ÚT / 6.2. / 18.00 / Off Season – uvedení knihy o léčebném domě Machnáč / křest knihy

Brněnské uvedení knihy Off Season, jež je věnovaná architektuře léčebného domu Machnáč v Trenčianských Teplicích. Diskuse ohledně knihy a následného křtu se zúčastní její autoři Martin Zaiček, Andrea Kalinová a Petra Hlaváčková.

fb event

Léčebný dům Machnáč patří k nejhodnotnějším dílům postaveným v meziválečném Československu a je významným příkladem evropského funkcionalismu. Jeho autorem je pražský architekt Jaromír Krejcar (1895–1950). Architektonické řešení této jedinečé stavby je oslavou technologického a společenského pokroku, zhmotnila se v něm autorova představa humanismu. Machnáč se poprvé otevřel 1. června 1932. Roku 1969 byl zařazen do prvního soupisu památek v Československu, v roce 1996 byl prohlášen za národní kulturní památku. Uzavřen byl v roce 2002, od té doby je opuštěný a chátrá.

Příběh této významné funkcionalistické památky byl v uplynulých šesti letech cílem aktivit umělecké skupiny Opustená (re)kreácia, která vytvořila mnoho site specific instalací a akcí jako poctu této stavbě. Ty jsou také těžištěm obsahu a obrazovým doprovodem k odbornému textu knihy. Publikace OFF SEASON je textovou a obrazovou reflexí fenoménu ikony československého architektonického funkcionalismu a evropské avantgardy, stejně jako sondou do života jejího autora, architekta Jaromíra Krejcara. S myšlenkou publikace přišli fotografka Andrea Kalinová a architekt Martin Zaiček ve snaze zvěčnit kulturní a kistorickou hodnotu léčebného domu Machnáč, jehož osud a další existence je v současnosti značně nejasný. Texty kromě nich do knihy přispěli rakouský kritik architektury Jan Tabor, švýcarský historik architektury Klaus Spechtenhauser a jeho slovenský kolega Peter Szalay. Editorkou je česká kritička umění a architektury Petra Hlaváčková, grafickou podobu knize dala Magdaléna Scheryová, autory fotografií jsou Peter Kuzmin, Radana Somora a Andrea Kalinová.

-->