ČT / 26.9. / 16.00 / Cena Jindřicha Chalupeckého 2019 + Vernisáž výstavy a křest knihy Raději sbírat motýly? / vernisáž, afterparty

Srdečně Vás zveme na zahájení 30. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého, nejprestižnějšího českého ocenění pro vizuální umělce do 35 let, čemuž bude předcházet vernisáž výstavy Raději sbírat motýly?, která se uskuteční společně se křtem knihy téhož názvu. 

fb event vernisáž CJCH 2019

fb event vernisáž Raději sbírat motýly?

16.00 Dětská vernisáž výstavy Cena Jindřicha Chalupeckého 2019

17.00 Vernisáž výstavy a křest knihy Raději sbírat motýly?

18.00 Vernisáž výstavy Cena Jindřicha Chalupeckého 2019

19:30 AFTERPARTY NA NÁDVOŘÍ

O hudební zážitek se postarají DJky z Brna /Discofilcky/. O vaše chuťové pohárky pak tradičně Pivovar Moravia, Víno77 a PRAHA / Fórum pro architekturu a média.

CJCH 2019
Výstava finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého 2019 představuje nové práce skupiny Comunite Fresca (Dana Balážová, Markéta Filipová, Marie Štindlová), Andrease Gajdošíka, Baptiste Charneux, Marie Lukáčové a Pavly Malinové. Třicet let od založení Ceny nese výstava finalistů zcela odlišné poselství, než tomu bylo během prvních ročníků. Letošní ročník je v reakci na současnou klimatickou situaci výrazně definován rozhodnutím pohánět celou výstavu z alternativních zdrojů energie a zároveň si při této příležitosti spočítat a uvědomit, jaká je její přibližná energetická náročnost a uhlíková stopa.

Hlavní spojovací linií všech vystavených děl, ale především také postojů jejich autorek a autorů, přitom není ani tak přímý ekologický apel jako pokorný a otevřený přístup bez sebeadorace, jak ve vztahu k vlastní osobě, tak k umělecké tvorbě. Skrze svou tvorbu i každodenní život zkoumají psychologii mezilidských vztahů, faktory prostředí a míst formující životy jejich obyvatel, problematizují tok informací a dat, zohledňují upozaďované role ve společnosti a vyloučené komunity a v neposlední řadě testují možnosti a hranice vlastních pozic jako umělkyň a umělců, aktivistek a aktivistů, rodičů a obecně spoluobyvatel této planety. Tyto momenty dalece převyšují úvahy nad tím, který umělecký výstup je „lepší či horší“ a kdo by to měl letos vyhrát. Pokud bychom si přáli, aby Cena Jindřicha Chalupeckého i po třiceti letech fungování něco přinášela, tak je to spíše uvědomění, že vyhrát svou budoucnost můžeme jedině společně.

TAI SHANI: TRAGODÍA > Zahraničním hostem Ceny Jindřicha Chalupeckého pro rok 2019 je Tai Shani, umělkyně z Velké Británie, která představí zcela nový projekt v rámci intervence v expozici ART IS HERE.

Raději sbírat motýly?
Výstava v Atriu Pražákova paláce představí portréty Richarda Adama očima umělců, se kterými spolupracoval. Při této příležitosti vznikla publikace, ve které Richard Adam líčí příběhy umělců, s nimiž se v životě setkal. Kniha vzpomínek sleduje jeho více než 40 let trvající cestu, k pochopení nejen současného českého umění.

Podrobné informace k výstavám: http://bit.ly/cjch2019

-->