Kde se berou v popu deprese a proč je dnešní nezávislá hudba tak posedlá smutkem. A existuje z toho cesta ven? Na to odpoví přednáška hudebních publicistů Karla Veselého a Miloše Hrocha. Novináři známí z Radia Wave, Full Moonu nebo Alarmu v přednášce s klipovými ukázkami načrtnout dějiny smutku v populární hudbě i jeho současnou podobu. Od Beatles přes Joy Division a Sufjana Stevense až k dnešnímu emo rapu, Veselý a Hroch spojují beznaděj v popu s politikou a apokalyptickým myšlením, které je nutné nahradit novým optimismem a nadějí. VSTUPNÉ JE ZDARMA.
Akce je součástí Průběžného festivalu Vinyla.
Projekt Hudebních cen Vinyla finančně podporuje Ministerstvo kultury ČR, Jihomoravský kraj, statutární město Brno a hlavní město Praha.
Karel Veselý (*1976) je hudební publicista a spisovatel. Je autorem knihy Hudba ohně (2010) a románu BombaFUNK (2017). Jako spoluautor knihy Planeta Nippon (2017) byl nominován na Magnesii Literu v kategorii publicistika. Podílel se na knihách Kmeny, Kmeny 90 a Made in Japan. Je členem redakce časopisu Full Moon a ČRo Radio Wave. Dále publikuje na serverech Aktuálně, Alarm nebo Salon.
Miloš Hroch (*1989) je nezávislý hudební publicista. Působí na Katedře mediálních studií FSV UK. Pravidelně publikuje v kulturním čtrnáctideníku A2, na serverech Aktuálně a Alarm, v hudebním časopisu Full Moon, týdeníku Respekt nebo Salonu Práva. Na Radiu Wave (ČRo) moderuje hudebně-kritický magazín Komplex a pořad o DIY scéně Špína. Je editorem knihy Křičím: „To jsem já.“ Příběhy českého fanzinu od 80. let po současnost (Page Five, 2017).
Foto: Václav Tvarůžka