PÁ / 20.4. / 19.00 / Blízký východ: Islám a muslimové v Evropě / politologická přednáška

Pokračování nepravidelné řady diskusí na aktuální politická témata spojená s Blízkým Východem. Marek Čejka tentokrát pozval islamoložku Zoru Hesovou, která nás seznámí s historií, současností a perspektivou evropských muslimských komunit.

fb event

^^^
Zora Hesová je analytička Výzkumného centra AMO (Asociace pro mezinárodní otázky www.amo.cz) se zaměřením na integraci muslimů v Evropě, náboženská hnutí a sekularismus.

Je absolventkou bakalářského studia politologie na Sciences Po v Toulouse a magisterského studia filosofie a islamologie na Freie Universität v Berlíně. Studovala ruštinu na RGGU v Moskvě a arabštinu na Damašské univerzitě. Angažovala se ve studentských projektech v Bosně. Byla členkou projektu Deustche Forschungsgemeinschaft Lebensformen-Lebenswissen a absolvovala studijní pobyt na New York University. Získala doktorát v islámské filosofii na Univerzitě v Sarajevu.

Přednášela na Europa-Universität Viadrina ve Frankfurtě nad Odrou a na Univerzitě Karlově. Zveřejnila knihu Ghazálího Výklenek světel a význam osvícení v islámské filosofii. V současné době je odbornou asistentkou na Ústavu politilogie Filosofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

S AMO spolupracuje od roku 2010, je členkou AMO. Od roku 2011 do r. 2015 spolukoordinovala mezinárodní projekty AMO v Egyptě. V současné době vede projekty o islámu v Evropě a migraci.

***
Marek Čejka vystudoval právo a politologii. Mnohokrát navštívil Blízký východ a v letech 2001-2002 absolvoval stáž na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě a v roce 2014 zkoumal americký judaismus a islám na Hartford Seminary v Connecticutu. V současnosti působí mj. na Vojenském historickém ústavu a přednáší na několika vysokých školách. Je autorem řady článků a několika knih: Judaismus a politika v Izraeli (2002, 2009), Izrael a Palestina (2005), Encyklopedie blízkovýchodního terorismu (2007), Dějiny moderního Izraele (2011) a je spoluautorem knihy Rabíni naší doby (2010, s Romanem Kořanem, vyšlo též nakladatelství v Routledge).

Provozuje blog:
blizky-vychod.blogspot.com

-->