshopů (Sounds Queer?), podporou queer a feministických kapel při zabezpečení tour a koncertů a vydáváním desek (Collective Tantrums). Momentálně kurátorsky a produkčně působí v rámci queer synth laboratoře Sounds Queer?, ve které organizuje workshopy elektronické a synth hudby pro ženy, queer a non-binary ve feministickém hack space Mr. Baltazar ‘s Laboratory ve Vídni. Jejich poslední sólo projekt Mala Herba představuje tradiční polské a ukrajinské písně a magické rituály, které pomocí syntezátorů formuje v temné taneční vystoupení. Ostatní hudební projekty, v nichž se angažuje, oscilují mezi post punkem (Prison), cold wave (Fallow Ground) a synth popem (Wilcze Jagody).

Jejích práce byla prezentována v MUMOK, Gugenheim Museum a během posledního bienále v Benátkách v rámci Research Pavilion. Je studentkou postgraduálního studia na Academy of Fine Arts ve Vídni, kde svůj zájem soustřeďuje na queer muzikologii a fenomenologii, feministické a postkolonialni přístupy a etnomuzikologii. Zkoumá tradiční hudbu východní Evropy společně s tradicemi magie, démonologie a bylinkářství.

===============

Zosia Hołubowska is a queer sound artist, musician and a music activist. They have been experimenting with traditional ways of singing, noise and drone machines, synthesizers to create performative sound landscapes, that explore querness and magic. Other projects they have been involved in as a musician oscillate between post punk (Prison), cold wave (Fallow Ground) and synth pop (Wilcze Jagody), that extensively toured Europe and Australia. Music has also been the core of their queer activism, ranging from holding music workshops (Sounds queer?) to supporting queer and feminist bands by organizing tours, concerts and releasing records (Collective Tantrums). Most recently they have been curating and coordinating a queer synth laboratory Sounds Queer?, thanks to Kultur Gemma grant, where they organize, facilitate and run workshops on electronic and synthesizer music for women, queer and non-binary people in a femnist hacker space Mz. Baltazar’s Laboratory, in the 20th district of Vienna. Their latest music solo project Mala Herba interprets traditional Polish and Ukrainina songs and magic rituals and filters them through synthesizers, creating a dark, dancy performance. Currently they are a PhD Fellow at the Academy of Fine Arts Vienna. Their artistic research explores the relationships between sound and queer safer spaces. The latter is understood as performative, which methodologically situates their research in queer theory. Holubowska is interested in queer musicology, drawing from performative theory, queer phenomenology, and feminist and post-colonial approaches to ethnomusicology. They explore archives of traditional Eastern European music, as well as traditions of magic, herbalism and demonology and engage them in sound-scapes, performances and installations. Knowledge created through this artistic experiments is engaged in various music workshops, that are a very important element of the artist’s practice. Hołubowska has performed in Mumok (Austria), Gugenheim Museum (Spain); their last sound installation was shown at the Research Pavilion in Venice (Italy).

https://malaherba.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/soundsqueervienna/
https://www.youtube.com/watch?v=3ACO89mDVoQ&t=20s

-->