ČT / 25.7. / 18.00 / Míříme k vyhynutí (a co s tím můžeme dělat) / přednáška, diskuse

Situace je vážná.

Loňské sucho byl jen začátek. Planeta je v ekologické krizi. Vědci se domnívají, že nás možná čeká rychlé zhroucení klimatu. My i naše děti čelíme velkému riziku.

V této veřejné přednášce probereme nejčerstvější vědecké poznatky ohledně klimatu, vliv, jaký to může mít na naši společnost a naše životy a ukážeme, co chce dělat hnutí Extinction Rebellion, aby se situace změnila.

Všichni jste vítáni. Přednáška bude v češtině, bude dost času na otázky a diskuzi. Vstup je zdarma, ale pokud můžete, přispějte, prosíme, na naše hnutí Extinction Rebellion.

fb event

This is an emergency.

Last year’s drought was only the beginning. The planet is in ecological crisis. Scientists believe we may have entered a period of abrupt climate breakdown. Our children and ourselves face great risk.

In this public talk, we will share the latest climate science, discuss how our lives and society might be affected, and share how the Extinction Rebellion is taking action to create change.

Everyone is welcome and there will be plenty of time at the end for questions and discussions. Entry is free but please donate to our Extinction Rebellion movement if you can.

-->